Później

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2021-03-10
Tytuł oryginału: Later
Język oryginału: język angielski

"Później" przedstawia historię młodego chłopaka, który z pozoru nie różni się od swoich rówieśników. Jego rodzina pilnie strzeże jednak pewnego sekretu - Jamie posiada nadnaturalne zdolności, dzięki którym szybko się uczy i widzi rzeczy niedostrzegalne przez innych.

Niebawem nastolatek zaangażowany zostaje w prowadzoną przez policję sprawę brutalnego zabójstwa. Detektywi pragną wykorzystać zdolności chłopca do odnalezienia mordercy.

Tagi: horror stephen king thriller paranormalne

Kup książkę Później

Opinie o książce - Później

„No więc owszem, widzę martwych ludzi. O ile pamiętam od zawsze. Ale to nie tak jak w tym filmie z Bruce Willisem. Czasami jest to ciekawe, czasami przerażające (jak tamten gość w Central Parku), czasami wkurzające, natomiast zwykle po prostu… jest. To coś jak leworęczność, umiejętność gry na klasycznym instrumencie w wieku trzech lat albo wczesny początek alzheimera.” Na początku marca, od Wydawnictwa Albatros dostałam zaskakującą przesyłkę. Paczkę a w niej kubek i książkę Stephena King – Później. Nie jestem jego wielką wielbicielką ale opis na książce był na tyle obiecujący i straszny że zaczęłam czytać. Chciałam się bać 😊 Opowieść zaczyna się kiedy główny bohater, Jamie ma około sześciu lat. Cała powieść jest ukazana oczyma dorastającego chłopca i jego „przygód” związanych z przypadłością. Jamie wychowywany jest przez matkę, agentkę literacką. Kobietę która zawsze ma coś do przeczytania. Tia wie o zdolnościach syna, prosi go jednak aby nie mówił o tym nikomu. Kiedy umiera jej najbardziej poczytny autor, wykorzystuje zdolności chłopca aby…. W powieści urzekła mnie narracja głównego bohatera. Dzięki niej książkę czyta się lekko. Duże litery i wartka fabuła jest bardzo wciągająca. Ale czy to horror? Nie jestem pewna. Za egzemplarz recenzyjny dziękuję Wydawnictwu Albatros. Zapraszam na stronę: https://www.wydawnictwoalbatros.com/ Wydawnictwo Albatros Tłumaczenie: Rafał Lisowski Ilość stron: 384 Data premiery: 10 marca 2021

Nie horror, a wywołuje na plecach dreszcz. "Później" bardzo mi się podobało, choć początkowo taki lekki język, jakim napisana jest powieść, niespecjalnie pasował mi do nazwiska na okładce. Jednak kilka stron i popłynęłam przez "Później" jak przez każdą dobrą powieść.

Jamie jest chłopcem, który widzi i rozmawia ze zmarłymi. Wkrótce jego dar ma pomóc policji w odnalezieniu podłożonej bomby, a sprawca popełnił samobójstwo. Za zdobyte i przekazane informacje Jamiemu przyjdzie zapłacić wysoką cenę.

"Później" ma zdecydowanie rozbudowane tło obyczajowe. Poznajemy głównego bohatera kiedy ma 6 lat i powoli, strona po stronie, wkraczamy z nim do dorosłości. Tak naprawdę wydarzenia z duchami i demonem, to dodatkowe elementy, związane oczywiście z fabułą, podkreślające, że to powieść grozy, jednak nie one definiują tę powieść. Tu demonów trzeba szukać nie wśród martwych, ale wśród... żywych.

Czy Król Grozy stracił pazur? Nie, jak dla mnie ta powieść jest przerażająca, tylko w trochę inny sposób. Nie chodzi o zjawy, czy nadnaturalne postaci, ale o nas samych, o demony, które choć uśpione, gdzieś tak się kryją i czekają.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2021-03-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

Stephen King zasłużenie zyskał miano mistrza horroru, jednak nieustannie udowadnia, że nie da się tak jednoznacznie zaszufladkować. Potrafi bowiem pisać dzieła monumentalne jak „Bastion”, horrory mrożące krew w żyłach, czy opowieści, które po prostu świetnie się czyta. Ci, którzy po "Później" oczekiwali mroku mogli się zawieść, tym bardziej, że i blurb wprowadza nieco w błąd sugerując przerażający horror. Nie znajdziecie tu bowiem grozy, a dość lekką i dobrą rozrywkę.

Jamie Conklin widzi zmarłych. Ale to nie wszystko. Może z nimi rozmawiać i co ważne, muszą mówić mu prawdę. Ta umiejętność, a może przypadłość kładzie się cieniem na całym życiu chłopca. Bo czy widok zmasakrowanych w wypadku zwłok nie odbije się na psychice dziecka? Czy jego odmienność i skrywany przed światem sekret nie wpłyną na relacje z innymi?

Przyjdzie moment gdy od jego umiejętności będzie zależał los wielu ludzi, jednak nie spodziewa się jakie konsekwencje będzie musiał ponieść i z czym się zmierzyć. W dobrych rękach jego los okaże się darem, ale obudzi również chęć wykorzystania go przez osoby ze złymi zamiarami.

Ta tocząca się dość powoli opowieść skupia się przede wszystkim na bohaterze, pokazując jego specyficzne dzieciństwo naznaczone śmiercią i obecnością duchów. I to on napędza tę historię, zachęcając do przewracania kolejnej i kolejnej strony. I choć nie budzi przerażenia, to stanowi świetną rozrywkę na jeden wieczór.

Zaczęłam słuchać audiobooka "Później" i po paru minutach pomyślałam, że o to wrócił mój Król, którego lubię. Do tego Maciej Kowalik czytał tak świetnie, że zatraciłam się w tej powieści. Ale to było zbyt piękne by było prawdziwe - niestety zakończenie powieści pozostawiło lekki niedosyt.

Narrator jest zarazem głównym bohaterem, który opowiada historię swojego życia. Od dziecka widział zmarłych i mógł z nimi rozmawiać, odpowiadali mu szczerze, nie mogli kłamać. Swojej umiejętności nie postrzegał jako daru, trochę go krępowała, szczególnie kiedy dorośli chcieli, żeby poznał czyjeś sekrety. Jamie chyba wolałby być po prostu normalny i nie doświadczać takich rzeczy.

"Wiecie co? Najgorsze w dorastaniu jest to, że zamyka człowiekowi usta".

Powieść jest napisana lekkim prostym językiem, czyta się to przyjemnie i szybko. Matka Jamiego w chwilach złości potrafiła wymyśleć tak niesamowite wiązanki przekleństw, że chłopak też nie czuł się skrępowany czasem rzucić mięsem. Było sporo scen zabawnych, podanych z ironią, ale kiedy w grę wchodziło coś niebezpiecznego, to narrator przypominał czytelnikowi "uprzedzałem, że to jest horror". To było takie miłe puszczanie oka do czytelnika. Podobał mi się taki zabieg, cały czas czułam związek z tą postacią.

Ta książka miała potencjał, żeby rozrosnąć się niczym "To" i przez chwilę myślałam, że tak będzie. Wątki jednak potoczyły się inaczej niż myślałam i powstała zamknięta całość. Zakończenia na pewno na długo nie zapamiętam, bo w porównaniu do fascynującego i porywającego początku, było jakieś takie... nijakie. Nawet mało wiarygodne dla mnie.

"Zawsze jest jakieś później, teraz to wiem. Przynajmniej do śmierci. Bo wtedy wszystko inne jest już wcześniej".

Czy będziecie się bać? Myślę, że nie. Ja się nie bałam, mimo że niektóre duchy były ofiarami morderstw i wypadków, więc wyglądały strasznie. King pisał straszniejsze horrory, ale tutaj brak takich wrażeń zastępuje ciekawa fabuła i naprawdę sympatyczny główny bohater. Polecam serdecznie, nawet pomimo tego skopanego zakończenia.

Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2021-04-22, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jamie widzi zmarłych - jedni są mili, drudzy nie. Ale zawsze muszą mówić prawdę.

Kinga czytam okazjonalnie, fanką nazwać się nie mogę, ale lubię jego książki za to, że potrafi pokazać straszne rzeczy idealnie wplecione w rzeczywistość. I tak było tym razem. Totalnie mi nie przeszkadza długość tej książki czy bezpośredniość w zwracaniu się do czytelnika. Prosty język, z czasem perspektywy dziecka dodał tutaj dodatkowego mrocznego sznitu. Może to nie jest horror przy którym bym się bała czy nie mogła zasnąć, ale cała fabuła na pograniczu realności i fantastyki mocno mnie angażowała. Chłopiec musi mierzyć się nie tylko z naprzyrodzonymi bytami, duchami zmarłych, którzy w większości są nieszkodliwi. Prawdziwe zagrożenie czycha ze strony żywych i tego chłopiec dowie się dopiero z czasem.

Ciekawy pomysł, dobrze przedstawiony, może trochę krótko i zwięźle, ale wydaje mi się, że dodatkowe opisy niczego nowego by tu nie wniosły. Mnie się podobało, byłam zainteresowana, a moja sympatia do autora pozostaje niezmienna.

Avatar użytkownika - Grzegorz74
Grzegorz74
Przeczytane:2021-04-19, Ocena: 6, Przeczytałem, 2021, 52 książki 2021,
Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2021-03-29, Przeczytałem,

Widząc kategorię horror przy tym tytule czułam niezwykłe podekscytowanie, ponieważ już dawno nie miałam okazji czytać dobrej książki tego gatunku. NIestety „Król” troszeczkę mnie rozczarował. Mistrz Grozy powrócił do korzeni i w „Później” ujął wszystkie wątki, które spowodowały, że stał się on sławny. Książka opowiada o dorastaniu, obcowaniu ze śmiercią i umarłymi, dostajemy także nutę dreszczyku i wątek z literaturą. Fabuła książki jest na bardzo dobrym poziomie, jednak niektóre wydarzenia toczą się według mnie zbyt wolno. King powoli buduje napięcie przeplatając ze sobą świat żywych i umarłych. Zaczyna od przedstawiania przyjaznych duchów po takie które wzbudzają przerażenie u głównego bohatera. Samego Jamiego poznajemy jako rezolutnego małego chłopca, który od najmłodszych lat obcuje ze śmiercią i jest ona dla niego czymś naturalnym. Nie sposób go nie polubić już od pierwszych stron książki.

Jak większość książek Kinga, ta także wciąga czytelnika i nie chce go wypuścić ze swoich objęć, aż do przeczytania ostatniej strony. Nie jest to horror od którego możemy oczekiwać ogromnej dawki grozy. Jednak King na sam koniec zostawia najciekawsze i okazuje się, że duchy to najmniejsze zło i horror w tej historii.…

Avatar użytkownika - Colibri
Colibri
Przeczytane:2021-03-25, Ocena: 3, Przeczytałam,

Recenzja „Później”
Czy są dary które można nazwać przekleństwem? A może to przekleństwo nazywane darem?
„Z jej perspektywy rozmawiałem z pustymi drzwiami… chociaż już wtedy wiedziała, że nie jestem taki jak inne dzieci.”
„Później” została wydana w 2021r. jej autorem jest Stephen King, amerykański powieściopisarz, głównie literatury grozy. W przeszłości publikował pod pseudonimami: Richard Bachman, oraz John Swithen. Jego wieloletnie poświęcenie pisarstwu, zaowocowało takimi bestsellerami jak „Smętarz dla zwierząt”, „Mroczna wieża”, „Zielona mila” czy „To!” która jak wiele innych jego książek została zekranizowana. „Później” to ostatnia z wydanych przez niego powieści.
Jamie od najmłodszych lat widzi zmarłych, nie przeraża go to… przynajmniej nie na początku. Martwi nic mu nie robią, po prostu są, ale z czasem do chłopaka dociera że oni też go widzą. Może to wykorzystać i dowiedzieć się od nich prawdy która może wielu uratować, ale matka zabrania mu opowiadać o jego „darze”. Tak więc Jamie nikomu nie mówi, ale w końcu tajemnica i tak wychodzi na jaw. Dowiaduje się o niej ktoś kto nie powinien, teraz chłopak musi pomóc policji, nie było by w tym nic złego gdyby jedna sprawa nie skończyła się tak jak nie powinna, tak jak Jamie się tego nie spodziewał. Teraz chłopak musi stawić czoła niewidzialnemu złu, i jako nastolatek jest w tym zupełnie sam.
„Później” to druga powieść Stephana Kinga którą czytałam, i tak jak ta pierwsza również i ta mnie nie przeraziła. Wprawdzie były w niej momenty że poczułam strach, ale było ich bardzo mało a większość książki, mam wrażenie, że skupiła się na opowiadaniu o życiu dorastającego chłopca który ma nietypowy „dar”. Ogólnie powieść czytało się dobrze, łatwy język sprawił że książka wciągała i rzeczywiście ciężko było się od niej oderwać, szkoda że nie przerażała tak bardzo jak miałam na to nadzieje.

Avatar użytkownika - Sinister
Sinister
Przeczytane:2021-03-21, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane w 2021,
Instytut
Stephen King;0
Okładka ksiązki - Instytut

Głęboko w lasach stanu Maine znajduje się mroczny państwowy obiekt, gdzie uprowadza się i więzi dzieci z całych Stanów Zjednoczonych. W Instytucie...

Jest krew...
Stephen King;0
Okładka ksiązki - Jest krew...

King po raz kolejny pokazuje pełnię swojego kunsztu. W tytułowej noweli Holly Gibney, ulubiona bohaterka czytelników (znana z trylogii o Billu Hodgesie...