Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat

Trudno sobie wyobrazić świat bez szkoły.

A może właśnie to powinniśmy dziś zrobić?

Czego uczy nas szkoła? Czy poza tabliczką mnożenia nie wpaja w nas uległości, bierności, posłuszeństwa, rywalizacji i pracy pod przymusem?

Wierzymy, że szkoła rozwija w dzieciach zaradność, niweluje nierówności społeczne i przyczynia się do postępu świata. To mit! Jest dokładnie na odwrót! To ona w dużym stopniu sprawia, że ludzie są nieszczęśliwi. To ona prowadzi społeczną selekcję, już kilkulatków dzieląc na lepszych i słabszych. To ona czyni świat coraz gorszym miejscem do życia i to również przez nią najczęściej zapominamy, kim jesteśmy, przestajemy być sobą.

Szkoła jest instytucją stworzoną w konkretnym czasie i dla realizowania określonych celów. Tyle tylko, że ten czas i cele dotyczą XIX wieku - wtedy narodził się system edukacji, w ramach którego funkcjonują nasze szkoły. Zwłaszcza dziś w dobie nauki zdalnej - bardziej niż kiedykolwiek wcześniej - potrzebujemy zupełnie innego myślenia o edukacji i jej roli w naszym życiu, zrozumienia, jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat. Potrzebujemy też konkretnej wiedzy, by uratować nasze dzieci - zróbmy wszystko, by szkoła nie zabiła w nich kreatywności, głodu poznawania świata i marzeń!

Informacje dodatkowe o Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-08-11
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Tagi: Rodzina i zdrowie bóg

Kup książkę Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat

Dodaj cytat

Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat - opinie o książce

Wiele jest prawdy w tej książce. Wiele błędów czy paradoksów systemu edukacji pokazuje. Bardzo ważna pozycja.

Best Seler i tajemnica rodu Kokosów
Mikołaj Marcela0
Okładka ksiązki - Best Seler i tajemnica rodu Kokosów

Pamiętacie nieustraszonego szeryfa Jarzynowa? Mamy dla was dobre wieści - Best Seler wraca do akcji! Tym razem nasz warzywny detektyw będzie miał...

Mikołaj Marcela0
Okładka ksiązki - Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Edukacja. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens

Jak sprawić, by szkoła stała się miejscem przygotowującym dzieci do życia we współczesnym świecie? Jaki model edukacji wybrać? Co zrobić, żeby nauka...

Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska