Romy i droga do Paryża

Miłość zawiodła ją do Francji.

Sztuka ją tam zatrzymała.

Dwudziestoletnia Romy Schneider jest najlepiej opłacaną niemieckojęzyczną aktorką lat pięćdziesiątych. Rola Sisi, młodziutkiej cesarzowej, przyniosła jej międzynarodową sławę, uwielbienie widzów, ogromne pieniądze i status gwiazdy, ale jednocześnie wtłoczyła w ramy niewiniątka - zarówno na ekranie, jak i w życiu. W obliczu oczekiwań rodziny i rzeszy fanów, którzy widzą w niej ideał, a nie dorastającą dziewczynę, Romy nie ma odwagi, by zerwać z przesłodzonym wizerunkiem i rozwijać się artystycznie.

Wszystko zmienia się, gdy w jej życiu pojawia się Alain Delon, debiutujący francuski aktor, będący zupełnym przeciwieństwem osób z jej otoczenia. Po burzliwym początku znajomości między młodymi rodzi się romans i dziewczyna decyduje się podążyć za ukochanym do Paryża. Ten związek może jednak zniszczyć nie tylko jej karierę, ale także relacje z najbliższymi. Niespodziewana propozycja od włoskiego reżysera stanie się dla aktorki okazją do zawalczenia o siebie.

Michelle Marly przedstawia drogę, jaką Romy Schneider musiała przebyć, żeby uwolnić się od wizerunku Sisi i stać się tą wersją siebie, którą zawsze chciała być.

Oparta na faktach powieść o fascynującej kobiecie, która u szczytu kariery odważyła się położyć na szali wszystko, by pójść własną drogą.

Michelle Marly jest pseudonimem literackim bestsellerowej autorki i znanej dziennikarki Micaeli Jary, urodzonej w Hamburgu w 1956 roku, córki pochodzącego z Siemianowic Śląskich znanego pianisty i kompozytora Michaela Jary'ego (prawdziwe nazwisko Michał Jarczyk) oraz niezwykle popularnej w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku niemieckiej modelki Christiany Michaelis. Marly wyrastała w świecie zarówno muzyki, filmu, jak i mody, co miało wpływ na jej karierę zawodową. Po studiach podjęła pracę jako dziennikarka w czasopismach kobiecych, z których kilkoma kierowała jako redaktorka naczelna. Wiele lat spędziła w Paryżu. Po ogromnym sukcesie jej powieści, przetłumaczonych na kilkanaście języków, poświęciła się wyłącznie pisaniu książek. Jednym z jej olbrzymich sukcesów jest bestsellerowa powieść Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu (Marginesy 2020). Obecnie mieszka wraz z mężem i córką na przemian w Berlinie i Monachium.

Informacje dodatkowe o Romy i droga do Paryża:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-10-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Romy Und Der Weg Nach Paris

Tagi: Biografie fabularyzowane

Kup książkę Romy i droga do Paryża

Romy i droga do Paryża - opinie o książce

Bardzo lubię książki oparte na faktach, chociaż trochę mniej te opisujące jakąś postać i jej karierę, chyba że jest to osoba, którą lubię i podziwiam. Romy i droga do Paryża to historia Romy Schneider, która przez szersze grono odbiorców była znana jako odtwórczyni roli cesarzowej Sisi. Dziewczyna pomimo tego, że była pełnoletnia, to w większości decydowali za nią mama oraz ojczym, którzy starali się ją kontrolować i być z nią prawie wszędzie. Romy bardzo chciała zacząć żyć po swojemu, a przede wszystkim zacząć grać bardziej niegrzeczne role i zerwać z wizerunkiem młodej, ułożonej dziewczyny, niestety to nie spodobało się ani jej mamie, ani ojczymowi, ale młoda dziewczyna i tak zrobiła wszystko, żeby postawić na swoim.
Muszę przyznać, że książka wciągnęła mnie dopiero po jakimś czasie, może to dlatego, że nie znam w ogóle tej aktorki, chociaż moja mama była zakochana w filmie o Sisi. Ta historia idealnie pokazuje blaski i cienie bycia sławnym, Romy nie mogła pozwolić sobie na skandale, ponieważ fani chcieli widzieć w niej niewinną dziewczynę, nie mogła też robić wielu innych rzeczy, jak na przykład obcięcie włosów, musiała zawsze myśleć o rolach, które ma zagrać. Kiedy kobieta się zakochała, również nie mogła liczyć na aprobatę rodziców, ponieważ oni tylko widzieli w tym kłopot, bardziej niż o szczęściu córki myśleli o jej karierze. Romy również często musiała udowodniać swoją wartość, była bardzo pracowita i zawzięta, chociaż czasami zaliczała również życiowe doły, ale na szczęście bardzo szybko odbijała się od dna.
Historia jest bardzo ciekawa, momentami ukazuje szczęście, ale też dużo smutku, pokazuje, jak młoda dziewczyna powoli staje się kobietą, która sama zaczyna o siebie dbać. Zdecydowanie będzie to fantastyczna pozycja dla osób, które lubią tę aktorkę i filmy, w których zagrała, ale również inni spokojnie odnajdą się w tej opowieści.

Avatar użytkownika - lettoaletto
lettoaletto
Przeczytane:2022-11-13,

🎬𝗥𝗲𝗰𝗲𝗻𝘇𝗷𝗮🎬

Lubicie biografie? Ja nieszczególnie, ale z ciekawości sięgnęłam po tę powieść biograficzną i muszę przyznać, że jestem zachwycona! 😍
Jest to historia Romy Schneider- jednej z najsłynniejszych aktorek lat '50 i '60, która w pewnym momencie swojego życia postanowiła odciąć się od ciągnącego się za nią wizerunku Sisi i zacząć nowy etap w pięknym Paryżu.

Książka podzielona jest na 3 części, a każda z nich wskazuje jedną osobę, która miała wyjątkowy wpływ na życie i karierę Romy.
Pierwszą i najważniejszą z takich osób był Alain Delon.
Młody aktor, który dopiero stawiał pierwsze kroki w tej dziedzinie, a już wyróżniał się na tle innych. Ich historia przypomina romans typu hate/love, w którym zazwyczaj niezbyt przychylnie do siebie nastawieni bohaterowie, w końcu znajdują wspólny język.
Ich charaktery oraz bariera językowa, a także całkiem inne sposoby wychowania były jednocześnie przeszkodą, jak i powodem fascynacji u obojga.😊
Wspólne kręcenie filmu w końcu przestało być takie uciążliwe, aż w końcu nadszedł finisz zdjęć i musieli zdecydować, co dalej.🤔

Ważną częścią tej historii jest matka i ojczym Romy, którzy kontrolowali praktycznie każdy aspekt jej życia. Od ról, przez finanse, aż po wybory partnerów, co coraz bardziej ciążyło dorosłej już dziewczynie.
Nic dziwnego więc, że w końcu postanowiła przestać być "tresowanym pieskiem", jak sama mówiła, raz na zawsze rozstać się z wizerunkiem Sisi i rozpocząć samodzielne życie z ukochanym u boku.
Tylko czy była to słuszna decyzja? 😉

Druga część książki pokazuje, że nie wszystko było tak kolorowe, na jakie się zapowiadało. Romy musiała nauczyć się samodzielności, ale przede wszystkim żyć z konsekwencjami swoich wyborów. Przestała być ulubienicą mediów, a rosnąca popularność Delona wzbudzała w niej zazdrość...

Ten etap jej życia był zdecydowanie trudny, ale moim zdaniem również bardzo obfity w doświadczenia. Romy zmieniła się w nim nie do poznania, nie tylko z wyglądu, ale przede wszystkim z charakteru. Pokazała, jak ciężko potrafi pracować, a znajomość z włoskim reżyserem można nazwać ważną lekcją w jej życiu. Luchino Visconti okazał się być kolejną kluczową postacią i chociaż przedstawiono go jako człowieka bardzo specyficznego, to jednak otworzył Romy wiele drzwi.
Jeśli natomiast chodzi o Coco Chanel, to ona jest ikoną samą w sobie. Jej przyjaźń z Romy również nie zaczęła się od pierwszego wejrzenia, ale za to trwała latami.
Projektantka dawała jej porady nie tylko modowe, ale też te związane z mężczyznami. Czy jednak Schneider jej posłuchała? 😉
Jej związek z Alainem przeżywał swoje wzloty i upadki. Łączenie tak różnych charakterów, stylów życia i tak rozbudowanych karier nie mogło być łatwe, zwłaszcza w czasach mody na "wolną miłość".
Zastanawiałam się, w którym punkcie powieść się zakończy, gdyż wiedziona ciekawością, sprawdziłam wcześniej, jak potoczyły się ich losy w rzeczywistości. Uważam, że autorka wybrała idealny moment, ale to nie znaczy, że nie poznamy ciągu dalszego. 😉

Z posłowia dowiemy się, jak potoczyły się dalsze losy bohaterów, ale też, skąd ta książka się wzięła. Dużym zaskoczeniem, a zarazem plusem było dla mnie to, że autorka osobiście znała Romy. 😱
Nie czytałam innych biografii aktorki, ale ponoć ta się od nich różni, właśnie ze względu na tę osobistą znajomość.
Powoli z recenzji zrobiło mi się strzeszczenie, ale mam nadzieję że nie zdradziłam nic ważnego. 😉
W każdym razie, książkę czyta się wspaniale! Miałam wrażenie, jakbym oglądała właśnie taki klasyczny film, każde słowo było niczym wyrwane z lat '50, udało mi się poczuć ten
klimat i styl, co było naprawdę cudownym doświadczeniem. Sama postać Romy również okazała się szalenie ciekawa, a zwłaszcza jej przemiana, która musiała być okraszona wieloma trudnościami i cierpieniami, robi duże wrażenie. Sama burzliwa miłość z Alainem zasługuje na niejedną książkę i chociaż dzisiaj jej już nie ma, to sprawdzie u wujka Google, jak oni wtedy na siebie patrzyli!
Podsumowując, jestem zachwycona tymi postaciami, tymi historiami i całokształtem tej książki. Świetny sposób na przemycenie opowieści o czyimś życiu nawet takim czytelnikom, którzy nie przepadają za biografiami. Ja zdecydowanie nabrałam ochoty na inne i już sprawdzałam pozostałe książki autorki. 😊
Ta zostanie ze mną na długo, oceniam ją na 9/10 i bardzo dziękuję Wydawnictwu Marginesy za umożliwienie mi spędzenia tych kilku godzin w dawnym, fascynujący
Paryżu i Wiedniu z równie fascynującymi postaciami u boku. ❤️

Maria Callas i głos serca
Michelle Marly0
Okładka ksiązki - Maria Callas i głos serca

Artystka, primadonna, bogini Kobieta, której powołaniem była sztuka i miłość Wenecja, 1957: Maria Callas jest największą śpiewaczką operową swoich...

Madame Piaf i pieśń o miłości
Michelle Marly0
Okładka ksiązki - Madame Piaf i pieśń o miłości

Światowej sławy artystka Kobieta, która stała się ikoną francuskiej piosenki Paryż, 1944. Po zakończeniu niemieckiej okupacji znana piosenkarka...