Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2018-05-26
Kategoria: Historyczne

Autorki: Beata Chomątowska, Sylwia Chutnik, Patrycja Dołowy, Magdalena Kicińska, Karolina Przewrocka-Aderet, Karolina Sulej, Monika Sznajderman, Agnieszka Witkowska-Krych.

Z posłowiem Hanny Krall

,,To był pomysł z gatunku tych oczywistych, tych, które pewnego dnia przychodzą do głowy i budzą zdziwienie: Dlaczego nie wcześniej? Dlaczego dopiero teraz pomyślałyśmy o tym, by przywołać pamięć o żydowskich kobietach, które w czasie wojny poświęciły się opiece nad osieroconymi lub chorymi dziećmi i tak często, nie próbując się ratować, były z nimi aż do końca?

Oddajemy w Państwa ręce książkę, w której osiem autorek napisało o kilkunastu z nich. Wśród bohaterek są kobiety lepiej i słabiej znane, są też takie, o których nie wiemy niemal niczego, znamy tylko imię, skrawek życia. Wybór, jakiego dokonały redaktorki, nie wyczerpuje oczywiście tematu. Chciałybyśmy, by nasza książka była tylko strażą przednią i by w ślad za nią powstały dalsze, poświęcone jeszcze innym spośród tych, o których nie wolno nam zapomnieć".

Fragment wstępu

,,To nieprawda, że zło jest banalne.

Zło jest kunsztowne i wyszukane. Pyszni się, kryguje. Dba o pointy.

Zło mówi: Wstań, kolego, dosyć się już nażyłeś. Teatralnym gestem trąca pejczem człowieka leżącego na ziemi. Wstań, kolego, mówi w jidysz.

Albo mówi: Nie mogę, i opuszcza karabin. Ich kann nicht, powtarza, a potem podnosi karabin i strzela do kobiety, którą kocha.

To dobro jest banalne.

Niepozorne, niepokaźne. Czasem nazwiska pozbawione, czasem imienia."

Hanna Krall

Kup książkę Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny

Opinie o książce - Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-01-02, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2019,

Ta książka jest  hołdem  złożonym tym wszystkim ludziom, którzy  ratowali czyjeś życie  nie patrząc na własne. Dla których samo życie było wartością  największą.  Na zdjęciach ich nie podpisywano, a one same pamiętników nie pisały. Nie miały czasu, zajęte ratowaniem, opieką. W założeniu dla życia, w praktyce dla śmierci. Zadanie swoje wykonały jak się należało. Ich podopieczni szli do bydlęcych wagonów grzecznie, w porządku, trójkami, czwórkami, trzymając się za małe rączki. Nie dlatego, by pomagać mordercom. Po to, by się nie bać, by do końca zachować resztki złudzeń, cień normalności.

Użański Park Narodowy, Bieszczady Wschodnie. Mapa Compass / 1:50 000
Okładka ksiązki - Użański Park Narodowy, Bieszczady Wschodnie. Mapa Compass / 1:50 000

Obszar mapy obejmuje w większości Bieszczady Ukraińskie w obrębie Użańskiego Parku Narodowego. Na zachodzie sięga aż po Krzemieniec 1221m n.p.m., na...

Księżniczka i żaba
Okładka ksiązki - Księżniczka i żaba

Ostatni dzień karnawału w Nowym Orleanie to czas, gdy wszystko może się zdarzyć. Głównymi bohaterami tej historii są: książę Naveen zamieniony w żabę,...

Manhattan Babilon
Lech Majewski