Sens życia

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Czym jest sens życia? To pytanie towarzyszy nam od wieków i zdaje się nie mieć jednoznacznej odpowiedzi.

Niektórzy uważają, że życie ma sens w samym jego istnieniu, inni widzą go w zdobywaniu wiedzy i doświadczeń, a jeszcze inni w budowaniu relacji z innymi ludźmi.

Informacje dodatkowe o Sens życia:

Wydawnictwo: BookEdit
Data wydania: 2023-11-07
Kategoria: Psychologia
ISBN: 9788367539760
Liczba stron: 194
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Sens życia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Sens życia - opinie o książce

Sens życia. Czym jest i jak go znaleźć? Gdyby zapytać przypadkowo spotkanych ludzi, to odpowiedzi byłoby zapewne kilka, bo każdy z nas inaczej postrzega sens życia; czym innym dla niego jest.

 


Justyna Kamińska, pedagog, ale przede wszystkim matka i żona, która zna (jak my wszystkie) trudy codziennego życia i zmagania się z nim, napisała książkę/poradnik/przewodnik. To nie jest kolejny motywacyjny bełkot o niczym i w dodatku nie z naszego podwórka. Ta książka, to nasze, polskie realia i dlatego będzie się każdemu łatwo w niej odnaleźć. Najważniejsze jednak jest to, że Kamińska napisała ją korzystając z własnych doświadczeń popartymi faktami naukowymi.

 


Wrócę do pytania z pierwszego akapitu o sens życia. Po lekturze Sensu życia przypuszczam, że zdania również będą różne. Jednak mnie interesuje tylko to, jak ja odebrałam to, co napisała Kamińska i co samej udało mi się wypracować (w taki czy inny sposób) w ciągu swojego dość długiego życia. Sens powinno się szukać w całokształcie życia, bo nie może on dotyczyć tylko jednej wybranej jego sfery. Nawet jeśli nie dostrzegamy sensu w którymś momencie, to nie znaczy, że go nie ma. Każde życie ma sens. Sens istnieje bezwarunkowo i możemy go znaleźć w każdej sytuacji i przyczynie, a nawet (czego nikomu nie życzę) w cierpieniu. Niestety niektórzy dopiero wówczas zauważają ów sens.

 


Justyna Kamińska napisała książkę, którą czyta się z ciekawością, a co najważniejsze pozbawiona jest wzniosłych stwierdzeń i niezrozumiałych formułek. Autorka serwuje nam treść bardzo łatwą w odbiorze, rzetelną i pomocną – popartą swoją własną wypracowaną wiedzą. Wspaniałym pomysłem są pakiety z pytaniami i ćwiczeniami, dzięki którym poznamy lepiej siebie i wytyczymy swoje własne cele. Bo, nie tylko według Kamińskiej, jedną z najważniejszych spraw z samorealizacji i szukaniu sensu jest rozpoczęcie wszystkiego właśnie od siebie. Trzeba przede wszystkim zacząć od polubienia siebie i poczucia własnej wartości.

 


Nie jestem specjalistką w tej dziedzinie i o niektórych sposobach czytałam po raz pierwszy. Takim tematem, który mnie zainteresował i nawet zaczęłam poszukiwania, żeby dowiedzieć się jeszcze więcej jest koncepcja/reguła S.M.A.R.T., która pomaga nam formułować cele, aby były łatwe do sfinalizowania:

- Specific – konkretny – cel powinien być jasno zdefiniowany;

- Measurable – mierzalny – cel powinien być tak sformułowany, aby można było określić stopień jego realizacji;

- Achievable – osiągalny – cel powinien być realistyczny;

- Relevant – istotny – związany z naszymi przekonaniami;

- Time-bound – określony czasowo – powinien mieć określony termin realizacji.

W moich poszukiwaniach odnalazłam rozszerzoną wersję reguły, czyli S.M.A.R.T.E.R., gdzie dwie ostatnie litery to: Exciting – ekscytujący – cel powinien być motywujący oraz Recorded – zapisany – zapisanie, żeby nie zapomnieć i nie wyprzeć, że nie istniał.

 


Dla mnie jednym z najważniejszych rozdziałów, choć przyznam, że bardzo krótkim, jest Jak zbudować odporność psychiczną? Prawdę mówiąc chyba nie ma potrzeby, by był dłuższy, bo lektura tej książki przygotowuje nas to tego podsumowania. Kamińska napisała w nim, że mimo wielu niepowodzeń, kocha swoje życie, takim jakie jest, jestem ciekawa, czy każdy z nas jest w stanie odnaleźć w sobie tyle dobra i miłości do siebie i do życia w ogóle. Ja podobnie, jak autorka, nie jeden raz czułam się przeczołgana przez życie. Nie jeden raz dostawałam i przyjmowałam razy. Czy kocham swoje życie? To nie jest takie proste i chyba muszę nadal nad tym popracować, a ta książka w tym mi z pewnością pomoże. Wydaje mi się, że raz kocham, a drugi raz nienawidzę. Raz odnajduję harmonię, a innym razem zupełnie nie widzę ani sensu w tym, co robię, ani sensu w życiu.

Nie wiem ile razy można zaczynać od początku, ale po przeczytaniu Sensu życia jestem gotowa spróbować kolejny raz. A Wam mogę z całkowitym przekonaniem polecić tę publikację, bo warto poszerzać horyzonty i czasami zmienić coś w swoim życiu, bez względu na wiek – po prostu żeby było nam lepiej, ze sobą.

Link do opinii

Bardzo często ludzie nie mają pojęcia o tym, czym jest ich organizm i jakie zależności w nim występują. Większość osób nie zwraca uwagi na to, co czują w danej chwili i uważają, że to nie ma żadnego wpływu na ich narządy i ogólne zdrowie. Zapewne brak tych informacji wiąże się z kiepskim systemem oświatowym, ale to nie oznacza, że nie powinniśmy szukać wiedzy o nas samych w dostępnych, dodatkowych źródłach informacji.

 
Treść

 
W książce znajdziemy szereg porad dotyczących tego jak nasze życie powinno wyglądać, a jedną z głównych myśli jest to, że powinniśmy podchodzić do naszego organizmu holistycznie, czyli całościowo. Otóż to, co czujemy, bądź myślimy wpływa na nas zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym, dlatego też wszelkie zmiany mające na celu poprawę naszego zdrowia muszą zawierać wszystkie obszary dotyczące naszego ciała i umysłu. Cześć poruszonych zagadnień mogliśmy spotkać w wielu innych publikacjach, ale często były przedstawione w sposób naukowy, a co za czym idzie dla większości niekoniecznie w pełni jasno, a dodatkowe wyodrębnienie ich z ogółu zależności zaburzyło obraz ich istotności. W tym przypadku mamy zbiór porad dotyczących zarówno naszych myśli, emocji, narządów, snu itd. Co wpływa na nasz organizm pozytywnie, a co negatywnie? Jaką rolę odgrywają myśli w naszym życiu? Co należy zmienić by było lepiej? O tym i o wielu innych ciekawostkach przeczytacie w książce „Sens życia” autorstwa Justyny Kamińskiej.

 
Odczucia

 
W moim przypadku najistotniejszymi i najbardziej pomocnymi zagadnieniami są te dotyczące myśli i postrzegania tego kim jesteśmy, gdyż te obszary wymagają u mnie poprawy, a dzięki tej publikacji dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy na ten temat, jak chociażby to, że powinniśmy darzyć siebie miłością. Inną wartą uwagi poradą jest to, że nie powinniśmy siebie krytykować, tylko wyciągać wnioski z danych przeżyć i iść dalej. Czytelnik sięgając po tę pozycję musi mieć na uwadze, że nie jest to suchy podręcznik pełen niezrozumiałej treści dla przeciętnego Kowalskiego, tylko w tym przypadku mamy poradnik oparty na własnych przeżyciach autorki, która te zasady wprowadziła do swojego życia. Dodatkowo dostarcza nam przykładów w postaci wydarzeń, które się jej przytrafiły i jakoś wpłynęły na zmianę jej funkcjonowania. Innym ważnym aspektem tej książki jest to, że została napisana przez rodzimą autorkę, a to plus jej zawodowe i życiowe doświadczenie daje nam pewność, że wszelkie treści będą pasowały do naszych realiów i będzie je można z powodzeniem zastosować, czego często nie możemy uczynić w przypadku zagranicznych twórców. Ponadto od początku jesteśmy uświadamiani tym, że wszelkie zmiany powinniśmy wprowadzać małymi kroczkami, bo tylko wtedy mamy realne szanse na osiągnięcie sukcesu, a ewentualne niepowodzenia powinniśmy przepracować, a nie udawać, że ich nie ma i za wszelką ceną próbować je przezwyciężyć. W takich sytuacjach warto poprosić o pomoc bliskich lub specjalistów.

 
Podsumowanie

 
Książkę czytało mi się z dużym zainteresowaniem wynikającym z zapotrzebowania na zmiany w moim życiu, a ta pozycja mi to bardzo ułatwiła. Oprócz przystępnej treści przedstawionej w sposób łatwy w odbiorze dla każdego czytelnika, otrzymujemy również wiele ciekawych ćwiczeń, które umożliwią nam osiągnięcie danego celu. Myślę, że dla wielu istotną informację jest również to, że autorka jest zawodową specjalistką z zakresu pedagogiki, co świadczy o tym, że opisane porady są rzetelne i z pewnością pomocne. Okładka przedstawiająca zielone serce oprócz tego, że przyciąga wzrok potencjalnego odbiorcy, to daje również nadzieję na lepsze jutro i sugeruje nam, że najważniejsza jest miłość. Gorąco polecam pozycję każdemu, gdyż większość z nas potrzebuje zmian w różnych sferach życia, a ta pozycja wam to umożliwi. Dodatkowo jest zbiorem samej esencji istotnych treści, co za czym idzie osoby zapracowane mają wszystko w jednym miejscu, przez co łatwiej im będzie naprawić własne błędy w postępowaniu, co może doprowadzić do poprawy życia osobistego, polepszenia zdrowia zarówno psychicznego, jaki fizycznego, a nawet uchronić przed przedwczesną śmiercią.

 

Za egzemplarz do recenzji dziękuję autorce Justynie Kamińskiej.

Link do opinii
Avatar użytkownika - agnieszka_rowka
agnieszka_rowka
Przeczytane:2024-02-22, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy