Recepta na adrenalinę. Napoleon Cybulski i krakowska szkoła fizjologów

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2019-03-20
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788380498143
Liczba stron: 184

Ocena: 0 (0 głosów)

To on odkrył adrenalinę, hormon strachu, walki i ucieczki - Napoleon Cybulski, jeden z największych fizjologów w dziejach medycyny. Gdyby zamiast na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował na niemieckiej czy francuskiej uczelni, jego przełomowe odkrycia byłyby słynne na całym świecie.

Jest uważany za twórcę krakowskiej szkoły fizjologicznej. Wraz ze swoimi współpracownikami z Uniwersytetu Jagiellońskiego wykonał pierwsze na ziemiach polskich badania EKG i EEG. Dzięki nowatorskim doświadczeniom w dziedzinie elektrofizjologii wyjaśnił, w jaki sposób impulsy elektryczne pochodzące z nerwów wprowadzają w ruch mięśnie. Jako badacz ludzkiej psychiki rozważał istnienie nieświadomości jeszcze przed Freudem.

Cybulski był też głęboko zaangażowany w sprawy społeczne. Badał problem niedożywienia galicyjskich chłopów, był współzałożycielem pierwszego żeńskiego gimnazjum w Krakowie i zwolennikiem dopuszczenia kobiet do studiów medycznych. Jego współpracownik Odo Bujwid, znakomity polski bakteriolog, kierował pierwszym na ziemiach polskich zakładem szczepień metodą Ludwika Pasteura.

,,Recepta na adrenalinę" to fascynująca opowieść o pasji, niezwykłym okryciu i poświęceniu nauce.

Tagi:

Kup książkę Recepta na adrenalinę. Napoleon Cybulski i krakowska szkoła fizjologów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Recepta na adrenalinę. Napoleon Cybulski i krakowska szkoła fizjologów

Inne książki autora
Serce pasowało. Opowieść o polskiej translantologii
Anna Mateja0
Okładka ksiązki - Serce pasowało. Opowieść o polskiej translantologii

Na świecie pierwszy udany przeszczep nerki przeprowadził w 1954 roku doktor Joseph Murray. W Polsce dokonał tego dwanaście lat później profesor...

Poznawanie Kępińskiego. Biografia psychiatry
Anna Mateja0
Okładka ksiązki - Poznawanie Kępińskiego. Biografia psychiatry

Biografia Antoniego Kępińskiego, najsłynniejszego polskiego psychiatry w XX-wieku, humanisty i filozofa, na którego książkach wychowały się całe...

Zobacz wszystkie książki tego autora