Przysługa dla Czarnoksiężnika

Tom 2 cyklu Wilcza Jagoda

Targi z czarnoksiężnikiem nigdy nie kończą się dobrze

Przekonuje się o tym wiedźma Jagoda Wilczek, gdy na jej progu staje Caleb Blythe, któremu jest winna przysługę. Zadanie mogłoby się wydawać proste - Jagoda ma zadbać, aby przeżył najbliższe kilka dni i nikt nie poznał jego tożsamości. Tylko jak sobie poradzić z tym wyzwaniem, kiedy pod twoim dachem mieszka wścibska uczennica, na warszawskich ulicach giną czarownice, a po osiedlu zaczyna krążyć zdecydowanie zbyt wielu magicznych - w tym prawdopodobnie morderca oraz szpiedzy nasyłani przez twojego własnego brata?

Fantastyczna reinterpretacja baśni splątana magią warszawskich ulic.

"NAWET POTWORY CZASEM CZUJĄ SIĘ SAMOTNE"

Wilcza Jagoda powraca, aby rozwiązać kolejne tajemnice!

Z każdą nową przygodą Wilczej Jagody Magdalena Kubasiewicz konsekwentnie buduje swój wielowątkowy, fascynujący świat -- równie miejski co baśniowy, pełen zarówno magii, jak i całkiem realnych ludzkich tajemnic i zatargów. A te, jak powszechnie wiadomo, potrafią być groźniejsze w skutkach niż niejedna klątwa.

Zachowajcie ostrożność w trakcie lektury, bo w takim świecie aż chciałoby się zagubić...

Marta Kisiel

Magdalena Kubasiewicz

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książek fantastycznych i kryminałów. Należy do Hardej Hordy, grupy zrzeszającej kilkanaście pisarek fantastyki. W 2021 roku nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie Sen nocy miejskiej (z antologii Harde Baśnie), którego akcja dzieje się w uniwersum Przysługi dla Czarnoksiężnika. W lutym 2022 roku nakładem Wydawnictwa SQN została wydana pierwsza powieść opisująca przygody Wilczej Jagody.

Informacje dodatkowe o Przysługa dla Czarnoksiężnika :

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2022-06-15

Kup książkę Przysługa dla Czarnoksiężnika

Przysługa dla Czarnoksiężnika - opinie o książce

Jeśli jest jakaś tematyka, której zawsze daję szansę i ona także ma dużą szansę mi się spodobać, to są to czarownice. Czarownice, które kryjąc się przed ludźmi niemagicznymi, snują swoje zaklęcia, rzucają klątwy, walczą z demonami lub... parają się czarną magią. Po dość burzliwych przejściach z Anetą Jadowską, przyszła kolej na Magdalenę Kubasiewicz, która jest o wiele bardziej naturalna w przedstawianiu swojej bohaterki, choć modus operandi cykli obu autorek jest podobny. W obu seriach mamy magiczną enklawę i parającą się detektywistyczną robotą wiedźmę. Jednak Kubasiewicz pisze lepiej i mniej znęca się nad czytelnikiem przy pomocy niebotycznych mocy swoich postaci. Pierwsza część przygód Jagody Wilczek wprowadziła nas do jej świata, pokazała możliwości klątw, jako tako nakreśliła system magiczny. Drugi tom odpowiada na jeden z pomysłów autorki zasiany w pierwszym tomie - tytułowej przysługi dla czarnoksiężnika.

Jagoda wciąż doprowadza do porządku swoje emocje po wydarzeniach z "Kołysanki dla czarownicy", gdy do jej mieszkania wtacza się (dosłownie) uczeń czarnoksiężnika, żądając wypełnienia przysięgi. Jagoda nie wie, jak wielką ta wizyta stworzy lawinę, zarówno zdarzeń jak i niebezpieczeństw. Nagle na jej życie wydaje się nastawać jakby więcej istot, a Jaga nawet nie wie czy uczeń czarnoksiężnika jest po jej stronie, jakie ukrywa sekrety ani nawet, czy jest bezpieczna w jego towarzystwie. Talent to splatania klątw przyda sie teraz w dwójnasób. Jaka szkoda tylko, że nie studiowała uważniej demonologii...

Pierwszym co rzuca sie w oczy w prozie Kubasiewicz, to lekki, niewymagający styl, który może jest dość prosty, jednak sprawia, że przez powieść raczej się płynie, niż ją czyta. Z łatwością pozwala nam zwizualizować co dzieje się na kartach książki, co nawet niektórym bardzo poczytnym pisarzom trudno jest osiągnąć. Podczas czytania widziałam sceny, które były opisane, widziałam je niczym w filmie. To bardzo przyjemne uczucie i chciałabym, by zdarzało się częściej podczas lektury.

Główna bohaterka jest niesamowicie "grywalną" postacią. Dlaczego używam sformułowania pochodzącego z gier komputerowych? Jagoda jest postacią, w którą bardzo łatwo by było wcielić sie w grze: łatwa do polubienia, można się z nią utożsamiać, nie ma kompleksu boga, jej wady tylko pokazują wyraźniej zalety. Nie jest towarzyska, ale nie do przesady, ma życie prywatne; jest umiarkowanie potężną wiedźmą wyspecjalizowaną w konkretnej dziedzinie, ale jest w tej dziedzinie wyjątkowo utalentowana. Takie osoby, które nie rażą swoim blaskiem, ani nie są też szarymi myszkami po prostu sie lubi. Można w nich łatwo ujrzeć siebie. I czyta się o nich naprawdę dobrze.

System magiczny wydaje sie lepiej przedstawiony niż w pierwszej części, co wydaje się naturalnym biegiem rzeczy. Już znamy teorię, teraz czas na odrobinę zaawansowanej praktyki. Magia w tej serii jest łatwa do zrozumienia, dość ciekawie przedstawiona i niezbyt pokrętnie wyjaśniona. Nie ma tutaj skomplikowany systemów (pomimo całej mojej miłości do Brandona Sandersona, miałam ochotę podczas lektury cisnąć allomancją przez okno). Jest to magia polegająca na kontakcie z własnym ja, z własnymi talentami, wyprowadzona z duszy, bez niepotrzebnych esów floresów. Jest to miła odmiana i coś zbliżonego do naszej rodzimej przedchrześcijańskiej magii.

Powieść jest także wyważona pod względem akcji. Jest jej na tyle dużo, by nie nudzić, ale nie leci na łeb na szyję, pozwalając cieszyć sie powolnym odkrywaniem tajemnicy ucznia czarnoksiężnika. Myślę, że autorka znalazła złoty środek, we wszystkich aspektach powieści. "Przysługa dla czarnoksiężnika" to lekka, niewymagająca, ale także urocza i po prostu dobra powieść urban fantasy, z łatwą do polubienia bohaterką i ciekawą zagadką.

🫐🫐🫐

Wścibska uczennica, Uczeń Czarnoksiężnika na progu i morderstwa na warszawskich ulicach – to sporo problemów, jak na jedną wiedźmę.

W domu Jagody Wilczek już od jakiegoś czasu zamieszkuje Sonia, czarownica mający wielki talent zarówno do rzucania klątw, jak i do pakowania się w tarapaty. Teraz w gościnę przybywa jeszcze czarnoksiężnik, któremu bardzo zależy, by ukryć się przed światem – zwłaszcza magiczną policją. Co to ma wspólnego z brutalnymi zabójstwami wiedźm, które giną w niemagicznej części Warszawy? Kto kręci się wokół mieszkania Jagody? I czy w starciu z mordercą wystarczy magia klątw?

🫐🫐🫐

„Czarownica musi umieć ponosić konsekwencje swojego postępowania”.

„Przysługa dla czarnoksiężnika” autorstwa Magdaleny Kubasiewicz.

Przepięknie wydana powieść, która pochłania na kilka godzin i wyśmienicie zapełnia czas wolny.

Jest to także drugi tom z serii ,,Wilcza Jagoda”. Przyznam szczerzę, że ja niestety nie czytałam, pierwszej część jednak to bez problemu zrozumiałam całą fabułę. Chodź, zapewne niektóre rzeczy byłyby, bardziej przejrzyste jakbym jednak znała poprzedni tom, ale o dziwo nie przeszkadzało mi to. Oczywiście was zachęcam do rozpoczęcia lektury od książki ,,Kołysanka dla czarownicy”. Jednak jeśli ten tom trafi w wasze ręce jako pierwszy i będziecie chcieli go przeczytać to śmiało.

Bohaterowie są naprawdę dobrze wykreowani. Ja nie miałam problemu ze zrozumieniem ich osobowości ani nie miałam, wrażenia jakby coś dużego mnie ominęło.

Sam pomysł na fabułę rewelka. Nieczęsto trafia się na połączenie fantasy i sensacji. Ciekawie to wszystko było splecione ze sobą i naprawdę dobrze się to czytało.

Akcja powieści działa się w równoległym świcie i to tutaj w Polsce. Także było to dla mnie nietypowe, ale na plus.

Jedynym minusem, na który warto zwrócić uwagę to ciut za wolne tempo przebiegu fabuły. Oczywiście nie nudziłam się, ale nie narzekałabym, jakby wprowadzono kilka nagłych zwrotów akcji.

Ostatecznie uważam tę pozycje za dość dobrą. Bardzo przyjemna lektura, dobra fantastyka. Zdecydowanie zamierzam w najbliższym czasie nadrobić poprzednią część historii.

Polecam.

Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2023-07-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Do drzwi Jagody puka Caleb. Kiedyś jej pomógł więc magiczna umowa zobowiązuje ją do udzielenia mu pomocy. Tymczasem demioniczny potwór poluje na czarodziejki w okolicy mieszkania Jagody.

"Domy czarownic, siostra mojego byłego jako uczennica, stuletnie czarodziejki, rodzinne tajemnice, a teraz jeszcze ty, w dodatku z naleśnikami. Jak nic następny krok to własne smoczątko albo szczenię wilkołaka. Ewentualnie powinnam odkryć, że moim prawdziwym tatusiem był grecki bóg, wybrani mnie do uratowania świata czy coś takiego...". Na progu mieszkania Jagody pojawia się ledwo żywy Uczeń Czarnoksiężnika, a to oznacza tylko jedno. Przyszedł czas na wypełnienie zawartej umowy. Jagoda ma tylko utrzymać go przy życiu i zapewnić schronienie do momentu, gdy stanie na nogi. Niby nic trudnego, ale... Z czym przyjdzie zmierzyć się Jagodzie i czy dotrzyma umowy? Odpowiedzi znajdziecie w "Przysłudze dla Czarnoksiężnika".
Avatar użytkownika - stokrotka22
Przeczytane:2023-11-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Czarodziejka z ulicy Reymonta
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - Czarodziejka z ulicy Reymonta

Czarodziejka Natasza ,,Lady" Ladowska niecierpliwie wyczekiwała momentu, w którym rozpocznie studia na najlepszej magicznej uczelni w kraju. Nie spodziewała...

Czarodziejka z ulicy Grodzkiej
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - Czarodziejka z ulicy Grodzkiej

*** Otwieramy drzwi do świata magii! Dołącz do Collegium Magicae UJ, najlepszej uczelni w Polanii. Rekrutacja otwarta! *** Zapraszamy do Collegium...