Profesor Wilczur

Wydawnictwo: Promatek
Data wydania: b.d
ISBN: 978-83-61834-04-6
Czas trwania:12 godz.51 min min.
Czyta: Antoni Rot

„Są trzy rzeczy wieczne: wieczne pióro, wieczna miłość i wieczna ondulacja. Najtrwalsze z tego wszystkiego jest wieczne pióro.” Słowa te są dewizą twórczości Tadeusza Dołęgi- Mostowicza. Kto z nas nie pamięta „Znachora”? Kontynuacją dalszych losy głównego bohatera jest sensacyjno- obyczajowa powieść „ Profesor Wilczur”. Mostowicz łączy wątki sensacyjno – obyczajowe z elementami melodramatycznymi. Świetnie zbudowane postacie, barwna fabuła i to, co lubimy wszyscy: dobro tryumfuje, a człowiekowi przywrócona jest jego godność. Międzywojenna Polska dzięki aktorskiej interpretacji Antoniego Rota jawi się tu wyraziście i prawdziwie, a charakter każdego z bohaterów ciekawie i intrygująco. Tadeusz Dołęga- Mostowicz (ur.10 sierpnia 1898 w Okuniewie na Witebszczyźnie, zginął 20 września 1939 w miejscowości Kuty na Pokuciu) – polski pisarz, scenarzysta. Autor kilkunastu powieści, m.in. „Ostatnia brygada”, „ Kariera Nikodema Dyzmy”, „ Drugie życie doktora Murka”, „ Znachor”, „ Profesor Wilczur”, Pamiętnik pani Hanki”. Niezwykła popularność pisarza wynikała z atrakcyjności fabuły, pełnej sensacyjnych powikłań, połączonych z krytyką ówczesnej rzeczywistości.

Kup książkę Profesor Wilczur

Opinie o książce - Profesor Wilczur

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2013-12-07, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki 2013,
Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Znachor, Profesor Wilczur Profesor Rafał Wilczur, zrozpaczony po odejściu żony i córki, błąkający się po mieście, zostaje napadnięty i pobity, wskutek czego traci pamięć. Przez kilkanaście lat wędruje po kraju, przyjmuje cudze nazwisko, aż wreszcie jako znachor leczy ludzi, zdobywając lokalną sławę. Zaskakująco dobre powieści. Znachor nieco lepszy, jak to zwykle bywa z pierwszymi częściami. Obie jednak warte są uwagi jako stały już element kultury, mocno osadzony w polskiej literaturze. Nieco naiwna fabuła i proste środki wyrazu nie przeszkadzają w śledzeniu z zainteresowaniem losów nieszczęsnego profesora i przejmowaniu się jego perypetiami. Krytyczne przedstawienie środowiska lekarskiego w mieście jest przeciwstawione wiejskiej sielance, która, mimo gorszych warunków życia bliżej natury, oferuje pełniejsze i szczęśliwsze życie. (Ocena: 5/6 i 4,5/6)
Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22