Przypadek Adolfa H.

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-05-10
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-0885-8
Liczba stron: 480
Tytuł oryginału: La part de l'autre
Język oryginału: francuski
Ilustracje: Magda Kuc
Dodał/a książkę: Szczepanik

Ocena: 5 (22 głosów)

Co by było, gdyby Adolf Hitler dostał się na Akademię Sztuk Pięknych?

W swojej najnowszej powieści Eric-Emmanuel Schmitt kreśli podwójny portret tytułowego bohatera. Naszym oczom ukazują się na zmianę: Hitler-dyktator i Hitler-artysta, zakompleksiony despota i spełniony, szczęśliwy mężczyzna. Historia prawdziwa przeplata się z historią, która mogła się zdarzyć…

Dlaczego losy świata potoczyły się tak, a nie inaczej? Co sprawia, że człowiek raz wybiera dobro, a innym razem zło? Czy wszystkim rządzi przypadek? W napisanej z rozmachem i dużą swadą książce Schmitt stawia pytania o źródło i naturę zła. Każdy z nas ma w sobie jasną i ciemną stronę – i lepiej o tym nie zapominać.

„Pisanie tej książki dużo mnie nauczyło – pisze w posłowiu sam autor. – Dopóki nie rozpoznamy, że łajdak i zbrodniarz kryją się w głębi nas samych, będziemy żyć w pobożnym kłamstwie. Kim jest łajdak? Kimś, kto w swoich oczach nigdy się nie myli. Kim jest zbrodniarz? Kimś, kogo czyny lekceważą istnienie innych. W sposób nieuchronny te dwie siły ciążenia istnieją we mnie, mogę im ulec”.

Kup książkę Przypadek Adolfa H.

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
Jak wyglądałaby współczesna Europa, gdyby Adolf Hitler ukończył wiedeńską Akademię Sztuk Pięknych? Z pewnością inaczej, ale czy aby na pewno lepiej? Czy druga wojna światowa miałaby rację bytu? I w końcu – czy w naszej świadomości znalazłby swoje miejsce niejaki Adolf Hitler? Na te pytania stara się odpowiedzieć Eric Emanuell Schmitt – autor szeregu głośnych, znanych polskiemu czytelnikowi publikacji, w książce „Przypadek Adolfa H."   Rzecz ta wyrosła z zainteresowań autora postacią propagatora idei nazizmu. Pisarz postanowił poszerzyć swoją wiedzę na temat postaci Hitlera, aby nie dokonywać jednoznacznych sądów, które notabene same cisną się na usta. Schmitt dostrzega ciemną stronę życia Hitlera, aczkolwiek usiłuje przekonać odbiorcę swojej książki do poczynienia bardziej szczegółowej analizy motywów działania, które doprowadziły świadomość Hitlera do wynaturzenia. Autor opisuje tak naprawdę dwie ścieżki życiowe jednej osoby. Punktem zwrotnym w życiu bohatera jest chwila rekrutacji na Akademię Sztuk Pięknych. W tym momencie autor wykorzystuje technikę lustrzanego odbicia. Jeden z bohaterów – Adolf- mistrz pędzla, dostaje się na studia, natomiast drugi, Adolf – przyszły ideolog nazizmu, jest zmuszony obrać inny kierunek wędrówki. Warto przyjrzeć się psychice bohaterów. Hitler-plastyk to wytwór wyobraźni autora. Schmitt pisze ...
(czytaj dalej)

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2011-03-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Eric-Emmanuel Schmitt,
W powieściach „Oskar i Pani Róża", „Dziecko Noego" czy „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu" Eric-Emmanuel Schmitt pokazuje, jak różne drogi mogą prowadzić do Boga. Zarysowuje przeróżne sytuacje, momenty, często odległe w czasie i historii, by pokazać, że poszukiwanie dobra staje się celem życia bohaterów jego książek. Jednak autor postanowił zmienić tematykę swoich dzieł i po Chrystusie pod lupę wziął Adolfa Hitlera.   W książce „Przypadek Adolfa H." kreśli więc podwójny portret Adolfa Hitlera: Adolfa-artystę malarza i Adolfa-dyktatora. Obaj bohaterowie, mają takie samo dzieciństwo, jednak punktem zwrotnym staje się moment rekrutacji do Akademii Sztuk Pięknych. Wówczas bohater historyczny nie ma możliwości podjęcia studiów, zaś fikcyjny taką szansę otrzymuje. Ścieżki obu postaci od tej chwili coraz bardziej zaczynają się rozchodzić. Adolf-dyktator nie radzi sobie z własnymi problemami, gdy Adolf-artysta – choć z trudem – stawia im czoła. Późniejszy niemiecki przywódca pogrąża się w nerwicy, zamyka się na otaczający go świat, natomiast malarz – powoli otwiera się na innych ludzi. Faszysta nie godzi się na zastaną rzeczywistość – neguje ją, zwłaszcza, gdy stawia opory jego pragnieniom; Adolf-artysta zderza się ze światem, w którym w końcu udaje mu się odnaleźć swe miejsce. Hitler jako dyktator jest bezkompromisowy ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Przypadek Adolfa H.

Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2015-11-16, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2015,,
Jest to alternatywna historia, książka, którą można albo lubić, albo nienawidzić, nie chcę iść w żadną stronę, ja nie mogłam jej czytać inaczej, niż wybiórczo, za którymś razem udało mi się dotrzeć do końca. wyłowiłam z tego nieco myśli i tyle.
Link do opinii
Jestem rozczarowana. Muszę przyznać, że spodziewałam się czegoś lepszego. Jak dla mnie w tej powieści było zbyt dużo wątków nie wznoszących nic do fabuły, przez to czytanie książki stawało się uciążliwe. A po kilkunastu rozdziałach fragmenty dotyczące 'prawdziwego' Hitlera zaczęły mnie nudzić, chyba przez to, że wszystkie były do siebie bardzo podobne, a przemyślenia głównego bohatera wręcz identyczne. Jednak druga część książki, opowiadająca o losach Hitlera i całego świata w sytuacji, gdy ten dostałby się na Akademię była bardzo interesująca. O wiele bardziej podobała mi się niż pierwsza część książki. We fragmentach dotyczących życia Hitlera, który doprowadził do II Wojny Światowej ciekawe było tylko kilka pierwszych rozdziałów ukazujących wydarzenia, które doprowadziły do ukształtowania się w nim takiego a nie innego charakteru. Eric Emmanuel Schmitt świetnie pokazał jak z pozoru błahe wydarzenia, mające miejsce z reguły na skutek przypadku mogą zdecydować o naszym życiu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2014-10-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Wspaniała powieść o znanej, a może nie tak do końca nam znanej?.. postaci znaczącej wiele w historii Europy. Warto przeczytać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2014-10-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 2014,
Jeśli chodzi o język i styl, to już się zdążyłam przyzwyczaić, że u tego autora nie są one "najwyższych lotów", zdarzają się irytujące sformułowania, ale z czasem przestałam na to zwracać uwagę, dlatego oceniam tę książkę na 6. Uwielbiam alternatywne wersje historii w stylu "co by było gdyby", więc "Przypadek Adolfa H." musiał przypaść mi do gustu. Schmitt dowodzi, jak niewiele potrzeba, by z człowieka stał się potwór - i na odwrót - wystarczy trochę popracować nad sobą, by do narodzin tego potwora nie dopuścić. Jest to filozofia niemal identyczna z zawartą w "Efekcie Lucyfera" Zimbardo, tylko, że tu mamy do czynienia z beletrystyką, a tam z pracą naukową z psychologii, podpartą dowodami. Wnioski są jednak bardzo podobne: człowieka determinują w dużym stopniu okoliczności, jednak mamy wpływ na wybory, jakich dokonujemy i, jeśli będziemy wystarczająco świadomi siebie, a także empatyczni, to w razie czego w odpowiednim czasie zdążymy zauważyć i właściwie zareagować, gdy zaczniemy zamieniać się w Hitlera. W książce rozdźwięk między dwoma równoległymi życiami jest gigantyczny, a punktem decydującym o tym i zapoczątkowującym nową, zdrową osobowość, wydaje się być sesja u Zygmunta Freuda, co brzmi trochę naiwnie - zapewne odniosłabym inne wrażenie, gdyby ten wątek został rozbudowany, jednak, niestety, za namową wydawcy, Schmitt skrócił te fragmenty.
Link do opinii
Jedna z lepszych książek jakie w życiu przeczytałam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - ania87
ania87
Przeczytane:2013-09-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wciągająca i ciekawa opowieść. Bardzo mi się podobała. Na zachętę cytat z tej książki: "Przyjaźń to rzecz dziwna. Podczas gdy w miłości mówimy o miłości, między prawdziwymi przyjaciółmi nie mówi się o przyjaźni. Przyjaźń czynimy, nie nazywając jej ani jej nie komentując. Jest silna i cicha. Jest skromna." Kto nie czytał koniecznie niech sięgnie po tą pozycję Schmitta.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-12-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, powieści,
Pomysł na powieść arcy ciekawy i całość wydźwięku książki również. Niewielu już dziś mówi o tym, że nasze decyzje mają wpływ na życie innych. Tak bardzo promujemy naszą indywidualność i wolność, że zapominamy, że ich granicą jest wolność drugiego. Przypadek Adolfa H. utrzymany jest w założeniach psychologii egzystencjalnej, każdy może podejmować własne decyzje i ich wybór zależy tylko od niego. Schmit opowiada nam dwie równoległe historie Adolfa, tą którą zapisała historia i alternatywną w której główny bohater zostaje adeptem Akademii Sztuk Pięknych i wszystkie uczucia i trudności w nim nagromadzone ujawniają się w jego sztuce i tam są sublimowane. Poznajemy więc Adolfa jako najbardziej wrażliwego wśród swoich kolegów. Jako potrafiącego bronić wartości nawet podczas wojny, potrafiącego zaakceptować inność, gdy jego przyjaciel mówi o swoich homoseksualnych skłonnościach. I potrafiącego kochać i wchodzić w relacje z kobietą, chronić swoją córkę. Powieść skłania do refleksji jakie ja podejmuje decyzje i jaki one mają wpływ na innych! Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2013-02-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie - literatura faktu,
Chyba najlepsza książka Schmitta. Przewrotnie opowiedziana historia Hitlera takim jakim był przeplatana historią Adolfa H., który Hitlerem nie został, bo w przeciwieństwie do tego rzeczywistego, dostał się na ASP. Poruszające studium dwóch identycznych, a zarazem kompletnie innych przypadków. Daje do myślenia i uderza prawdziwością. Zdecydowanie jedna z najlepszych książek, jakie czytałam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mysha
mysha
Przeczytane:2017-07-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Chcę przeczytać- priorytety,
Avatar użytkownika - nieidentyczna
nieidentyczna
Przeczytane:2015-06-09, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - nikikate
nikikate
Przeczytane:2015-03-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015, Przeczytane,
Avatar użytkownika - LadyM
LadyM
Przeczytane:2015-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015,
Avatar użytkownika - akarasek
akarasek
Przeczytane:2014-10-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Oskar i pani Róża
Eric-Emmanuel Schmitt 0
Okładka ksiązki - Oskar i pani Róża

Oskar i pani Róża przedstawia bardzo wzruszającą historię, przy której uronicie wiele łez. Nie jest to długa książka, ale ma wystarczająco...

Małżeństwo we troje
Eric-Emmanuel Schmitt0
Okładka ksiązki - Małżeństwo we troje

Była zrozpaczona, gdy opuścił ją tak nagle. Pozostawiona sama sobie, bezbronna. Nowy mężczyzna miał jej pomóc zapomnieć o przeszłości i otworzyć...

Recenzje miesiąca
Cudowna podróż
Selma Lagerlöf
Okładka książki - Cudowna podróż
Mój Wielki Tydzień
Ewa Monastyrska
Okładka książki - Mój Wielki Tydzień
Jano i Wito. W trawie
Wiola Wołoszyn
Okładka książki - Jano i Wito. W trawie
Powiedz wreszcie prawdę
Dana Reinhardt
Okładka książki - Powiedz wreszcie prawdę
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy