Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2018-05-26
Kategoria: Historyczne

Autorki: Beata Chomątowska, Sylwia Chutnik, Patrycja Dołowy, Magdalena Kicińska, Karolina Przewrocka-Aderet, Karolina Sulej, Monika Sznajderman, Agnieszka Witkowska-Krych.

Z posłowiem Hanny Krall

,,To był pomysł z gatunku tych oczywistych, tych, które pewnego dnia przychodzą do głowy i budzą zdziwienie: Dlaczego nie wcześniej? Dlaczego dopiero teraz pomyślałyśmy o tym, by przywołać pamięć o żydowskich kobietach, które w czasie wojny poświęciły się opiece nad osieroconymi lub chorymi dziećmi i tak często, nie próbując się ratować, były z nimi aż do końca?

Oddajemy w Państwa ręce książkę, w której osiem autorek napisało o kilkunastu z nich. Wśród bohaterek są kobiety lepiej i słabiej znane, są też takie, o których nie wiemy niemal niczego, znamy tylko imię, skrawek życia. Wybór, jakiego dokonały redaktorki, nie wyczerpuje oczywiście tematu. Chciałybyśmy, by nasza książka była tylko strażą przednią i by w ślad za nią powstały dalsze, poświęcone jeszcze innym spośród tych, o których nie wolno nam zapomnieć".

Fragment wstępu

,,To nieprawda, że zło jest banalne.

Zło jest kunsztowne i wyszukane. Pyszni się, kryguje. Dba o pointy.

Zło mówi: Wstań, kolego, dosyć się już nażyłeś. Teatralnym gestem trąca pejczem człowieka leżącego na ziemi. Wstań, kolego, mówi w jidysz.

Albo mówi: Nie mogę, i opuszcza karabin. Ich kann nicht, powtarza, a potem podnosi karabin i strzela do kobiety, którą kocha.

To dobro jest banalne.

Niepozorne, niepokaźne. Czasem nazwiska pozbawione, czasem imienia."

Hanna Krall

Kup książkę Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny

Opinie o książce - Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-01-02, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2019,

Ta książka jest  hołdem  złożonym tym wszystkim ludziom, którzy  ratowali czyjeś życie  nie patrząc na własne. Dla których samo życie było wartością  największą.  Na zdjęciach ich nie podpisywano, a one same pamiętników nie pisały. Nie miały czasu, zajęte ratowaniem, opieką. W założeniu dla życia, w praktyce dla śmierci. Zadanie swoje wykonały jak się należało. Ich podopieczni szli do bydlęcych wagonów grzecznie, w porządku, trójkami, czwórkami, trzymając się za małe rączki. Nie dlatego, by pomagać mordercom. Po to, by się nie bać, by do końca zachować resztki złudzeń, cień normalności.

Pandemia, tom 1
Okładka ksiązki - Pandemia, tom 1

Młodzieżowa opowieść postkatastroficzna, która od razu stała się przebojem rynku frankofońskiego. Grupa nastolatków z Kanady jedzie z opiekunem na bagna...

Okładka ksiązki - Kultowe Auta (#17). Kultowe Auta cz. 17 Volkswagen Beetle Cabrio. Volkswagen Beetle Cabrio

Wyjątkowa kolekcja aut - od niezapomnianych klasyków po nowoczesne modele! Każda część składa się z książki zawierającej szczegółowe informacje na temat...

W głębi lasu
Harlan Coben