Sekret

Wyimaginowana, fantastyczna kraina Angrii, wymyślona w dzieciństwie przez rodzeństwo Bronte, to miejsce akcji opowiadań, stworzonych przez nastoletnią wówczas Charlotte. Choć niewątpliwie młodzieńcze, opowiadania te ukazują już przebłyski jej talentu, a także elementy i wątki, które później miała rozwinąć w pełni w swoich słynnych powieściach. W Verdopolis młoda markiza musi poradzić sobie ze wstrząsającym sekretem, który zagraża jej szczęściu i małżeństwu. W wiejskiej rezydencji młoda mężatka nie może zrozumieć, dlaczego mąż nie pozwala jej się kontaktować ze światem. Tajemnice, knowania, arystokracja, miłość, piękne młode panny, dumni młodzieńcy – wszystko to łączy się i splata w opowiadaniach, tworzących ten zbiór.

Informacje dodatkowe o Sekret:

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2015-02-18
Tytuł oryginału: Secret
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Ilustracje:-

Kup książkę Sekret

Sekret - opinie o książce

Doceniam wartość tego zbioru opowiadań i to, że rodzeństwo Bronte pisało je we wczesnej młodości, jednak szczerze mówiąc tylko dwa opowiadania w całości mi się spodobały. Zdecydowanie bardziej wolę dojrzałe utwory sióstr.
Avatar użytkownika - maja_klonowska
maja_klonowska
Przeczytane:2016-12-17, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 ksiązek 2016,
Wszystkie dzieci z rodziny Bronte były nieprzeciętnie inteligentne, uzdolnione literacko lub malarsko. Książka ,,Sekret" jest zborem pięciu młodzieńczych opowiadań najstarszej z rodzeństwa Charlotte. Akcja historii dzieje się w afrykańskim mieście Verdopolis ( po grecku ,,Szklane miasto"), w miejscu, które autorka wymyśliła wraz bratem Branwellem. Bohaterami swoich opowiadań uczyniła zaś wpływowych i zamożnych przedstawicieli wyższych warstw. Mamy więc piękne księżne o kryształowych charakterach i dzielnych lordów o szlachetnych sercach. Na drodze do szczęścia stają im podłe intrygi zawistnych ludzi( panna Foxley z opowiadania ,,Sekret"), bywa że również społeczne konwenanse( markiz Seymour ukrywa swoje małżeństwo przed rodziną, ponieważ małżonka pochodzi z niższego stanu - opowiadanie ,,Lily Hart"). Oczywiście zakochani pokonują wszelkie przeciwności, często ocierając się o świat duchów( opowiadanie ,,Albion i Marina"), dżinów i magii( opowiadanie ,,Ślub"). Bohaterami miotają uczucia pożądania, ale i szczerej, wręcz naiwnej miłości. Dobro i szlachetność młoda autorka nagradzała, zło - karała. Zastanawiam się, czy Charlotte Bronte kiedykolwiek zgodziłaby się na wydanie drukiem swoich pierwszych prób literackich. Porównując jej utwory do jej najsławniejszej powieści ( ,,Dziwne losy Jane Eyre") są one niestety mało wartościowe. Można jednak podziwiać wyobraźnię, upór i zacięcie literackie dziewczynki, która wraz z rodzeństwem wymyśliła i opisała świat bogatych ludzi, który miał dla niej pozostać na zawsze zamknięty( wiemy przecież, że rodzeństwo przez całe życie zmagało się z trudnościami finansowymi; siostry zmuszone były podjąć pracę nauczycielek). Gdyby te kilka opowiadań ,,obedrzeć" z nadmiernej ekscytacji młodej pisarki, złagodzić ilość epitetów i porównań, wygładzić kwiecisty styl, otrzymalibyśmy całkiem przyjemne historie, bo opisane w nich przygody czy przeżycia nie są pozbawione zdrowego sensu i celnych uwag dotyczących społecznych zachowań. Jeżeli zaś chodzi o charaktery występujących postaci, to wpisują się one w konwencje przyszłych, dojrzałych utworów pisarki. Szlachetność obok skrywanego pożądania, piękno wewnętrzne obok ponurych sekretów i brudnych intryg. Zjawiska nadprzyrodzone zaś są wyrazem siły uczucia, które trwa nawet w zaświatach. Dla kogo jest ta książka? Zdecydowanie dla wielbicieli oddanych całym sercem twórczości Charlotte Bronte, a i tak, jeśli nigdy by nie poznali tych opowiadań, to niewiele by stracili. Przypuszczam, że sama autorka nie ceniła ich zbytnio w dorosłym życiu. Może miały dla niej wartość prze wszystkim sentymentalną, stanowiąca wspomnienie dzieciństwa? Wyobraźmy sobie małą, angielska wioskę położoną wśród mglistych wrzosowisk, gdzie dzieciom pastora Bronte przyszło spędzać dzieciństwo. Nie było Internetu, radia, telewizji, podejrzewam, że i książka była towarem luksusowym, a już z pewnością niełatwo było o książki przeznaczone typowo dla dzieci. Może z nudów, może pod wpływem jakichś opowieści czy lektur rodzeństwo Bronte stworzyło swój wewnętrzny świat, w którym zamieszkali tacy ludzie, jakich zechcieli do niego zaprosić( zadziwia przy tym jednak znajomość uczuć i ludzkich charakterów). Dla nich pewnie ta wymyślona rzeczywistość była bardzo interesująca, ale przelana na papier i czytana prawie dwa wieki później przez obcych - już niekoniecznie. ,,Rękopisy nie płoną" pisał Michaił Bułhakow. Gdyby rękopis tych opowiadań uległ zniszczeniu, byłoby to raczej stratą dla badaczy historii literatury niż dla przeciętnego czytelnika. Książka ,,Sekret" została wydana bardzo starannie, z piękną okładką przedstawiającą ukrytą pośród liści zieloną postać ni to młodzieńca ni dziewczyny ( przypominała mi angielską legendę o zielonych dzieciach z Woolpit) może od biedy stanowić ładny detal na półce. Niestety z przykrością stwierdzam, że dla mnie była to najsłabsza pozycja, jaką przeczytałam w tym roku. Jednak nie odradzam tej książki nikomu, kto chce - niech czyta. Historie w niej opisane dają się przeczytać w jedno popołudnie, więc każdy samo może wyrobić sobie o nich zdanie.
Avatar użytkownika - Aga25
Aga25
Przeczytane:2015-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Mam,
Każdy, kto zapoznał się z twórczością Charlotte Bronte, zgodzi się ze mną, że jest to pisarka wielkiej sławy. Przede wszystkim sposób, w jaki operowała piórem, kunszt wykonania powieści jest naprawdę na wysokim poziomie. Podczas czytania trzeba się rozsmakowywać każdym słowem, przegryzać, analizować, by na końcu odczuć radość, że oto dostąpiło się zaszczytu obcowania z tak pięknym słowem pisanym. Bo Charlotte jak dla mnie jest mistrzynią swojej epoki. I chyba nikt nie zajmie tego zaszczytnego miejsca. Nie można też powiedzieć, że lektura Bronte jest łatwa. Tutaj trzeba mieć czas na analizę, przemyślenia i uzmysłowienia tego, co autorka chce przekazać w każdym zdaniu, gdyż siostry Bronte charakteryzują się głębokim przeżywaniem emocji, ubierając w słowa wewnętrzny stan, tak zwany duchowy. Możemy wczuć się w daną sytuację i być świadkiem tego, przez co przechodzili wybrani bohaterowie. Sekret stanowi zbiór opowiadań z najwcześniejszych lat autorki, tak naprawdę dzieciństwa i dorastania w domu u boku brata Branwella. To wraz z nim zostały spisane przeróżne historie. Niniejsza pozycja ukazuje czytelnikowi początki przygody z pisaniem Bronte, które były zabawą podczas długich wieczorów spędzanych w domu. Wraz z bratem tworzyli świat, w którym pobudzali do życia bohaterów osadzając ich w różnych sytuacjach. Z własnych obserwacji wyrzeźbiły się w młodym rodzeństwie poglądy na wiele spraw, również i politycznych. Przez lata spisywali sagi, które nigdy nie miała ujrzeć światła dziennego. Z pewnością oboje nie przewidzieli, że przyjdzie czas, gdy każdy fragment wychodzący spod pióra Charlotte będzie cennym nabytkiem. I tak biorąc do ręki Sekret rozpoczynamy przygodę z młodą markizą noszącą w sercu ciężar, którym tak naprawdę nie bardzo może się z nikim podzielić. Pewnego dnia sytuacja zostaje postawiona na granicy ryzyka. Zaś młoda mężatka ryzykując własny honor i szczęście, będzie musiała podjąć ważne decyzje, które zaważą na szczęściu nie tylko jej samej, ale i również innych osób. Mając nadzieję na zrozumienie ze strony małżonka uczyni ruch, który będzie obfitował we wstrząsające skutki. Jakie będzie zakończenie i czy skrywany sekret po wielu latach pozostawi cień na małżeństwie? Z kolei świeżo poślubiona dama mieszkająca w pięknej wiejskiej rezydencji próbuje zrozumieć, dlaczego jej ukochany mąż ograniczył kontakty ze światem zewnętrznym, zaprzestając podróżować wraz z młodą branką do miasta. Jedynie okoliczni pracownicy służą za towarzystwo. Brakuje odpowiedzi na nurtujące coraz bardziej pytania, jaką tajemnicę kryje przystojny małżonek? Muszę przyznać, że jestem ogromną wielbicielką prozy sióstr Bronte, zaś sama Charlotte jest moją ulubienicą. I wezmę w ciemno wszystko, co napisały kobiety z tego rodu. Byłam zaciekawiona Sekretem, gdyż o opowiadaniach pisanych wraz z bratem czytałam w pozycji opisującej życie Charlotte. Kiedy okazało się, że wydane zostały właśnie TE teksty bardzo się uradowałam. Ponieważ mieć możliwość zapoznania się z najwcześniejszymi zapowiedziami wielkiej sławy jest czymś niesamowitym. Lektura tej pozycji była naprawdę interesującym doświadczeniem. Można dostrzec talent, jakim cechowała się pisarka. Wprawdzie opowiadania są opisane lżejszym językiem, nie potrzeba zbyt wiele czasu na przemyślenia, jednak już można wyczuć potencjał, dzięki któremu zasłynęła Charlotte Bronte, Osobiście nie jestem wielką fanką opowiadań, krótka forma nie do końca do mnie przemawia, jednak w tym przypadku nie mogę się do niczego przyczepić. Jedynie do faktu, że jest ich tak mało i nie mogłam nacieszyć się światem, który został stworzony w tak młodych latach wspólnie z bratem. Na uwagę zasługują bohaterowie, niezwykle wyraziści oraz mający konkretnie zarysowane cechy osobowości. Klimat każdego opowiadania owiany był tajemnicą oraz czymś jeszcze, co jest charakterystyczne dla rodzeństwa Bronte. Uważam, że Sekret powinien znaleźć się w biblioteczce każdego fana autorki, ponieważ książka ta jest wstępem do tych, które uznawane są za najważniejsze w dorobku. Chciałabym móc powiedzieć, że każdy, kto sięgnie po Sekret, nie będzie się czuł rozczarowany. Ten typ literatury trzeba po prostu kochać i być fanem prozy w najpiękniejszym wydaniu. Sięgając po wybrane pozycje, należy być pewnym, że po przeczytaniu wryją się w naszą pamięć na długo. Nie zostaną zapomniane ani nie będzie można powiedzieć, że było tak sobie. Styl Bronte ma w sobie coś niesamowitego. I jeżeli poddacie się temu urokowi, zostanie z wami już na zawsze
Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2015-04-03, Przeczytałam,

Z twórczością Charlotte Bronte spotkałam się po raz pierwszy. Nigdy wcześniej również nie zdecydowałam się na przeczytanie opowiadań- ta forma zwyczajnie mnie nie przekonywała. Tym razem zaryzykowałam i nie żałuję. Wręcz przeciwnie- cieszę się, że w końcu miałam możliwość poznać utwór jednej z tych słynnych sióstr.

Na samym początku zauroczyła mnie okładka. Intensywnie zielone barwy kojarzyły mi się z naturą i magią. To był wspaniały początek niezwykłej przygody. „Sekret” to zbiór 5 krótkich opowiadań, których akcję osadzono w fikcyjnym afrykańskim Verdopolis, w XIX wieku. Każda historia przedstawia odrębne wydarzenia, Opowiadania bardzo dobrze sprawdzają się zarówno, jako całość, jak i pojedyncze utwory, niczego w ten sposób nie tracąc.

Najbardziej podobała mi się historia zatytułowana „Albion i Marina. Bronte zawarła w niej przepiękną miłosną historię, przypominającą mi nieco historię kopciuszka. Bohaterka opowiadania również znalazła swojego księcia, jednak tym razem nie otrzymaliśmy szczęśliwego zakończenia. Ciężko uwierzyć, że na kilka stronach można w tak ciekawy sposób zrealizować i wyczerpać tematykę zauroczenia i wszystkich związanych z nim emocji. Autorka wspaniale oddała klimat tamtej epoki i zwyczaje obowiązujące wśród książąt i arystokracji oraz sytuację kobiet, którym w XIX wieku żyło się ciężej, niż dzisiaj.

Czasami brakuje spójności między poszczególnymi historiami, autorka igra z realizmem, w przedziwny sposób łącząc logikę i zdrowy rozsądek ze światem fantazji i zjawisk nadprzyrodzonych. Ale dzięki temu utwory zyskują oryginalny i niepowtarzalny charakter, zupełnie różny od współczesnej literatury. Duże wrażenie zrobił na mnie fakt, że te historie nie były początkowo przeznaczone do druku- to pierwsze świadectwa ukazujące wyobraźnię i pasję Bronte.

Wszystkie opowiadania zostały oparte na miłości łączącej mężczyznę i kobietę. Nie ma tutaj jednak miejsca na banalne i schematyczne historie. Autorka pokazuje trudne relacje łączące ludzi z różnych sfer, przypominając nam, że w XIX wieku pochodzenie wybranki miało istotne znaczenie. Bronte pozostawia jednak czytelnikowi nadzieję, że pieniądze i pozycja społeczna nie są najważniejsze w obliczu prawdziwego uczucia. W opowiadaniach nie brakuje ponadto intryg i oszustw, które dodają smaczku przedstawionym historiom.

W poszczególnych historiach pojawia się także motyw kobiety grającej na harfie i nucącej piosenki. Umieszczenie tych tekstów w interesujący sposób urozmaiciło tę książkę. A piosenki były naprawdę piękne.

Każdy żałobny dzień był mi szlochaniem,

W głowie korzenie rozpacz zapuściła,

Czas wlókł się smętnym zegara tykaniem,

Długa tęsknota nadzieję zniszczyła,

Strawiła serce.

Czytanie utworu Bronte to prawdziwa przyjemność, chociaż wolę dłuższe formy.  Dzięki tym opowiadaniom miałam możliwość cofnięcia się w przeszłość i nieco lepszego zrozumienia czasów, których nigdy niedane było mi poznać. Autorka w mistrzowski sposób pokazała realia poprzedniej epoki, wprowadzając nas w nieco magiczny i baśniowy, ale przy tym bardzo realistyczny świat. Pragnęła pokazać siłę miłości, ale nie zapomniała przy tym, że miłość nie zawsze oznacza szczęście i spełnienie. Czasami rzeczy przyjmują zupełnie niespodziewany obrót, a konsekwencje ciężko przewidzieć. O nich zazwyczaj po prostu się nie pamięta.

Nie da się ukryć, że twórczość Charlotte Brontë w ostatnich latach zyskała na popularności. A to wszystko za sprawą Wydawnictwa MG, którego wkład w wydawanie kolejnych polskich przekładów dzieł autorki "Profesora" jest po prostu nieoceniony. Tym razem dzięki staraniom wspomnianego wydawnictwa mamy okazję obcować z pierwszymi próbami literackimi naszej ulubionej angielskiej autorki. Jej młodzieńcze opowiadania, opublikowane w zbiorze pt.: "Sekret", to wyjątkowo interesująca lektura, która pozwala nam krok po kroku śledzić rozwój talentu pisarskiego jednej z najwybitniejszych pisarek XIX wieku. Za intrygującą okładką tej książki skrywa się 5 równie tajemniczych opowiadań. Dzięki nim przeniesiemy się z dala od Europy, do afrykańskiego Verdopolis - miasta stworzonego w wyobraźni jednej z sióstr Brontë. W tej oto tropikalnej okolicy żyją bohaterowie, z którymi spędzimy kilka najbliższych godzin. Nim jednak odkryjemy tytułowy sekret, po drodze czeka na nas kilka zagadek skrzętnie ukrytych przez autorkę w poszczególnych opowiadaniach tego zbioru. Wystarczy tylko usiąść wygodnie w fotelu i dać się porwać narracji, której nie powstydziłby się żaden z wybitnych literatów. Markiz Arthur Duoro i jego młodziutka małżonka Marian Hume to główni bohaterowie niemal wszystkich opowiadań składających się na ten niewielki zbiór. Dzięki ich miłosnej relacji i sekretom, jakie skrywają przed światem, akcja opowiadań nabiera tempa, a czytelnik rumieńców! Niespodziewane zwroty akcji, zaskakujące wyznania i cała gama uczuć: od miłości do nienawiści - to tylko niektóre zalety tych krótkich utworów Wielkiej Charlotte. Zbiór pt.: "Sekret" to najlepszy dowód na to, że znana powieściopisarka od najmłodszych lat miała ogromny talent, który z czasem zaprowadził jej dzieła na szczyty popularności. Teraz możecie przekonać się o tym sami! Wielką zaletą opowiadań włączonych do tego zbioru jest ich uniwersalność. Wydarzenia, w których biorą udział bohaterowie, emocje i uczucia, jakie im towarzyszą oraz wszechobecna atmosfera tajemnicy opartej na długo skrywanych, rodzinnych sekretach - wszystko to bez problemu możemy odnaleźć we współczesnym świecie. Chyba właśnie dlatego tak bliskie są nam rozterki Lily Hart, obawy młodej Marian, czy żądza zemsty, jaką pała panna Foxley. Wśród bohaterów wykreowanych przez jedną z sióstr Brontë upatrujemy nas samych, z bagażem sekretów, które towarzyszą nam każdego dnia. Czy jednak jesteśmy gotowi podzielić się nimi ze światem? Dla miłośników talentu Charlotte Brontë "Sekret" będzie jedynie kolejnym potwierdzeniem niebywałych umiejętności pisarskich tej skromnej i wyjątkowo doświadczonej przez los autorki. Mam jednak cichą nadzieję, że po ten zbiór sięgną również ci, dla których powieści Wielkiej Charlotte nadal stanowią prawdziwą zagadkę. Jestem przekonana, że właśnie te opowiadania mogą być znakomitym początkiem długiego czytelniczego romansu z dziełami, które od stuleci należą do klasyki angielskiej literatury.
Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-06-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 2021, E-booki, Literatura piękna,
Avatar użytkownika - Mysza_99
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Mam,
Profesor
Charlotte Bronte0
Okładka ksiązki - Profesor

Pierwsze polskie wydanie! Pierwsza powieść Charlotte Brontë, w Anglii wydana dopiero po śmierci autorki. Państwo trzymacie w rękach jej pierwsze polskie...

Jane Eyre. Autobiografia
Charlotte Bronte0
Okładka ksiązki - Jane Eyre. Autobiografia

Najsłynniejsza powieść Charlotte Brontë, która przyniosła jej międzynarodową sławę.   Brontë opowiada historię młodej dziewczyny...