Psychologia

Ciccarelli i White, znakomici dydaktycy i profesorowie psychologii, napisali najnowocześniejszy i najbardziej wszechstronny podręcznik wprowadzający do tej dyscypliny na świecie! To od paru lat najpopularniejszy podręcznik psychologii w Stanach Zjednoczonych.

Tematyka, która została ujęta w tym podręczniku, obejmuje: biologiczne podstawy procesów psychicznych, czucie i spostrzeganie, świadomość, proces uczenia się, pamięć, poznanie, motywację i emocje, seksualność, płeć kulturową, stresy i ich wpływ na funkcjonowanie człowieka, teorie osobowości, zagadnienia psychologii społecznej, zaburzeń psychicznych i psychoterapii. Podręcznik uzupełniają dodatki: jeden obejmujący zastosowanie statystyki w psychologii i drugi poświęcony obszarom, na których pracują psychologowie. Materiał ułożony jest w sposób sprzyjający zapamiętywaniu i umożliwiający sprawdzanie opanowanej wiedzy przez samego studenta - służą temu podsumowania, mapy pojęć oraz testy zamieszczone w podrozdziałach i na zakończenie każdego rozdziału - uzupełniony licznymi odwołaniami do badań naukowych, diagramami, wykresami, tabelami i przykładami.

W tej książce widać wyraźnie, że psychologia - choć z wielu korzeni wyrasta - ma już jasno określony i ciągle doskonalony obszar badań, pomiarów, diagnoz i zastosowań. I co więcej, ma ciągle powab nowości, oferując wiele jeszcze nieotwartych drzwi. - prof. dr hab. Waldemar Domachowski, autor wstępu do wydania polskiego.

Informacje dodatkowe o Psychologia:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2015-10-06
Kategoria: Psychologia

Kup książkę Psychologia

Psychologia - opinie o książce

Duży format i duża dawka przydatnych informacji

"Psychologia" Saundry Ciccarelli i J. Nolanda Whitea, która ukazała się nakładem Domu Wydawniczego REBIS to bardzo wartościowy podręcznik napisany dla studentów amerykańskich. Warto więc zwrócić uwagę na Wstęp, który zawiera wyjaśnienie prezentujące nasz krajowy system kształcenia psychologów. Treści są przedstawione w taki sposób, że nie nużą i nie przytłaczają, a ich graficzne rozplanowanie stanowi atrakcyjny element całości. Najnowsze polskie wydanie zostało rozszerzone w stosunku do poprzedniego o dodatkowe treści i omówienia aktualnych badań z obszaru psychologii i neuronauki. Muszę przyznać, że kwestie dotyczące uczenia się i ogólnie neuronauka interesują mnie wyjątkowo, więc nie będzie zaskoczeniem, że ta publikacja dostarczyła mi sporo radości, a do tego motywacji oraz inspiracji do stworzenia kolejnych materiałów wizualnych.

Początek otwiera przydatne w praktyce wprowadzenie dla studentów, które zawiera "Tajniki przetrwania studiów i poprawienia swoich ocen". Dalej jest przedstawiona psychologia jako nauka oraz biologiczne podejście do tego zagadnienia. Możemy przeczytać też o czuciu, spostrzeganiu oraz świadomości. Kolejne rozdziały dotyczą uczenia się, pamięci oraz poznania (myślenia, inteligencji i języka). Dalej mamy szansę prześledzić rozwój w toku życia. Na uwagę zasługują także motywacja oraz emocje. Osobny rozdział porusza temat seksualności i płci kulturowej. Niezwykle ważne jest też pochylenie się nad wpływem stresu na nasze zdrowie. I tu można dłużej zastanowić się nad sposobami radzenia sobie z nim oraz możliwościami jego zminimalizowania. Są też części dotyczące psychologii społecznej, teorii osobowości, zaburzeń psychicznych oraz terapii psychologicznych. Treści są wzbogacone licznymi zdjęciami, ilustracjami, tabelami oraz poparte przytaczanymi badaniami.

Poszczególne rozdziały są podzielone na sekcje, w których łatwo można odnaleźć odniesienia do praktyki. Na szczególną uwagę zasługują części wyróżnione jako Dociekania naukowe i myślenie krytyczne, które zachęcają do głębszego przeanalizowania zagadnień oraz pobudzają umiejętności tak ważnego i na szczęście coraz częściej docenianego krytycznego spojrzenia na różne tematy. Bardzo pomocne są mapy pojęć uwypuklające powiązania miedzy różnymi zagadnieniami oraz towarzyszące im krótkie testy pozwalające sprawdzić zapamiętane informacje. Podsumowania rozdziałów natomiast ułatwiają na szybkie zebranie i powtórzenie kluczowych kwestii.

Słownik zamieszczony na końcu umożliwia łatwo znaleźć najważniejsze definicje, a niesamowicie bogata bibliografia zadowoli z pewnością najbardziej wymagających i dociekliwych studentów. Ponadto jest też indeks osobowy oraz rzeczowy, co docenią czytelnicy potrzebujący szybko dotrzeć do konkretnych zagadnień.

Moim zdaniem ta publikacja ucieszy nie tylko osoby studiujące psychologię, ale również wszystkich tych, którzy cenią sobie sięganie po lektury umożliwiające aktualizowanie zdobytych wcześniej informacji, a także stawiających na rozwój kompetencji, jaką jest umiejętność myślenia krytycznego.

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2023-09-29, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

"Psychologia" autorstwa Saundry Ciccarelli i J. Noland White'a to dosyć obszerna pozycja. Określiłabym je wręcz mianem tomiszcza. Nie spodziewałam się, że książka będzie takich rozmiarów.

Zawiera w sobie bardzo dużo wiedzy. Jest to podręcznik na podstawie najnowszego wydania oryginału.

Muszę przyznać, że chociaż na początku trochę przestraszyłam się rozmiarów tego tytułu, to w niczym nie przeszkadzają one w lekturze. Książka jest napisana w bardzo przystępny sposób.

Bardzo podobało mi się, że ta pozycja zawiera wiele grafik, schematów oraz map pojęć. Ponadto po każdym podrozdziale znajdują się krótkie testy, dzięki, którym możemy sprawdzić ile zapamiętaliśmy z lektury, a także usystematyzować sobie wiedzę.

Ponadto, na początku każdego rozdziału znajdujemy pytanie dotyczące jego treści, które skłania nas do zatrzymania się i przemyślenia różnych kwestii. Autorzy chcą nas również zachęcić do krytycznego myślenia. Podręcznik zachęca nas abyśmy korzystali z niego czynnie, a nie tylko biernie go czytali. Jest tutaj nie tylko teoria ale również psychologia w praktyce.

Zawsze bardzo interesowała mnie psychologia i z chęcią zagłębiałam się w tej tematyce jak tylko miałam okazję. Zdecydowanie nie jest to lektura na jeden wieczór, w końcu to pozycja naukowa. Nie wszystko mnie interesowało, ale tak bywa w danej dziedzinie. Nie musi nam się wszystko podobać.

Była to naprawdę ciekawa i pouczająca lektura. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o psychologii, to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł.