Okładka książki - Przy mnie będziesz bezpieczna

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-04-08
ISBN: 978-83-7943-928-7
Dodał/a książkę: edytka222

Nieszczęśliwy wypadek kładzie kres dotychczasowemu życiu Hannah Scott. W rok po podpisaniu dokumentów o przekazaniu organów córki do przeszczepu kobieta wciąż bardzo cierpi. Wtedy poznaje rodzinę Bellów. Ich piętnastoletnia córka Maddie żyje tylko dlatego, że Emily umarła. Zafascynowana tą kruchą więzią, bojąc się ujawnić, kim jest naprawdę, Hannah nawiązuje niespodziewaną przyjaźń z matką dziewczynki, Olivią. Państwo Bell mają jednak własne problemy. Olivia, jeszcze niedawno gotowa opuścić bogatego, ale despotycznego męża, czuje się z nim związana po przeszczepie, który uratował życie ich córki. Tymczasem Maddie, zmęczona ograniczeniami, jakie narzuca jej słaby stan zdrowia i lęk przed coraz częstszymi wybuchami gniewu ojca, regularnie ucieka w świat, gdzie może być tym, kim chce: świat internetu.

Kup książkę Przy mnie będziesz bezpieczna

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2015-09-30, Ocena: 5, Przeczytałam,
Oblicza bólu   Utrata dziecka jest największą tragedią, jaką może przynieść życie. I choć żałoba po odejściu z czasem mija, to tak naprawdę już do końca towarzyszy nam pustka w sercu. Często jednak jest tak, że śmierć może stać się początkiem innego życia, a raczej szansą na to, by inne życie mogło trwać. Przeszczep organów pozostaje wciąż tematem trudnym i bolesnym, dla wielu tematem tabu, ale warto pamiętać, że nasza decyzja może uratować komuś życie. Sprawić, że ktoś nie będzie cierpiał tak, jak cierpimy po stracie my…   Ze śmiercią dziecka i z trudną decyzją o oddaniu organów córki do przeszczepu musiała zmierzyć się Hannah Scott, jedna z bohaterek powieści obyczajowej Przy mnie będziesz bezpieczna. Książka Amy Hatvany, opublikowana nakładem wydawnictwa Świat Książki, to kolejna już pozycja z serii Leniwa Niedziela, poruszającej tematy ważne, często kontrowersyjne, zajmującej się tym, co niesie ze sobą życie. Nie inaczej jest i tym razem – Hatvany w swojej książce odnosi się nie tylko do kwestii straty i radzenia sobie z nią, ale też do problemu życia po transplantacji, trudności w adaptacji do nowego środowiska oraz przemocy w rodzinie. Przy mnie będziesz bezpieczna to pozycja dla tych czytelników, którzy oczekują od lektury czegoś więcej niż tylko rozrywki – ujęte w powieści problemy poruszają, skłaniają do przemyśleń, mam również nadzieję ...

Opinie o książce - Przy mnie będziesz bezpieczna

Przejmująca historia dwóch rodzin dotkniętych tragedią. Dwie matki i ich tragiczne losy. Hannah traci córkę w wypadku, Olivia jest matką ciężko chorej Maddie, która bez przeszczepu wątroby nie ma szans na przeżycie. Dodatkowo kobieta jest ofiarą ze strony męża-tyrana i nikt ze znajomych nie jest świadomy dramatu kobiety, ponieważ uważają ich za wzorowe małżeństwo. Styl narracji przypominał mi nieco Jodi Picoult i Diane Chamberlain. Nie ma tu szybkiej akcji, jednak od książki nie można się oderwać, podczas lektury stałam się obserwatorem obu rodzin i z zaciekawieniem śledziłam ich losy zastanawiając się jaki będzie finał. Autorka pokazuje, że przemoc nie rozgrywa się tylko w rodzinach patologicznych. To może być pozornie normalna rodzina mieszkająca w bogatym domu a oprawca cieszy się dobrą opinią jako dobry przyjaciel, sąsiad, pracownik. Cały czas kibicowałam Olivii, aby postawiła się mężowi. Nie przeszkadzało mi, że autorka poruszyła temat transplantacji i przemocy domowej w jednej powieści. Przeciwnie. Lubię, kiedy w życiu bohaterów dużo się dzieje. Oprócz śmierci, transplantacji i przemocy w rodzinie w książce została poruszona także tematyka funkcjonowania z chorobą i odnalezienie się wśród rówieśników. Jedynie co mnie razi odnośnie transplantacji to natarczywe pytanie lekarzy czy chcą oddać narządy zmarłego do przeszczepu. W chwili, kiedy rodzinie życie legło w gruzach lekarz zadaje to pytanie w taki sposób jakby chodziło o oddanie samochodu na części. To bardzo indywidualna sprawa i nikt nikogo nie powinien do tego przymuszać. Książkę polecam osobom lubiącym powieści obyczajowe, historie pisane w stylu Jodi Picoult czy Diane Chamberlain oraz każdemu kto chce poznać serie Leniwa Niedziela. Zakończenie nie było dla mnie szczególnie zaskakujące, ale wywołało we mnie sporo emocji.
Avatar użytkownika - limonka81
limonka81
Przeczytane:2015-10-07, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
" Przy mnie będziesz bezpieczna " trafiła do mnie nie przypadkowo. To kolejna powieść z serii " Leniwa Niedziela " a ja tą serię lubię kompletować ;) Historie są raz lepsze raz nieco gorsze, o czym przekonałam się już kilkakrotnie na własnej skórze. Te, które przypadają mi do serca zostają ze mną na zawsze. Taka właśnie jest ta. Hannah Scott to kobieta, której los położył kres życiu, które dotychczas wiodła. Jej pragnienie bycia matką zostało zrealizowane kilkanaście lat temu, kiedy na świat przyszła jej córeczka Emily. Zawiązki Hanny kończyły się fiaskiem, ale za wszelką cenę chciała spełniać się w roli rodzica. Starannie wybrała ojca swojego dziecka i poddała się sztucznemu zapłodnieniu. Od tej chwili macierzyństwo stało się najważniejszym darem, któremu poświęciła całą siebie. Jej córka była jej oczkiem w głowie. Dorastające dziecko było jej całym światem. Poukładany świat bohaterki sypie się w jednej chwili, kiedy Emily ulega wypadkowi. Wpada niespodziewanie pod samochód i niestety obrażenia jakim ulega, powodują śmierć dziewczyny. Hannah targając się z myślami w końcu podejmuje decyzję, na prośbę szpitala, by organy jej dziecka zostały przekazane do transplantacji. Chociaż targa kobietą ból i cierpienie, to jednak myśl, że w ten sposób może uratować życie czyjegoś dziecka wpływa na to, że w końcu podpisuje dokumenty o przekazaniu organów. Rodzina Bellów to ludzie, których poznajemy w momencie, kiedy ich nastoletnia córka jest ciężko chora. Jedynym ratunkiem dla niej jest przeszczep wątroby. Nadzieja pojawia się, kiedy dostają wiadomość o dawcy. Operacja ratuje życie dziewczyny. Maddie i Olivia rok po operacji zjawiają się przypadkowo w salonie fryzjerskim Hannah, która mimo upływu czasu wciąż bardzo cierpi po stracie ukochanej córki. Rozmowa jaką nawiązują ze sobą kobiety sprawia, ze właścicielka salonu zaczyna powiązywać ze sobą fakty i jest przekonana, że Maddie nosi wątrobę jej zmarłej córki. Boi się jednak wyjawić jak krucha więź je łączy. Maddie żyje tylko dlatego, że Emily umarła. Hannah zaprzyjaźnia się z Olivią. Tymczasem poznajemy bliżej Olivię i jej męża, który okazuje się być tyranem. Ten bogaty i wpływowy człowiek znęca się nad nią od wielu lat. Olivia po przeszczepie córki, ma świadomość, że ta wymaga leczenia, a opuszczając męża despotę zostałaby bez wystarczających środków do życia. Maddie zmęczona swoim słabym zdrowiem, jak i problemami, które mają miejsce w domu, a które ze strachu zarówno ona jak i jej matka skrzętnie skrywają, ucieka w świat internetu... W powieści poruszanych jest kilka problemów, które wywołują masę uczuć. Współczucie tutaj przeważa... Zarówno kierowane w stronę Hannah, która cierpi po stracie dziecka, jak i do Olivii, która musi znosić upokorzenie i ból, jakie serwuje jej mąż, za zamkniętymi drzwiami w domu, jednocześnie żyjąc cały czas w obawie o zdrowie swojej córki. W powieści wyraźnie zaznaczeni są bohaterowie ci pozytywni jak i negatywni. To historia która wzrusza i porusza. Autorce udało się nakreślić klimat emocjonalny, który towarzyszy osobie chorej, rodzinie, otoczeniu, po przeszczepie. Amy Hatvany bardzo starała się opisać uczucia wszystkich osób związanych z przeszczepem i udało się jej. Wczułam się w los bohaterów. Fabuła wciągająca, chociaż wydarzenia w całej historii mogą być z góry przewidywalne. Dodam jeszcze tylko, że urzekła mnie okładka książki. jak zwykle z tej serii dopracowana graficznie, kolorystycznie, która nadaje klimatu przed tym, o czym mogłam poczytać. Polecam książkę
Avatar użytkownika - mandy
mandy