Portret Doriana Graya

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-09-30
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374148801
Liczba stron: 304

Ocena: 5.17 (46 głosów)
Inne wydania:

Dorian Gray jest pięknym mężczyzną. Zafascynowany jego doskonałością fizyczną malarz Basil Hallward uwiecznia go na obrazie.Podczas prezentacji portretu, Gray wpada w rozpacz - przeraża go to, że w przeciwieństwie do postaci z obrazu - on swą urodę kiedyś utraci. Wypowiada więc życzenie: chciałby być wiecznie młody, nawet za cenę własnej duszy.Mijają lata, a Dorian się nie starzeje. Staje się tylko coraz bardziej okrutny, rozwiązły, przestaje odróżniać dobro od zła. Dziwne rzeczy dzieją się za to z obrazem - oblicze na nim zaczyna się zmieniać. Pewnego dnia Dorian znużony dotychczasowym życiem - postanawia zniszczyć portret...Odwieczne pytania o nieśmiertelność, o dobro i zło, genialny obraz środowiska arystokracji angielskiej, ale przede wszystkim niezwykłe studium natury ludzkiej - to składowe tej jedynej powieści, jaką napisał Wilde.Aforyzmy zaczerpnięte z książki:Jedynym sposobem pozbycia się pokusy jest uleganie jej.Gdy jesteśmy szczęśliwi, zawsze jesteśmy dobrzy, ale gdy jesteśmy dobrzy, nie zawsze bywamy szczęśliwi.[...] nikt z nas nie może znosić ludzi robiących te same błędy, co my.

Kup książkę Portret Doriana Graya

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - OlaU
OlaU
Przeczytane:,
Portret Doriana Graya to uniwersalna, a jednocześnie wielopłaszczyznowa powieść. Przedstawia upadek ogólnie uwielbianego człowieka, któremu los podarował  urodę, bogactwo i wpływowych przyjaciół. Kiedy zadebiutował, swoimi skrzydłami otoczyli go wpływowi ludzie: malarz, który go sportretował, oraz lew salonowy, cyniczny intelektualista i dandys, który zapragnął ukształtować go na swoje podobieństwo.   Dorian, widząc świeżo ukończony portet, a znajdując się pod wpływem hipnotyzujących słów lorda Henryka o konsekwencjach utraty młodości - rzuca losowi fatalne we wszystkich późniejszych skutkach wyzwanie. Odtąd każdy postępek Doriana „odbije się” na jego portrecie, przejmując niejako odpowiedzialność za jego grzechy.   Słowa, które lord Wotton sączy Dorianowi do ucha, można uznać za program modernistycznego estetyzmu, którego Oscar Wilde był przedstawicielem (sztuka dla sztuki, artysta ponad moralnością). Hrabia Wotton przekonany jest, że jako esteta i indywidualista predestynowany jest do tego, aby uczynić dzieło sztuki z własnego życia. Celem egzystencji Doriana, który wkrótce przerasta swego mistrza, stało się więc poszukiwanie piękna i wyrafinowanej formy we wszystkich przejawach życia, przy czym stopniowo w osiąganiu swych celów staje się on naprawdę bezwzględny i okrutny. Staje ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Portret Doriana Graya

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:,

"Wybieram sobie przyjaciół dla ich piękności, znajomych dla ich dobrego charakteru, a wrogów dla ich bystrej inteligencji."

Nie przypominam sobie, aby w młodości ta książka zrobiła na mnie tak dobre wrażenie jak dziś. Potwierdza się, że w miarę upływu lat klasyka coraz lepiej smakuje, dostarcza mocniej refleksyjnych nut i przywołuje intensywniej frapujące myśli. Bogaci w doświadczenia życiowe, pakiet poznanych emocji i zdrowy dystans do przeszłości, potrafimy w pełni docenić urok, mądrość i uniwersalność literatury z różnych okresów historycznych. Cieszę się, że mogłam spędzić wieczór czytelniczy w towarzystwie lorda Henryka Wottona, malarza Bazyliego Hallwarda i wiecznego młodzieńca Doriana Graya. Każda z tych osobowości, mistrzowsko nakreślona, wiele wnosi do powieści, czyniąc ją wyjątkowo atrakcyjną i wciągającą. Z przyjemnością zanurzałam się w lekki styl narracji, przenikliwe spojrzenie na naturę człowieka, odwieczne jej mankamenty, znajdujące odzwierciedlenie w życiu i sztuce. Fenomenalnie, że w książce każdy odnajdzie cząstkę siebie, jak dużą i reprezentatywną, to już ocenia we własnym odczuciu i zrozumieniu.

Wielką wagę przywiązujemy do piękna i młodości, a jak sobie radzimy z ich kultem w dużym stopniu definiuje każdego z nas, zarówno w indywidualnym wyobrażeniu, jak i w oczach innych. Wszechobecna promocja tego, co jest synonimem nieskazitelności i wiosny życia, przypisywanie im najcenniejszych rang, podważa sens pozostałych etapów życia, ujmując z ich wartości i znaczenia, jakby to, co brzydsze i starsze nie wnosiło już tak obfitego wkładu w jakość życia. Czyż nie jest to postawienie na krótkotrwałą i wyidealizowaną powierzchowność, naiwny narcyzm, rażącą płytkość, krzykliwą przyziemność? To też obraz, jak łatwo można dać się zmanipulować własnej mentalności i podszeptom innych ludzi. Ileż swobodniej kroczy się drogą przyjemności, beztroski, zwolnienia z wyrzutów sumienia, odnajdywania uzasadnień dla ciemnych czynów, niż oswaja pokusy, pożądania i żądze. Piękno nie zawsze rodzi się z dobra, czy mu towarzyszy, i odwrotnie. Przenikliwe spojrzenie na obrazy ideałów pojawiających się w ludzkiej wyobraźni, społecznej mentalności, czy charakterystycznych cech epoki. Podlegają zmianie i modelowaniu, lecz ich istota wciąż pozostaje trwała i niezniszczalna. Kolejny tytuł wydany ze szczególną starannością przez Vesper, piękna grafika, klimatyczna oprawa, ciekawe posłowie, to wszystko składa się na kolekcjonerski egzemplarz powieści, warto, aby cieszył wzrok i zmysły, dumnie reprezentując klasykę na bibliotecznej półce.

bookendorfina.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2017-08-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2017,

Fascynująca i piękna klasyka. Chociaż Dorian Gray to jedna z moich ulubuonych postaci, dopiero teraz miałam okazję przeczytać książkę. Wilde'a Momentami opisy spotkań towarzyskich czyta się ze znużeniem oczekując na dalszą akcję,  jednak nawet i wtedy częstokroć można wpaść na zdania-perełki tak doskonale opisujące i dzisiejszy świat. Delikatna, wszechobecna, nuta homoseksualnego erotyzmu dodatkowo dodaje książce uroku. Lektura ta aż sama zachęca do rozmyślań, nad 'co by było gdyby...' .

Link do opinii
Avatar użytkownika - WirtualnaB
WirtualnaB
Przeczytane:2016-01-06, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 ksiazki 2016, Mam, Ulubione,
Czy nie chcielibysmy byc wiecznie mlodzi i piekni? Oczywiscie, ze tak. Dorian Gray rowniez mial takie marzenie i dla niego byl gotow poswiecic wszystko. Czy jednak piekno zewnetrzne idzie w parze z pieknem jego duszy? W powiesci Oskara Wilda znjadziemy odwieczne pytania o dobro i zlo Jest to powiesc o nas, o naszej naturze, o wplywie drugiego czlowieka na nasze zycie, o sumieniu, o tym, ze kazdy zly uczynek zostawia w nas szpecaca blizne. Ksiazka, ktora bez watpienia kazdy powinien przeczytac.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 5, Przeczytałam,
książkę czytałam na studiach na zajęciach literatury, bardzo fajna i wciągająca :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - szpachela
szpachela
Przeczytane:2015-05-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
"Co za pożytek, człowiekowi, choćby cały świat pozyskał, a na duszy swej poniósł szkodę?" Ileż to osób chciałoby zachować swą młodość, urodę i nigdy się nie starzeć. Dorianowi to się udało. Wypowiedziane życzenie, by to obraz starzał się zamiast niego, spełnia się. Cena zamknięcia wszystkich występków w obrazie była jednak zbyt wysoka. Bardzo spodobała mi się postać Doriana. U tego niewinnego i pięknego młodzieńca zachodzi stopniowa przemiana, która prowadzi do jego upadku. "Portret Doriana Graya" to zbiór wielu ciekawych myśli. Bardzo spodobał mi się barwny język tej powieści oraz oczywiście cała fabuła.
Link do opinii
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-04-27, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Oscar Wilde to irlandzki prozaik i dramatopisarz. W swojej powieści Portret Doriana Graya nawiązał do dziewiętnastowiecznego prądu intelektualnego, głoszącego kult piękna i wartość sztuki. Powieść to historia tytułowego Doriana, niezwykle urodziwego młodego mężczyzny, bardzo podatnego na wpływy. Jego piękno staje się inspiracją dla malarza Basila Hallwarda, który tworzy portret młodzieńca naturalnej wielkości. Dorian, patrząc na swój portret, wypowiada życzenie, które rujnuje mu życie. Jakie to smutne! Ja się zestarzeję i będę brzydki i odpychający. Ale portret ten na zawsze pozostanie młody. Nigdy nie będzie starszy niż w dzisiejszym czerwcowym dniu. Gdybyż mogło być przeciwnie! Gdybym ja pozostał wiecznie młody, a obraz się starzał! Wszystko bym za to oddał, wszystko! Tak, nie ma nic na świecie, czego bym za to nie oddał. Oddałbym duszę własną! Jednak najciekawszą postacią powieści nie jest tytułowy bohater, tylko lord Henry Wotton, którego Dorian poznaje w pracowni malarza. Henry to mężczyzna ogromnie inteligentny, fascynujący, ale też niemoralny i pełen sprzeczności. A przy tym potrafi być naprawdę czarujący. Dzięki poczuciu humoru i dużej dawce cynizmu, bardzo szybko zaprzyjaźnia się z Grayem. Przyjaźń z lordem zmienia poglądy i osobowość młodego mężczyzny. Henry czaruje słowem, hipnotyzuje, przyciąga i zniewala. Jego bardzo często zwięzłe wypowiedzi na temat sztuki, życia, kontaktów damsko-męskich to niewyczerpane źródło myśli i cytatów... Więcej na - http://monweg.blog.onet.pl/2015/04/21/portret-doriana-graya-od-piekna-do-brzydoty/
Link do opinii
W tę książkę się dosłownie wsiąka: raz zaczęty pierwszy rozdział kończy się ostatnią linijką książki. Styl Wilde'a mnie zachwycił! Dorian to uosobienie subtelnego piękna, nieskalania. Pod wpływem krótkiej rozmowy staje się potworem - a jego uroda przy tym przestaje mieć znaczenie. Historia ludzkich namiętności, pełna błyskotliwych myśli, otoczona estetyczną aurą, zmieniła się w mrożący krew w żyłach thriller. Śmierć, szantaż, mroczne zakamarki rezydencji Gray'a wywołują ciarki na plecach. Nie można przejść obojętnie obok tej książki.
Link do opinii
Avatar użytkownika - karmelka
karmelka
Przeczytane:2014-12-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie-książki zekranizowane,
" Książka nie może być moralna lub niemoralna. Jest tylko dobrze lub źle napisana" Tym oto cytatem zacznę opisywać moje spostrzeżenia co dzieła Oscara Wilde'a. Ta powieść jest bardzo dobra, ba fenomenalna, absolutny klasyk z bogatą treścią, mnóstwem mądrych słów. Opowiadająca i Młodym człowieku tytułowym Dorianie Grayu, który jest piękny i nieskazitelny w swojej urodzie. Dostrzega to malarz Bazyli i postanawia uwiecznić Doriana na portrecie. Ów młodzieniec po skończonym dziele ubolewa że jego młodość upływem czasu przeminie i nikt już nie będzie się tak zachwycał jego pięknem, zażyczył sobie aby to Portret się starzał natomiast on pozostanie młody. " Bo zresztą cóż to jest młodość? Momentem zielonym i niewczesnym, chwilą zachęceń niestałych i chorobliwych myśli...Dlaczegóż chciał zawsze nosić jej barwy?...Młodość go zgubiła" Dorian Gray na zewnątrz pozostał młody ale w środku zrobił się mało empatyczny, cyniczny nie widzącym cienkiej różnicy między dobrem a złem, dusza jego się zmieniła co w rezultacie prowadziło Doriana do dramatycznych czynów i zachowań "Ale-ale Dorianie-zapytał go po chwili milczenia-co za korzyść zdobyć cały świat, a stracić-jakże to tam do licha-własną duszę?"
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2014-09-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, WYZWANIE 2014-52 książki,
Wspaniała książka, wygrałam w konkursie Fantastyki:))) Sam film niezbyt "wyszedł" twórcom, ale pierwowzór jest fantastyczny!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-08-30, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Kiedy dowiedziałam się, że autor był homoseksualistą - nie mogłam się doczekać dnia, gdy zacznę ją czytać. Zaczęłam czytać i choć czyta się przyjemnie, to nie uważam, by ową książkę można było nazwać mianem "wciągającej". Momentami była wręcz nużąca i nudna. Rozdział, w którym jest opisane, co Dorian kolekcjonował i czym był zafascynowany - myślałam, że nie przeczytam tego rozdziału do końca i go ominę. Mimo wszystko sama koncepcja książki, przekaz autora jak i zastosowana symbolika i obrazowość - to wszystko bardzo mi się spodobało. Doszłam do wniosku, że jest świetną lekturą dla kandydatów do bierzmowania. Lecz trzeba ją czytać z rozwagą i z "głową na karku". Byle komu, kto nie bardzo pojmuje tego, co czyta i nie potrafi się zastanowić nad tekstem - nie polecałabym jej.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2014-07-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Uwielbiam fantastykę, więc doszłam do wniosku, że ten rodzaj gatunku z XIX wieku może być co najmniej interesujący. Nie pomyliłam się; "Portret Doriana Gray'a" bardzo przypadł mi do gustu. Główny minus książki to to, że jest zdecydowanie za krotka, uważam, że autor mógł dokładniej opisać wszystkie uczucia targające tytułowym bohaterem. Tych uczuć było zdecydowanie za mało, bo w sumie nie wiemy jakie pobudki popychają Doriana do tak okrutnych czynów. Jest to w minimalnym stopniu opisane, i można się domyślić reszty, ale... Natomiast niezwykle irytował mnie lord Henryk, te jego pseudofilozoficzne rozważania wzbudzały we mnie skrajne emocje gniewu. "Portret Doriana Gray'a" to książka, którą, moim zdaniem, każdy powinien przeczytać, choć nie każdemu może się ona spodobać. Ukazuję ona, że wszystkie fazy życia ludzkiego są równie ważne; dzieciństwo, młodość, wiek średni, starość; bez nich nasza psychika może stać się nieco nadwyrężona i nie wiadomo do jakich skutków doprowadzi.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Velstruna
Velstruna
Przeczytane:2014-04-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Owiany legendami autor, kultowa książka, fin de siecle, a do tego pogoń za pragnieniem starym jak świat- wieczną młodością. Właśnie dlatego sięgnęłam po "Portret Doriana Graya" Oscara Wilde'a. Tytułowy bohater po powstaniu obrazu wypowiada życzenie, które zmienia jego życie. Czy było warto zasmakować w tym, przed czym inni się hamują, czego inni się boją? Bo przecież... co powie społeczeństwo, co powie kościół? A jednak... słowo się rzekło i wywołuje to lawinę zdarzeń. Choć wielu zarzuca tej książce, że przedstawia tragiczny w skutkach hedonizm i upadek bohatera, trudno nie zgodzić się z autorem, który pisze: "Książki, które świat uważa za niemoralne, są to książki, które mu ukazują jego własną hańbę." Ponadto śledząc losy Doriana i przemiany jego portretu ( czy też sumienia), Oscar Wilde daje czytelnikom równie interesujący portret angielskiej arystokracji, ukrywając się ( a może raczej manifestując) pod postacią lorda Henryka - Księcia Paradoksu. W ciąg fabularnych wydarzeń mamy więc zgrabnie wkomponowaną filozofię życia Wilde'a, co nie powinno dziwić, gdyż "najwyższą formą twórczości artystycznej jest sztuka życia". Polecam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - karrun
karrun
Przeczytane:2014-04-01, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, jaką wartością w życiu jest młodość. Tytułowy bohater, zachowuje swoją młodość i wyjątkową urodę, ale w zamian za to wizualnie starzeje się jego osoba namalowana na portrecie. Zachowania młodości i piękna nie chroni go przed niszczeniem, starzeniem się, gorzknieniem wnętrza- dusza Doriana niszczeje. Pojawia się tez pytanie, czy Dorian nie był psychicznie chory i starzenie się swojej osoby na portrecie nie odbywało się tylko w jego głowie, co jednak popchnęło go do popełnienia wielu okropnych czynów, w tym zbrodni. Ciekawy jest w książce obraz kobiet i charakteru ich relacji z mężczyznami.
Link do opinii
Avatar użytkownika - RoT
RoT
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Przeczytałem,
napisane we fajny sposób przy użyciu ciekawego stylu :)
Link do opinii
Zupełnie nie podeszła mi ta książka - nie wiem, czy to wina tłumaczenia, braku czasu, czy historia nie potrafiła mnie zainteresować, ale odłożyłam ją po przeczytaniu połowy stron. Może jeszcze kiedyś zrobię drugie podejście.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-12-14, Ocena: 6, Przeczytałam,
Genialna powieść, intrygująca i poruszająca ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22
Przeczytane:2020-10-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - peachesandplums
peachesandplums
Przeczytane:2020-09-04, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-06-19, Ocena: 4, Przeczytałam, E-booki, 2020, Literatura piękna,
Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2020-06-17, Ocena: 6, Przeczytałam,

Ach, co za książka! Napisana w 1890 roku a porusza tematy bardzo aktualne. Jej uniwersalność jest niesamowita!
Nad fabułą rozwodzić się nie będę, wiadomo że główne skrzypce gra tajemniczy i oryginalny portret Doriana Graya, postaci tragicznej...
Ta historia to stadium degeneracji człowieka... To jakie prowadzimy życie, nasze uczynki, zwłaszcza te złe odciskają piętno nie tylko na naszej duszy ale i ciele... Każda blizna czy zmarszczka ma swoją historię...
W dzisiejszych czasach, nadmiernej pogoni za pięknem i wieczną młodością, gdy jesteśmy bombardowani sztucznymi zdjęciami gwiazd wątpliwej sławy i coraz rosnącej popularności operacji plastycznych... To pragnienie zatrzymania czasu zawsze było marzeniem ludzi. Ta książka pozwala zastanowić się nad tym czym tak naprawdę jest piękno? Kiedy kończy się piękno a zaczyna brzydota? Ta linia jest cienka. Czy brzydota oznacza coś gorszego? Nasza uroda jest niczym kwiat co przekwita szybciej niż nam się wydaje. Umiejętność akceptacji zmian naszego ciała jest ważną sztuką. Wszyscy się starzejemy, piękno przemija... Warto dbać o naszą duszę, nasze czyste sumienie... Obranie właściwej drogi w życiu ma na nas wpływ...
Jest bardzo klimatyczna. Znajdziemy tu elementy grozy, romansu i rozważania filozoficzne.
Jestem pod ogromnym wrażeniem tej książki, płynie we mnie i tak szybko jej nie zapomnę. Uważam, że każdy powinien ją przeczytać!
Vesperowskie wydanie w twardej oprawie jest przepiękne, z mrocznymi ilustracjami. Polecam!

Link do opinii
Avatar użytkownika - AleksandraSz
AleksandraSz
Przeczytane:2020-01-05, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
The Importance Of Being Earnest And Other Plays
Oscar Wilde0
Okładka ksiązki - The Importance Of Being Earnest And Other Plays

The Importance of Being Earnest is a glorious comedy of mistaken identity, which ridicules codes of propriety and etiquette. Manners and morality are also...

The Picture of Dorian Gray
Oscar Wilde0
Okładka ksiązki - The Picture of Dorian Gray

All editions are beautifully designed and are printed to superior specifications some include illustrations of historical interest. Barnes Noble Classics...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Być ubóstwionym to rzecz nieznośna. Kobiety traktują nas jak ludzkość swych bogów. Ubóstwiają nas i ciągle nas nudzą, żeby coś dla nich zrobić.


Więcej

Ludzie znają dziś cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego.


Więcej