Poszerzenie pola walki

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-07-18
ISBN: 83-7414-152-2
Dodał/a książkę: Autor X

Ta powieść Houellebecqa jest przewrotna: opowiada o nudnym życiu zwyczajnego trzydziestolatka w poruszający i szokujący sposób. Jej ładunek emocjonalny przyciąga i zdobywa czytelników. Bohaterem książki jest informatyk, zupełnie przeciętny przedstawiciel swojego pokolenia: dobrze sytuowany, pracuje dla wielkiej korporacji, chociaż praca nie daje mu satysfakcji. W jego życiu prywatnym też jest nudno. Bohater nie ma rodziny, nie jest zakochany. Seks ogranicza się do masturbacji i agresywnych fantazji erotycznych. Znajomych poznaje tylko w pracy. Wszechogarniająca nuda i frustracja powodują, że namawia kolegę do morderstwa. Tytułowe poszerzenie pola walki dotyczy dwóch, powiązanych ze sobą dziedzin życia: seksu i pieniędzy. Bohater na obu tych płaszczyznach ponosi klęskę: jest rozczarowany codziennością, traci sens życia, a w końcu marzy o śmierci. Poszerzenie pola walki to również przestroga. Powieść pokazuje, że jałowe, pozbawione wartości życie współczesnych trzydziestolatków jest głęboko destrukcyjne.

Kup książkę Poszerzenie pola walki

Avatar użytkownika - marcin
marcin
Jeśli życie w społeczeństwie cywilizowanym ogranicza się tylko do zdobywania pozycji zawodowej i seksu, z pewnością Houellebecq jest bystrym obserwatorem i mądrym filozofem współczesnego świata. Obydwa systemy różnicujące są w jednakowym stopniu bezwzględne na poziomie funkcjonowania. Efekty ich działania, zwłaszcza w wydaniu liberalnym, również są zbieżne: wytwarzają zjawiska skrajnej pauperyzacji. Prawa rynku ekonomicznego rozmieszczają się biegunowo: albo jest się bogatym, albo biednym. Ładunki seksualne są podobnie różnoimienne: niektórzy mają różnorodne i ekscytujące życie erotyczne, inni skazani są na masturbację i samotność, pisze autor. Ten liberalizm jest poszerzeniem pola walki. Michael Houellebecq stawia sobie cel filozoficzny, którym jest próba opisania uniformizującego się świata. W nim relacje międzyludzkie przestają być napędem historii, a śmierć ukazuje się powoli w całym swoim blasku.   Trzydziestoletni bohater jest analitykiem-programistą w dobrze prosperującej firmie informatycznej. Uważa siebie za spełnionego w karierze, odpowiednio usytuowanego w hierarchii pozycji społecznych. Do swoich współpracowników ma stosunek ambiwalentny. Nie zabiega o ich względy, ale słucha zainteresowany, cierpliwie odpowiada na pytania. Natura nie poskąpiła mu bystrości umysłu. Uważnie obserwuje i trafnie określa stany rozumowe i duchowe przypadkowo spotykanych ...

Opinie o książce - Poszerzenie pola walki

Avatar użytkownika - wordila
wordila
Przeczytane:2014-09-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Houllebecq to mój ulubiony pisarz zaznaczam od razu na wstępie. Choć minęło już dobrych kilka lat od jego ostatniej książki (nad czym boleję wciąż czekając...), ta była jedyną, której jeszcze nie przeczytałam. Życie bywa przewrotne, bo jako ostatnią z napisanych przez niego książek, przeczytałam jego debiut. Trzeba powiedzieć, że bardzo dobry choć dostrzegam fakt, że kolejne były jeszcze lepsze, pełniejsze, pisarz rozwijał się. Jednak już w debiucie ukazał się jako dobry obserwator, a przede wszystkim inteligent. Uwielbiam jego spojrzenie na życie, głębokie, dosadne i cyniczne. Widzimy je podobnie. Główny bohater to informatyk, któremu z pozoru wiedzie się dobrze, ale nic go nie cieszy. Może to depresja, którą u niego diagnozują zobojętniali lekarze, a może to świat wokół jest chory, a zdrowy, rozsądny człowiek męczy się na tym ziemskim padole. Celne obserwacje, cięte riposty i życie jakim jest naprawdę. Bohater pozbył się dawno złudzeń. Żyje od papierosa do papierosa starając się wypełnić pustkę jaką ma w sobie wskutek świata w jakim żyje. Nie jest to typ zblazowany, zepsuty pieniędzmi, seksem i tym podobnymi sprawami. On po prostu nie uważa tego wszystkiego za coś cennego. Gdzieś w tle pojawia się dawny wątek miłosny zakończony w dziwny sposób przez jego dziewczynę - wezwała policję, by się wyprowadził. Houllebecq i główny bohater mają wiele wspólnego - są zmęczeni i rozczarowani ludźmi i codziennością. Trudno im wykrzesać emocje, bo są w stanie przewidzieć wiele rzeczy. Widzą schematy, bez trudu rozpoznają ludzkie emocje i namiętności. Nic ich po prostu nie dziwi przez co życie stało się dla nich udręką, przy której wciąż trwają. Jeszcze raz powtórzę, że uwielbiam tego pisarza. Pamiętam jak miał przyjechać, do Krakowa na Festiwal Conrada. W ogóle się nie pojawił, długo nikt nie wiedział o co chodzi. W prasie pojawiały się spiskowe teorie, że to zwykły PR i marketing. A on...on po prostu zapomniał. Włóczył się gdzieś samotnie, podróżował, odpalał papierosa od papierosa, myślał i po prostu zapomniał. Zazdroszczę mu - tak pozytywnie.
Avatar użytkownika - benioff
benioff
Przeczytane:2013-12-27, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2013, Mam,
Debiutancką powieść Houellebecqa polecił mi kolega pracujący jako informatyk w jednym z większych banków. Podczas wieczornej nasiadówki przy piwie i papierosach w jednej z klasycznych hipsterkich knajpek rozmawialiśmy o naszych ostatnich potyczkach, drobnych zwycięstwach, klęskach, rozejmach i generalnie o poszerzaniu pola walki. Sięgnąłem więc po tę książkę, jako po utwór trafiający w samo sedno tego, co czuje, a czego odczuć nie może zatrudniony w korporacji, w miarę przyzwoicie usytuowany pracownik sektora IT, przed czterdziestką, ale po przejściach. Znane mi są oczywiście, jak większości przedstawicieli mojego pokolenia, Cząstki elementarne. Czytałem tez Platformę oraz Mapę i terytorium. Nie były to przyjemne lektury, choć kapitalnie napisane, bolesne i wiarygodne. Debiut okazał się być rzeczą równie dobrą, pobudzającą intelektualnie, wstrząsającą emocjonalnie, doprawione nutą humoru, możemy nazwać go czarnym, ale też niezwykle finezyjnym. Pozornie banalna historia, w istocie złożona i wielopoziomowa. Głównie dzięki językowi, w jakim została opowiedziana.
Avatar użytkownika - aga95
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa