Saladyn. Pogromca Chrześcijaństwa

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2018-11-02
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7773-922-8
Liczba stron: 256

Ocena: 6 (1 głosów)

Błyskawiczny awans, podboje, intrygi, rycerskość i honor - oto opowieść o jednym z najsłynniejszych wodzów w historii świata.

W długiej historii konfrontacji chrześcijańskiego Zachodu ze światem islamu Saladyn jest jedną z nielicznych postaci, które nawet wrogowie darzyli szacunkiem. Ten obdarzony wyjątkowym talentem politycznym, świadomy swych celów przywódca zjednoczył skłócone ze sobą kraje muzułmańskie. Podbił większość państw krzyżowców i zmierzył się z królem Anglii Ryszardem Lwie Serce w jednej z najsłynniejszych bitew w dziejach średniowiecznych wojen. Ale cechami, które nade wszystko wyróżniały Saladyna spośród innych władców tamtych czasów, były jego rycerskość i honor. Dlatego nawet dla swiata zachodniego Saladyn stał się romantycznym symbolem średniowiecza i jego rycerstwa.

Ta książka to pełne pasji, doskonale napisane studium życia i czasów niezwykłe utalentowanego człowieka, walecznego wodza i wybitnego polityka, który zdominował Bliski Wschód w drugiej połowie XII wieku.

Geoffrey Hindley, wybitny historyk średniowiecza. Autor wielu książek na temat średniowiecznych wojen, a przede wszystkim sztuki oblężniczej. Pisał też m.in. o zamkach, pielgrzymkach i wyprawach krzyżowych.

Kup książkę Saladyn. Pogromca Chrześcijaństwa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Wielki Saladyn, ten, który wypędził krzyżowców z Jerozolimy, ten, który odebrał Frankom Ziemię Świętą. Człowiek delikatnej budowy, o szczupłej twarzy, delikatnego zdrowia, o wielkim sercu i potężnym duchu. Jedyny, który potrafił zjednoczyć rozproszonych wyznawców Mahometa i pogodzić ich sprzeczne interesy, aby stanąć naprzeciw niewiernym. Rzeź, jaką zgotował im pod Rogami Hittinu, podczas której uwięził nawet samego króla Gwidona z Lusignan, przeszła do historii. Był człowiekiem, którego na drodze ku chwale spotkał wielki angielski król, Ryszard Lwie Serce, który (nawiasem mówiąc) podobno wcale nie mówił po angielsku i wolał przebywać we Francji. Dwaj wielcy przywódcy zmagali się na terenie Palestyny i choć podobno nigdy się nie spotkali (na drodze do wielkiej konfrontacji stanęła choroba, która zmogła obu władców), ich walka toczona była na śmierć i życie. Gdy wreszcie zawarli rozejm, chroniąc w ten sposób ludzi zamieszkujących na spornych terenach, ich poplecznicy nie uznali tego za sukces polityczny. Saladyn podchodził z Tikritu jak Saddam Husajn. Był Kurdem, którego na szczyty władzy wyniosła zawierucha wojenna, a także osobiste przymioty, w tym niezwykłe zdolności wojskowe i zapewne specyficzna bezwzględność, pozwalająca mu na zawieranie opłacalnych sojuszy. Potem losy potoczyły się już same. Osłabieni muzułmanie ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Saladyn. Pogromca Chrześcijaństwa

Recenzje miesiąca
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Wariat na wolności. Autobiografia
Wojciech Eichelberger;
Wariat na wolności. Autobiografia
Pokaż wszystkie recenzje