Porządne dziewczyny. Zbrodnia i hańba w Indiach

W maju 2014 roku Sonia Faleiro zobaczyła w mediach społecznościowych zdjęcie: ciała dwóch młodych dziewczyn wiszące na drzewie. Internauci pisali, że dorastające w Indiach kuzynki, czternastoletnia Lalli i szesnastoletnia Padma, zostały zgwałcone i zamordowane przez mężczyzn z wyższej kasty. Śledztwo prowadzone przez miejscowych policjantów było pełne nieścisłości. Rzeczy osobiste nastolatek zniknęły z miejsca przestępstwa, a świadkowie wielokrotnie zmieniali zeznania.

Faleiro rekonstruuje wydarzenia, by odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Padma i Lalli zginęły. Wyszły nocą na dwór, bo w domu nie miały toalety. Brakowało też dostępu do bieżącej wody, gazu i elektryczności. Były zależne od ojców i braci, a krewni już myśleli o wydaniu ich za mąż. Wiedziały, że po ślubie staną się własnością kolejnego mężczyzny, a jego imię zostanie im wytatuowane na skórze.

Czerpiąc z historii innych ofiar - zabitych, zgwałconych i wykorzystanych - a także z raportów i licznych badań, Faleiro pokazuje skalę problemu. Pomaga zrozumieć, co oznacza życie w dzisiejszych Indiach: konserwatywnych, kastowych i patriarchalnych. Indyjska kobieta nigdzie nie jest bezpieczna. Może stracić życie w miejscu publicznym, ale śmiertelne niebezpieczeństwo grozi jej także we własnym domu.

Informacje dodatkowe o Porządne dziewczyny. Zbrodnia i hańba w Indiach:

Porządne dziewczyny. Zbrodnia i hańba w Indiach - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-05-15,

Sonia Faleiro to indyjska pisarka i reporterka.
Kiedy w maju 2014 roku zobaczyła zdjęcie dwóch ciał dziewczynek wiszących na drzewie postanowiła zająć się tą sprawą.
Dziewczynki to kuzynki dorastające w Indiach. Lailli czternastolatka i Padma szesnastolatka, które zostały zgwałcone i zamordowane przez mężczyzn z wyższej kasty.
Śledztwo w tej sprawie miało bardzo wiele nieścisłości.
Autorka czerpiąc z historii zgwałconych i zabitych kobiet pokazuje nam jak ogromny jest to problem w Indiach.
To o czym pisze jest przerażające do tego stopnia, że trudno uwierzyć, że to się dzieje.
W Indiach kiedy rodzą się niechciane dzieci lub dziewczynki rodzice zostawiają je w polu. Ot tak poprostu na pewną śmierć.
Te dziewczynki były kochane przez bliskich. Dlaczego więc musiały zginac?
Nie mogę tego pojąć jakim trzeba być człowiekiem.
"Bo tak już w Indiach bywa. Śmierć córek jest nieunikniona, jeśli ich rodziny mają żyć dalej i ocalić homor".
Czy jesteście w stanie to zrozumieć?
Mamy XXI wiek, a to co tam uchodzi na sucho, jest tolerowane nie mieści mi się w głowie.
Zbrodnie, które uchodzą im płazem. Niewinne dzieci mordowane, dziewczynki gwałcone.
Autorka przekazuje nam poprzez książkę co oznacza życie w konserwatywnych, kastowych i patriarchalnych Indiach.
Świetnie napisany reportaż, pełen bólu, niesprawiedliwości i ogromnego zła, które dotyka niewinnych, a winnych wybiela.

*** #porządnedziewczyny ***

Są książki, które czytamy i szybko o nich zapominamy.

Ale są też takie, które na długo pozostają w naszej pamięci.

Celuje w nich zwłaszcza wydawnictwo czarne , które potrafi doprowadzić nasze głowy do wrzenia.

Nie inaczej będzie podczas i tej lektury.

W maju 2014 roku Sonia Faleiro zobaczyła w mediach społecznościowych zdjęcie ciał dwóch dziewczyn.

To była 14-letnia Lalla i 16-letnia Padma.

Nastolatki zostały zgwałcone i zamordowane przez mężczyzn z wyższej kasty.

Czy aby na pewno?

Śledztwo prowadzone przez miejscowych policjantów jest pełne nieścisłości.

Na kanwie tych wydarzeń powstały właśnie #porzadnedziewczyny , gdzie autorka nie tylko przedstawi nam ich historię, ale bierze też pod lupę życie kobiet w Indiach: kastowych, konserwatywnych i patriarchalnych, gdzie na porządku dziennym jest zbrodnia bez winy i wina bez kary.

Bo nieważne jak bardzo kochamy nasze córki.

Wystarczy byle szept, który rozniesie po polach wiatr, aby ich honor budził wątpliwość i plamił dobre imię rodziny.

Czy coś może go uratować?

Sprawić, że rodzina znowu będzie ,,czysta"?

Tak.

To śmierć.

Przemyślenia pozostawiam Tobie, drogi czytelniku.

Bo ja już po prostu nie mam siły wypowiadać się na temat tego bezdusznego bestialstwa.

Książkę polecam.

Ale to raczej oczywiste.

Ślicznotka. Nocne życie Indii
Sonia Faleiro0
Okładka ksiązki - Ślicznotka. Nocne życie Indii

Wielokrotnie nagradzana dziennikarka i pisarka Sonia Faleiro napisała Ślicznotkę po trwającej ponad pięć lat obserwacji nocnego życia Bombaju. To fascynująca...