Rewolucja cyfrowa muzyki. Filozofia muzyki

Filozofia muzyki, jak i w ogóle filozofia sztuki, nie jest zakorzenioną dyscypliną akademicką. Wyłania się raczej sporadycznie w pewnych historycznych okolicznościach, kiedy dochodzi do decydujących zmian w praktyce muzycznej i konieczne staje się określenie na nowo, czym jest muzyka. Tak było w przypadku symfonii, która wykształciła się jako gatunek ponad dwieście lat temu i zmieniła znaczenie muzyki instrumentalnej. Coś podobnego miało miejsce sto lat temu wraz z odejściem od tonalności, kiedy narodziła się idea Nowej Muzyki jako współczesnej muzyki artystycznej. Wydarzeniem, które dzisiaj kieruje zainteresowanie filozofii w stronę muzyki, jest rewolucja cyfrowa. Kwestionuje ona dominujący wzór autoopisu muzyki oraz jej rzeczywistą ambicję artystyczną. Rewolucja cyfrowa w Nowej Muzyce jest tematem niniejszej analizy muzycznofilozoficznej.

Informacje dodatkowe o Rewolucja cyfrowa muzyki. Filozofia muzyki:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016 (data przybliżona)
Kategoria: Muzyka, film

Rewolucja cyfrowa muzyki. Filozofia muzyki - opinie o książce

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-05-07, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2018,

To książka specjalistyczna, w której padają ważne pytania o przyszłość muzyki, jej artystyczną wartość, estetykę. Autor dzieli się również swoimi przemyśleniami na temat krytyki muzycznej i muzykologii.

Lehmann przytacza nie tylko fakty empiryczne i obserwacje dotyczące współczesności, lecz także wyraża szereg prognoz i oczekiwań względem przyszłości muzyki.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;