Prawie jak gwiazda rocka

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2020-09-16
Kategoria: Dla młodzieży
Tytuł oryginału: Sorta Like a Rock Star

Amber Appleton ma siedemnaście lat i mieszka z mamą i psem w szkolnym autobusie. Mimo trudnej sytuacji życiowej ta niepoprawna optymistka, samozwańcza Księżniczka Nadziei, nie tylko sama się nie poddaje, ale też chętnie pomaga potrzebującym pomocy. Czy uda jej się ocalić radość i nadzieję także w obliczu tragicznych wydarzeń?

Świat jest dla Amber sceną, a ona jest prawie jak gwiazda rocka: bez domu, bez grosza przy duszy, za to z ogromnymi pokładami energii, którą dzieli się z innymi. Jej występ nie pozostawi nikogo smutnym ani obojętnym.

Inspirująca, niezwykle pozytywna i mądra książka o dorastaniu i nadziei, która pozwala pokonać przeciwności losu.

,,Prawie jak gwiazda rocka" to jedna z bestsellerowych powieści dla młodzieży Matthew Quicka, znanego i lubianego autora ,,Poradnika pozytywnego myślenia", na podstawie którego powstał oscarowy film.

Kolejną ekranizację książki Quicka, w gwiazdorskiej obsadzie właśnie przygotowuje Netflix. Światowa premiera filmu zapowiadana jest na koniec tego lata, sierpień-wrzesień 2020.

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Prawie jak gwiazda rocka

Nadzieja na lepsze jutro   Nie ma zbyt wiele cza­su, by być szczęśli­wym. Dni prze­mijają szyb­ko. Życie jest krótkie. W księdze naszej przyszłości wpi­suje­my marze­nia, a ja­kaś niewidzial­na ręka nam je przek­reśla. Nie ma­my wte­dy żad­ne­go wy­boru. Jeżeli nie jes­teśmy szczęśli­wi dziś, jak pot­ra­fimy być ni­mi jutro? – to pytanie zadaje Phil Bosmans, namawiając do działania, do cieszenia się każdym dniem, do rezygnacji z odkładania realizacji marzeń na właściwy moment. W życiu jednak rzadko jesteśmy radośni. Przytłaczają nas kłopoty dnia codziennego, które urastają niekiedy do rangi naprawdę poważnych dylematów, a bliscy ludzie niekiedy zawodzą nas i ranią. Jak w takiej sytuacji zachować uśmiech na twarzy? Czy optymizm rzeczywiście pomaga w życiu, czy raczej optymista postrzegany jest jako ktoś, kto nie zna realiów rzeczywistości, jest oderwany od ziemi, dziecinny?   Odpowiedź na te pytania niesie powieść Prawie jak gwiazda rocka, opublikowana nakładem wydawnictwa Otwartego. To już kolejna książka Matthew Quicka, adresowana do młodzieży i o młodzieży opowiadająca, choć tak naprawdę historia i spostrzeżenia w niej zawarte są uniwersalne i dotyczą również świata dorosłych. Opowieść o siedemnastoletniej Amber Appleton nawet czytelników ...

Opinie o książce - Prawie jak gwiazda rocka

„-Życie toczy się dalej - rzuca. -Niezależnie od tego, czy postanawiamy się nim cieszyć, czy nie. Więc równie dobrze możesz znaleźć sposób, żeby cieszyć się tymi aspektami, którymi się da. Nie możesz tak po prostu zrezygnować z życia, Amber.” Dział książek dedykowanych dla młodzieży, bo przecież żadne z nas nie chce czuć się dorosłym. Powolne kroki przemierzające regały, poluję niczym myśliwy w poszukiwaniu zwierzyny. Coś jednak przykuwa moją uwagę… żółte kurczę, sięgam po nie dłonią. Na twarzy pojawia się pozytywny grymas, dzieło Matthew Quick’a, to o nim tyle słyszałam, lecz ciągle było coś przed nim. No cóż na wszystko przychodzi czas, przyszedł i na nadchodzącego króla. Wiecie w czym tkwi absurd? Presja społeczeństwa jest tak wielka, że człowiek podświadomie ma już jakieś wymuszone zdanie, a wiele o owym autorze słyszałam. O jego wcześniejszej pracy jak i jego perełce ,,Poradniku pozytywnego myślenia". Przejdźmy do książki, te „żółte kurczę” ma naprawdę świetną oprawę, jeżeli mówimy tylko o okładce. W dziale książek dla młodzieży co druga książka ma grubą świetną okładkę, jakbyśmy się nie wzbraniali to wygląd robi pierwsze wrażenie. Ona jednak była ponad, to moment w którym dzieło samym nazwiskiem przebija się ponad grube, karbowane smoki i zakochane pary na okładkach. Jak przyszło na młodzieżową książkę była bardzo przystępna, lekka okryta odpowiednim słownictwem, co pozwalało przez nią przebrnąć bez większych oporów. Nie mylmy tutaj braku treści z tempem książki, czy jej językiem, ponieważ to właśnie przekaz jaki niesie owa literatura jest jej pięknem. Pozytywne myślenie to chyba najlepszy epitet jakim jestem w stanie opisać te książkę. „Jestem całkiem dobrą katoliczką. Wciąż mam błonkę. Trzymam z Maryjką. Jestem całkiem świętą nastolatką, hej!” „(...) ksiądz strasznie mieszał w historiach o Jezusie - opowiadał o Nim tak, jakby Jezus był aroganckim nudziarzem, który nie miał w sobie ani odrobiny rock and rolla, a przecież wszyscy wiemy, że to nieprawda.” Amber Appleton, to nasza główna bohaterka ma siedemnaście lat, w dalszych stronicach opowieści poznajemy jej losy, a nie są za wesołe. Amber jest biedną dziewczyną mieszkającą z mamą w autobusie. Tak, dokładnie w autobusie. Czytając czułam aż smutek, co jest najgorsze w powieściach dla młodzieży? Dotykają problemów, które nas otaczają przez co stają się bardziej realne. Mniejsza wracając do kilku zdań o treści, poznajemy losy mamy z córką mieszkających w autobusie z powodów finansowych. Amber mimo sytuacji życiowej w której żadne z nas nie chciałoby się znaleźć zachowuje się naprawdę rozsądnie. Pomaga innym, lecz nie chodzi tutaj o jej sielankę życia ludzkiego. Wszystko zmienia się w momencie, gdy jej mama umiera. Amber mimo ciężkiej sytuacji dostaje kolejnego kopniaka w tyłek. Nasza nastolatka była mocno wierząca, tak dokładnie wierząca, zmierza się z problemem jaki dotyka każdego z nas. Nigdy nie jesteśmy gotowi na utratę kogoś bliskiego, dlatego wtedy zadajemy sobie pytanie ,,dlaczego Bóg, a dla Amber „Gwiazda Rocka” tak postąpił"? Quick dał nam zarys przesyconej fantazją nastolatki, która jest ideałem dla każdego. Młoda w wolnych chwilach spędza czas ze starszymi, ludźmi zza granicy i zwierzętami zarażając wszystkich optymizmem. Rozdziały książki doskonale oddają stan, w jakim znajduje się Amber, a to właśnie nadaje tempa książce. Początki rozwlekłe, przez które szybko przechodzimy, po zwrot akcji - śmierć jej mamy. Autor doskonale oddaje nam to co zachodzi w głowie i sercu głównej bohaterki. Nie chce wam teraz wszystkiego streszczać i dobierać przyjemności czytania, mam nadzieje że nieco udało mi się was zachęcić do tej książki. Jest łatwą i fantastyczną opowieścią o młodej dziewczynie, która przynajmniej u mnie zasiadała ziarno refleksji po przeczytaniu. A o to chyba właśnie chodzi, prawda? Aby nie przebrnąć obojętnie przez jakąś książkę. Polecam ją wszystkim bardzo gorąco. W szczególności młodszym czytelnikom. Recenzja również na blogu: https://czytaczyk.blogspot.com/2017/07/tytuoryginalny-sorta-like-rock-star.html
Kolejna świetna książka jaką przeczytałam. Smutna i wesoła dająca nadzieję. Tak to w niej jest najważniejsze, to że Amber-jej bohaterka mimo przeciwnościom losu i tragediom jakie ja spotykają nie traci nadziei na lepsze jutro i dzięki ludziom którzy ją otaczają mimo zwątpieniom odzyskuje wiarę i nadzieję że jeszcze wszytko się ułoży.
Avatar użytkownika - GwiezdneKroniki
Przeczytane:2014-11-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Prawie jak gwiazda rocka
Matthew Quick0
Okładka ksiązki - Prawie jak gwiazda rocka

Siedemnastoletnia Amber Appleton mieszka w szkolnym autobusie z matką i psem. Traci grunt pod nogami, ale nie nadzieję. Należy do Federacji Fantastycznych...

Wybacz mi, Leonardzie
Matthew Quick0
Okładka ksiązki - Wybacz mi, Leonardzie

Leonard Peacock kończy osiemnaście lat. Z tej okazji szykuje prezenty dla przyjaciół, goli głowę na łyso i zabiera do szkoły pistolet… Tego dnia...

Usta mordercy
Artur Kawka, Monika Wysocka