Romantyczni

Tom 1 cyklu Romantyczni

Maurycy, młody litewski szlachcic, który traci matkę w dniu narodzin i wychowuje się w podupadłym majątku razem z siostrą i załamanym po śmierci żony ojcem, wyjeżdża do Wilna. Tam przeżywa fascynację pogańską słowiańszczyzną i miłość do kobiety, która ją uosabia. Stawia też pytania o istotę polskiej tożsamości. Odpowiedź znajduje w poezjach starszego kolegi, Adama Mickiewicza...

Tymczasem książę Adam Czartoryski chce wykorzystać przyjaźń z carem Aleksandrem dla dobra kraju i Uniwersytetu w Wilnie. Czy jednak można być lojalnym wobec cara i Polski jednocześnie? Z kolei Tomasz Zan z przyjaciółmi filomatami piszą wiersze i pragną kształtować wileńską młodzież. Rodzi się polski Romantyzm.

Fascynujący obraz pokolenia naszych pierwszych buntowników na tle tętniącego życiem, poezją i miłością Wilna!

Informacje dodatkowe o Romantyczni:

Romantyczni - opinie o książce

Avatar użytkownika - Teresagroszka
Teresagroszka
Przeczytane:2020-12-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek 2020,

Tę książkę cechuje spory zasób ciekawych informacji, które pozwalają przenieśc się w czasie. Początek może jest mało wciągajacy, ale potem jest już tylko lepiej.

Avatar użytkownika - ola_lifestyle
ola_lifestyle
Przeczytane:2020-10-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Najnowsza książka, która ukazała się nakładem @wydawnictwolira , autorstwa Doroty Ponińskiej, nosi tytuł „Romantyczni”. Przyznam, że wyczekiwałam jej z zapartym tchem i nie zawiodłam się ?

Akcja książki toczy się głównie na terenach XIX wiecznej Litwy, wśród studentów Uniwersytetu Wileńskiego, ale pojawiają się tu również tak znane postaci jak rodzina książąt Czartoryskich, Potockich, car Aleksander i jego bracia, Nowosilcow czy tacy polscy bohaterowie narodowi jak Mickiewicz, Zan, Śniadeccy czy młodziutki Słowacki ?
Jak widać cała akcja, oraz bohaterowie, mają silne umocowanie historyczne w czasach istnienia Królestwa Polskiego, powołanego po upadku Napoleona.
Jednak, pomimo tak wielu znanych postaci, historia stanowi tylko tło dla niezwykłej opowieści o tworzeniu się romantycznych ruchów w XIX wieku. Dzięki cudownym i niezwykle szczegółowym opisom Autorki, mamy szansę nie tylko poznać, ale też dogłębnie zrozumieć przyczyny powstania tajnych stowarzyszeń studenckich, a także powody zorganizowania Powstania Listopadowego w 1830 roku.
„Romantyczni” to literacka perełka, podobnie jak jej bohaterowie. Napisana cudownym językiem, bardzo pieczołowicie oddaje klimat XIX-wiecznego Wilna, przy okazji poruszając niezwykłe przyczyny nawiązywania romantycznych poetów do ludowości, do wierzeń starosłowiańskich.
Jeśli tylko odpowiada Wam taka tematyka literatury, to gwarantuję, że książką Doroty Ponińskiej będzie zauroczeni i zachwyceni. A ja już nie mogę doczekać się kolejnego tomu, bo w pierwszym już czuję się zakochana i na pewno jeszcze nie raz do niego wrócę ?

Kiedy po raz pierwszy usłyszałam o książce myślałam, że to zwykłe romansidło- była to wina tytułu. Jednak kiedy przysiadłam do niej miło się zaskoczyłam. Chociaż XIX nie jest moją ulubioną epoką dzięki tej książce stałą mi się bliższa, mogłam poznać i lepiej zrozumieć to co działo się na ziemiachpolskich i co mieli w głowach nasi rodacy. Oczywiście książkę czyta się lekko, przyjemnie i szybko. Mały minus za postać Kaliny i jej ojca, nie wiedziałam w sumie po co stworzono tę postać, ale pozostali bohaterowie zobili na mnie dobre wrażenie ( chociaż nie zawsze mieli dobre intencje). Autorka pokazała, że postrafi tworzyć świetne postaci i dobrze oddać ducha tamtych czasów. Co więcej, nawet postaci historyczne dzieki tej książce lepiej rozumiem ( i przy okazji ich motywy). Stały się bardziej ludzkie.

Podróż po miłość 1. Emilia
Dorota Ponińska0
Okładka ksiązki - Podróż po miłość 1. Emilia

Emilia znalazła bezpieczne schronienie za murami klasztoru. Niespodziewanie w jej poukładanym świecie pojawia się Tatar Selim, którego wizyta burzy spokój...

Podróż po miłość. Lilianna
Dorota Ponińska0
Okładka ksiązki - Podróż po miłość. Lilianna

Marta jest pewną siebie, odnoszącą sukcesy młodą kobietą. Ma w życiu jeden cel: wspiąć się na szczyt kariery zawodowej. Kierując się wpojoną jej przez...