Sekrety Suwalszczyzny

Kobieta w długiej sukni może swobodnie nieść dwa lub trzy karabiny przywiązane wzdłuż nóg i podczas liczenia broni zawrócić w głowie Piłsudskiemu, który na jednej ze stron zawoła: Ola, kocham Cię! Nawet Beata z ,,Albatrosa" nie łamała serc augustowskich wczasowiczów tak skutecznie. Możliwe, że o zawodach miłosnych dowiedzieli się więcej funkcjonariusze SB podsłuchujący turystów dewizowych w hotelu Hańcza w Suwałkach. A jeśli ktoś w zaciszu swojego pokoju wyszeptał prawdę, że Suwalszczyzna stoi przemytem wysokoprocentowych trunków? Wtedy mogła go jedynie uratować ucieczka kolejką wąskotorową albo wypłyniecie kajakiem na szerokie wody jeziora. Prawdopodobnie byłaby to przygoda godna serialu Czarne chmury zdradzającego w jednym z odcinków, że mostek powstały podczas budowy Kanału Augustowskiego jest doskonałym schronieniem.

Kamedułom z wigierskiego klasztoru od zawsze bliska była myśl, że tylko w nieskończonej ciszy można zacząć słyszeć... Z doświadczenia wiemy, że w ciszy dobrze się również czyta. Dlatego jeśli chcesz się dowiedzieć, jak powstały akwedukty na Suwalszczyzny krańcach, do kogo zapukał sam papież i kto prawie uśmiercił Reksia, usiądź w ulubionym miejscu i daj się ponieść historii...

Informacje dodatkowe o Sekrety Suwalszczyzny:

Wydawnictwo: Księży Młyn
Data wydania: 2022-10-24
Kategoria: Przewodniki turystyczne

Kup książkę Sekrety Suwalszczyzny

Sekrety Suwalszczyzny - opinie o książce

"W średniowieczu tereny dzisiejszej Suwalszczyzny zamieszkiwało zachodniobałtyckie plemię, o którym mimo upływu wieków wciąż niewiele wiemy."
Suwalszczyzna naprawdę potrafi zachwycić, mnie urzekła nie tylko pięknym ukształtowaniem terenu i przyrodą, ale również tym, że można znaleźć tam równie ciekawe i niedostępne tereny jak w moich rodzinnych Bieszczadach... oraz na Mazurach, gdzie mieszkam od wielu lat.
W tym rejonie mieszkało bądź odwiedzało go wiele znanych osób. Autor opowiada nam również sporo ciekawych i nie wszystkim powszechnie znanych sekretów, lecz właśnie taki jest zamysł tej serii.
Zaczynamy od hydrotechnicznego dzieła jakim jest niemal 100 kilometrowy Kanał Augustowski, który do dzisiaj robi wrażenie.
Dowiemy się także o tajemniczym (chociaż obecnie bardziej już chyba znanym) skoku czterech premierów na pociąg pod Bezdanami, a także o Józefie Piłsudskim, który na widok pewnej młodej Aleksandry z Suwał stracił głowę. W Suwałkach możemy zobaczyć piękny mural na jednej ze szkół poświęcony właśnie tej parze. O wielkich mostach w Stańczykach z pewnością słyszeli wszyscy, ale w tej książce możemy poznać ich genezę. Z pewnością jednak niewiele osób wie, że Pac, o którym pisał Adam Mickiewicz, mieszkał na Suwalszczyźnie, w Dowspudzie.

"Równa ich była rączość, równa była praca;
Godzien jest pałac Paca, godzien Pac pałaca (...)
napisał Adam Mickiewicz w XI księdze Pana Tadeusza."
A pałac ten był naprawdę niesamowity, lecz niestety można go zobaczyć tylko na rycinach bo został zniszczony i teraz możemy oglądać tylko niewielki fragment tej dawniej wspaniałej budowli. Pozostał po niej tylko arkadowy portyk z wieżą i część parku.
W Suwałkach możemy przysiąść na ławeczce z Marią Konopnicką a także spotkać krasnoludki z jej książki, na ulicy Andrzeja Wajdy jest budynek, w którym mieszkał reżyser, mieszkał tu również brat Czesława Miłosza z rodzicami a także Lechosław Marszałek, który jest twórcą słynnego Reksia.
Suwalszczyznę upodobał sobie również Karol Wojtyła, który najbardziej lubił Jezioro Wigry. Na terenie Puszczy Augustowskiej rozegrano wiele scen do serialu "Czarne chmury" a nawet mostek, po którym przeprawiali się jeźdźcy konno, do dzisiaj nazywany jest mostkiem Dowgirda.
Oczywiście nie możemy zapomnieć o Augustowie i słynnej Beacie z "Albatrosa", przed którym możemy przysiąść na ławeczce z nią.
W tej książce znajdziemy jeszcze wiele innych mniej znanych historii, z których tylko wspomnę o najgłębszym jeziorze Hańcza, o Molennie Staroobrzędowców, o Kamedułach z wigierskiego klasztoru oraz o skarbach, które kryje Suwalszczyzna i dlaczego ich nie wydobywamy.

"Prace geologiczne przeprowadzone na tym samym terenie latem 1962 roku dowodzą dodatkowo, że podziemna Suwalszczyzna zawiera także potężne złoża rud metali rzadkich, w tym przede wszystkim tytanu i wanadu."
Poza tym wszyscy wiedzą, że Suwalszczyzna to nasz biegun północny, chociaż nie ma oficjalnych badać, to w Wiżajnach zawsze jest niższa temperatura.
Jeżeli chociaż trochę zachęciłam Was do tego regionu, to łapcie książkę w ręce i planujcie wraz z nią odwiedziny Suwalszczyzny.

Sekrety Dolnego Śląska - cz. 2
Mariusz Szylak0
Okładka ksiązki - Sekrety Dolnego Śląska - cz. 2

28 maja 1997 roku. Południe. Z każdą minutą tłum otaczający klasztor w Lubiążu gęstnieje. Napięcie sięga zenitu, gdy z czarnej toyoty wysiada... sam Michael...

Sekrety Warmii i Mazur
Mariusz Szylak0
Okładka ksiązki - Sekrety Warmii i Mazur

Życie towarzyskie w Krzyżach kwitnie na przystani pana Szczupakiewicza, przy grze w kości i makao, w przydomowych gankach. Są i romanse! A jakże! Na...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;