Równa słońcu

„Muszę działać w największej tajemnicy. Gdyby ta książka wpadła w niepowołane ręce, zostałabym stracona…”. Legendarne kobiety – od Anny Boleyn, poprzez Elżbietę, aż po Marię Królową Szkotów – które zmieniały bieg historii na dworze królewskim szesnastowiecznej Anglii, zostały dostrzeżone i docenione w dokumentach historycznych i literaturze. Niewielu jednak wie o kobietach sprawujących władzę w świecie muzułmańskim, które zawiązywały sojusze, udzielały rad władcom, lobbowały na rzecz zwiększenia władzy swoich synów lub samodzielnie sprawowały rządy. Anita Amirrezvan w swojej kunsztownej opowieści o władzy, lojalności i miłości przywraca naszej pamięci jedną z takich kobiet, księżniczkę Pari Khan Khanoom Safavi. Iran w 1576 roku jest państwem bogatym i olśniewającym urodą. Gdy jednak szach umiera, nie wyznaczywszy następcy tronu, dwór pogrąża się w chaosie. Księżniczka Pari, córka i protegowana szacha, wie więcej o zasadach funkcjonowania państwa niż ktokolwiek inny, ale starania księżniczki, by zaprowadzić porządek po niespodziewanej śmierci ojca wywołują kolejne spory i urazy. Pari i jej najbliższy doradca Javaher, eunuch rządzący haremem równie sprawnie jak światem poza murami pałacu, są w posiadaniu informacji o istnieniu skomplikowanej siatki dworskich powiązań i intryg, ta wiedza nada walce o władzę prawdziwie epicki wymiar. Historia, oparta luźno na życiu księżniczki Pari Khan Khanoom, jest przykuwająca uwagę opowieścią o politycznych knowaniach i niezwykłej więzi pomiędzy księżniczką i eunuchem. Anita Amirrezvani po mistrzowsku opowiada swoją historię, zapełniając ją wyrazistymi, pełnymi odwagi i pasji, postaciami, które pałają żywą rządzą władzy i zrobią wszystko, by ją zdobyć.

Informacje dodatkowe o Równa słońcu:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2016-02-10
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7985-716-6

Kup książkę Równa słońcu

Równa słońcu - opinie o książce

Avatar użytkownika - SlasheE
SlasheE
Przeczytane:2016-06-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2016,
"Równa słońcu" to powieść przedstawiająca historię kolejnej kobiety, która jest nieustraszona i z uporem dąży do władzy mimo bardzo wielu przeciwności. Pewnego dnia umiera władca szesnastowiecznej Persji, co wprowadza niemały zamęt wśród jej mieszkańców. Szach nie ogłosił następcy tronu przez, co rozpoczyna się zacięta walka o władzę. Tak na dobrą sprawę wśród potencjalnych kandydatów nie ma nikogo godnego władzy oprócz jednej postaci - Pari-Chan. Pari jest córką szacha Tahmaspa i ma wielkie aspiracje do żądzenia państwem. Jest przekonana, że tylko i wyłącznie ona ma największe pojęcie o sprawach państwowych. Przez lata stała u boku swojego ojca i doradzała mu w wielu sprawach. Jako córka władcy nie ma aspiracji na zostanie żoną i matką. Wręcz ucieka od tego, jak tylko może, broni się przed tym rękami i nogami. Niestety pomimo wiedzy i umiejętności zdobytych u boku ojca, Pari zdaje sobie sprawę z tego, że kobiety w ich królestwie nie mają żadnych wpływów. Usilnie próbuje to zmienić. Jej ambicja niestety prowadzi ją do bardzo przykrych sytuacji. Nie ma się, co tutaj rozwodzić nad jej chęcią przejęcia władzy. Kiedy czyta się tę książkę,widzi się, że żaden z jej krewnych nie ma odpowiednich predyspozycji do władania państwem. Jeden jest niewidomy, inny lata przesiedział za kratkami. Tylko Pari zna państwo jak własną kieszeń. Można by tu rzecz, do odważnych świat należy. Ktoś inny powiedział by: "zjadła ją ambicja, żądza władzy". Myślę jednak, że nie do końca. Trzeba wziąć tutaj poprawkę na to, że była to jedyna słuszna osoba, która potrafiłaby odpowiednio rządzić Persją. Jej żądza władzy moim zdaniem nie wynikała z samej żądzy, ale też w dużej mierze ze strachu. Przed czym? Ano przed tym kto obejmie władze. Ona jedyna chyba zdawała sobie sprawę z tego, że jej krewni są po prostu niezdolni do sprawowania władzy. Oczywiście nie bronię jej postaci jako kobieta. Uważam po prostu, że Pari słusznie zasłużyła na coś więcej niż bycie księżniczką na dworze królewskim. Niestety są to czasy walk o dominację. Mężczyźni dominowali na dworach królewskich, a kobiety stały na uboczu i nie miały prawa głosu. Przykre to czasy. Warto jednak docenić fakt, że kobiety takie jak Pari walczyły o swoje mimo, że zwykle przegrywały z kretesem. Książka z pewnością warta uwagi. Jestem fanką "Wspaniałego Stulecia" i rzeczywiście jest to historia dla takich osób. Uśmiech pojawiał się również na twarzy, kiedy wspominane było Imperium Osmańskie oraz postacie z nim związane. Jestem zadowolona po przeczytaniu i polecam każdego kto choć trochę interesuje się tamtymi stronami świata.
Avatar użytkownika - addictedtobooks
addictedtobooks
Przeczytane:2016-05-31, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarze recenzenckie, Mam,
Szesnastowieczna Persja to królestwo słynące z niezwykłego dobrobytu oraz bogactwa, a jej mieszkańcy są zadowoleni z rządów obecnego szacha, który jest uosobieniem sprawiedliwości oraz dobroci. Niestety już wkrótce spokój wszystkich mieszkańców zostanie zmącony przez pewne tragiczne wydarzenie, które już na zawsze odmieni ich życie. Pewnego dnia szach umiera, co wywołuje ogromną trwogę oraz ból u najbliższych mu osób. Są jednak tacy, którzy upatrują w tym wydarzeniu okazję do zdobycia władzy oraz wpływów. Planują mrożące krew w żyłach intrygi, dzięki którym zaistnieją na dworze. Czy sytuacja w królestwie ulegnie poprawie? Komu uda się dojść do władzy? Oraz jakie konsekwencje wynikną z panowania nowego szacha? ,,Człowiek z natury jest pełen wad. Jego uszy słyszą tylko to, co chcą usłyszeć, i tylko Bóg zna prawdę absolutną." Księżniczka Pari jest córką zmarłego niedawno szacha i to właśnie ona była jego największą powierniczką. Kobieta już od najmłodszych lat zdobywała wiedzę potrzebną do rządzenia Persją. Niestety kobiety w ich królestwie nie mają żadnych wpływów i Pari nigdy nie uda się przekonać dworzan do poparcia jej kandydatury. Jej ojciec nie wyznaczył żadnego następcy, co w całym królestwie wywołało ogromny chaos. Prawie każdy krewny szacha ma ochotę zdobyć koronę, a wiele osób posunie się prawie do wszystkiego, żeby dopiąć swojego celu. Czy Pari uda się udowodnić swoją wartość oraz zachować przywileje? ,,Odważni ludzie należą do rzadkości." Kiedy nowym szachem zostaje brat Pari, to sytuacja jeszcze bardziej się komplikuje. Mężczyzna nie ma żadnego pojęcia o rządzeniu królestwem, a jego nieprzemyślane decyzje mogą doprowadzić Persję do ruiny. Czy Pari zdobędzie się na odwagę i będzie próbowała poprawić sytuację na dworze? Jak wiele kobieta będzie w stanie poświęcić dla dobra swojego kraju? Wraz ze swoim najbliższym doradcą Dżawaharem, który jest eunuchem oraz jej największym sojusznikiem, wkracza w niezwykle niebezpieczny oraz pełen zasadzek świat pełen intryg oraz tajemnic. Kto ostatecznie wygra w walce o tron? Czy Pari uda się zapobiec tragedii oraz zachować pokój w swoim królestwie? ,,Bóg żądał, żeby przywódcy władali sprawiedliwie, ale co zrobić, jeśli tak nie żądzą? Czy mamy bezwolnie znosić tyranię? Pozwalać na mordowanie dzieci? Bać się oddychać?" W książce wiele wydarzeń oraz postaci jest opartych na faktach, co zdecydowanie uatrakcyjniło mi lekturę tej książki. ,,Równa słońcu" to pozycja, w której z całą pewnością nie zabraknie wrażeń. Akcja bardzo szybko nabiera tempa i czytelnik z ogromnym zainteresowaniem śledzi losy księżniczki Persji. Wszystkiego dowiadujemy się z relacji Dżawahera, który jest według mnie niezwykle ciekawą postacią. Jego oddanie oraz poświęcenie niejednokrotnie mi zaimponowało. Jednak z całą pewnością na największą uwagę zasługuje Pari, która była niezwykle odważną, jak i pełną temperamentu kobietą, która odcisnęła piętno na historii Persji. W książce nie zabraknie również dużej ilości intryg oraz tajemnic, dzięki którym nie można się nudzić przy tej pozycji choćby przez chwilę. Autorka zadbała o nawet najmniejszy szczegół i stworzyła niezwykłą historię, która naprawdę mnie zachwyciła. Mamy możliwość przenieść się do zupełnie innego świata oraz zobaczyć, jak wyglądało życie osób w szesnastowiecznej Persji. Taka podróż w czasie to niesamowite doświadczenie, które na pewno na bardzo długo zapamiętam. ,,Równa słońcu" to pozycja, która zdecydowanie zasługuje na chwile uwagi. Gorąco polecam!
Krew kwiatów
Anita Amirrezvani0
Okładka ksiązki - Krew kwiatów

Ma czternaście lat, mieszka w irańskiej wiosce i jeszcze tego roku rodzice planują wydać ją szczęśliwie za mąż. Zły znak na niebie zwiastuje jednak nieszczęście...