Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów

Od pierwszego wydania Przeminęło z wiatrem w 1936 roku, miliony czytelników zastanawiają się, jakie mogły być dalsze losy Scarlett i Rhetta.

Filmowa wersja powieści do dziś jest rekordzistą światowego box office i znacznie przewyższa wyniki innych hitów w historii kina.

Autorzy książki: Ellen F. Brown i John Wiley Jr. otrzymali bezprecedensowy dostęp do dokumentacji i korespondencji związanych z Przeminęło z wiatrem. W swojej publikacji spróbowali wyjaśnić jedną z największych tajemnic sukcesu dzieła Margaret Mitchell: w jaki sposób nieuporządkowany i niekompletny maszynopis nieznanej pisarki z Południa został odkryty przez wielkiego, nowojorskiego wydawcę i stał się jedną z najpopularniejszych i najbardziej dochodowych powieści w historii literatury? Dokładnie prześledzili historię Przeminęło z wiatrem, od jej źródeł w wojnie secesyjnej, aż do dzisiejszego statusu najsłynniejszego melodramatu, który stał się wzorem hollywoodzkich produkcji i został nagrodzony ośmioma Oscarami.

Książka ukazała się po raz pierwszy na rynku amerykańskim w czerwcu 2012 roku i zebrała bardzo pozytywne komentarze czytelników i recenzje krytyków.

W tym roku mija 75 lat od pierwszego wydania powieści "Przeminęło z wiatrem w Polsce", a premiera filmu odbyła się u nas dokładnie pół wieku temu.

Informacje dodatkowe o Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów:

Wydawnictwo: Aleja Róż
Data wydania: 2013-10-23
Kategoria: Muzyka, film
ISBN: 978-83-63859-00-8

Kup książkę Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów

Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów - opinie o książce

Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2013-12-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Nie ukrywam, że to pozycja głównie dla fanów książki i autorki "Przeminęło..."chociaż fragment o prawach autorskich jest fascynujący;) Całość do przeczytania w jeden wieczór.
Avatar użytkownika - MaKo
MaKo
Przeczytane:2013-11-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam, Przeczytane,
,,Przeminęło z wiatrem" Margaret Mitchell to jedna z moich najukochańszych książek, a ,,Przeminęło z wiatrem" w reżyserii Victora Fleminga to jeden z moich najulubieńszych filmów, w którym zagrała najśliczniejsza aktorka i niezbyt przystojny, ale za to szalenie interesujący i magnetyzujący Clark Gable. Kiedy zobaczyłam publikację ,,Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów" od razu wiedziałam, że nie przejdę obok niej obojętnie. Książka Ellen F. Brown i John Wiley Jr'a opowiada historię jednej z najpopularniejszych powieści wszech czasów. Autorzy zgromadzili, przetworzyli i uporządkowali imponującą ilość materiałów archiwalnych, dokumentów, korespondencji. Chylę czoła, dla ogromu pracy, który musieli włożyć w powstanie niniejszej publikacji. Całość została uporządkowana chronologicznie i zaczyna się od narodzin Margaret Mitchell. Na temat dzieciństwa, młodości, prywatnego życia pisarki wspomniano tylko kilka słów. W końcu najważniejsza jest powieść i to wokół niej toczy się fabuła książki. Niesamowite, że poważny, nowojorski wydawca ujrzał w zapiskach Mitchell taki potencjał, włożył mnóstwo pracy i pieniędzy w uporządkowanie niekompletnego maszynopisu i zaryzykował ogromną kampanię promocyjną nieznanej autorki. Cała droga od rękopisu do książek prosto z drukarni została dokładnie i bardzo szczegółowo opisana. Właśnie te pierwsze rozdziały były dla mnie najbardziej fascynujące. Szaleństwa, które ogarnęło Amerykę, a później cały świat, chyba nikt nie był w stanie przewidzieć. Z dnia na dzień Margaret Mitchell stała się najbardziej pożądaną pisarką, która otrzymywała od fanów tysiące listów. Zapraszano ją na rożne uroczystości, proszono o zabieranie głosu. Ta nagła i niespodziewana popularność ciążyła Margaret, odarła ją z prywatności i anonimowości. Przy tym pisarka musiała przez cały czas walczyć o prawa autorskie, które w przypadku ,,Przeminęło z wiatrem" były nagminnie łamane nie tylko w Ameryce, ale i Europie. Autorzy wspominają nawet o polskim wydaniu powieści Mitchell w roku 1938 r. i sytuacji politycznej w naszym kraju. W publikacji nie brakuje ciekawostek, anegdotek, interesujących drobnostek, które dla fanów powieści są prawdziwymi perełkami. Wiecie jak w pierwszej wersji miała mieć na imię Scarlett? Pansy! Brzmi to jakoś protekcjonalnie i za słodko, bez charakteru. Niby nic, a zszokowałam się okrutnie! Dodatkowo polskie wydanie ,,Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów" to taka książka rocznicowa, bo właśnie w 2013 r. mija 75 lat pierwszego polskiego wydania ,,Przeminęło z wiatrem", a także 50 lat od premiery ekranizacji powieści w Polsce. W ,,Przeminęło z wiatrem. Od bestselleru do filmu wszech czasów" trochę za mało napisano o filmie, Vivien i Clarku. To mnie jednak zawiodło, bo spodziewałam się, że poczytam co nieco o moich ulubionych aktorach. Ilość informacji dotycząca powieści jest porażająca, ale przy tym wszystkim mecząca i trochę nudnawa. Podczytywałam tę książę po kawałkach, rozdziałami, w przerwach między powieściami. Połknięcie jej od deski do deski byłoby niestety nużące. Mimo wszystko uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów ,,Przeminęło z wiatrem", zarówno powieści, jak i ekranizacji. Czas spędzony z książka Ellen Brown i John Wiley Jr'a na pewno nie będzie stracony. Polecam!
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2015-02-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Z biblioteki,