Romantyczni

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2020-09-09
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-66503-56-4
Liczba stron: 448

Tom 1 cyklu Romantyczni

Ocena: 5.5 (4 głosów)

Maurycy, młody litewski szlachcic, który traci matkę w dniu narodzin i wychowuje się w podupadłym majątku razem z siostrą i załamanym po śmierci żony ojcem, wyjeżdża do Wilna. Tam przeżywa fascynację pogańską słowiańszczyzną i miłość do kobiety, która ją uosabia. Stawia też pytania o istotę polskiej tożsamości. Odpowiedź znajduje w poezjach starszego kolegi, Adama Mickiewicza...

Tymczasem książę Adam Czartoryski chce wykorzystać przyjaźń z carem Aleksandrem dla dobra kraju i Uniwersytetu w Wilnie. Czy jednak można być lojalnym wobec cara i Polski jednocześnie? Z kolei Tomasz Zan z przyjaciółmi filomatami piszą wiersze i pragną kształtować wileńską młodzież. Rodzi się polski Romantyzm.

Fascynujący obraz pokolenia naszych pierwszych buntowników na tle tętniącego życiem, poezją i miłością Wilna!

Tagi: obyczajowe

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Romantyczni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Romantyczni

Avatar użytkownika - Teresagroszka
Teresagroszka
Przeczytane:2020-12-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek 2020,

Tę książkę cechuje spory zasób ciekawych informacji, które pozwalają przenieśc się w czasie. Początek może jest mało wciągajacy, ale potem jest już tylko lepiej.

Link do opinii
Avatar użytkownika - ola_lifestyle
ola_lifestyle
Przeczytane:2020-10-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Najnowsza książka, która ukazała się nakładem @wydawnictwolira , autorstwa Doroty Ponińskiej, nosi tytuł „Romantyczni”. Przyznam, że wyczekiwałam jej z zapartym tchem i nie zawiodłam się ?

Akcja książki toczy się głównie na terenach XIX wiecznej Litwy, wśród studentów Uniwersytetu Wileńskiego, ale pojawiają się tu również tak znane postaci jak rodzina książąt Czartoryskich, Potockich, car Aleksander i jego bracia, Nowosilcow czy tacy polscy bohaterowie narodowi jak Mickiewicz, Zan, Śniadeccy czy młodziutki Słowacki ?
Jak widać cała akcja, oraz bohaterowie, mają silne umocowanie historyczne w czasach istnienia Królestwa Polskiego, powołanego po upadku Napoleona.
Jednak, pomimo tak wielu znanych postaci, historia stanowi tylko tło dla niezwykłej opowieści o tworzeniu się romantycznych ruchów w XIX wieku. Dzięki cudownym i niezwykle szczegółowym opisom Autorki, mamy szansę nie tylko poznać, ale też dogłębnie zrozumieć przyczyny powstania tajnych stowarzyszeń studenckich, a także powody zorganizowania Powstania Listopadowego w 1830 roku.
„Romantyczni” to literacka perełka, podobnie jak jej bohaterowie. Napisana cudownym językiem, bardzo pieczołowicie oddaje klimat XIX-wiecznego Wilna, przy okazji poruszając niezwykłe przyczyny nawiązywania romantycznych poetów do ludowości, do wierzeń starosłowiańskich.
Jeśli tylko odpowiada Wam taka tematyka literatury, to gwarantuję, że książką Doroty Ponińskiej będzie zauroczeni i zachwyceni. A ja już nie mogę doczekać się kolejnego tomu, bo w pierwszym już czuję się zakochana i na pewno jeszcze nie raz do niego wrócę ?

Link do opinii

Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o książce myślałam, że to zwykłe romansidło- była to wina tytułu. Jednak kiedy przysiadłam do niej miło się zaskoczyłam. Chociaż XIX nie jest moją ulubioną epoką dzięki tej książce stałą mi się bliższa, mogłam poznać i lepiej zrozumieć to co działo się na ziemiachpolskich i co mieli w głowach nasi rodacy. Oczywiście książkę czyta się lekko, przyjemnie i szybko. Mały minus za postać Kaliny i jej ojca, nie wiedziałam w sumie po co stworzono tę postać, ale pozostali bohaterowie zobili na mnie dobre wrażenie ( chociaż nie zawsze mieli dobre intencje). Autorka pokazała, że postrafi tworzyć świetne postaci i dobrze oddać ducha tamtych czasów. Co więcej, nawet postaci historyczne dzieki tej książce lepiej rozumiem ( i przy okazji ich motywy). Stały się bardziej ludzkie. 

Link do opinii
Inne książki autora
Podróż po miłość. Lilianna
Dorota Ponińska0
Okładka ksiązki - Podróż po miłość. Lilianna

Marta jest pewną siebie, odnoszącą sukcesy młodą kobietą. Ma w życiu jeden cel: wspiąć się na szczyt kariery zawodowej. Kierując się wpojoną jej przez...

Podróż po miłość 1. Emilia
Dorota Ponińska0
Okładka ksiązki - Podróż po miłość 1. Emilia

Emilia znalazła bezpieczne schronienie za murami klasztoru. Niespodziewanie w jej poukładanym świecie pojawia się Tatar Selim, którego wizyta burzy spokój...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy