Purpurowa Sieć

Kolejny tom uwielbianej przez czytelników serii z inspektor Eleną Blanco w roli głównej, autorstwa Carmen Moli, największego odkrycia w dziedzinie hiszpańskiego czarnego kryminału ostatnich lat.

Mola powraca z Purpurową Siecią, kolejnym przeraźliwie czarnym kryminałem, który [...] oferuje czytelnikom jeszcze lepszą intrygę, ciekawsze przemyślenia i porusza jeszcze mocniej. ,,El País"

Niewyobrażalnie wciągająca lektura. Jeden z najbardziej fascynujących i najlepiej napisanych thrillerów, jakie wydano w Hiszpanii w ostatnich latach. Britta Claus, wydawca Penguin Verlag Taschenbuch (Niemcy)

Przerażająca i straszliwie pomysłowa. Na arenę policyjnych postaci wkracza nowa bohaterka. Niech żyje cudowna Elena Blanco! Alzira Martins, wydawca Actes-Sud (Francja)

Pewnego upalnego wieczora inspektor Elena Blanco na czele BAC (Brigada de Análisis de Casos) wkracza do domu spokojnej rodziny z klasy średniej, a w nim - do pokoju jej nastoletniego syna. Na ekranie jego komputera policjanci znajdują to, czego się obawiali: chłopak ogląda właśnie bezpośrednią transmisję snuff, w której zakapturzeni oprawcy torturują młodą dziewczynę. Funkcjonariusze stają się bezradnymi świadkami sadystycznego spektaklu, zakończonego śmiercią ofiary, której imienia jeszcze nie znają. Ile dziewcząt takich jak ona wpadło już wcześniej w łapy Purpurowej Sieci?

Specjalna brygada policji próbuje namierzyć tę nikczemną organizację, od kiedy trafiła na jej trop podczas dochodzenia w sprawie ,,cygańskiej narzeczonej". Od kilku miesięcy zbiera informacje o przestępczej grupie, która handluje filmami pełnymi ekstremalnej przemocy w mrocznej części Internetu - Deep Webie. Przez cały ten czas Elena Blanco ukrywa przed wszystkimi, nawet przed dobrym kolegą, podinspektorem Ángelem Zárate swoje największe podejrzenie i lęk: że zaginięcie jej kilkuletniego synka Lucasa może się wiązać z tą makabryczną historią.

Gdzie jest? Kim się stał? Jak daleko gotowa jest się posunąć, by poznać prawdę?

Informacje dodatkowe o Purpurowa Sieć:

Purpurowa Sieć - opinie o książce

Avatar użytkownika - klaudiahanczuk
klaudiahanczuk
Przeczytane:2024-01-23, Ocena: 5, Przeczytałem,

Po raz kolejny powracam do hiszpańskiej literatury i autorstwa Carmen Moli, czyli trójki pisarzy, którzy połączyli swoje siły i stworzyli świetną serię, bijącą rekordy popularności wśród czytelników. Tym razem autorzy już od samego początku zabierają nas w sam środek akcji namierzenia transmisji na żywo z torturowania w bestialski sposób nastolatki. Do wydziału śledczych dołącza Elena Blanco, która będzie próbowała dotrzeć do organizacji przestępczej Purpurowa Sieć, która osiem lat temu uprowadziła jego synka. Brzmi intrygująco? To dopiero początek mocnych wrażeń zapowiadających tę historię 🔥
Jeśli jeszcze nie czytaliście nic hiszpańskiego, a chcecie spróbować tego kulturowego dobra, to polecam zacząć od tej serii. Ta książka pozwoli Wam odkryć mroczne i bezwzględne oblicze ludzi, którzy niszczą wszelkie objawy społeczeństwa swoich ofiar. Obdzierają ich z godności i szacunku, pozbywając życia, za cenę ogromnych pieniędzy. Zderzycie się z rzeczywistością ukazującą najgorsze instynkty człowieka, jakie mogą występować. Nie zabraknie również matczynej miłości, która bez względu na wszystko zawsze będzie kochać swoje dziecko, nawet w obliczu śmierci. Pokaże, że lojalność wobec własnego dziecka, nawet jeśli będzie robił złe rzeczy, to będzie najważniejsza.
Historia mocna i przerażająca momentami, trzymająca w napięciu z mroczną intrygą, dzięki której kilka razy zmrozi Wam krew w żyłach. Akcja dynamiczna, niepozwalająca na chwilę wytchnienia i oderwania się od książki. Jest to zdecydowanie powieść mocno się wybijająca i wyróżniająca się wśród innych thrillerów, jakie do tej pory czytałam. Bije z niej świeżość, niesamowicie elektryzujące napięcie, brutalność i chęć poznania dalszej części.

Trójka autorów jako Carmen Mola wracają z kontynuacją "cygańskiej narzeczonej", która zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. A jak im poszło z " Purpurową siecią "? Wg mnie trochę słabiej, ale to tylko moje odczucie. Owszem było ciekawie, było mocno i mrocznie, były też elementy zaskoczenia, ale coś mnie tu ciągle uwierało i nie jestem w stanie powiedzieć co to takiego. Może to ta obsesja głównej bohaterki? Jej egoistyczne podejście? Nie wiem. A może to brak robaków? Ci co czytali pierwszy tom wiedzą o co chodzi. A tym co nie znają mogę powiedzieć, że w moim odczuciu można część drugą czytać bez znajomości pierwszej, ale po co sobie odbierać tę frajdę? Mało tego całą serię czyta się bardzo szybko. Może to zasługa dużej ilości dialogów a może braku zbędnych i niepotrzebnych opisów.

Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi Carmen Mola urodziła się dopiero w 2017 roku, to nie pomyłka, zapewniam. Wiosną tamtego roku trójka pisarzy Antonio Mercero, Augustin Martinez i Jorge Diaz postanowili połączyć siły. Właśnie w ten oto sposób narodziła się Carmen Mola, która rozpoczęła podbijanie rynku czytelniczego od ,,Cygańskiej narzeczonej", która notabene była doskonałym debiutem tego tria.

Dziś przychodzę do Was z tomem drugim cyklu Inspektor Blanco. Autorzy na samym początku zapewniają nam mocne wejście. Dostajemy się w sam środek akcji namierzania przez policję IP w czasie trwającej transmisji. Nie byłby w tym nic strasznego gdyby nie to, że bohaterką pokazywanych w Deep Webie scen jest przerażona nastolatka poddawana torturom. Tym samym już od pierwszych stron dostajemy się w szpony niepokoju i strachu. Jak tym razem poradzi sobie Elena Blanco, która ma świadomość, że próbując dotrzeć do organizacji przestępczej Purpurowa sieć, jednocześnie może pokazać mroczne oblicze swojego porwanego przed ośmiu laty syna. Przyszło jej stanąć do nierównej walki, z jednej strony czuje obowiązek zwalczania zła a z drugiej jest jej miłość do syna i chęć wiary w to, że została w nim jakaś cząstka dobra.

Panowie piszą z niezwykłą werwą, akcja zaczyna się od wielkiego uderzenia i ma się wrażenie, że kompletnie nie zwalnia. Ich lekko szorstki styl powoduje, że historia staje się jeszcze bardziej emocjonująca. Wchodzimy do królestwa ciemności, gdzie rządzą najgorsze ludzkie instynkty i zderzamy się z ogromem matczynej miłości. Chce się kary, a jednocześnie wybaczenia, oczyszczenia dla sprawcy. Samemu chce się wierzyć, że część jego serca pozostała dobra.

Autorzy stworzyli powieść, która pochłania od samego początku, mrozi krew w żyłach, daje poczucie przerażenia i niepokoju. Wszystko to zostało zostało wplecione w doskonałą intrygę, która przykuwa wzrok i zawładnia myślami. Pragniemy coraz bardziej rozwiązania, nawet jeśli złamie ono czyjeś serce.

Jestem pod ogromnym wrażeniem uzyskania tak doskonałej spójności języka, stylu... W końcu ta powieść wyszła spod trzech piór. Jednak przede wszystkim zdecydowanie chcę więcej.

Następna część o inspektor Blanco jeszcze ciekawsza od pierwszej. Niesamowity, mroczny klimat.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2023-06-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Purpurowa Sieć" to tom drugi serii kryminalnej hiszpańskiej pisarki Carmen Moli, a raczej trzech... mężczyzn, którzy kryją się pod tym pseudonimem! Całą serię wiąże postać głównej śledczej inspektor Eleny Blanco, mimo to ten tom i ,,Cygańską narzeczoną" można czytać niezależnie od siebie. ,,Purpurowa Sieć" skupia się na śledztwie dotyczącym grupy przestępczej działającej w Deep Webie, która rozprzestrzenia filmiki kręcone na żywo podczas torturowania młodych dziewczyn. Śledztwo dla głównej bohaterki jest sprawą osobistą, gdyż to właśnie oni osiem lat temu porwali jej syna, który teraz jako nastolatek zasila ich szeregi. Blanco zatem pełni w tej historii rolę podwójną: śledczej, ale i, a raczej przede wszystkim, zdesperowanej matki, która po latach poszukiwań jest już bliska odnalezienia swojego dziecka. Przez to książka porusza wiele ciekawych tematów dotyczących spojrzenia rodziców, przede wszystkim matek, na swoje dzieci, które może niekoniecznie postępują tak jak powinny. To też prowadzi do pytań o źródła potrzeby przemocy, zła, które wydaje się istnieć w świecie od zawsze, a jednak wraz z pojawienie się internetu dużo łatwiej jest mu się rozprzestrzeniać. Książka pisana jest prostym stylem w czasie teraźniejszym, przez co w czasie lektury nie do końca jest czas, by się nad wszystkim zastanawiać - fabuła wciąga, więc refleksje przychodzą dopiero później. I trzymają długo! To dosyć mroczna historia ze świetnie oddanym Madrytem w tle, i to tym, w którym pieniądz jest towarem deficytowym. Polecam!

,,Purpurowa sieć" to kontynuacja ,,Cygańska narzeczonej" cyklu o Inspektor Blanco. Pierwsza część dostarczyła mi wielu emocji i kiedy myślałam, że już nic nowego nie wymyślą jej autorzy to nagle postanowili mnie zaskoczyć i na nowo przeżyć wstrząs. A jak jest z ,,Purpurową siecią"? Podobnie. Obie części dostarczają niesamowitego napięcia i nie są przeznaczone dla osób o słabych nerwach. Ja niejednokrotnie chciałam odłożyć książkę by ochłonąć. Ale to co przeczytałam nie pozwoliło mi na to. Byłam za bardzo ciekawa co za chwilkę się wydarzy.

Pewnego dnia Elena Blanco wraz z innymi policjantami trafia do domu spokojnej rodziny. W pokoju ich syna odkrywają nastolatka, który ogląda mrożącą krew w żyłach scenę, podczas, której oprawcy torturują młodą dziewczynę. Ofiara niestety nie przeżyła i zadają sobie pytanie ile dziewczyn wpadło w łapy sadystycznej organizacji zwanej Purpurowa sieć.

Specjalistyczna brygada policji próbuje namierzyć tę organizację już w dochodzeniu w sprawie Susana Macaya, która poznaliśmy w pierwszym tomie. Podczas śledztwa Elena coś odkrywa, a swoimi podejrzeniami boi się podzielić nawet z najlepszym kolegą z pracy. Co to takie jest? I do czego zdolna jest Elena by poznać prawdę? Przekonacie się sami.

Autorzy książki nie oszczędzają czytelnika i potrafią wzbudzić w czytelniku niesamowity strach i napięcie, które od samego początku, do samego końca towarzyszy czytelnikowi. Jest  to książka mroczna, odrażająca i pełna przemocy. Idealna dla fanów uwielbiających mocne sceny. I chociaż ja nie jest zwolenniczka aż takich scen przemocy, to muszę przyznać, że oba tomy połknęłam w parę dni. Dlatego jeśli nie boicie się tych scen to bardzo polecam cały cykl ,,Inspektor Blanco". Nie da się raczej zacząć od drugiego tomu swoją przygodą z panią Eleną, dlatego zachęcam najpierw sięgnąć po ,,Cygańską narzeczoną".

#współpracareklamowa Wydawnictwo Sonia Draga

Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2023-07-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Mała
Carmen Mola0
Okładka ksiązki - Mała

Nikt nie wraca z piekła bez szwanku... To ostatnia noc chińskiego roku, właśnie zaczyna się rok świni. Chesca, kierująca specjalną brygadą hiszpańskiej...

Cygańska narzeczona
Carmen Mola0
Okładka ksiązki - Cygańska narzeczona

Zauroczyła mnie ta powieść, mroczny kryminał z niesamowitą intrygą, od której nie mogły się oderwać tysiące czytelników, a która teraz - mam nadzieję -...