Pory roku. Jesień

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2020-09-02
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328060166
Liczba stron: 304

Tom 1 cyklu Pory roku

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Czterokrotna finalistka Nagrody Bookera, uznawana za najwybitniejszą współczesną szkocką pisarkę i jej pierwsza powieść z czterotomowego cyklu ,,Pory Roku"!

Ponad stuletni Daniel Gluck mieszka w domu spokojnej starości. Trzydziestoletnia Elisabeth Demand, która w dzieciństwie wbrew woli swej matki zaprzyjaźniła się z mieszkającym wówczas po sąsiedzku Danielem, teraz czuwa przy łóżku śpiącego starca, rozmyślając o ich dziwnej relacji, która ukształtowała ją na całe życie. Daniel we śnie przeżywa własne wspomnienia, a w tle tych dwóch pełnych wymownych detali reminiscencji Wielka Brytania szykuje się do Brexitu i rozprawy z emigrantami. To pierwsza i od razu niezwykle znacząca powieść, która mierzy się z nową rzeczywistością społeczną Wielkiej Brytanii i reszty Europy. Książka trafiła do finału Nagrody Bookera 2017.

Tagi:

Kup książkę Pory roku. Jesień

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Pory roku. Jesień

„Październik jest okamgnieniem. Jabłka, od których minute temu uginały się gałęzie, już zniknęły, liście na drzewie żółkną i rzędną. W całym kraju szron pokrył miliony drzew, rozświetlił je”.

„Jesień” to pierwsza część cyklu Pory roku. Jest to historia pełna refleksji i nostalgii, która skupią się wokół dwóch bohaterów. Ponad stuletni Daniel mieszka w domu spokojnej starości, a trzydziestoletnia Elisabeth spędza czas przy jego łóżku. Pierwszy raz spotkali się gdy miała 8 lat, a Daniel został ich sąsiadem. Całość opowiada o ich przyjaźni. Przy tym pełna jest rozważań na temat sztuki, głównie tej autorstwa kobiet oraz tego, że  niestety ulegają zapomnieniu. Tłem fabuły jest tytułowa jesień, a także przygotowania Wielkiej Brytanii do Brexitu. Autorka wspomina o czasie który przemija, jesień zmienia się w zimę, przeszłość w teraźniejszość, młodość w starość.  Powiedziałbym, że całość porusza temat straty - lato ustępuje jesieni w porach roku i w naszym życiu, ale w tej podróży można znaleźć piękno. To książka, która z biegiem czasu i kolejnymi doświadczeniami odkrywa dla nas coraz więcej i więcej. Zdecydowanie ma coś w sobie i wzbudziła we mnie chęć sięgnięcia po kolejną część.

Link do opinii

Takie książki to ja lubię. Spokojne, płynące sobie swobodnie, takie impresje, historie opowiadane nieliniowo, pełne przemyśleń, mądre. Ukoiła mnie tak książka. Jest ważna, do niespiesznego czytania, delektowania się. Nie żadne akcje, rosnące napięcie, nic z tych rzeczy. Czyta się, rozmyśla, czuje. Pięknie. I szuka się siebie. Już nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po kolejne części. Po tej książce czuję błogość. I głębie wszechświata. Jak ktoś lubi takie klimaty, to koniecznie niech przeczyta, bo warto.

 

Link do opinii
Inne książki autora
Hotel Świat
Ali Smith0
Okładka ksiązki - Hotel Świat

Kiedy Sara Wilby zaczyna opowiadać nam swoją historię jest już martwa. Pamięta tylko jak zginęła: pracowała w hotelu sieci Global Hotels i założyła się...

Hotel Świat
Ali Smith0
Okładka ksiązki - Hotel Świat

Kiedy Sara Wilby zaczyna opowiadać nam swoją historię jest już martwa. Pamięta tylko jak zginęła: pracowała w hotelu sieci Global Hotels i założyła...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Riku i królestwo bieli
Randy Taguchi
Riku i królestwo bieli
Nocny ekspres
Karin Erlandsson
Nocny ekspres
Król Pik
Monika Godlewska (I)
Król Pik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy