Seans w Domu Egipskim

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-07-04
ISBN: 978-83-240-4785-7

Profesorowa Szczupaczyńska na tropie nowej zbrodni.

Dekadencja, wirujący stolik i zbrodniarz z zaświatów.

Jesień roku 1898. W Genewie zamachowiec wbija pilnik w serce cesarzowej Sissi, a do Krakowa przybywa Szatan – Stanisław Przybyszewski. Parę tygodni później eleganckie towarzystwo – w tym niezwykle podekscytowana profesorowa Szczupaczyńska – zbiera się w ekstrawaganckim Domu Egipskim, by wspólnie obserwować całkowite zaćmienie Księżyca oraz wziąć udział w seansie spirytystycznym.

Do stołu zasiądzie dwanaście osób. Jedna z nich już od niego nie wstanie.

Krakowska panna Marple czuje, że zagadki tej zbrodni nie uda się rozwiązać bez jej pomocy. Będzie musiała zaniedbać domowe obowiązki i Ignacego – ale przecież morderca sam się nie złapie.

Maryla Szymiczkowa, wdowa po prenumeratorze „Przekroju”, królowa pischingera, niegdysiejsza gwiazda Piwnicy pod Baranami i korektorka w „Tygodniku Powszechnym”. Po sukcesie Tajemnicy Domu Helclów i Rozdartej zasłony na stałe związana kryminałem, a od niedawna również ze spirytyzmem.

Marylę Szymiczkową powołali do życia literaci:

Jacek Dehnel (ur. 1980) – pisarz, poeta, tłumacz. Prowadzi bloga poświęconego międzywojennemu tabloidowi kryminalnemu „Tajny Detektyw”.

Piotr Tarczyński (ur. 1983) – tłumacz, historyk, amerykanista. Krakus od pokoleń, od dziesięciu lat na emigracji w Warszawie.

Kup książkę Seans w Domu Egipskim

Avatar użytkownika - AdelaMi
AdelaMi
Przeczytane:2018-08-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Kończy się XIX wiek. Kraków przejmuje zgroza, gdy do szacownego miasta zjeżdża Szatan we własnej osobie, czyli Stanisław Przybyszewski. Sieje on zgorszenie nie tylko swoimi poglądami, ale też zachowaniem, ekscentryczną moralnością i dziwacznym strojem, połączonym z nocnym pijaństwem, promocją absyntu i fałszowaniem Chopina na sprezentowanym mu fortepianie. Piękna Dagny, nie zainteresowana dyskusjami w języku polskim, którego nie znała, patrzy z boku, oszałamiając świat swoimi rudymi lokami i zjawiskową urodą. Stateczne społeczeństwo Krakowa niby to się gorszy na ekscesy Szatana, ale w gruncie rzeczy znajduje w jego obecności jakąś masochistyczną radość, że oto, proszę, Kraków nie jest prowincjonalny, w czasach oryginałów ma i swojego – choć postury nikczemnej, to umysłu wielkiego. Bodaj tylko jego! W ślad za nim podążają kolejni, z Wyspiańskim i młodym Żeleńskim na czele. Zofia Szczupaczyńska, profesorowa Zofia Szczupaczyńska, bierze udział w podejrzanym, acz modnym wydarzeniu, jakim jest seans spirytystyczny. Wraz z nią do stołu siada jedenaście osób. Wybucha kłótnia, czyjego ducha wezwać. Wszak niedawno zasztyletowano w Genewie piękną Sissi. Pokusa jest wielka, ale przecież nie wypada, nie wypada. Gdy towarzystwo wstaje od stołu, aby popatrzeć na zaćmienie księżyca, gospodarz pada na ziemię, rażony... no właśnie. Czym? Czy w absyncie, którym częstował zebranych Szatan, ...

Opinie o książce - Seans w Domu Egipskim

Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2019-11-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Avatar użytkownika - planka1981
planka1981
Przeczytane:2018-09-20, Przeczytałam, 52 książki 2018,

"Seans w Domu Egipskim" to książka, w której zakochałam się od pierwszego wejrzenia, a raczej od pierwszej strony. Nastrój panujący w powieści jest taki, jak okładka - mroczny, dekadencki, wręcz diabelsko uduchowiony. Taki kryminał retro pobudza wyobraźnię czytelnika i sprawia, że człowiek boi się otwartej szafy i skrzypiących drzwi...
Zaćmienie księżyca to dla Profesora Szczupaczyńskiego i jego szanownej małżonki dobry pretekst do spotkania się w gronie znajomych i przyjaciół. Do domu egipskiego (nazwanego tak ze względu na ozdoby i rzeźby znajdujące się na fasadzie) przybywają szanowni mieszkańcy Krakowa oraz medium. Niestety podczas seansu spirytystycznego jeden z uczestników całego zamieszkania umiera. Oczywiście profesorowa Szczupaczyńska, uzależniona wręcz od rozwiązywania zagadek kryminalnych, od razu znajduje się w swoim żywiole. Po nitce do kłębka, pomalutku, ale cierpliwie rozwiązuje zagadkę morderstwa.
Powieść urzekła mnie z dwóch powodów. Po pierwsze autorka świetnie oddała klimat Krakowa u schyłku XIX wieku. Te wąskie uliczki, dorożki, błoto i ciemności... czytelnikowi aż zapiera dech od duchoty drobnomieszczańskiego życia. Wszechobecne pozory, życie na pokaz i drobnomieszczańskość powodują, że książka jest trochę satyrą na tamte czasy. Nie ulega jednak wątpliwości, że te wszystkie drobiazgi składają się na jedyne w swoim rodzaju tło, dla świetnie skonstruowanej zagadki kryminalnej.
Drugi powód mojej miłości to rewelacyjne pióro i słownictwo użyte w powieści. Dbałość o szczegóły i kwiecistość językowa bohaterów powieści jest po prostu urzekająca. Czytelnik czuje się tak, jakby przeniósł się w czasie i wraz z profesorową przemierzał Kraków od domu do domu w poszukiwaniu mordercy. Do łez ubawiła mnie służąca Szczupaczyńskich, która - znając swoją wartość - pozwalała sobie na uszczypliwe uwagi w stosunku do Państwa. Zresztą takich scenek budzących salwy śmiechu, w tym "czarnym" skądinąd kryminale, jest więcej.
Rozwiązanie zagadki kryminalnej jest zaskakujące. Bardzo podobała mi się możliwość śledzenia, krok po kroku, poczynań Pani profesorowej. Dzięki temu mogłam przy rozwiązaniu zagadki delektować się zauważonymi szczegółami i drobiazgami, które w całości złożyły się na sukces dochodzenia.
Nie potrafię słowami oddać tego, co jest najbardziej urzekające w tej książce. Aby opisać jej nastrój, potrzeba czegoś więcej, niż tylko słów. Napiszę więc tylko, że "Seans w Domu Egipskim" to naprawdę świetny kryminał, który - dzięki zgrabnemu umiejscowieniu akcji w dziewiętnastowiecznym Krakowie - stał się prawdziwą perełką na rynku wydawniczym i zupełnie zasłużenie, w wielu księgarniach okrzyknięto go bestsellerem.

Rozdarta zasłona
Maryla Szymiczkowa0
Okładka ksiązki - Rozdarta zasłona

Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko – Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza...

27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna