Rosja Putina

Anna Politkowska była podziwianą na całym świecie, nieustraszoną i wielokrotnie nagradzaną rosyjską dziennikarką pochodzenia ukraińskiego, która została zamordowana w 2006 roku. Bardziej niż kiedykolwiek aktualna i ważna w dzisiejszym krajobrazie politycznym ,,Rosja Putina" jest zarówno porywającym portretem kraju pogrążonego w kryzysie, jak i świadectwem tej niezwykłej reporterki.

Począwszy od despotycznego ucisku Putina stosowanego wobec zwykłych obywateli i szerzącej się korupcji na najwyższych szczeblach władzy, a skończywszy na mafijnych układach, skandalach na prowincji i upadku inteligencji, Politkowska w ostrych słowach potępia prezydenta i jego rządy, ujawniając wstrząsający stan rzeczy: żołnierzy umierających z niedożywienia, rodziców zmuszanych do dawania łapówek, by odzyskać ciała zmarłych synów, poborowych wynajmowanych jako niewolników.

Za prawdę, którą szerzyła między innymi w tej książce, Politkowska zapłaciła najwyższą cenę.

Informacje dodatkowe o Rosja Putina:

Rosja Putina - opinie o książce

Avatar użytkownika - LadyMakbet33
LadyMakbet33
Przeczytane:2022-11-07, Ocena: 6, Przeczytałam,

Politkowska: wolność jest w nas

Rosja Putina to arcyważny i bezkompromisowy reportaż rozpoczynający się od mocnych i prawdziwych słów: Ta książka traktuje o Władimirze Putinie- nie w taki sposób, w jaki jest on zazwyczaj postrzegany na Zachodzie. Czyli nie przez różowe okulary.

Publikacja została wznowiona po osiemnastu latach od premiery wydawniczej, ale prawda przekazywana przez znakomitą dziennikarkę wciąż jest aktualna.

Szokuje skala rosyjskiego barbarzyństwa, krwawa, zuchwała eliminacja przeciwników politycznych, nepotyzmu, korupcji, mafijnych układów na szczytach władzy. Rosja, kraj, w którym inteligencja już dawno zbankrutowała (czego zresztą nie ukrywają przez swoje wypowiedzi ''chłopcy-putinowcy''), obecnie jest to agresor, który napadł na niepodległe państwo. Niezależna publicystka przypomina o zbrodniach Putina w Czeczenii, masakrze w teatrze Dubrowka czy rzeź dzieci i dorosłych podczas liniejki, czyli rozpoczęcia nowego roku szkolnego w Biesłanie. Podobnie jak w przypadku innych spraw, Politkowska materiałów miała aż nadto.

Anna Politkowska była wrogiem numer jeden na ''liście" kremlowskiego satrapy, autorka wielu cenionych, nagłaśnianych reportaży demaskujących reżim prezydenta Federacji Rosyjskiej. Pisze o chorych wizjach człowieka wyzutego z jakichkolwiek uczuć wyższych, posługującego się młotem i terrorem, z czasem (przykład Ukrainy) urzeczywistnionych. Putin to zbrodniarz zwalczający przejawy demokracji i pacyfikujący oponentów.

Ta dzielna i odważna kobieta najpierw została otruta na pokładzie samolotu. Znajdowała się w ciężkim stanie, ale przeżyła, drugim razem los już nie był dla niej taki łaskawy. Kula dopadła Annę 7 października w 2006 roku, przypomnieć należy, iż w tym dniu urodziny obchodził jeden z najważniejszych ludzi w państwie... Politkowską zastrzelono (oczywiście przez ''nieznanych" sprawców) w windzie w bloku, w którym mieszkała, cena za heroizm była wysoka, ta, która prowadziła negocjacje z terrorystami w moskiewskim teatrze czy w Czeczenii, przepłaciła to życiem. Na Kremlu szampan lał się strumieniami.
Czyżby Anna przeczuwała, że coś się święci? W jednym ze swoich tekstów napisała: Wiem, że moje obawy nie są wyssane z palca.

W zamieszczonych na końcu przypisach zwięźle objaśniono wiele kwestii, warto i tam zajrzeć.

Tekst został wyróżniony przez redakcję portalu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2022-10-16, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Anna Politkowska była wielokrotnie nagradzaną rosyjską dziennikarką ukraińskiego pochodzenia. Była największą krytyczką rządów Putina. Nie bała się dążyć do prawdy nawet wtedy gdy dostawała groźby i próbowano ją otruć. Dziennikarka śledcza została zamordowana 7 października 2006 roku. Została zastrzelona w windzie w bloku, w którym mieszkała. Był to zdecydowanie wyrok na dziennikarce, ponieważ opisywała prawdę o Władimirze Putinie i jego wczesnym reżimie.
Książka została wydana po raz pierwszy w 2005 roku. Autorka nakreśliła obraz Rosji przed 2004 rokiem. Jednak książka nie traci na swojej aktualności i pokazuje jakim psychopatą jest Władimir Putin. Dziennikarka szczerze nienawidziła i potępiała prezydenta oraz jego rządy. Przeczytajcie o tym jak w tym kraju traktują zwykłych obywateli, o korupcji na najwyższych szczeblach władzy, mafijnych układach i porachunkach, skandalach, traktowaniu żołnierzy i ich rodzin zmuszanych do dawania łapówek.
Jeśli lubicie czytać reportaże to koniecznie przeczytajcie tę książkę. Jednak ostrzegam, że to bardzo mocna i wstrząsająca literatura faktu.

Polecam!

Avatar użytkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2022-08-29, Ocena: 5, Przeczytałem,

Książka "Rosja Putina" napisana przez Annę Politkowską - rosyjską dziennikarkę pochodzenia ukraińskiego, została wydana poraz pierwszy w roku 2005, kobieta w 2006 roku została zastrzelona w windzie swojego domu i bezzaprzeczalnie był to wyrok na Politkowskiej, ponieważ jako jedna z nielicznych ukazywała prawdę o Rosji i Putinie. Teraz, po siedemnastu latach @wydawnictwomova zdecydowało się wznowić książkę i wcale mnie ten fakt nie dziwi, ponieważ reportaż Politkowskiej o krainie korupcji, kontroli o kłamstw jaką jest Rosja, jest w tym momencie bardzo aktualny i brzydko mówiąc "na czasie", pozwolił mi on zagłębić się w to co działo się, a być może nadal się dzieje, w kraju rządzącym od lat przez Putina. Autorka w dobitny sposób, poparty również przykładami, zobrazowała jak reżim wprowadzony przez Prezydenta Rosji wpłynął na zwykłych obywateli, sprawił, że na każdym kroku szerzyła się korupcja na wyższych szczeblach władzy oraz szeroko pojęte układy. Dobitnym tego przykładem jest wojna czeczeńska i sytuacje, których dopuszczali się między innymi wyżsi rangą oficerowie, a mianowicie nie chcieli oni wydawać ciał żołnierzy bez uprzednio wręczonej łapówki, a to mógłby się wydawać cywilizowanym świecie jest wręcz niedopuszczalne. System ukształtowany przez Putina miał naprawdę wielu przeciwników, którzy przeważnie "źle kończyli wtykając nos w nie swoje sprawy", ale i niestety swoich zwolenników, co dla mnie jest poprostu niewyobrażalne. Myślę, że każdy, kto obserwuje to co dzieje się za naszą wschodnią granicą powinien przeczytać książkę Anny Politkowskiej. Polecam! Moja ocena 8/10.

Bardzo, bardzo odważna książka, za którą autorka zapłaciła najwyższą cenę (zamordowano ją 7 października czyli w dzień urodzin W. Putina - czyżby ktoś mu zrobił prezent urodzinowy?) Stanowi ona żywy przykład, ukazujący poszczególne szczeble życia społecznego i ludzi, którzy dają milczące przyzwolenie swojemu prezydentowi. Opisuje Rosję w sposób niezwykle krytyczny i bezkompromisowy, uderzając bezpośrednio w najwyższą władzę. Dzięki tej pozycji mamy świadomość tego, co tak naprawdę dzieje się w kraju, którego prezydent mianował się samowładczym i nie dającym się w żaden sposób obalić carem.
Avatar użytkownika - mictatencuhtli
mictatencuhtli
Przeczytane:2023-02-26, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023,

Mocne świadectwo, wstrząsające historie, kolejne przykłady na to, jaki jest prawdziwy los zwykłych mieszkańców Rosji, którym nie jest po drodze z Putinem i jego poplecznikami.

Dziennik rosyjski
Anna Politkowska0
Okładka ksiązki - Dziennik rosyjski

,,Dziennik rosyjski" Anny Politkowskiej jest ostatnią książką nieustraszonej dziennikarki, którą ukończyła tuż przed śmiercią. To wnikliwy, intymny zapis...

Tylko prawda. Artykuły i reportaże
Anna Politkowska0
Okładka ksiązki - Tylko prawda. Artykuły i reportaże

Zbiór najlepszych reportaży słynnej rosyjskiej dziennikarki opublikowanych w dzienniku „Nowaja Gazieta” w latach 1999–2006. „Tylko...