Rusz głową

Rewolucyjne techniki podnoszące efektywność pracy umysłowej. Streszczenie metod Tony Buzana. Mity i fakty o funkcjonowaniu mózgu. Mapy myśli - metoda błyskawicznego notowania. Skuteczne czytanie. Bezbłędne zapamiętywanie. Książkę tę napisano właśnie po to, aby pomóc wam uniknąć podobnej sytuacji. Kiedy skończycie ją czytać, będziecie o wiele lepiej rozumieli, jak funkcjonuje wasz mózg i jak posługiwać się nim z większym dla siebie pożytkiem. Będziecie potrafili szybciej i sprawniej czytać mapa myśli zwiększy waszą efektywność, łatwiej wam będzie rozwiązywać problemy, a pamięć ulegnie znacznej poprawie. Wprowadzenie podzieliliśmy na części, w których zawarte są podstawowe informacje o zawartości książki oraz wskazówki i wyjaśnienia, jak podejść do poszczególnych zagadnień.

Informacje dodatkowe o Rusz głową:

Wydawnictwo: Aha!
Data wydania: b.d
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7229-151-6

Kup książkę Rusz głową

Jeśli wykład, lektura lub program edukacyjny trwa około dwóch godzin, dobrze jest zorganizować sobie w tym czasie kilka krótkich przerw.

(...) starzenie się mózgu jest równoznaczne z doskonaleniem się mózgu.

Rusz głową - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-03-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021,

"Rusz głową" to poradnik dotyczący metod usprawniających efektywność pracy mózgu. Zastanawiałam się, w jakiej kolejności czytać książki T. Buzana i znalazłam opinie, że warto właśnie tę pozycję potraktować jako wstęp do innych publikacji autora:
- "Mapy twoich myśli",
- "Pamięć na zawołanie",
- "Podręcznik szybkiego czytania".

W "Rusz głową" można znaleźć m.in. cenne wskazówki dotyczące:
- szybkiego uczenia się,
- systemu optymalnych powtórek (warto zwrócić uwagę na ich częstotliwość),
- błyskawicznego czytania i wychwytywania ważnych treści,
- efektywnego notowania informacji i pomysłów,
- mobilizacji obu półkul mózgu.

Mimo tego, że metody usprawniające efektywność pracy umysłowej po raz pierwszy zostały opisane przez T. Buzana kilkadziesiąt lat temu, do niedawna stanowiły one jakby "wiedzę tajemną". Do tej pory nie doczekały się formalnego wprowadzenia do szkól jako alternatywy dla dotychczasowych metod nauczania (to jednak wynika z faktu, że system edukacji nie uwzględnia tego, by uczyć, jak się uczyć efektywnie).

Książka oprócz sporej dawki wiedzy, zawiera również ćwiczenia, które ułatwiają zrozumienie przedstawionych treści. Tekst przeplatają liczne rysunki, wykresy oraz przykładowe mapy myśli (niektóre są w wersji kolorowej). W tym miejscu zwracam uwagę, że nie wszystkie odnośniki w tekście odwołują się do właściwych stron i rysunków.
Na końcu książki znajduje się bibliografia, która poza pozycjami samego autora przetłumaczonymi na język polski, odsyła do treści anglojęzycznych.

Całość jest napisana przystępnym językiem. Treści są zebrane w przejrzyste rozdziały i podrozdziały. Najważniejsze rzeczy są wypunktowane i wyodrębnione. Na szczególną pochwałę zasługuje sam sposób, w jaki są uporządkowane poszczególne elementy rozdziałów, dzięki czemu łatwo znaleźć interesujące nas fragmenty. Wynika to również z zastosowania w praktyce opisywanych metod.

Uważam, że pozycja jest godna polecenia nauczycielom, edukatorom, uczniom, studentom i wszystkim tym, którym nie szkoda zainwestować czasu we własny rozwój. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, a spora część odbiorców zacznie od razu przekładać zdobytą wiedzę na praktykę. Ja, zgodnie z sugestią osób polecających, przechodzę teraz do kolejnej części, jaką są "Mapy twoich myśli" i zaryzykuję stwierdzenie, że również na tamtej pozycji się nie zawiodę.

Na zakończenie zacytuję autora "(...) starzenie się mózgu jest równoznaczne z doskonaleniem się mózgu." Całkowicie zgadzam się z tymi słowami, a dowodem na to są rozwijające się na coraz większą skalę Uniwersytety Trzeciego Wieku...

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, Mam,

Książka napisana został m.in. po to, aby po skończeniu jej czytania wiedzieć, jak funkcjonuje nasz mózg i jak się nim posługiwać z większym pożytkiem. Będziemy potrafili szybciej i sprawniej czytać; mapy myśli zwiększą naszą efektywność, łatwiej nam będzie rozwiązywać problemy, a pamięć ulegnie znacznej poprawie.

Wprowadzenie zostało podzielone na części, w których zawarte są podstawowe informacje o zawartości książki oraz wyjaśnienia i wskazówki, jak podejść do poszczególnych zagadnień.

Każdy z rozdziałów zajmuje się innym aspektem funkcjonowania mózgu. Najpierw przedstawione zostają najnowsze informacje naukowe na jego temat, a następnie zastosujemy je w praktyce tak, aby jak najlepiej wykorzystać własne zdolności.

Rozdział piąty opisuje jak usprawnić pamięć zarówno w trakcie uczenia się, jak i po jego zakończeniu. Ponadto autorzy wprowadzają w nim specjalny system służący bezbłędnemu zapamiętywaniu listy słów i przyporządkowanych im numerów.

Rozdziały środkowe zajmują się "kartografowaniem" naszego umysłu. Informacje o tym, jak myślimy, przydadzą się w praktyce do określenia sposobu posługiwania się językiem, słowami i wyobraźnią oraz mapami myśli do prowadzenia notatek, lepszej organizacji pracy, zapamiętywania oraz twórczego myślenia.

Rozdział dziewiąty opisuje technikę uczenia się w oparciu o mapy myśli, która pozwoli studiować dowolną dziedzinę nauki od filologii do wyższej matematyki, od filozofii po lingwistykę.

Rozdział ostatni podsumowuje gigantyczny skok, jaki dokonał się w ostatnich 15 latach, rzuca nowe światło na starzenie się mózgu i ukazuje nowe perspektywy na przyszłość.

Z tej książki każdy z nas może odnieść ogromne korzyści i nie ważne, czy jest się w trakcie studiów czy nauki szkolnej. W każdym wieku możemy podnieść nasz poziom zapamiętywania i szybszego czytania. Wystarczy sięgnąć po akie poradniki jak ten, Tony`ego Buzana i zastosować się do wskazówek. Polecam każdemu bez względu na wiek. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, dlatego nie będzie to czytanie akademickiego podręcznika.

Avatar użytkownika - annak
annak
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 2, Przeczytałam,
Pamięć na zawołanie
Tony Buzan0
Okładka ksiązki - Pamięć na zawołanie

Z książki tej dowiadujemy się, jak zapamiętywać nazwiska, daty, przemówienia, wiersze, całe książki. Poznajemy strategie nauki języków obcych, metody przypominania...

Mapy twoich myśli
Tony Buzan0
Okładka ksiązki - Mapy twoich myśli

Metoda błyskawicznego graficznego notowania i twórczego myślenia - przydatna dla studentów, dziennikarzy, wykładowców, menedżerów...