Pory roku. Jesień

Tom 1 cyklu Pory roku

Czterokrotna finalistka Nagrody Bookera, uznawana za najwybitniejszą współczesną szkocką pisarkę i jej pierwsza powieść z czterotomowego cyklu ,,Pory Roku"!

Ponad stuletni Daniel Gluck mieszka w domu spokojnej starości. Trzydziestoletnia Elisabeth Demand, która w dzieciństwie wbrew woli swej matki zaprzyjaźniła się z mieszkającym wówczas po sąsiedzku Danielem, teraz czuwa przy łóżku śpiącego starca, rozmyślając o ich dziwnej relacji, która ukształtowała ją na całe życie. Daniel we śnie przeżywa własne wspomnienia, a w tle tych dwóch pełnych wymownych detali reminiscencji Wielka Brytania szykuje się do Brexitu i rozprawy z emigrantami. To pierwsza i od razu niezwykle znacząca powieść, która mierzy się z nową rzeczywistością społeczną Wielkiej Brytanii i reszty Europy. Książka trafiła do finału Nagrody Bookera 2017.

Informacje dodatkowe o Pory roku. Jesień:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2020-09-02

Kup książkę Pory roku. Jesień

Pory roku. Jesień - opinie o książce

„Październik jest okamgnieniem. Jabłka, od których minute temu uginały się gałęzie, już zniknęły, liście na drzewie żółkną i rzędną. W całym kraju szron pokrył miliony drzew, rozświetlił je”.

„Jesień” to pierwsza część cyklu Pory roku. Jest to historia pełna refleksji i nostalgii, która skupią się wokół dwóch bohaterów. Ponad stuletni Daniel mieszka w domu spokojnej starości, a trzydziestoletnia Elisabeth spędza czas przy jego łóżku. Pierwszy raz spotkali się gdy miała 8 lat, a Daniel został ich sąsiadem. Całość opowiada o ich przyjaźni. Przy tym pełna jest rozważań na temat sztuki, głównie tej autorstwa kobiet oraz tego, że  niestety ulegają zapomnieniu. Tłem fabuły jest tytułowa jesień, a także przygotowania Wielkiej Brytanii do Brexitu. Autorka wspomina o czasie który przemija, jesień zmienia się w zimę, przeszłość w teraźniejszość, młodość w starość.  Powiedziałbym, że całość porusza temat straty - lato ustępuje jesieni w porach roku i w naszym życiu, ale w tej podróży można znaleźć piękno. To książka, która z biegiem czasu i kolejnymi doświadczeniami odkrywa dla nas coraz więcej i więcej. Zdecydowanie ma coś w sobie i wzbudziła we mnie chęć sięgnięcia po kolejną część.

Takie książki to ja lubię. Spokojne, płynące sobie swobodnie, takie impresje, historie opowiadane nieliniowo, pełne przemyśleń, mądre. Ukoiła mnie tak książka. Jest ważna, do niespiesznego czytania, delektowania się. Nie żadne akcje, rosnące napięcie, nic z tych rzeczy. Czyta się, rozmyśla, czuje. Pięknie. I szuka się siebie. Już nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po kolejne części. Po tej książce czuję błogość. I głębie wszechświata. Jak ktoś lubi takie klimaty, to koniecznie niech przeczyta, bo warto.

Hotel Świat
Ali Smith0
Okładka ksiązki - Hotel Świat

Kiedy Sara Wilby zaczyna opowiadać nam swoją historię jest już martwa. Pamięta tylko jak zginęła: pracowała w hotelu sieci Global Hotels i założyła...

Pory roku. Zima
Ali Smith0
Okładka ksiązki - Pory roku. Zima

Czterokrotna finalistka Nagrody Bookera, uznawana za najwybitniejszą współczesną szkocką pisarkę i jej druga powieść z czterotomowego cyklu ,,Pory...