Przypadek Adolfa H.

Ocena: 5 (23 głosów)

Co by było, gdyby Adolf Hitler dostał się na Akademię Sztuk Pięknych?

W swojej najnowszej powieści Eric-Emmanuel Schmitt kreśli podwójny portret tytułowego bohatera. Naszym oczom ukazują się na zmianę: Hitler-dyktator i Hitler-artysta, zakompleksiony despota i spełniony, szczęśliwy mężczyzna. Historia prawdziwa przeplata się z historią, która mogła się zdarzyć…

Dlaczego losy świata potoczyły się tak, a nie inaczej? Co sprawia, że człowiek raz wybiera dobro, a innym razem zło? Czy wszystkim rządzi przypadek? W napisanej z rozmachem i dużą swadą książce Schmitt stawia pytania o źródło i naturę zła. Każdy z nas ma w sobie jasną i ciemną stronę – i lepiej o tym nie zapominać.

„Pisanie tej książki dużo mnie nauczyło – pisze w posłowiu sam autor. – Dopóki nie rozpoznamy, że łajdak i zbrodniarz kryją się w głębi nas samych, będziemy żyć w pobożnym kłamstwie. Kim jest łajdak? Kimś, kto w swoich oczach nigdy się nie myli. Kim jest zbrodniarz? Kimś, kogo czyny lekceważą istnienie innych. W sposób nieuchronny te dwie siły ciążenia istnieją we mnie, mogę im ulec”.

Informacje dodatkowe o Przypadek Adolfa H.:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-05-10
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-0885-8
Liczba stron: 480
Tytuł oryginału: La part de l'autre
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Ewa Wieleżyńska
Ilustracje:Magda Kuc

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Przypadek Adolfa H.

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Przypadek Adolfa H. - opinie o książce

Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2020-02-13, Ocena: 6, Chcę przeczytać,

;Człowiek ma w sobie zawsze dwa oblicza. Jedno z nich widać bardziej niż drugie, które tylko ostrożnie wygląda z wewnątrz, bojąc się, że zostanie spłoszone. Nie zawsze, to bardziej widoczne, ludzkie oblicze, jest tym obliczem prawdziwym ;

; Przypadek Adolfa H. ; jest powieścią obyczajową Erica - Emmanuela Schmitta, wydawnictwa Znak Litera Nova, gdzie poznajemy jednego człowieka o dwóch twarzach, proporcjach osobowych, tożsamościach. Fantastycznie i wielobarwnie przedstawiony bohater w dwóch wątkach, jako ten którego znamy, dyktator, osoba pewna siebie, zadufana, zakłamana, lecz nasuwa się pytanie kim by się stał Adolf Hitler gdyby dostał się do Akademii Sztuk Pięknych? Czy znana nam historia nie potoczyłaby się innym torem?
Drugi wątek to Adolf, obrysowana postać wątłego mężczyzny, nie śmiałym, wręcz ulegającym wybujałej fantazji odnoszącej się kobiet, tak bardzo pragnący i utalentowany w swej sztuce, że aby pokonać strach, stres związany z malowaniem akt kobiet, nie mdlejąc przy tym doświadcza pewnych zadań które budują w nim poczucie wartości i siły.
Gdyby połączyć te dwa wątki, powstaje człowiek o wysokim mniemaniu, z poczuciem własnego potencjału, nie bojącym się sięgać i mierzyć wysoko a także spełniać własne marzenia, za wszelką cenę.
Ciekawie rozbudowana treść, która daje dużo do myślenia, fikcja - bo tak mogło by się stać, gdyby nie...prawda o której wiemy jakim można sie stać zadufanym, zgorzkniałym i nienawistnym człowiekiem, gdy tylko wpuścimy do swej duszy złe emocje, uczucia, które są trującym bluszczem, zatruwającym organizm. Piękno powieści daje wrażliwe oblicze Adolfa, jego miałkość i małostkowość, delikatność płatków róży. Każdy z nas ma w sobie tyle samo dobra, co zła, ta równowaga jest niezbędna do zachowania się w śród społeczeństwa które wywołują w nas różne reakcje. Podróż ta często jest potrzebna w głąb siebie, by spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Co by było gdyby Tobie Czytelniku inaczej ułożyło się życie? Gdybyś pomimo talentu jaki w sobie posiadasz, kroczył inną drogą zawodu, wyboru, możliwości, lepszych perspektyw, czy dziś byłbyś taki sam? Czy los wie od nas lepiej, co dla nas dobre?
Polecam powieść która nie zawiera akcji kryminalnych, sensacyjnych, jest spokojna treścią, powabna fabułą, jest iloczynem zdarzeń, plątaniną marzeń, dygresją i myślą, spokojem. Zapraszam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2015-11-16, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2015,,
Jest to alternatywna historia, książka, którą można albo lubić, albo nienawidzić, nie chcę iść w żadną stronę, ja nie mogłam jej czytać inaczej, niż wybiórczo, za którymś razem udało mi się dotrzeć do końca. wyłowiłam z tego nieco myśli i tyle.
Link do opinii
Jestem rozczarowana. Muszę przyznać, że spodziewałam się czegoś lepszego. Jak dla mnie w tej powieści było zbyt dużo wątków nie wznoszących nic do fabuły, przez to czytanie książki stawało się uciążliwe. A po kilkunastu rozdziałach fragmenty dotyczące 'prawdziwego' Hitlera zaczęły mnie nudzić, chyba przez to, że wszystkie były do siebie bardzo podobne, a przemyślenia głównego bohatera wręcz identyczne. Jednak druga część książki, opowiadająca o losach Hitlera i całego świata w sytuacji, gdy ten dostałby się na Akademię była bardzo interesująca. O wiele bardziej podobała mi się niż pierwsza część książki. We fragmentach dotyczących życia Hitlera, który doprowadził do II Wojny Światowej ciekawe było tylko kilka pierwszych rozdziałów ukazujących wydarzenia, które doprowadziły do ukształtowania się w nim takiego a nie innego charakteru. Eric Emmanuel Schmitt świetnie pokazał jak z pozoru błahe wydarzenia, mające miejsce z reguły na skutek przypadku mogą zdecydować o naszym życiu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Barbarka
Barbarka
Przeczytane:2014-10-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Wspaniała powieść o znanej, a może nie tak do końca nam znanej?.. postaci znaczącej wiele w historii Europy. Warto przeczytać.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2014-10-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 2014,
Jeśli chodzi o język i styl, to już się zdążyłam przyzwyczaić, że u tego autora nie są one "najwyższych lotów", zdarzają się irytujące sformułowania, ale z czasem przestałam na to zwracać uwagę, dlatego oceniam tę książkę na 6. Uwielbiam alternatywne wersje historii w stylu "co by było gdyby", więc "Przypadek Adolfa H." musiał przypaść mi do gustu. Schmitt dowodzi, jak niewiele potrzeba, by z człowieka stał się potwór - i na odwrót - wystarczy trochę popracować nad sobą, by do narodzin tego potwora nie dopuścić. Jest to filozofia niemal identyczna z zawartą w "Efekcie Lucyfera" Zimbardo, tylko, że tu mamy do czynienia z beletrystyką, a tam z pracą naukową z psychologii, podpartą dowodami. Wnioski są jednak bardzo podobne: człowieka determinują w dużym stopniu okoliczności, jednak mamy wpływ na wybory, jakich dokonujemy i, jeśli będziemy wystarczająco świadomi siebie, a także empatyczni, to w razie czego w odpowiednim czasie zdążymy zauważyć i właściwie zareagować, gdy zaczniemy zamieniać się w Hitlera. W książce rozdźwięk między dwoma równoległymi życiami jest gigantyczny, a punktem decydującym o tym i zapoczątkowującym nową, zdrową osobowość, wydaje się być sesja u Zygmunta Freuda, co brzmi trochę naiwnie - zapewne odniosłabym inne wrażenie, gdyby ten wątek został rozbudowany, jednak, niestety, za namową wydawcy, Schmitt skrócił te fragmenty.
Link do opinii
Jedna z lepszych książek jakie w życiu przeczytałam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - ania87
ania87
Przeczytane:2013-09-17, Ocena: 6, Przeczytałam,
Wciągająca i ciekawa opowieść. Bardzo mi się podobała. Na zachętę cytat z tej książki: "Przyjaźń to rzecz dziwna. Podczas gdy w miłości mówimy o miłości, między prawdziwymi przyjaciółmi nie mówi się o przyjaźni. Przyjaźń czynimy, nie nazywając jej ani jej nie komentując. Jest silna i cicha. Jest skromna." Kto nie czytał koniecznie niech sięgnie po tą pozycję Schmitta.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-12-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, powieści,
Pomysł na powieść arcy ciekawy i całość wydźwięku książki również. Niewielu już dziś mówi o tym, że nasze decyzje mają wpływ na życie innych. Tak bardzo promujemy naszą indywidualność i wolność, że zapominamy, że ich granicą jest wolność drugiego. Przypadek Adolfa H. utrzymany jest w założeniach psychologii egzystencjalnej, każdy może podejmować własne decyzje i ich wybór zależy tylko od niego. Schmit opowiada nam dwie równoległe historie Adolfa, tą którą zapisała historia i alternatywną w której główny bohater zostaje adeptem Akademii Sztuk Pięknych i wszystkie uczucia i trudności w nim nagromadzone ujawniają się w jego sztuce i tam są sublimowane. Poznajemy więc Adolfa jako najbardziej wrażliwego wśród swoich kolegów. Jako potrafiącego bronić wartości nawet podczas wojny, potrafiącego zaakceptować inność, gdy jego przyjaciel mówi o swoich homoseksualnych skłonnościach. I potrafiącego kochać i wchodzić w relacje z kobietą, chronić swoją córkę. Powieść skłania do refleksji jakie ja podejmuje decyzje i jaki one mają wpływ na innych! Polecam!
Link do opinii
Avatar użytkownika - en-ca_minne
en-ca_minne
Przeczytane:2013-02-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie - literatura faktu,
Chyba najlepsza książka Schmitta. Przewrotnie opowiedziana historia Hitlera takim jakim był przeplatana historią Adolfa H., który Hitlerem nie został, bo w przeciwieństwie do tego rzeczywistego, dostał się na ASP. Poruszające studium dwóch identycznych, a zarazem kompletnie innych przypadków. Daje do myślenia i uderza prawdziwością. Zdecydowanie jedna z najlepszych książek, jakie czytałam.
Link do opinii
Avatar użytkownika - mysha
mysha
Przeczytane:2017-07-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Chcę przeczytać- priorytety,
Avatar użytkownika - nikikate
nikikate
Przeczytane:2015-03-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015, Przeczytane,
Avatar użytkownika - LadyM
LadyM
Przeczytane:2015-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015,
Avatar użytkownika - akarasek
akarasek
Przeczytane:2014-10-27, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - migaweczka
migaweczka
Przeczytane:2014-10-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Ulisses z Bagdadu
Éric-Emmanuel Schmitt0
Okładka ksiązki - Ulisses z Bagdadu

Kiedy traci się wszystko, pozostaje jedno - nadzieja. Saad Saad jest młodym, wykształconym człowiekiem. Ma kochającą rodzinę, czułe siostry i wspaniałego...

Tektonika uczuć
Éric-Emmanuel Schmitt0
Okładka ksiązki - Tektonika uczuć

Literacka perełka autora Małych zbrodni małżeńskich. Błyskotliwa wiwisekcja ludzkich dusz. Richard i Diane są w sobie szaleńczo zakochani i wkrótce...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy