Sen i śmierć

Niels Bentzon, wybitny negocjator policyjny, powinien był ją przekonać. Nie dopuścić, by tej gorącej letniej nocy skoczyła z mostu w Kopenhadze. Nie udało mu się. Dlatego teraz jej ciało leży na środku torów. Kobieta ma zmiażdżoną czaszkę, na jej ręku widnieje tajemniczy napis. Kim jest? Co sprawiło, że skoczyła? Ktoś ją prześladował, doprowadził do tego, że wybrała śmierć, nie życie? Niels Bentzon odkrywa wkrótce, że to zaginiona dwa dni wcześniej primabalerina kopenhaskiego Baletu Królewskiego. Sprawa dodatkowo się komplikuje, kiedy okazuje się, że zanim popełniła samobójstwo, została utopiona, a potem przywrócona do życia Niels Bentzon i astrofizyczka Hannah Lund stają przed zagadką, w której ważną rolę odgrywają i arcydzieła Thorvaldsena i tajemnice antyku. A na wszystkim kładzie się cień tajemnicy śmierci Sen i śmierć jest znakomitą kontynuacją bestsellera Ostatni dobry człowiek wydanego w ponad dwudziestu krajach.

Informacje dodatkowe o Sen i śmierć:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2012-11-22

Kup książkę Sen i śmierć

Sen i śmierć - opinie o książce

Avatar użytkownika - AnnaN32
AnnaN32
Przeczytane:2016-03-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Doskonała, to druga czytana przeze mnie książka Kazińskiego i pochłonęła mnie. Znów zarwana noc.... ale co tam do ostatniej kartki nie wiedziałam kto zabił po czym.... okazłlo się to proste.... :-) Wspaniała proza. Polecam
Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2015-02-21, Przeczytałam, Mam,

Różne są historie o życiu po życiu i białym tunelu, do którego nie należy zmierzać, jeśli chce się dalej żyć. I z pewnością jest to fascynujące zjawisko, że niektórzy wracają ze tego stanu "prawie śmierci", a inni nie. Od czego to zależy? Od naszych grzeszków po tej stronie, czy kiepskiej woli życia? A może to wyłącznie możliwości naszego organizmu bez udziału naszej świadomości? Jakkolwiek by to na to nie spojrzeć i tak pozostaje to tylko teorią, chyba że...

Ktoś wpadnie na pomysł sprawdzenia tego w praktyce. Zakwalifikowanie tego jako badania medyczne, byłoby co najmniej absurdalne i nikt nie wyraziłby na to zgody (chociaż może...). Zatem trzeba szukać innych rozwiązań, które to umożliwią. Brzmi niemal romantycznie jak spojrzeć na to z odpowiedniej strony, albo przeczytałam już w życiu zbyt wiele kryminałów. Niemniej jednak wykreowani przez naszych pisarzy bohaterowie są bardzo realistyczni. Można się z nimi utożsamiać, zatopić w ich myślach, które są dla Czytelnika dostępne z poziomu monologów wewnętrznych.

Niels i Hannah choć są ze sobą, to jednak dzieli ich przepaść, którą ciężko przebrnąć. Często w naszych własnych relacjach międzyludzkich mamy taką dziurę między kimś kogo lubimy, kochamy, której zasypanie jest bardzo trudne do osiągnięcia. Ich rozterki wewnętrzne są ujęte w niesamowicie emocjonalny sposób, tak że Czytelnik chłonie całym sobą ten smutek, ból i uczucie porażki, a jednocześnie determinację i dziwny spokój, z którym podchodzą do tak trudnych zagadnień. Czy pierwsza porażka w pracy Nielsa będzie jego ostatnią, jak wpłynie na jego karierę i, co ważniejsze, zdrowie psychiczne? Czy będzie umiał sobie wybaczyć?

Jeśli kochacie thrillery psychologiczne z dużą dozą wynurzeń i ujęcia różnych perspektyw, to ,,Sen i śmierć" Was zachwyci. Autorzy próbują uzyskać odpowiedzi na pytanie czy śmierć jest naszą porażką czy odetchnięciem z ulgą. Czy śmierć jest ucieczką i ratunkiem od tragizmu życia, czy wyłącznie przejściem na drugą stronę, gdzie coś na nas czeka? Jakie mamy prawo do zabijania własnych nienarodzonych dzieci i kiedy można w tej sytuacji mówić o zabijaniu? Kto ma ustalić granicę między człowiekiem, a zarodkiem bez duszy? Czy w ogóle można mówić o duszy w tej sytuacji? Lektura tej książki z pewnością nasunie każdemu Czytelnikowi milion refleksji, którym warto się poddać.

A. J, Kazinski to jedynie pseudonim artystyczny dwóch duńskich pisarzy Jacoba Weinreicha i Andersa R?nnow Klarlunda. Ich poprzednie dzieło "Ostatni dobry człowiek" okazało się bestsellerem i wyprzedziło nawet popularną Camillę Lackberg. Co więcej, na podstawie jego fabuły, ma ukazać się film pełnometrażowy (jeśli będzie czymś w stylu "Black Ice" to będzie to naprawdę coś). Wiem już zatem, po jaki duński kryminał następnie sięgnę.

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2013-03-17, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Ciekawy thriller metafizyczny z zagadką. Postacie główne i poboczne świetnie ukazane, tym razem nie ma wg mnie nikogo
Avatar użytkownika - kselope
Przeczytane:2015-04-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
Drugie narodziny mordercy
A.J. Kazinski0
Okładka ksiązki - Drugie narodziny mordercy

Naładowany akcją thriller filozoficzny z bohaterem światowego bestsellera Ostatni dobry człowiek Niels Bentzon, wybitny policyjny negocjator i wrażliwy...