Rzeź (książka + film)

Bójka pomiędzy dwoma jedenastolatkami na miejscowym placu zabaw. Obrzęk warg, połamane zęby... Teraz rodzice "ofiary" zapraszają do domu rodziców "sprawcy", aby wyjaśnić sprawę w gronie dorosłych. Kulturalne przekomarzanie stopniowo przeradza się w ostrą kłótnię, która obnaża uprzedzenia, ograniczenia i groteskowe poglądy wszystkich uczestników spotkania.
W tym piekielnie zabawnym pojedynku stawką będzie dobre imię i status każdego z uczestników. Żadne z nich nie uniknie rzezi.

Informacje dodatkowe o Rzeź (książka + film):

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2012 (data przybliżona)
Kategoria: Inne

Tagi: kate winslet yasmina reza bóg mordu jodie foster

Kup książkę Rzeź (książka + film)

Rzeź (książka + film) - opinie o książce

Avatar użytkownika - Booka_Boo
Booka_Boo
Przeczytane:2016-03-19, Ocena: 3, Przeczytałam, Ukończone w roku 2016, Mam, Film + książka,

Dodatek do filmu Romana Polańskiego, w postaci książki. Zaletą książki (prócz barwnych fotografii z filmu) jest kilka zakulisowych ciekawostek oraz wypowiedzi każdego z występujących w filmie aktorów. W tych krótkich notkach widz może dowiedzieć się szczypty informacji na temat tego jak swoją postać widzą odtwórcy filmowych ról. Jednakże jest to właśnie jedynie "szczypta" informacji. Nie oddaje głębszej analizy postaci. Na pewno nie tak, jak miałam przyjemność zapoznać się już z podobnym zabiegiem, gdy czytałam książkowy dodatek do filmu "Wilk z Wall Street".

Wprawdzie niewiele mamy tu informacji na temat życiorysów każdego z aktorów (jak nieraz bywa w tego typu opracowaniach). Za to zamieszczono opinie krytyków na temat filmu, jakie były zamieszczane w różnych gazetach bądź internetowych stronach poświęconych tematyce filmowej. A także można przeczytać nieco na temat skandalu z reżyserem w roli głównej. Zadaję sobie jednak pytanie: czy w opracowaniu na temat filmu są to aż tak niezbędne informacje? Mam wrażenie, że te kilka kartek można było wykorzystać lepiej, dodając nie tylko nieco szerszą analizę sylwetek bohaterów ale też niedługi - acz bardziej zahaczający o temat - opis problematyki jaki porusza "Rzeź" - czyli konflikty społeczne, trudności w wychowywaniu dzieci ale także relacje międzyludzkie i groteskowe ukazanie ich w filmie.

Te braki pozostawiły lekki niedosyt, zwłaszcza z uwagi na wyjątkowo interesujący problem jaki porusza ów film. Stąd dodatek ten oceniam jako przeciętny. Przy czym ocena dotyczy jedynie papierowego opracowania, a nie samego filmu.

Poza tym uważam, że i tak najlepiej sięgnąć po film a dopiero później (ewentualnie) uzupełnić i skonfrontować z filmem treści zawarte w książkowym dodatku.

Żywot Łazika z Tormesu
autor nieznany0
Okładka ksiązki - Żywot Łazika z Tormesu

Żywot Łazika z Tormesu, anonimowy utwór hiszpański z 1554 (wydanie polskie 1923), który przeszedł do klasyki literatury europejskiej, opowiadający...

Kamasutra
autor nieznany0
Okładka ksiązki - Kamasutra

Atrakcyjne, bogato ilustrowane wydanie najsłynniejszego dzieła o seksie jakie kiedykolwiek powstało. Bardzo obrazowo przedstawia wszystkie aspekty seksu...