Red Rising. Z這ta krew

Wydawnictwo: Drageus Publishing House
Data wydania: 2015-11-19

Ocena: 5.15 (13 g這s闚)

Czasem, 瞠by pokona tyran闚 trzeba sta si jednym z nich…

Darrow jest zwyk造m g鏎nikiem w kolonii na Marsie. No, mo瞠 nie takim zwyk造m, bo wykonuje niebezpieczn prac Helldivera. Jednak nale篡 do najni窺zej kasty.W dodatku nie ma ambicji, 瞠by przebi si wy瞠j, zreszt w jego 鈍iecie to zwyczajnie niemo磧iwe. Cz這wiek rodzi si i umiera dok豉dnie w tym samym miejscu, w tym samym uk豉dzie. Lecz nagle w 篡ciu Darrowa zdarza si co, co sprawia, 瞠 wszystko staje na g這wie, a niemo磧iwe staje si mo磧iwe. Nieszcz窷cie mo瞠 cz這wieka przyt這czy, ale mo瞠 te ze wydoby niesamowit energi. Dopiero kiedy ch這pak wyrywa si z ciasnych ogranicze kolonii, zaczyna dostrzega, jak funkcjonuje 鈍iat, w kt鏎ym przysz這 mu 篡. W dodatku mo瞠 w tym 鈍iecie zosta bogiem… a w豉軼iwie jednym z bog闚. Jednak aby to osi庵n望, musi walczy, zapomnie w du瞠j mierze, kim by przedtem.

Pierce Brown przedstawia uniwersum pe軟e skrajno軼i. To rzeczywisto嗆 obca nam, cho oparta na nieobcych podstawach. Autor nabudowuje 鈍iat na doskonale znanych nam mitach, z tym 瞠 to ludzie s tutaj zar闚no bogami, jak i ostatni mierzw, bezwzgl璠nie wdeptywan w ziemi. Brown w mistrzowski spos鏏 prowadzi akcj, trzymaj帷 czytelnika w ci庵造m napi璚iu. I je郵i nawet kto podczas lektury zyska pewno嗆, 瞠 wie, co si za chwil zdarzy, tak naprawd jest w b喚dzie.

Kup ksi捫k Red Rising. Z這ta krew

Zobacz tak瞠

Avatar u篡tkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 6, Przeczyta貫m,
Zerwij p皻a   Praca jest wa積a. Praca mia豉 by dla niektórych wyzwoleniem. Darrow ma prac. Ma j zapewnion a do 鄉ierci. Wydobywa w tunelach marsja雟kiej gleby cenn rud helium-3.   W tunelach jest przera瘸j帷o. Samotnie. Nie licz帷 ryku wierte, s造sz g這sy moich przyjació, samych starszych. Nie widz ich jednak w ciemno軼iach.   Darrow jest Czerwonym. Nie, nie jest komunist czy jakim rewolucjonist-idealist. Jest kim gorszym w swoim 鈍iecie. Nie „鈍ieci” bowiem tym samym blaskiem co Z這ci - bogaci, lepsi, wiedz帷y lepiej, rz康z帷y. Elita, jak瞠 podobna do tych nam znanych. Równie pe軟a „empatii” dla „maluczkich”. Ludzie równie g豉dcy w s這wach, przyzwyczajeni do luksusów i wysokiego poziomu 篡cia, równie cyniczni i zawsze pewni siebie. Ludzie w 鈍iecie przysz這軼i dziel si na klasy wed逝g kolorów. Kolory oznaczaj hierarchi i przynale積o嗆 do grupy, której - jak w kastowym systemie hinduskim - zmieni nie mo瞠sz. Chyba, 瞠 w ramach reinkarnacji - czyli dopiero po 鄉ierci. Darrow pracuje w marsja雟kiej kopalni od trzech lat, od trzynastego roku 篡cia. Od niedawna jest 穎naty z ma陰 Eo, rówie郾iczk. Buntuje si, ale nie przesadnie, widz帷, jaki los spotyka tych, którzy chc naruszy obowi您uj帷e ich twarde zasady. Takich, jak jego powieszony za nielegaln pie填 i taniec ojciec. Darrow jest ...

Opinie o ksi捫ce - Red Rising. Z這ta krew

Avatar u篡tkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-04-03, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,
Darrow jest Helldiverem, jednym z tysi帷a m篹czyzn i kobiet, kt鏎zy 篡j w rozleg造ch jaskiniach pod powierzchni Marsa. Jest Czerwonym, cz這nkiem najni窺zej kasty w spo貫cze雟twie przysz這軼i. Podobnie jak jego wsp馧bracia pracuje ca造 dzie, wierz帷, 瞠 on i jego ludzie przystosowuj powierzchni Marsa dla przysz造ch pokole. To, 瞠 pewnego dnia ludzie b璠 mogli chodzi po powierzchni planety jest wystarczaj帷ym uzasadnieniem obecnych ofiar. Ziemia umiera a Darrow i jego ludzie s jedyn nadziej dla ludzko軼i... Pewnego dnia Darrow dowiaduje si, 瞠 wszystko jest k豉mstwem. Mars nadaje si do zamieszkania - i rzeczywi軼ie jest zamieszkany od wielu pokole przez klas ludzi nazywaj帷ych siebie - Z這tymi. Dekadencka klasa rz康z帷a uwa瘸 Czerwonych za niewolnik闚... Odnios豉m wra瞠nie, 瞠 jest to miks "W豉dcy much", "Hunger Games", "Harry'ego Pottera", rzymskich historii i przysz這軼i. To bardzo ambitna powie嗆, z w pe軟i ukszta速owanym spo貫cze雟twem (struktura klasowa jest wyznaczana przez kolor: Darrow jest Czerwony, to pracownik, cz這nek ni窺zej klasy) i szeregiem dobrze zarysowanych postaci drugoplanowych. Historia rozgrywa si na Marsie w kastowym spo貫cze雟twie gdzie rola ka盥ej postaci jest okre郵ona przez kolor kasty w kt鏎ej si rodz. Dzieci s cz瘰to genetycznie (lub w inny spos鏏) modyfikowane w zale積o軼i od statusu kastowego. Czerwoni s na samym dole w hierarchii. To niewolnicy zmuszani do 篡cia i wydobywania niezb璠nych surowc闚 g喚boko pod powierzchni. 砰j kr鏒ko, s prze郵adowani (pie郾i i ta鎍e nios wyrok 鄉ierci), ale nie s 鈍iadomi k豉mstw, kt鏎ymi s karmieni. G堯wny bohater - Darrow jest m這dym g鏎nikiem z kasty Czerwonych. Jego 穎n jest Eo. Kobieta zostaje zabita przez rz康 za udzia w buncie. Wtedy wszystko zmienia si w 篡ciu Darrowa. Rozpoczyna wsp馧prac z rewolucyjn grup i zostaje wyznaczony do infiltracji rz康z帷ego spo貫cze雟twa Z這tych. Pierwszym krokiem ma by dostanie si do Instytutu, gdzie elita m這dych Z這tych ludzi jest przygotowywana do bycia przyw鏚cami. Bitwy s opisane bardzo szczeg馧owo. S這wa tworz 篡we obrazy w wyobra幡i czytelnika. Wiele scen jest niezwykle makabrycznych. Historia, kt鏎a zosta豉 stworzona w tym zupe軟ie nowym 鈍iecie, to po陰czenie tajemniczo軼i rzymskich bog闚 i smutnej opowie軼i o niewolnictwie, walce klas, bol帷zkach spo貫cznych. Znajdziesz tu dystopijne spo貫cze雟two, science fiction, romans, tajemnice i mn鏀two emocji. Ksi捫ka porusza tematy dyskryminacji, ucisku wobec klas ni窺zych, determinacji jednostki, walki dla wy窺zych idea堯w, przekraczania granic, dokonywania trudnych wybor闚... To ho責 dla ogromnej odporno軼i ludzkiego ducha. To misternie stworzony wszech鈍iat, dystopijna przysz這嗆 z nieod陰cznym spo貫cznym komentarzem i niepokoj帷ymi, bardzo szybkimi zwrotami akcji. J瞛yk barwny, prosty. Wiele scen przemocy. Nie zawaham si poleci t ksi捫k ludziom, kt鏎zy lubi czyta dystopie. Co wi璚ej, nie zawaham si poleci to tym, kt鏎zy nie s jeszcze fanami tego gatunku... Z niepokojem oczekuje nast瘼nej cz窷ci... Pierce Brown sp璠zi dzieci雟two buduj帷 forty i ustawiaj帷 pu豉pki ze swoimi kuzynami w lasach sze軼iu stan闚 i dw鏂h pustyniach. Uko鎍zy college w 2010 roku. Pracowa jako mened瞠r medi闚 spo貫czno軼iowych przy startupach technologicznych, pracowa jako czeladnik przy produkcjach Disneya w studiu ABC, NBC i pracowa jako doradca w kampanii senatora ameryka雟kiego. Obecnie mieszka w Los Angeles, gdzie pisze opowie軼i o statkach kosmicznych, czarodziejach, ghulach i innych dziwnych rzeczach.
Avatar u篡tkownika - grejfrutoowa
grejfrutoowa
Przeczytane:2016-06-03, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam,
Pierce Brown jest autorem trylogii Red Rising. Pierwszy tom, Z這ta krew, zosta wydany w Polsce dzi瘯i wydawnictwu Drageus. Darrow 篡je na Marsie. Ma szesna軼ie lat, 穎n i ci篹k, ale satysfakcjonuj帷 prac. Jest Helldiverem, wydobywa cenne helium-3, kt鏎e jest niezb璠ne do 篡cia ca貫j ludzko軼i. Jest Czerwonym, pionierem Marsa, kt鏎ego celem jest sprawienie, by na tej planecie mogli osiedli si inni. Gdy pewnego dnia zostaje wraz z 穎n przy豉pany w niew豉軼iwym dla nich miejscu i oboje zostaj skazani na ch這st, jego 篡cie zmienia si. Eo umiera na w豉sne 篡czenie, a Darrow zostaje skazany na 鄉ier za odci璚ie jej cia豉 z szubienicy i pogrzebanie jej. Okazuje si jednak, 瞠 nie umiera. Trafia do Syn闚 Aresa i odkrywa, 瞠 ca貫 篡cie by oszukiwany. Na Marsie osiedlili si inni ludzie z r騜nych kolor闚, robi帷 z nie鈍iadomych niczego Czerwonych niewolnik闚. Chce si zem軼i, pom軼i 鄉ier 穎ny i ujawni prawd. Darrow jest narratorem w powie軼i. Jest odwa積y, czasem nieco szalony i porywczy, ale te wra磧iwy. Nie mo瞠 poradzi sobie ze 鄉ierci ukochanej, jest te rozgoryczony z powodu odkrytego oszustwa. Potrafi jednak si zdyscyplinowa, jest te inteligentny i zdeterminowany. Te wszystkie cechy przydadz mu si, gdy zacznie realizowa plan Syn闚 Aresa. Musi sta si Z這tym. To kolor najszlachetniejszy, to oni odpowiadaj za oszustwa i 鄉ier Eo. Darrow ma w徠pliwo軼i, jednak poddaje si serii operacji i w ko鎍u zostaje tym, kim powinien, by przekra嗆 si w szeregi wroga. Jednak szko豉, do kt鏎ej trafia, nie jest wcale tym, czym wcze郾iej zak豉da. Okazuje si, 瞠 Z這ci s okrutni i wyrachowani, a ich rozrywk jest ogl康anie dzieci, kt鏎e wzajemnie si zabijaj. Umieszczaj przysz造ch uczni闚 w kilku Domach i zaczyna si wojna. Celem ka盥ego Domu jest zwyci瘰two. Darrow nie bardzo rozumie, jak ma do tego doj嗆, skoro nawet w鈔鏚 w豉snych ,,braci" dochodzi do roz豉m闚. Akcja gna na prz鏚, ci庵le co si dzieje. Nie brakuje niebezpiecze雟tw, krwi, walki i tajemnic. Wszystko podsycane jest uczuciami i emocjami Darrowa, kt鏎y oprowadza czytelnika po tym 鈍iecie i wydarzeniach. Brutalno嗆 a wylewa si z niekt鏎ych stron. Czytaj帷 to, mo積a si przerazi, do czego zdolny jest cz這wiek w obliczu postawionej przed nim mo磧iwo軼i wygranej. Na dodatek mamy do czynienia z opisem prawdziwej wojny. Stosuje si r騜ne metody walki z wrogiem - od najbardziej prymitywnych, po nieco bardziej wysublimowane. Si造 ka盥ego Domu s r騜ne, co daje czytelnikowi naprawd ciekawy obraz tego, jak si wszystko toczy. Ksi捫ka napisana jest w spos鏏 bardzo plastyczny. J瞛yk jest 豉dny, cho zdarzaj si przekle雟twa. 安iat przedstawiony, wykreowany od zera, zachwyca. Autor mia 鈍ietny pomys na histori i zrealizowa go w 100%. W opowie嗆 o przysz這軼i wpleciono w徠ki z przesz這軼i, jak mitologiczni bogowie czy krainy na Ziemi. B鏀twa 篡j na Olimpie, a cz窷 ludzi pochodzi z Ziemi (obecnie j zamieszkuje). Teraz 篡cie przenios這 si na teren ca貫go kosmosu, a ludzie 篡j w r騜nych jego cz窷ciach. Mimo 瞠 autor od pierwszej strony snuje swoj opowie嗆, nie wprowadzaj帷 nas w 鈍iat, kt鏎y stworzy, nietrudno jest si zorientowa, o co chodzi. Powoli zaczynamy rozr騜nia spo貫czn hierarchi Kolor闚, orientujemy si te w charakterach ludzi, a nawet domy郵amy dalszego ci庵u historii. Nie psuje to jednak zabawy, tylko j podsyca. Uwa瘸m, 瞠 pierwszy tom serii Red Rising jest naprawd bardzo dobry. Czytanie by這 przyjemno軼i, cho momentami akcja by豉 naprawd brutalna. Mimo wszystko to ksi捫ka napisana bardzo dobre, fantastyka i powie嗆 m這dzie穎wa na wysokim poziomie. Spodoba si wam, je郵i lubicie takie klimaty. Przy okazji prezentuje co innego, nowego, po鈔鏚 innych pozycji z tej dziedziny.
Avatar u篡tkownika - ola2998
ola2998
Przeczytane:2016-05-01, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, Wyzwanie - fantastyka 2016,
Si璕aj帷 po "Red Rising", nie by豉m pewna, czego si spodziewa. Patrz帷 na wysokie oceny i opinie, mia豉m nadziej na co absorbuj帷ego i bardziej ambitnego. Jednak moje domys造 by造 niczym w por闚naniu z tym, co znalaz豉m w 鈔odku. Pierce Brown 陰czy skrajno軼i, tworzy ca這嗆 z, jak wydawa by si mog這, nie maj帷ych nic wsp鏊nego segment闚. Mamy tu wizj 鈍iata przysz這軼i osadzon w kosmosie, a dok豉dniej w Uk豉dzie S這necznym podbitym przez ludzi. Mars, planeta, na kt鏎ej rozgrywa si akcja, jest podzielona na kasty, warstwy spo貫czne oznaczone w豉snymi kolorami. Do tego po陰czono mitologi rzymsk z najnowsz technologi. Mieszanka wybuchowa, mo積a by powiedzie, jednak autor ca趾iem zgrabnie to zespala i tworzy niezwykle ciekawy 鈍iat. Kto mo瞠 powiedzie, 瞠 "Red Rising" wydaje si schematyczna i podobna do wielu innych ksi捫ek z tego gatunku. W pewnym sensie tak jest. No bo przecie jest ch這pak, kt鏎y przeciwstawia si systemowi, mamy podzia ludno軼i i pewnie znajdzie si co jeszcze, ale jak dla mnie ca這嗆 jest poprowadzona wyj徠kowo interesuj帷o, autor przewodzi znanymi motywami we w豉snym kierunku. Szczerze powiedziawszy, gdzie indziej to podobie雟two mog這by mi przeszkadza, ale tutaj tak nie jest. Akcja ani nie biegnie w zastraszaj帷ym tempie, ani si nie wlecze, ci庵le idzie w swoim w豉snym r闚nym rytmem. Pocz徠ek mo瞠 by nieco nu膨cy, jednak p騧niej zostaje narzucone szybsze tempo. Warto wspomnie jeszcze o nieprzewidywalno軼i, bo z trudem mog豉m przewidzie kolejny krok autora, by這 to wr璚z niemo磧iwe. Ca趾iem udana historia, tyle 瞠 w tym wszystkim brak這 mi napi璚ia, kluczowych moment闚, a miejscami 篡wszego tempa. G堯wny bohater Darrow zyska moj sympati. Wyra幡ie wida przemian, jak przechodzi wraz z rozwojem wydarze, a narracja pierwszoosobowa pozwala lepiej nam si lepiej w niego wczu. To posta z krwi i ko軼i, kt鏎a ma swoje wady i zalety, podejmuje decyzje i pope軟ia przy tym b喚dy. Warto jednak wspomnie o bohaterach drugoplanowych, zostali oni bardzo wyra幡ie nakre郵eni, ka盥y z nich jest charakterystyczny i przyznam, 瞠 dawno si z kim tak nie z篡豉m, jak z bohaterami "Red Rising". Autor ma zgrabny i bogaty styl, ogromnie spodoba mi si spos鏏, w jaki wszystko opisywa. Znajdziemy tu kilka przekle雟tw, ale nie jest ich wiele i jako niespecjalnie przeszkadzaj. Poza tym mamy wiele brutalnych i krwawych scen, kt鏎ych jeste鄉y 鈍iadkami. Nie raz i nie dwa wywo豉這 to u mnie uczucie obrzydzenia, co bardzo sobie ceni. Nie zabrak這 r闚nie moment闚, kiedy na twarz wp造wa mi u鄉iech. Dziwi mnie, a tak瞠 smuci tak ma豉 liczba czytelnik闚 "Red Rising", bo wed逝g mnie jest to naprawd dobra pozycja warta przeczytania, bij帷a na g這w niejedn ksi捫k i kt鏎a zapewne zadowoli niejednego wymagaj帷ego czytelnika. Z pewno軼i zalicz j do grona moich ulubie鎍闚 i z niecierpliwo軼i czekam na kolejny tom. Gor帷o polecam i zach璚am do si璕ni璚ia!
Avatar u篡tkownika - PrzyKawieZKsiazk
PrzyKawieZKsiazk
Przeczytane:2016-05-08, Ocena: 5, Przeczyta貫m, Mam,
"Red Rising. Z這ta krew" jest debiutanck powie軼i Pierca Browna i pierwsz cz窷ci trylogii Red Rising. G堯wnym jej bohaterem jest Darrow, kt鏎y jest Czerwonym. Pracuje na Marsie wykonuj帷 ci篹ki zaw鏚 Helldrivera. Mimo m這dego wieku pracuje, jest 穎naty i my郵i, 瞠 zapewne umrze pod ziemi jako Czerwony. Pracuj帷 na Marsie wydobywa helium-3, kt鏎e jest niezb璠ne do kolonizacji planet. Pewnego dnia podczas tragicznych wydarze udaje mu si wyj嗆 na powierzchni. Ku jego zdziwieniu odkrywa inn prawd ni ta, kt鏎 "karmili" go jego w豉dcy. Widzi ca趾iem inn rzeczywisto嗆, zda sobie spraw z tego, 瞠 by ok豉mywany. Pod wp造wem tego impulsu zmieni swoj to窺amo嗆, stanie si kim, kim nigdy nie chcia by. N r瘯ach Czerwonych spoczywa obowi您ek przygotowania planety do zamieszkania przez ludzi wy窺zej pozycji - Z這tych. Ludzie rasy najni窺zego szczebla spo貫cznego tacy jak Darrow, musz podporz康kowa si surowym zasadom. Aby odmieni t sytuacj nasz bohater b璠zie musia wkroczy mi璠zy wrog闚 i pod捫y do嗆 ryzykown drog. Ta droga mo瞠 odmieni jego 篡cie i losy Czerwonych. Tak, nie mylicie si. Darrow stanie si Z這tym! Je瞠li kto czytaj帷 blurb zniech璚i si do czytania tej ksi捫ki to pope軟i b陰d. To nie jest kolejna przygoda jak znamy z lekcji historii o mitologii dotycz帷ej walki m這dzie鎍a z bogami czy p馧bogami. Pierce Brown poszed w zupe軟ie inn stron, co sprawi這, i jego ksi捫ka jest skazana na sukces. Fabu豉 napisana jest bardzo zgrabnie cho pierwszych kilkana軼ie stron jest ci篹kie do przebrni璚ia. Potem wszystko staje si ja郾iejsze i ciekawsze. Ksi捫ka tak wci庵a, 瞠 nie spostrze瞠my jak b璠ziemy zbli瘸 si ku jej ostatnim stronom. Ksi捫ka napisana jest na bardzo wysokim poziomie i w duchu licz na to, 瞠 kolejne cz窷ci go utrzymaj. Po jej przeczytaniu zastanawia貫m si, czy w豉郾ie tak mo瞠 kiedy wygl康a nasze 篡cie, je郵i cz這wiek b璠zie chcia skolonizowa inne planety? Ksi捫ka jest jak najbardziej godna polecenia.
Avatar u篡tkownika - Zakladka
Zakladka
Przeczytane:2015-11-26, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2016, Mam,
Lubicie kosmos? ,,Red rising" jest zdecydowanie dla was! Musz przyzna, 瞠 sama nie jestem osoba, kt鏎a jako ogromnie interesuje si takimi zagadnieniami, a mimo to ksi捫ka podoba豉 mi si. Musz niestety ju na pocz徠ku wspomnie o jednej do嗆 znacz帷ej wadzie ,,Z這tej krwi". Jej tre嗆 wymaga bowiem, sporego skupienia si na tym, co si dzieje. Dodatkowo imiona bohater闚 s w miar skomplikowane, co pi皻nowa這 trudno軼i zwi您ane z t ksi捫k. Niekt鏎e fakty by造 te lekko zagmatwane i momentami niejasne, zatem ca這嗆 wymaga豉 niema貫j koncentracji, by w pe軟i zrozumie 鈍iat, w jakim przysz這 si nam odnale潭. Co do samej fabu造 to lekko przypomina豉 mi ona z lekka ,,Igrzyska 鄉ierci". Ksi捫ka przestawia bowiem spo貫cze雟two podzielone na kilka grup, tutaj oznaczonych kolorami, kt鏎e charakteryzuje okre郵ona konkretna dzia豉lno嗆 jak praca fizyczna czy medycyna. Jest to jednak jedyne podobie雟two. Reszta 鈍iata stworzonego przez Pana Browna bardzo mnie wci庵n窸a. Wykreowa on ciekaw tajemnicz z pocz徠ku atmosfer, kt鏎a z ka盥 kolejn przeczytan stron otwiera豉 przede mn coraz to nowe drzwi z mo磧iwymi zako鎍zeniami ksi捫ki. Jednak fina ca貫j historii okaza si bardzo zaskakuj帷y. Je郵i chodzi o bohater闚 to niekoniecznie przypadli mi do gustu. Jak ju pisa豉m,ich imiona by造 skomplikowane, przez co mylili mi si, jak i w徠ki z nimi zwi您ane. Chcia豉bym te du穎 lepiej ich pozna. To, co podoba這 mi si, to fakt, i ich spos鏏 bycia, jaki i dialogi charakterystyczne dla ich grupy wiekowej. Przecie to nastolatki! Nie brakowa這 humoru czy nawet bluzg. Zatem je郵i lubisz ca趾owicie skupia si na ksi捫ce i szukasz takiej,kt鏎a nie da o sobie zapomnie, to jeste na dobrej drodze. Wystarczy tylko zaopatrzy si w ,,Red rising"!
Avatar u篡tkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2015-12-09, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2015, Mam,
Recenzja na moim blogu, zapraszam serdecznie: http://magicznyswiatksiazki.pl/red-rising-zlota-krew-pierce-brown/
Avatar u篡tkownika - LaylaA
LaylaA
Przeczytane:2015-11-21, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Fantastyka :D, Recenzje na blogu,
http://in-my-different-world.blogspot.com/2015/11/pierce-brown-red-rising-zlota-krew.html A wi璚 zacznijmy od pocz徠ku. Od pocz徠ku kt鏎y dla niekt鏎ych mo瞠 si wydawa niezbyt ciekawym i przyjemnym, ale dla Darrow'a jest wszystkim czego potrzebuj. Ma kochaj帷 穎n Eo, rodzin na kt鏎ej mo瞠 polega, jedynym problemem jest jego praca i 鈍iat podzielony na kolory. Jako 瞠 Darrow jest Czerwonym jak ca豉 jego rodzina, musi pracowa na reszt wysoko urodzonych, Ci kt鏎zy si przeciwstawiaj zostaj ukarani 危IERCI. Jedn z ofiar jest m這da i 郵iczna Eo, kt鏎a 瞠gnaj帷 si ze 鈍iatem, rodzin i m篹em 酥iewa pie填 kt鏎a jest zabroniona. Darrow nie mo瞠 si otrz御n望 po 鄉ierci 穎ny, postanawia zakopa jej cia這, aby nie wisia這 an sznurku gdzie b璠zie widzia rozpadaj帷e si szcz徠ki ka盥ego dnia. Niestety to r闚nie jest zabronione a kamery nie pozwalaj aby usz這 mu to p豉zem, wi璚 i Darrow zostaje skazany na 鄉ier. Cudem prze篡wa, okazuj si 瞠 to 瞠 prze篡 by這 ju z g鏎y zaplanowane poniewa czeka na niego misja, dla kt鏎ej b璠zie musia si wyrzec w豉snej rodziny. " Chcia貫m 篡 w pokoju. Ale moi wrogowie rozp皻ali wojn. " A teraz przygotujcie si na s這dzenie, c騜 mog innego zrobi ? Ksi捫k poch這n窸am i pokocha豉m zarazem. Powie嗆 Pierce Browna w pewnym stopniu przypomina mi Igrzyska 妃ierci czy nawet Niezgodn, ale ju zosta豉m ostrze穎na pod tym wzgl璠em, na pocz徠ku s康zi豉m 瞠 to b璠zie jaka kopia kt鏎a b璠zie totaln klap, ale na moje szcz窷cie ksi捫ka jest o niebo lepsza. Sama fabu豉 spodoba豉 mi si w pewnym stopniu nawet bardziej ni cykle do kt鏎ych zosta豉 por闚nana. Ci庵豉 akcja, bohaterzy kt鏎ych pokochacie i 鈍iat kt鏎y was ogarnie, po prostu co niesamowitego. No i ta nieziemska ok豉dka, kiedy j tylko zobaczy豉m wprost j pokocha豉m a do tego cudowny opis, z pewno軼i wiedz jak przyci庵n望 czytelnika, wiem 瞠 m闚i si 瞠by nie ocenia ksi捫ki po ok豉dce ale nic nie zrobi 瞠 uwielbiam kiedy powie嗆 kt鏎 czytam ma pi瘯n szat graficzn. " 妃ier jest 豉twa, gdy ju raz pr鏏owa這 si j znale潭. " Darrow jest bohaterem kt鏎ych uwielbiam, silny, odwa積y i wie czego chc. Kocha swoj 穎n i odda豚y za ni 篡cie i w豉郾ie tak zrobi, nie wiedzia jednak 瞠 jest potrzebny synom Aresa aby pom鏂 ludziom takim jak on, Czerwonym kt鏎zy nie s szanowani przez innych a zw豉szcza Z這tych. Darrow b璠zie mia misj, misje kt鏎a go odmieni, b璠zie musia porzuci rodzin, przekonania i kolor, b璠zie musia si wtopi w 鈍iat. Musi odrzuci pogl康y swojej zmar貫j 穎ny Eo, aby spe軟i jej marzenia o wolnych ludziach. Stanie si Z這tym nie jest takie proste jak si na pocz徠ku wydawa這, jak Czerwony kt鏎y zawsze by pomiatany i harowa ci篹ko aby nakarmi swoj rodzin ma si sta Z這tym kt鏎y nie ma 瘸dnych skrupu堯w, uwa瘸 si za b鏀two i za nic w 鈍iecie nie odda豚y swojej w豉dzy. " Cz這wiek nie mo瞠 zosta wyzwolony przez t sam niesprawiedliwo嗆, kt鏎a go zniewoli豉. " Na pocz徠ku mia豉m obawy czy aby to nie b璠zie kolejna ksi捫ka kt鏎a b璠zie pr鏏owa豉 dor闚na powie軼iom Suzanne Collins, ale mimo kilku podobie雟tw, bo trzeba to przyzna 瞠 kilka w徠k闚 jest do嗆 do siebie zbli穎nych to Z這ta Krew jest ciekawa na sw鎩 spos鏏. Ciekawym aspektem jest podzielenie ludno軼i na kolory, podobnie jak w dystryktach mamy kolory kt鏎y s biedne, bogate oraz mamy tutaj Z這tych kt鏎zy s najwa積iejsi ze wszystkich i uwierzcie mi pokazuj t innym na ka盥ym nadarzaj帷ym si kroku. Co mnie bardzo zdziwi這 to nic mnie w tej ksi捫ce nie denerwowa這 i by豉 wprost fantastyczna, ale czego mi brakowa這, do ko鎍a nie wiem czego ale wiem 瞠 ta ksi捫ka mog豉by by jeszcze lepsza. Moje pierwsze spotkanie z Pierce Brown, ale na pewno nie ostatnie. Serdecznie wam polecam zapoznanie si z ta seri a przynajmniej z pierwszym tomem, ja oczywi軼ie ju zabieram si za kolejn cz窷 i wprost nie mog si doczeka, jak potocz si dalsze losy Darrowa.
Avatar u篡tkownika - KasikO
KasikO
Przeczytane:2014-03-25, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2014, Mam, Recenzenckie,
KOROW笈 BARW Wielu czytelnik闚 czasem zadaje sobie pytanie. Czy si璕n望 po debiutanck ksi捫k? Czy taki debiutuj帷y autor sprosta wymaganiom ciekawej, wci庵aj帷ej i niezapomnianej przygody?Osobi軼ie uwa瘸m, 瞠 warto da takim pisarzom szanse i wyrobi sobie o nich zdanie samemu. Red Rising to kolejna debiutancka ksi捫ka w moich zbiorach. A jakie wywar豉 wra瞠nie? O tym za chwil, najpierw troch o jej opowie軼i. Darrow, nie jest zwyk造m g鏎nikiem, on jest Helldiverem. To niebezpieczne zaj璚ie wymagaj帷e opanowania, szybkiego my郵enia, zwinno軼i... Jest czerwonym, czyli w hierarchii Marsja雟kiej kolonii najni瞠j stoj帷ym "elementem" spo貫czno軼i. O dziwo nie d捫y on do bycia innym kolorem, marzy mu si jedynie "godne 篡cie". Mo磧iwo嗆 zapewnienia bliskim, bezpiecze雟twa, wystarczaj帷ej ilo軼i 篡wno軼i, m闚i帷 kr鏒ko podstaw. Do czasu... kiedy jego 篡cie odmienia si o sto osiemdziesi徠 stopni. Dostaje propozycj nie do odrzucenia... i nie by這 by w niej nic niezwyk貫go gdyby nie fakt, 瞠 wymaga ona od m這dego cz這wieka po鈍i璚e, wielu po鈍i璚e. Pytanie tylko, jak du穎 got闚 jest po鈍i璚i? Podsumowanie Plusy i minusy ksi捫ki Niew徠pliwe plusy ksi捫ki to nowa ciekawa wizja naszej przysz這軼i - kolonia na Marsie - oraz r闚nie ciekawy kolorowy spos鏏 ukazania hierarchiczno軼i obecnego w niej spo貫cze雟twa - Czerwoni, 草販i, R騜owi, Srebrni, Z這ci. Narracja pierwszoosobowa? To zale篡 jednym wyda si to dobrym zabiegiem, bo bli瞠j g堯wnego bohatera, innym b璠zie przeszkadza lub wyda si zupe軟ie niepotrzebne czy nawet "ci篹kim" prze篡ciem, wszak jeste鄉y przyzwyczajeni do czego zupe軟ie odmiennego. Narracji "wszechwiedz帷ego" obserwatora. Mnie osobi軼ie wydaje si, 瞠 gdyby nie ten spos鏏 narracji ksi捫ka nie by豉by w豉郾ie tak ciekawa. W mojej ocenie jedynym minusem, kt鏎y mo瞠 odstraszy mniej zdecydowanych czytelnik闚 to do嗆 du瘸 ilo嗆 opis闚? Cho na pocieszenie dodam, 瞠 warto przez nie przej嗆. Tak, na marginesie to kolejny dow鏚, 瞠 debiutuj帷y autor mo瞠 zaskarbi sobie przychylno嗆 czytelnika. Moj zaskarbi, teraz czekam na kolejne tomy... Jednym zdaniem Cho w tytule mowa tylko o czerwieni i z這cie. Przed przeczytaniem ksi捫ki nie s康zi豉m, 瞠 鈍iat science fiction mo積a przedstawi za pomoc a takiego korowodu barw? Cytat wart zapami皻ania -----
Avatar u篡tkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2014-03-16, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Czytam regularnie w 2014 roku, Mam,
Wci捫 pojawiaj si jakie ksi捫ki, kt鏎e por闚nywane s do bestsellerowych ,,Igrzysk 鄉ierci". I mimo 瞠 niekt鏎ym dystopie si ju znudzi造, to jednak nadal gatunek ten ma swoich wiernych fan闚 - chocia瘺y mnie. ,,Igrzyska 鄉ierci" by造 powiewem 鈍ie穎軼i w鈔鏚 ca貫j panuj帷ej wtedy na rynku wydawniczym reszty i dla wielu os鏏 sta造 si czym na wag z這ta. Osobi軼ie bardzo nie lubi por闚nywania ksi捫ek mi璠zy sob, bo cz這wiek nastawia si wtedy na co wyj徠kowego, a wiadomo jak to czasem bywa... ,,Red Rising. Z這ta Krew" to debiut Pierce'a Browna, na kt鏎y nastawi豉m si bardzo pozytywnie. Czy moje nastawienie okaza這 si s逝szne? Darrow jest Helldiverem. Jednym z mieszka鎍闚 rozleg造ch jaski znajduj帷ych si pod powierzchni Marsa. Helldiverzy specjalizuj si w wydobywaniu cennych surowc闚. Ich praca jest bardzo niebezpieczna, ale wizja przysz這軼i ukazuj帷a mo磧iwo嗆 篡cia poza jaskiniami jest warta ka盥ej ceny. Jednak wkr鏒ce okazuje si, 瞠 wszyscy mieszka鎍y jaski 篡li w k豉mstwie. W豉dze ich ok豉mywa造, ukrywa造 przed nimi co tak niezwykle wa積ego... Surowe zasady i zastraszanie sprawi造, 瞠 ludzie nie chcieli o nic walczy. 砰li niczym niewolnicy, a Ci, kt鏎ym uda這 si wybi na szczyt, zagarn瘭i wszystko dla siebie. Wydarzenia, kt鏎e maj miejsce w przeci庵u paru dni sprawiaj, 瞠 Darrow podejmuje niezwykle wa積 decyzj - zniszczy tych, kt鏎zy oszukiwali jego, jego rodzin i przyjaci馧. Przeniknie w szeregi wroga i rozp皻a prawdziw rebeli... Jednak czy Czerwony mo瞠 zosta Z這tym? ,,Narodu nie da si zniszczy od zewn徠rz dop鏒y, dop鏦i nie zostanie zniszczony od 鈔odka. Pami皻aj o tym. Jeste鄉y burzycielami narod闚, nie terrorystami." Akcja powie軼i toczy si na Marsie, ludzie s podzieleni na frakcje, kt鏎ych nazwy oznaczane s kolorami. Najwy瞠j stoj Z這ci - bogate i wp造wowe rodziny, kt鏎e rz康z reszt. S bezwzgl璠ni, przebiegli, ale przy tym wszystkim sprytni i niezwykle inteligentni. Darrow nale篡 do Czerwonych - zwykli ludzie, kt鏎zy musz zapracowa na jedzenie, a i tak ledwo wi捫 koniec z ko鎍em. Na szcz窷cie nie znajduj si na szarym ko鎍u... Co oczywi軼ie nie wr騜y za dobrze tym, kt鏎zy to nieszcz瘰ne miejsce zajmuj i nie maj nic do powiedzenia. Spodoba mi si ten pomys podzia逝 spo貫cze雟twa, a tak瞠 przedstawienie ca趾owitej hierarchii. Autorowi w dobry spos鏏 uda這 si przekaza swoj wizj 鈍iata, co jest widoczne w dok豉dnych i szczeg馧owych opisach. Ksi捫ka jest dopracowana i napisana przyst瘼nym, nieja這wym j瞛ykiem. Jak na debiut - bardzo dobra robota. Ca陰 histori poznajemy z punktu widzenia Darrowa. Ka盥a jego my郵, ka盥e uczucie, ka盥a najdrobniejsza rzecz, kt鏎a go dotyczy, staje si r闚nie cz窷ci nas samych. Czytelnik mo瞠 ca趾owicie z篡 si z g堯wnym bohaterem, dzi瘯i czemu jeszcze lepiej wczuje si w klimat powie軼i. A naprawd warto, poniewa jego prze篡cia s niesamowite. G堯wnemu bohaterowi przychodzi zmierzy si z ci篹k sytuacj, musi szybko podejmowa decyzj, ale nie zapomina o dobrym ich przemy郵eniu i prawdziwym celu swojej misji. Rzeczywi軼ie bardzo 豉two tutaj znale潭 odniesienie do ,,Igrzysk 鄉ierci", bowiem m這dzie zostaje odizolowana o reszty 鈍iata i walczy o przetrwanie. Walczy r闚nie o w豉dz i szacunek, a zwyci瞛ca mo瞠 by tylko jeden. Jest to jednak oparte na nieco innych motywach i zasadach, ale nie brakuje tutaj rozlewu krwi, brutalno軼i, bezwzgl璠no軼i, zdrady, wierno軼i, honoru, sprytu, inteligencji czy te zaskakuj帷ych zwrot闚 akcji. ,,砰cie to najskuteczniejsza szko豉, jak kiedykolwiek stworzono." Autor trzyma nas w ci庵造m napi璚iu i dba o to, aby akcja toczy豉 si odpowiednio dogranym tempem. S chwile spokojniejsze, ale tu po nich zostajemy wrzuceni w wir niewiarygodnych wydarze, gdzie nie ma ani chwili wytchnienia. Przyznaj szczerze, 瞠 panu Brownowi wiele razy uda這 si mnie zaskoczy, a nieprzewidywalno嗆 to co, za czym przepadam. Dlatego ma za to ogromnego plusa, podobnie jak za swego rodzaju dojrza這嗆, co rzadko spotyka si w debiutach literackich. Chwilami zadziwia豉 mnie wizja tego 鈍iata ksi捫kowego, bowiem w 鈍iecie, gdzie z jednej strony rozwin窸a si technologia i panuje sta造 post瘼, z drugiej widoczne jest zacofanie rodem ze 鈔edniowiecza. Mo瞠 to nie do ko鎍a dobre okre郵enie, ale po prostu zaobserwowa tutaj mo積a popadanie ze skrajno軼i w skrajno嗆, co ci篹ko ubra w odpowiednie s這wa. My郵 jednak, 瞠 ka盥y, kto t powie嗆 przeczyta, zrozumie, co mam na my郵i. ,,Niby to znane, a jednak zupe軟ie nowe." - takie zdanie widnieje na ok豉dce ,,Red Rising. Z這ta Krew". My郵, 瞠 w doskona造 spos鏏 charakteryzuje ksi捫k Pierce'a Browna. Faktycznie powtarzaj si pewne znane ju motywy i schematy, za czym nie przepadam w 瘸dnym wypadku, a tutaj prosz! Ta powie嗆 naprawd mi si spodoba豉 i zupe軟ie nie dba豉m o to, czy powiela pewne rzeczy, bowiem ma w sobie w豉sn nutk oryginalno軼i. Czyta這 mi si j znakomicie, okaza豉 si by niezwykle wci庵aj帷 i barwn lektur. Pe軟a ognia, 篡cia i werwy, podobnie jak przyci庵aj帷a wzrok ok豉dka. Historia w niej zawarta uczy wielu warto軼i i pokazuje wewn皻rzn walk tocz帷 si w cz這wieku, gdy przyjdzie mu si zmierzy z niezwykle ci篹kim etapem 篡cia. Nie jest to kolejna nudna opowiastka, ale poruszaj帷a i daj帷a do my郵enia historia. Wystawiam mocne 9/10.
Avatar u篡tkownika - Carnival
Carnival
Przeczytane:2018-10-01, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2018,

Zaskakuj帷o dobra ksi捫ka. Sporo twistów w fabule i niektóre wydarzenia naprawd mnie zaskoczy造. Polecam wszystkim sympatykom fantastyki.

Avatar u篡tkownika - AsiaSobieraj
AsiaSobieraj
Przeczytane:2018-02-15, Przeczyta豉m,
Avatar u篡tkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2017-02-09, Ocena: 5, Przeczyta豉m,
Avatar u篡tkownika - pierzu2
pierzu2
Przeczytane:2015-12-17, Ocena: 6, Przeczyta貫m, Mam, Wyzwanie Initium-fantastyka,
Inne ksi捫ki autora
Red Rising. Gwiazda zaranna
Pierce Brown 0
Ok豉dka ksi您ki - Red Rising. Gwiazda zaranna

Nadzieja umiera ostatnia… Darrow au Andromedus nie ma ju nadziei. Straci wszystko, o co walczy. Przyjaciel zdradzi go w dniu Triumfu. Towarzysze...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Sekret Heleny