Przygoda fryzjera damskiego

Główny bohater i zarazem narrator powieści to odznaczający się niepospolitym intelektem lump i - wedle jego własnej definicji - „element przestępczy”. Kiedy wreszcie postanawia zerwać z kryminalną przeszłością i podejmuje pracę w obskurnym zakładzie fryzjerskim, poznaje kobietę, która składa mu pewną zaskakującą propozycję... Tak rozpoczyna się powieść obfitująca w nieoczekiwane zwroty akcji, pościgi, śledztwa, przebieranki, gagi i szalone qui pro quo. Urągająca wszelkim zasadom logiki intryga i absurdalny humor są jedynie sztafażem, za którym kryje się ostra krytyka świata polityki i biznesu - podejrzanych interesów i mafijnych układów.

Powieść Mendozy można też czytać jako swoisty antykryminał; autor bawi się literackimi konwencjami, przerysowując i doprowadzając do absurdu założenia gatunku. "Przygoda fryzjera damskiego" przez wiele miesięcy nie schodziła z pierwszych miejsc hiszpańskich list bestsellerów i została entuzjastycznie przyjęta przez krytykę.

Informacje dodatkowe o Przygoda fryzjera damskiego:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2003-06-04
ISBN: ISBN: 978-83-240-107

Kup książkę Przygoda fryzjera damskiego

Przygoda fryzjera damskiego - opinie o książce

Avatar użytkownika - whisky
whisky
Przeczytane:2014-07-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, hiszpańskie, Mam,
Absurd goni absurd. A kiedy wydaje się, że większa ilość szalonych pomyłek na tej stronie się już nie zmieści... kolejny pokrętny bohater robi coś niespodziewanego. Kryminalna zagadka, w którą wciągany zostaje damski fryzjer jest tylko tłem dla komedii pomyłek i przemarszu kolorowych postaci.
Książka Mendozy jest po trochu jak kultowy Pulp fiction. Znajduje się w niej wszystko, co dostarcza świetnej rozrywki podczas czytania: błyskotliwe dialogi i monologi, komiczne rozwiązania czy zagmatwana akcja, która zakręca się coraz bardziej. Charakterystyczny styl Mendozy dodaje smaczku. Całość jest tak skonstruowana, by potencjalnemu czytelnikowi niezbyt mocno uchylić rąbka tajemnicy. Krótko mówiąc: rewelacyjna mikstura na leniwe popołudnia.
Avatar użytkownika - Birgitta
Birgitta
Przeczytane:2013-02-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Genialna! Przezabawna! Absurdalna do bólu!

Zabawny antykryminał. Bohater równocześnie jest świrem i niezwykle błyskotliwym mężczyzną. Naiwnie daje się wplatać w morderstwo, które następnie próbuje rozwikłać, aby się oczyścić, chociaż tak naprawdę to nikt go nie podejrzewa. Osoby podejrzane same do niego przychodzą na pogawędki i wyjawiają mu prawdziwe, bądź  zmyślone motywy swego postępowania. Wymyśliłam kilka rozwiązań zagadki, ale i tak została zaskoczona :-)

Avatar użytkownika - welka
welka
Przeczytane:2013-02-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki na 2013,
Dawno nie czytałam tak błyskotliwej książki. Po Edwardzie Mendozie spodziewałam się wiele, poznałam jego twórczość słuchając Programu 3, w którym to radio przed godz. 12 czytano fragmenty jego książki:"Niezwykła Podróż Pomponiusza Flatusa". Bardzo mi się spodobało słuchowisko i jak się ucieszyłam, gdy książka trafiła w moje ręce. Jednakże w wersji całościowej poczułam się rozczarowana...To nie było to..Moje oczekiwania były znacznie większe niż wrażenia po lekturze. Książka "Przygoda fryzjera damskiego" stanowiła tak zwaną drugą szansę autora. Tym razem już od pierwszych stron poczułam, że to jest to. Jak postać totalnie niedopasowana do świata, "lump"spod ciemnej gwiazdy - może zaskarbić sobie tyle sympatii, poza tym być poza kręgiem wszelkich podejrzeń i mieć w dodatku takiego farta...? Wie o tym tylko pewien fryzjer z Barcelony. Umiejętność zdobywania zaufania otoczenia, wiąże się z umiejętnością słuchania oraz prostolinijnością...Do tego zdolność kojarzenia faktów, odwaga, spryt = pełne predyspozycje do bycia świetnym detektywem. Polityka, biznes, wspólnicy, do tego piękne/sprytne kobiety, tajemnice przeszłości, broń i wzajemne porachunki (z morderstwami i ich próbami) - w takie akcje wplątał się nasz bohater, pragnący spokojnego życia. Niezwykle ciekawa kreacja ciemnoskórego Magnolia ubarwia fabułę książki i sprawia, że zaczyna się wierzyć w dobrych ludzi...Takich, którzy za przyjaciela potrafią życie oddać, a za popełnione błędy zadośćuczynić.Absurd, groteska, błyskotliwy język i urokliwi bohaterowie - słowem Mendoza na powrót zyskał moją sympatię. Antykryminał, z miłosnym wątkiem byłby świetnym materiałem na przezabawną czarną komedię. Polecam na zimowe wieczory i na poprawę humoru!
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2004-01-20, Ocena: 4, Przeczytałam,
Brak wiadomości od Gruba
Eduardo Mendoza0
Okładka ksiązki - Brak wiadomości od Gruba

Wybierając się na planetę Ziemię, warto opanować następujące umiejętności:  przechodzenie przez ulicę bez tracenia głowy,  bieg na nartach latem główną...

Walka kotów
Eduardo mendoza0
Okładka ksiązki - Walka kotów

Do Madrytu na prośbę pewnego arystokraty przyjeżdża znawca historii sztuki Anthony Whitelands. Szczycący się nienagannymi manierami Anglik ma za zadanie...