Rok Szczura. 安ieca

J瞛yk orygina逝: Rosyjski
T逝maczenie: Marina Makarevskaya

Tom 3 cyklu Rok szczura

Ocena: 5 (8 g這s闚)

Rok Szczura. 安ieca to ostatni tom trylogii Rok Szczura – bestsellerowej sagi, która opowiada losy Ryski – wiejskiej dziewczyny wykazuj帷ej pewne zdolno軼i jasnowidzenia, której w pe軟ej przygód w璠rówce towarzysz: jej przyjaciel z dzieci雟twa 畝r – z這dziejaszek oraz znaleziony na drodze szczur Alk – którego najwi瘯szym 篡czeniem jest zmieni si z powrotem w cz這wieka.

Po raz kolejny Olga Gromyko – bestsellerowa autorka Wiernych wrogów i serii o przygodach wied幟y Wolhy gwarantuje niezapomnian dawk fantastycznej przygody z du膨 doz humoru, tak cenion przez jej licznych fanów.

Niestety, spokojne 篡cie w mi貫j miejscowo軼i nie by這 naszym bohaterom pisane. Kto poluje na ca陰 trójk, a najwyra幡iej sprawa dotyczy tajemniczego listu, który wpad im przypadkowo w r璚e. Alka, Rysk i 畝ra znów czeka ucieczka, pe軟e napi璚ia przygody i zuchwa貫 przedsi瞝zi璚ia. Nie maj poj璚ia, 瞠 ten niepozorny kawa貫k papieru jest j瞛yczkiem u wagi, na której le膨 losy dwóch krajów, a na horyzoncie zbieraj si czarne chmury wojny...

Kup ksi捫k Rok Szczura. 安ieca

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Rok Szczura. 安ieca

Avatar u篡tkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2017-07-10, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki - 2017, Egzemplarz recenzencki,
Rok szczura to trylogia bestsellerowej autorki Wiernych wrog闚 i serii o przygodach wied幟y Wolhy. 安ieca to trzecia i ostatnia cz窷 cyklu. We wcze郾iejszych cz窷ciach [Widz帷a i W璠rowniczka] mamy okazj pozna g堯wn bohaterk trylogii Rysk. Poznajemy, gdy towarzyszymy Rysce, wiejskiej dziewczynce od momentu, gdy ma dziewi耩 lat. Obserwujemy jej dorastanie z dala od rodzinnego domu. P騧niej zaczynamy podr騜 z dziewczyn w poszukiwaniu przyjaciela i m篹a. W w璠r闚ce towarzysz naiwnej Rysce przyjaciel z dzieci雟twa 畝r oraz szczur Alk, kt鏎y tak naprawd szczurem nie jest. Pe軟ej przyg鏚 w璠r闚ki ci庵 dalszy. W璠r闚ki na... krowach, kt鏎e s逝膨 naszym bohaterom za wierzchowce. Ryska okazuje si by Widz帷, "czarodziejk" z ca趾owicie nierozwini皻ym talentem, a pomaga jej Alk pe軟i帷y rol 安iecy i wspomagaj帷y dziewczyn w darze przewidywania przysz這軼i. Co z tego wyniknie? Spokojnie nie b璠zie, gdy kto ewidentnie poluje na tr鎩k naszych bohater闚. A 廝鏚貫m niepokoj闚 jest list, kt鏎y wpad im przypadkowo w r璚e, a kt鏎y to mo瞠 zdecydowa o losach dw鏂h kraj闚. Na horyzoncie zbieraj si czarne chmury... by mo瞠 zapowiadaj帷e wojn... Akcja tak tej cz窷ci, jak i ca貫j trylogii rozgrywa si w 鈍iecie r闚noleg造m, przeniesionym do okresu podobnego do 鈔edniowiecza. Jest to zdecydowanie fantastyka, cho nie przypomina tej troch ba郾iowej, znanej z tw鏎czo軼i J.R.R. Tolkiena. Tematem jest dar jasnowidzenia, potraktowany ca趾iem inaczej ni do tej pory czyta豉m. Olga Gromyko wykreowa豉 interesuj帷ych bohater闚, nie kryszta這wych i nie czarno-bia造ch, a takich lubi najbardziej. Ryska, wioskowa dziewczyna, totalnie naiwna i niedojrza豉, szczerze m闚i帷 po prostu g逝pia, kt鏎a marzy o szcz窷ciu, rodzinnym domu, m篹u i dzieciach. 畝r, cwaniaczek, dla kt鏎ego wa積e jest tylko jego w豉sne dobro, wygoda i pieni康ze. Alk, szlachcic w ciele raz szczura, raz cz這wieka, po膨daj帷y w豉dzy i bogactwa. Dialogi mi璠zy nimi mnie rozwala造, nic doda, nic uj望. Ci z was, kt鏎zy znaj cho troch tw鏎czo嗆 Olgi Gromyko nie zdziwi, 瞠 jest to bardzo ciekawie i sprawnie napisana seria [nie pierwsza w ko鎍u]. Ukrai雟ka pisarka znana jest z ci皻ego humoru, kt鏎y towarzyszy bohaterom jej ksi捫ek. W Roku szczura oczywi軼ie tego humoru nie zabrak這, a wielu z was b璠zie musia這 przyk豉da termofor do bol帷ych [ze 鄉iechu] brzuch闚. Rok szczura i 安ieca w og鏊e to pozycja lekka, zabawna i przyjemna, ale jednocze郾ie wywo逝j帷a wiele emocji. Fabu豉 nieskomplikowana, sp鎩na i klarowna pozwala na ekspresow wr璚z lektur. Trylogi Rok szczura polecam wielbicielom szeroko rozumianej fantastyki i ka盥emu, kto lubi powie軼i przygodowe - bo w ko鎍u przygoda jest jednym z bohater闚. Powie嗆 r闚nie dla tych, kt鏎zy maj nieprawdopodobne poczucie humoru, bo wiele tutaj element闚 humorystycznych. Polecam gor帷o.
Avatar u篡tkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2017-06-01, Ocena: 5, Przeczyta豉m, chc zdoby, Wyzwanie - fantastyka 2017,
Misja zako鎍zona. Uda這 si. Alk dzi瘯i pomocy Ryski i splotowi wielu okoliczno軼i rozdzieli si ze szczurem. Przy okazji zapobie穎no wojnie i ocala造 tysi帷e. To si nazywa dobre zako鎍zenie dla wszystkich (nie licz帷 starego tsara). Jak zwykle dobra rozrywka przy lekturze ksi捫ki pani Gromyko.
Avatar u篡tkownika - vaapu
vaapu
Przeczytane:2017-06-01, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2017, Mam, Wyzwanie - fantastyka 2017,
Trzecia cz窷 przyg鏚 Ryski i trzecia czw鏎eczka - za to samo, co i wcze郾iej, czyli humor i ciekawych bohater闚. Musz jednak zaznaczy, 瞠 troch rozczarowa這 mnie zako鎍zenie - troch zbyt niejasne. Nie wiem, by mo瞠 jest to furtka dla kolejnej cz窷ci, ale szczerze m闚i帷, wola豉bym jasn informacj, jak zako鎍zy造 si przygody Ryski.
Avatar u篡tkownika - saphereaude
saphereaude
Przeczytane:2017-04-23, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, "Wyzwanie - fantastyka 2017",
Z pozoru wszystko zacz窸o si uk豉da. Ryska ma sw鎩 wymarzony domek, Alk jest bardziej ludzki, nawet 畝r znalaz sobie prac jako modlik. Ale ka盥a idylla ma sw鎩 koniec.Ryska i 畝r zostali porwani. Alk musi ich uratowa, ale cena b璠zie wysoka. Coraz trudniej mu walczy ze swoim wewn皻rznym szczurem. Czy Alk uratuje przyjaci馧? Czy zostanie szczurem na zawsze? Nie mo積a zapomnie o gro膨cej wszystkim wojnie. Ten tom obfituje w nag貫 zwroty akcji, walki, intrygi i humorystyczne dialogi bohater闚. Po takim zakonczeniu serii, czuj lekki niedosyt. Chcia豉bym wi璚ej przyg鏚 naszej tr鎩ki muszkieter闚 i mam nadziej, 瞠 autorka nie ko鎍zy z ich przygodami.
Avatar u篡tkownika - MyFantasyLand
MyFantasyLand
Przeczytane:2016-12-27, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2016,
73. Czeka豉m na kontynuacj Roku Szczura prawie dziewi耩 miesi璚y i si nie zawiod豉m. Olga Gromyko jeszcze raz poprowadzi豉 mnie po 軼ie磬ach losu, humoru i s這dko-gorzkich zdarze. Pokaza豉, 瞠 najpi瘯niejsza jest mi這嗆 nieidealna, a przera瘸j帷y szczur mo瞠 sta si jedn z Twoich najbli窺zych os鏏. Sprawi豉, 瞠 za Rysk, Alkiem i 畝rem b璠 t瘰kni przez ca造 nast瘼ny rok (oby nie szczura). Wprowadzi豉 w niesamowity klimat dawnej wsi, wierze, systemu miar i wag, jednocze郾ie zachowuj帷 optymistyczne spojrzenie na 鈍iat i przekonanie, 瞠 cz這wiek ze wszystkiego potrafi si podnie嗆. Je郵i kiedy b璠 mia豉 okazj, osobi軼ie jej za to podzi瘯uj. Bezapelacyjnie polecam ka盥 ksi捫k tej autorki.
Avatar u篡tkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2016-12-19, Ocena: 5, Przeczyta豉m, fantastyka, SF, przygoda,
Kr鏊 chce walczy z Sawrianami. Ryska, 畝r i Alk dostarczaj do tsarewny list od ksi璚ia z drugiego kr鏊estwa. Ponad to Ryska nadal pr鏏uje znale潭 spos鏏 na odczarowanie Alka. Niestety ich sladem poda膨 Rajlez, kt鏎y pr鏏uje nie tylko odzyska Alka, ale tak瞠 zyska moc kt鏎a on posiada z po陰czeniem Ryski. 安ietne zako鎍zenie trylogii, kt鏎e rozwi您uje sporo spraw z poprzednich cz窷ci.

Fakt, seria troch przesta豉 by sielsko-wioskowa, ale zamiast tego zachwci豉 w ostatnim tomie dopracowaniem. To, co powoli pojawia這 si w poprzednich tomach teraz osi庵n窸o apogeum. Gromyko mog豉by dosta nagrod za idealne zako鎍zenie cyklu z pozamykaniem wszystkich w徠ków, i to w taki sposób, 瞠 nie m璚zy to czytelnika. "安ieca" jest fenomenalna! Zaskakuje, niepokoi... Wszystko, czego potrzeba czytelnikowi. Je郵i jeszcze do tego doda przemy郵any rozwój bohaterów, wyjdzie co, od czego ci篹ko si oderwa. A troch szkoda, 瞠 to koniec... Serdecznie polecam.

Avatar u篡tkownika - VViola
VViola
Przeczytane:2017-02-08, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam,
Inne ksi捫ki autora
Zaw鏚: Wied幟a
Olga Gromyko0
Ok豉dka ksi您ki - Zaw鏚: Wied幟a

Zawód: Wied幟a to pierwsza powie嗆 Olgi Gromyko, a zarazem otwarcie cyklu Kroniki Belorskie, na który sk豉da si kilka tomów opowie軼i...

Szczurynki
Olga Gromyko0
Ok豉dka ksi您ki - Szczurynki

„Szczurynki” to kolejna na naszym rynku powie嗆 Olgi Gromyko, bestsellerowej autorki takich powie軼i jak „Wierni wrogowie”, „Rok...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

M康rzy ludzie pisz ksi捫ki, a kretyni je wyk豉daj.

Wi璚ej

M康rym cz這wieka czyni m康re s這wa, a nie skomplikowane.

Wi璚ej
Wi璚ej cytat闚 z tej ksi捫ki
Recenzje miesi帷a
Pod tym samym niebem