Rodzina wobec nieuleczalnej choroby dziecka

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2018-01-25
Kategoria: Medycyna i zdrowie
ISBN: 9788380953932
Liczba stron: 238

Ocena: 0 (0 głosów)

Celem niniejszej pracy jest próba przedstawienia niektórych doświadczeń codziennego życia rodzin nieuleczalnie chorych dzieci objętych opieką hospicyjną. Książka ma charakter empiryczny i zawiera analizę danych uzyskanych i opracowanych zgodnie z metodologią teorii ugruntowanej, zinterpretowaną przez K. Charmaz. Uczestnikami badań byli członkowie rodzin chorych dzieci, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.

Książka powstała w celu prezentacji praktycznego wymiaru życia rodziny znajdującej się w specyficznej, niezmiernie trudnej sytuacji choroby i zagrożenia życia dziecka. Tanatopedagogiczny wymiar ludzkiej egzystencji stanowi istotny kontekst podjętych rozważań. Analiza danych uzyskanych w wywiadach i w czasie obserwacji uczestniczącej w życiu rodziny pozwala określić, jak rodziny objęte opieką domowego hospicjum ustosunkowały się do choroby dziecka i do nowych warunków życia. Dzięki temu możliwe jest wskazanie praktycznych sposobów realizacji zadań rodzin dzieci objętych opieką domowego hospicjum.

Książka składa się z ośmiu rozdziałów, z których pierwsze dwa zawierają skrótowy przegląd literatury przedmiotu. Pierwszy rozdział przybliża tanatyczny kontekst życia rodziny z odwołaniem do założeń tanatopedagogiki. W drugim zaprezentowano formy aktywności bliskich chorego dziecka w sytuacji tanatologicznej opisane w literaturze przedmiotu. Rozdział metodologiczny otwiera część badawczą i przedstawia wszystkie niezbędne założenia dotyczące problematyki badawczej, zastosowania orientacji jakościowej, sposobu przeprowadzenia badań oraz grupy i środowiska badań. Kolejne rozdziały są analizą danych uzyskanych w wywiadach i obserwacji uczestniczącej. Zaprezentowano w nich sposób budowania i wykorzystania zasobów indywidualnych i rodzinnych. Zestawiono także dwie przeciwstawne kategorie: bezradność i aktywność rodziny. Szósty rozdział jest analizą płaszczyzn współpracy rodziny z hospicjum domowym i zawiera pozytywne oraz negatywne aspekty tego współdziałania. Dwa ostatnie rozdziały opisują proces edukacji chorego i zdrowego dziecka odbywający się w rodzinie przy współudziale placówek edukacyjnych i hospicjum. W tych rozdziałach zwrócono uwagę na praktyczne sposoby realizacji zamierzeń edukacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem wychowania.

Kup książkę Rodzina wobec nieuleczalnej choroby dziecka

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2
Przeczytane:,
Nieuleczalna choroba dziecka zawsze jest szokiem i dramatem. Dla samego malucha, który nagle musi się zmierzyć z cierpieniem i zabiegami medycznymi, ale także dla jego bliskich. Rodzice przeżywają potworną bezsilność, dziadkowie często są zdezorientowani. Nie do pozazdroszczenia jest też los zdrowego rodzeństwa. Siłą rzeczy rodzice skupiają się na chorującym dziecku, więc często jego rodzeństwo czuje się zaniedbane. Jak sobie radzić w tak trudnej sytuacji? Jaka jest rola hospicjum? Czy wiara może nam ulżyć? Na te pytania próbuje odpowiedzieć omawiana publikacja. Przyznam szczerze, że mam po lekturze mieszane uczucia. Na pewno wielką zaletą publikacji jest empatia autora. Widać, że rozumie cierpiących. Pewnym problemem dla części odbiorców może być fakt, że lektura jest skierowana głównie do wierzących. Ateistyczny rodzic, dotknięty cierpieniem dziecka, nie znajdzie tu wiele otuchy, choć może czerpać z ogólnych mądrości. Z drugiej strony: jest to publikacja naukowa, lecz wiedza nie tłumaczy cierpienia ani go nie koi. Mogła powstać fascynująca lektura. Jest książka głęboka, ale niełatwa w czytaniu.  dr Kalina Beluch ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Rodzina wobec nieuleczalnej choroby dziecka

Recenzje miesiąca
Róże w garażu
Agnieszka Tyszka
Róże w garażu
Czarne serce
Elisa Puricelli Guerra
Czarne serce
Meandry miłości
Katarzyna Bulicz-Kasprzak
Meandry miłości
Zakochane Trójmiasto
praca zbiorowa;
Zakochane Trójmiasto
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy