Porwanie

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2018-03-14
ISBN: 978-83-7976-846-2
Język oryginału: Polska

Czy poświęciłbyś życie własnego dziecka, aby uratować swoją firmę? Borykający się z problemami finansowymi Seweryn, ojciec kilkuletniego Tymka wpada na szalony pomysł – upozorowuje porwanie syna, aby wymusić okup od swojego zamożnego brata.

Akcja nabiera dramatycznych obrotów, kiedy ktoś inny rzeczywiście porywa dziecko, a niewinną ofiarą staje się babcia chłopca.

Porywacze nie dają żadnego znaku życia, a dni w niepewności mijają nieubłaganie.
Do akcji wkraczają komisarz Kamil Soroka oraz prokurator Milena Łempicka – Krol, dla której sprawa ta przywołuje bolesne wspomnienia z własnego życia.

Czy uda im się uratować życie bezbronnego dziecka i wyjaśnić zagadkę tajemniczego zaginięcia?

Kup książkę Porwanie

Opinie o książce - Porwanie

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2019-08-10, Ocena: 5, Przeczytałam,

Już tytuł wskazuje jakiej tematyki możemy oczekiwać w powieści, ale nie spodziewałam się tak zagmatwanej historii rodzinnej.

Czy zdesperowany ojciec może posunąć się do narażenia syna na niebezpieczeństwo? Czy będzie zdolny do zlecenia jego porwania?

Seweryn ma właśnie taki plan. Porwanie, okup, który zapłaci jego brat, a przy okazji zemsta na żonie. A gdy po wszystkim synek bezpiecznie wróci do domu, jemu w kieszeni zostaną dwie trzecie okupu.

Wydaje się proste, ale jak to zwykle bywa rzeczywistość kpi sobie z wszelkich planów. Już w trakcie porwania ginie matka Seweryna, a potem wszystko idzie w złym kierunku.

Kto jeszcze jest zamieszany w uprowadzenie dziecka? Czy chłopiec wróci bezpiecznie do domu?

Prokurator Łempicka odbiera sprawę przez pryzmat własnej tragedii. Ale i w sprawie jej zaginionego syna Krzysia pojawia się ślad. Tylko czy po tylu latach może mieć jeszcze nadzieję?

Trochę się rozpisałam, ale nie da się krótko opisać tych buzujących emocji i szalonych zwrotów akcji. A wątki poboczne to prawdziwa wisienka na torcie dla tych, którzy zdecydują się na lekturę wszystkich części z prokurator Łempicką-Krol i komisarzem Soroką.

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2019-05-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Seweryna nie cieszą wolne chwile spędzane z rodziną. Myśli o tym co było i będzie, dręczą go tkwiące w nim demony. Bo Seweryn ma plan. Zleca porwanie swojego małego synka Tymka, aby zdobyć pieniądze z okupu, które mają uratować firmę. Okup miałby zapłacić zamożny brat Seweryna, Robert, bezdzietny, żonaty właściciel tartaku. Seweryn ma wątpliwości, bo rozpoczął najniebezpieczniejszą grę w swoim życiu, ryzykując życiem dziecka dla pieniędzy, okłamując rodzinę. Plan zakłada łatwą robotę, łatwą kasę. Ale „plan to coś co później wygląda zupełnie inaczej”. I tutaj plan się sypie. Pewien świadek zauważa porwanie dziecka i szybko zawiadamia policję. I co najważniejsze ginie pewna osoba („trup na miejscu”)…

W toku śledztwa, rozmów policji z domownikami, dowiadujemy się sporo o relacjach panujących w tej rodzinie; o kłamstwach, oszustwach, nienawiści, zemście i niezagojonych urazach, niewyartykułowanych pretensjach, pewnych oskarżeniach. W takich warunkach o tragedię nietrudno…

Motyw porwania, szczególnie dziecka jest chwytliwy: to jedno z najokrutniejszych przestępstw,  a statystyki mówią, że motywu należy szukać najczęściej w rodzinie ofiary. Dlatego też policja przygląda się domownikom, szuka nieścisłości w ich zeznaniach. Pisarka realnie przedstawia sytuację, serwuje naturalnie brzmiące dialogi, ukazuje z powodzeniem motyw kary i winy, okrasza to wszystko tajemnicami i kłamstwami, dzięki czemu ta książka jest bardzo interesujące i wciągająca. Bo pomyślcie prosty plan, a ktoś chce zarobić, ktoś potem włącza się do gry, ktoś ma na kogoś haka. Tu nie ma czarno-białych bohaterów, lecz jest rozbite w pył rodzinne szczęście.

Gorąco zachęcam do lektury „Porwania”- emocje i intrygująca fabuła gwarantowane!

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2019-03-24, Ocena: 6, Chcę przeczytać, 52 książki 2019,

Wydaje się na prostą akcję porwania. Ojciec małego Tymka zleca znajomemu porwanie swojego kilkumiesiecznego syna. Akcja ma trwać góra 2-3 dni, pieniędzmi z porwania mają się podzielić. Wszystko się jednak komplikuje, podczas porwania ginie babcia Tymka. W każdym nowym rozdziale dowiadujemy się nowych relacji z życia rodziny, jejskrywanych  sekretów. Powieść wciąga, trudno odłożyć czytanie na później. Niby już w środku książki domyśliłam się kto stoi za przetrzymywaniem dziecka, ale trudno było się domyslić powodu. Wątkiem pobocznym jest porwanie sprzed lat syna pani prokurator prowadzącej śledztwo oraz przetrzymywane dokumenty przez dziadka Tymka.

Avatar użytkownika - wiola1609
wiola1609
Przeczytane:2018-06-28, Ocena: 5, Przeczytałam, przeczytane, 26 książek 2018,
Urlop nad morzem
Agnieszka Pietrzyk0
Okładka ksiązki - Urlop nad morzem

Beata i Marcin mają problemy finansowe, w tym roku rezygnują więc z wyjazdu na wymarzone zagraniczne wakacje. Pomocą służy im stara znajoma i proponuje...

Czas na miłość, czas na śmierć
Agnieszka Pietrzyk0
Okładka ksiązki - Czas na miłość, czas na śmierć

Są polowania, w których to człowiek staje się ofiarą. Zora Radke nie miała łatwego życia. Pochodząca z rozbitej rodziny, trafiła do więzienia za...

Manhattan Babilon
Lech Majewski