Pozłacane wilki

Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-66173-08-8
Tytuł oryginału: Gilded wolves
Tłumaczenie: Marta Duda-Gryc

Akcja Pozłacanych wilków, pełna mrocznych tajemnic i niebezpiecznych, ale ekscytujących przygód, rozgrywa się w dekadenckim świecie wyższych sfer.

Paryż, rok 1889 – świat stoi u progu nowej ery, ery przemysłu i elektryczności, a zorganizowana w stolicy Francji Wystawa Światowa tchnęła nowe życie w ulice miasta i wydobyła na światło dzienne stare sekrety. W tej metropolii nikt nie śledzi tajemnic tak bacznie jak poszukiwacz skarbów i zamożny hotelarz Séverin Montagnet-Alarie. Kiedy zwraca się do niego o pomoc potężna organizacja, Zakon Babel, Séverin otrzymuje propozycję dostępu do skarbu, który uważał za stracony – do należnego mu dziedzictwa. Aby jednak odnaleźć poszukiwany przez Zakon starożytny artefakt, Séverin będzie potrzebował pomocy specjalistów: matematyczki z długiem do spłacenia, historyka, który nie może wrócić do domu, tancerki o ponurej przeszłości i kogoś, kto jest mu bratem, choć nie łączą ich więzy krwi, i kto chyba za bardzo troszczy się i niepokoi.

W poszukiwaniach artefaktu w mrocznym, pełnym luksusu świecie Paryża Séverinowi i jego towarzyszom przydadzą się ich spryt i wiedza. To, co znajdą, może odmienić świat – pod warunkiem że uda im się pozostać przy życiu.

Tagi: książka dla młodzieży

Kup książkę Pozłacane wilki

Opinie o książce - Pozłacane wilki

No mocno się zdziwiłam zakończeniem tej książki.... MOCNO.

Słyszałam już co nieco o niej wcześniej i te wszystkie porównania do Szóstki Wron jednocześnie mnie wabiły jak i zniechęcały na starcie.

I muszę przyznać, że kilka pierwszych rozdziałów to była dla mnie istna męka, bo widziałam ZA DUŻO nawiązań do Szóstki...
Severin? - Kaz z domieszką humoru i sarkazmu Nikolaia
Laila? - Inej z kulinarnymi słabościami Niny
Zofia? - Wylan z domieszką Jaspera i jego zamiłowania do 'rozrób'

Mogłabym tak porównywać w nieskończoność... Ale spróbowałam wyłączyć w sobie takie myślenie i skupić się typowo na samej książce, bo naprawdę wydawała mi się DOBRA. I jak już faktycznie udało mi się wyłączyć to myślenie w stylu: "a przecież tak samo było w Szóstce!", to zaczęłam się dobrze bawić.

Chociaż i tak coś mi nie pasowało w tym, wykreowanym przez Roshani, świecie. Wydawał mi się trochę za bardzo przekombinowany i udziwniony na siłę.

Ale postacie okazały się bardzo interesujące, akcja gnała na łeb na szyję, przez całą książkę (chociaż ta 'wielka' tajemnica, wyjawiona na końcu, nie była dla mnie w ogóle tajemnicą, bo autorka za bardzo, już na samym początku książki, akcentowała pewną rzecz, żeby "to" mogło być faktycznym zaskoczeniem).

Ale jednak dałam się zaskoczyć pod innym względem... Spodziewałam się lekkiej i pozytywnej młodzieżówki, może z jakimś szokującym zwrotem akcji, ale nie spodziewałam się, że Severin zacznie się tak zachowywać na końcu... No i moje największe zaskoczenie - "TO MA MIEĆ KONTYNUACJĘ?!" Nie wiem, skąd we mnie było takie przekonanie, że to pojedyncza powieść, która się ładnie skończy i będę mogła o niej od razu zapomnieć? Dosłownie opadła mi szczęka, kiedy przy końcowych stronach sobie uzmysłowiłam, że to najwidoczniej musi być seria!

Znalazło się w tej książce parę irytujących mnie elementów, kilka nieścisłości, ale nie mogę powiedzieć, że ta książka mi się nie podobała. Zdecydowanie będę czekać na kontynuację, bo ta historia musi się dobrze skończyć!

Ostatnio mam szczęście do dobrych książek – kolejną taką powieścią okazały się „Pozłacane wilki” Roshani Chokshi.
Paryż, 1889 rok. Do zamożnego poszukiwacza skarbów Séverina z prośbą o odnalezienie starożytnego artefaktu zwraca się potężna organizacja, Zakon Babel. W zamian oferuje mu jego stracone dziedzictwo. Aby podołać zadaniu, Séverin będzie potrzebował pomocy ze strony matematyczki Zofii, tancerki Laili, historyka Enrique oraz Tristana, swojego brata we wszystkim oprócz krwi. Jak sobie poradzą?
Dostajemy w książce dużo dobrego. Ogólnie wszystkiego tutaj jest dużo. Dużo fantastyki, dużo akcji, dużo zwrotów akcji, dużo zagadek, dużo tajemnic, dużo rozbudowanej fabuły, dużo bohaterów, dużo emocji... No dzieje się! Ale wszystko po kolei.
O tym, że to fantastyka (i to na całego!) chyba nie trzeba mówić. Ale wypadałoby wspomnieć o tym, ile tam się dzieje. Akcja pogania akcje, napięcie nie odpuszcza ani na chwilę. Dodajcie do tego zaskakujące zwroty akcji i dostajemy książkę, której nie da się od tak odłożyć. Komuś to za mało? Proszę, są jeszcze tajemnice i zagadki. I to nie tylko takie matematyczne ♥ Nie są one głupie czy nieprzemyślane, ich poziom jest na tyle wysoki, że udało mi się zabłysnąć na matmie na temacie o ciągu Fibonacciego!
Jak wspomniałam, dużo jest też rozbudowanej fabuły. Jestem pod wrażeniem tego, jak autorka dokładnie ją przemyślała. Absolutnie wszystko jest dokładnie zaplanowane. Intryga z książki zalicza się do z tych z wyższej półki. Nie brakuje nawet zwrotu akcji na samym końcu, który powoduje mimowolne opadanie szczęki.
Wspomniałam jeszcze, że jest dużo bohaterów. Na początku się gubiłam się w tym, kto jest kim. Jednak każdy jest na tyle wyrazisty, że szybko połapałam się w tożsamości danych osób. Naprawdę, każdy z nich jest niesamowicie zarysowany i rozbudowany. Tak samo świetnie są relacje między nimi. No, może oprócz pewnego wątku romantycznego, który strasznie mnie irytował (co jest zresztą jedynym minusem książki). Mam nadzieję, że w kolejnej części się on poprawi.
„Pozłacane wilki” skradły moje serce. Z niecierpliwością czekam na drugi tom, a Wam polecam zaznajomić się z pierwszym!

Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;