Przeciwnik

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2020-01-22
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788308069875
Liczba stron: 208
Tytuł oryginału: L

Ocena: 0 (0 głosów)

Siedemnaście lat kłamstwa. Banalność zła i destrukcyjna moc społecznej presji. Powieść oparta na autentycznej historii kryminalnej, która wstrząsnęła opinią publiczną.

9 stycznia 1993 roku Jean-Claude Romand zabił swoją żonę, dzieci, rodziców, a następnie próbował popełnić samobójstwo. Śledztwo ujawniło, że nie był lekarzem, jak twierdził. Przez siedemnaście lat skutecznie okłamywał swoje otoczenie - rodzinę, przyjaciół, sąsiadów. Opowiadał, że jest wybitnym naukowcem, że pracuje dla Światowej Organizacji Zdrowia. Widzieli, jak codziennie rano wychodził do pracy. Ale nie wiedzieli, że czas spędza na parkingach albo w lesie. Namówił rodziców i teściów, żeby przekazali mu swoje oszczędności na intratne inwestycje. Z tych pieniędzy utrzymywał rodzinę i kochankę. Kiedy fundusze się wyczerpały, w obawie, że oszustwo wyjdzie na światło dzienne, Romand zamordował żonę, dzieci i rodziców. Jak to możliwe, że przez tyle lat nikt nie przejrzał jego manipulacji? Dlaczego zabił? Kim był, będąc nikim? ,,Pomyślałem, że napisanie tej książki to przestępstwo albo modlitwa" - stwierdził Emmanuel Carrere w finale powieści, którą stworzył na podstawie materiałów procesowych i korespondencji z mordercą. Na kanwie książki w 2002 roku powstał film z Danielem Auteuilem w roli głównej.

To książka o uleganiu presji bycia szanowanych obywatelem, ale przede wszystkim o granicy między prawdą a zmyśleniem, o tropieniu ,,przeciwnika" w nas samych, przeciwnika, który nie pozwala na wyzwolenie, na zmierzenie się z własnymi ułomnościami i słabościami.

,,Gazeta Wyborcza"

Tagi: Współczesna proza literacka

Kup książkę Przeciwnik

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Przeciwnik

Inne książki autora
Nie moje życie
Emmanuel Carrre0
Okładka ksiązki - Nie moje życie

Znakomity francuski prozaik, autor słynnego Limonowa, Emmanuel Carrere opowiada historie, które mogą przydarzyć się każdemu z nas. Mała dziewczynka ginie...

Limonow. Audiobook
Emmanuel Carrre0
Okładka ksiązki - Limonow. Audiobook

BESTSELLER WYDANY W KILKUNASTU KRAJACH MOCNA POWIEŚĆ- JEJ BOHATERA NIEKONIECZNIE POLUBISZ, ALE GO NIE ZAPOMNISZ Kim jest Eduard Sawienko, zwany Limonowem...

Zobacz wszystkie książki tego autora