Z ekologią za pan brat. O klimacie, bioróżnorodności i uzdrawianiu naszej planety.

Czy wiecie, że 80% ludzi na całym świecie stosuje leki na bazie ziół? Że globalne ocieplenie może obudzić wirusy z czasów mamutów? Dlaczego przeterminowane leki powinniśmy oddawać do apteki i skąd pomysł, żeby w podziemnych parkingach zakładać farmy grzybów? Kim są uchodźcy klimatyczni i jakie korzyści mają japońskie kąpiele leśne, shinrin-yoku? Czym jest upcykling i co odróżnia Black Friday od Green Friday? Wreszcie co łączy serialową Grę o tron z chorwackim arboretum w Trsteno, a Jimiego Hendriksa z inwazją papugi aleksandretty obrożnej?

Naukowcy uważają, że miłość do przyrody i chęć jej ochrony mamy w genach. Jest więc szansa, że mimo licznych zagrożeń nasza globalna wioska nie stanie się globalnym śmietnikiem.

Ten zbiór 200 zaskakujących faktów, ciekawostek i anegdot związanych ze środowiskiem naturalnym jest kontynuacją bestsellerowych Sekretów roślin i Sekretów ogrodu Anne-France Dautheville.

,,Żyjemy w dziwnych czasach. Z jednej strony, od nastania ery nowożytnej, człowiek nigdy nie kochał przyrody bardziej niż obecnie. Jest na to wiele dowodów: popularność książek o drzewach, powszechna afirmacja praw przyrody, coraz większa wrażliwość na dobrostan zwierząt, wzrost zainteresowania na Zachodzie sylwoterapią, czyli tradycyjną japońską sztuką leczenia drzewami, rosnąca moda na praktyki szamanistyczne, wcielanie w życie zasad etycznych permakultury, nawrót do upraw agroekologicznych, działania na rzecz klimatu ... Z drugiej strony jednak degradacja środowiska naturalnego osiągnęła tak przerażający poziom, że już wkrótce mogą ziścić się najczarniejsze wizje zmian klimatycznych. Wszyscy czujemy, że z Ziemią dzieje się coś niedobrego. Teraz, gdy prawdopodobnie decyduje się przyszłość naszej cywilizacji, książka Jennifer Gallé powinna być lekturą obowiązkową".

Prof. Dominique Bourg

Wydział Nauk o Ziemi i Środowisku

Uniwersytet w Lozannie

Informacje dodatkowe o Sekrety Ziemi. Klimat, miasta, bioróżnorodność - wszystko, co dziś należy wiedzieć o naszej planecie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-07-06
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Miscellanées de ma plante. Tout sur le climat, la biodiversité, les villes et un peu plus encore

Tagi: Ochrona środowiska

Kup książkę Sekrety Ziemi. Klimat, miasta, bioróżnorodność - wszystko, co dziś należy wiedzieć o naszej planecie