Przed świtem

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2009-10-01
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788324589135
Liczba stron: 720
Tytuł oryginału: Breaking Dawn
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Joanna Urban

Tom 4 cyklu Zmierzch

Ocena: 4.78 (139 głosów)
Inne wydania:

Odkąd Bella zakochała się w wampirze, jej życie przypomina sen - sen, który czasem zamienia się w koszmar. Rozdarta pomiędzy Edwardem, któremu oddała serce, a wilkołakiem Jacobem, z którym łączy ją tajemniczo silna więź, przeżyła piękny, ale i burzliwy rok, bijąc się z myślami, zadręczając o los najbliższych i wymykając wrogom. Dociera wreszcie do punktu, w którym musi podjąć ostateczną decyzję. Czy stanie się częścią kuszącego, lecz mrocznego świata nieśmiertelnych, czy jednak pozostanie człowiekiem?

Kup książkę Przed świtem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Przed świtem

Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Przyjemne czytadełko na wieczór w samotne dni :) czyta się szybko i przyjemnie
Link do opinii
,,-Wiesz jak utopić blondynkę?-spytałem ją,nie odwracając się za siebie. -Wystarczy przykleić lusterko do dna basenu.'' Czym zakończy się rok oczekiwania, marzeń, rozterek, lęków Belli? Czy rozdarta między uczuciami do wampira i wilkołaka nastolatka zdoła któregoś z nich wybrać? Czy zdecyduje się na mroczną, ale pociągająca egzystencję nieśmiertelnego wampira, czy też zwalczy miłość do Edwarda i zdecyduje się pozostać zwykłym człowiekiem? Czy ten romans skończy się ślubem? I jakie będą jego konsekwencje? Musicie przeczytać tę książkę, by się tego dowiedzieć. Czyta się ją łatwo, z racji tego iż narracja zaczyna być optymistyczna i bardziej żywa. Ostatnia część również utrzymana w tym nieco cukierkowym stylu, świecie w którym wszystko musi się ułożyć, bo nasi bohaterowie są piękni i tacy dobrzy i jeszcze otacza ich magia. Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-04-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
Ostatnia część sagi S. Meyer i dla mnie osobiście najlepsza ze wszystkich. Bella zdecydowanie lepiej prezentuje się jako wampir i bardzo mi się podobało to, że stając się nim, nie rzucała się na pierwszego lepszego osobnika z rządzą mordu w oczach. Poza tym wątek Skojarzenia Renesmee i Jacoba był strzałem w dziesiątkę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Chyba jedna z ciekawszych części tej Sagi, przynajmniej dla mnie. Aczkolwiek już byłam mocno przejedzona tą miłością między Bellą, a Edwardem. Może być, ale nie ma jakiegoś szału.
Link do opinii
Avatar użytkownika - zetka21
zetka21
Przeczytane:2012-06-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Polecam przeczytać wszystkie części;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - anonimowa000
anonimowa000
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Ta książka...Podoba mi się to , że jest patrzone na to nie tylko względem Belli.Do akcji wkroczył Jacob.Nie podoba mi się natomiast to , że wszystko zakończyło się tak dobrze...z serii: "I żyli długo i szczęśliwie". Obecnie niecierpliwie czekam na film.
Link do opinii
Avatar użytkownika - semiramis81
semiramis81
Przeczytane:2014-02-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
Dla mnie najlepsza część całej serii. To dowodzi o jej wyjątkowości. Przeważnie kojelne części sa coraz gorsze. Tu z części na część jst coraz ciekawiej.
Link do opinii
Avatar użytkownika - patusia1990
patusia1990
Przeczytane:2013-11-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Spotkanie z rodem volturi nie może znaczyć nic dobrego, rodzina Edwarda będzie musiała stoczyć walkę na śmierć lub życie. Kto okaże się zwycięzcą? Czy Bella zyska nieśmiertelność?
Link do opinii
Ostatnia - niestety - i moim zdaniem najlepsza część. Bella bierze ślub z Edwardem i wyjeżdżają w podróż poślubną na wyspę Esmee. Przeżywają tam masę cudownych chwil, jednak nagle okazuje się, że Bella jest w ciąży! Jednak wiążą się z tym pewne komplikacje- Bella traci wagę, z jej zdrowiem jest coraz gorzej, dziecko niszczy ją od środka. Poród jest dla niej zabójczy - jednak Edward w ostatniej chwili wstrzykuje je swój jad i staje się wampirem. Ich córka Renesme staje się obiektem westchnień Jacoba - wpojenie, jak i zarówno kłopotem dla całej rodziny Cullenów. Mają konflikt z pierwotnymi, którzy dostali wieść o tym, że dziewczynka jest przemienionym wampirem, a za to grozi kara śmierci dla jego twórcy. Jednak wszystko kończy się dobrze. Przy lekturze zawaliłam kilka nocy, ale nie żałuję - chyba, jedynie tego, że to już ostatnia część. Polecam
Link do opinii
Avatar użytkownika - dominika76767
dominika76767
Przeczytane:2013-12-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Uwielbiam tą sagę. ;) Książka bardzo ciekawa. Dużo się w niej dzieje.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Zaczarowała mnie cała seria.Z przykrością czytałam ostatnie strony,wiedząc,że musimy się rozstać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Sylwia-T
Sylwia-T
Przeczytane:2013-01-16, Ocena: 6, Przeczytałam,
Ostatnia już część, szkoda, ja bym jeszcze chociaż ze 3 przeczytała :) Czytając już drugi raz wiedziałam co będzie, ale wierzcie mi, przeżywałam jak za pierwszym. Emocji cała masa, strasznie się cieszyłam, że jednak Bella nie została "zmieniona" wcześniej. Dla romantycznej części mojej natury ten ślub, podróż, wyspa Esme były prawdziwą ucztą :) Rozwiązanie wątku z Jacobem uspokoiło bardzo moje rozchwiane serce :) Do ostatniej kartki nie mogłam się oderwać i zawaliłam parę nocek, ale warto! Wreszcie mogę spokojnie spać wiedząc, że piękny wampir Edward i wreszcie pewna siebie wampirzyca Bella są szczęśliwi po wieczność, a wspaniały wilkołak nie cierpi patrząc na to :) Chętnie przeczytałabym teraz o życiu Renesme i Jacoba :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - LilAlia
LilAlia
Przeczytane:,
Jak już wspominałam - lubię całą sagę, więc poszczególne części też ;) Mój ulubiony fragment tej części to chyba zbieranie rodziny i znajomych Cullenów z całego globu... ich opisy... no świetne :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - darinda
darinda
Przeczytane:2011-08-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
świetna, wręcz zjawiskowa. :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Nataluch
Nataluch
Przeczytane:2011-08-21, Ocena: 6, Czytam,
Szkoda, że to już ostatnia część. Według mnie najlepsza.
Link do opinii
Avatar użytkownika - catling
catling
Przeczytane:2011-02-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
miłość do końca ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - agaj100
agaj100
Przeczytane:2010-12-16, Ocena: 6, Przeczytałam,
szkoda ze to już ostatnia część bo chciałoby się czytać jeszcze więcej i więcej...dalej uważam ze cała saga jest świetna choć ostatnia część nieco mnie rozczarowała...ten wątek z ciążą jakoś mnie zniechęcił ale potem było już nieźle...więc całość oceniam bardzo na tak!
Link do opinii
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-08-05, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Kolejny romans z wampirami w tle..nic nadzwyczajnego
Link do opinii
Avatar użytkownika - zosia781
zosia781
Przeczytane:2011-06-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
Bardzo fajan książka, czyta się szybko (przeczytałam to w kilka godzin)... Napewno wróce do tej sagi ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2009-11-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Miło się czytało ten tom . Ale każdy kolejny za bardzo różni się od pierwszego . Brakuje tego uroku , tajemniczości... pozostaje przewidywalność w wielu momentach . Ale mimo to lektura ciekawa .
Link do opinii
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-05-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
W tej części dużo się dzieje. Polecam przeczytac wszystkie 4... Chce się jeszcze więcej i więcej..
Link do opinii
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2021-04-18, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2021,

Siadając do 4. tomu miałem świeżo w pamięci, ledwie skończony tom trzeci, który nie był zbyt porywający. Byłem jednak twardy i zacząłem czytać tom, który liczył 720 stron, był więc najobszerniejszy, a zważając na to, że lekko rozbudowany poprzedni przył przeładowany tekstami typu "oj jak skrzywdziłam Jacoba, a może też skrzywdziłam ciebie Edwardzie. - Nie Bello to ja skrzywdziłem ciebie, a może i Jacoba, którego nie lubię, ale lepiej, żebyś była z nim niż ze mną, bo on jest bardziej człowiekiem. - Oj nie Edwardzie, jesteś cudowny, a ja jestem taką szarą myszką nie zasługującą na ciebie i to ja cię na pewno zraniłam...." 

Ciężko się przez to brnęło. Dlatego tu bałem się, że kolejne 200 stron więcej, to dwie setki stron bzdurzenia na podobnym poziomie, co ten w cudzysłowie. 

Na szczęście nie było tak źle. Dylematy moralne się oczywiście mnożyły, ale wreszcie autorka zachowała równowagę pomiędzy tym a akcją, której tym razem też było jakby więcej. 

Czytało się to więc zaskakująco dobrze i dobrnąłem do końca bez większych perturbacji i znacznie szybciej niż się obawiałem... Może nawet najlepsza część. 

Powyższe nie zmieni mojego zdania - raz okej, ale drugi chyba bym już rady nie dał. Marne też są szanse, że sięgnę po pozostałe wydane w serii tomy. Jakoś się ich boję, a bardziej tego, że czytając Meyer stracę czas, w którym mógłbym przeczytać coś sprawiającego mi wiecej frajdy...

Link do opinii
Avatar użytkownika - kozunia97
kozunia97
Przeczytane:2020-07-04, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020,
#reread zakończony!

zarówno ta część jak i poprzednia "Zaćmienie" już mi się dłużyły podczas czytania.

Nie kupuję Belli jako wampira (co jest dość istotne dla akcji), a opowieść z punktu widzenia Jakoba także mi się dłużyła.

Ale i tak dobrze było do tego wrócić po latach

Link do opinii
Avatar użytkownika - Kalinka89
Kalinka89
Przeczytane:2019-12-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Intruz
Stephenie Meyer0
Okładka ksiązki - Intruz

STEPHENIE MEYER, jedna z najciekawszych pisarek ostatnich lat, autorka megabestsellerowego cyklu Zmierzch, który ma miliony fanów na całym...

Słońce w mroku
Stephenie Meyer0
Okładka ksiązki - Słońce w mroku

Stephenie Meyer ponownie bierze na warsztat wielką love story – opowieść o śmiertelniczce Belli, która zakochała się w wampirze Edwardzie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy