Shogun: Powieść o Japonii

Tom 1 cyklu Saga Azji

Bohaterem powieści jest żyjący na przełomie XVI i XVII wieku angielski żeglarz i awanturnik John Blackthorne. W 1600 roku los rzuca go do Japonii, gdzie zostaje wciągnięty w wir intryg i walk o władzę w decydującym dla tego kraju momencie historycznym.

Trwająca od wiosny do jesieni akcja kończy się w przeddzień słynnej bitwy pod Shekigaharą, w której samuraje Ieyasu Tokugawy (powieściowy Toranaga) wycięli w pień kilkadziesiąt tysięcy przeciwników dowodzonych przez Ishido Mitsunariego, dając początek trzechsetletniemu panowaniu sh?gunów z rodu Tokugawa.

"Sh?gun" to doskonale skonstruowana, wielowątkowa powieść przygodowa, w której elementy romansu, powieści historycznej i sensacyjnej zostały stopione w całość wyjątkowo atrakcyjną dla czytelnika, tak fascynującą i egzotyczną, że mimo objętości trudno się od niej oderwać.

Informacje dodatkowe o Shogun: Powieść o Japonii:

Wydawnictwo: vis-a-vis Etiuda
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: Shogun: A Novel of Japan
Tłumaczenie: Małgorzata Grabowska, Andrzej Grabowski

Kup książkę Shogun: Powieść o Japonii

Shogun: Powieść o Japonii - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-11-03,

„SHOGUN” Jamesa Clavella to powieść wyjątkowa wśród literatury przygodowo – awanturniczej, spędziłem cudowny tydzień, delektując się tą niezwykła historią. Już od pierwszych stron poczułem swoisty klimat fascynacji autora kulturą Dalekiego Wschodu, który i mi się udzielił z każdą przeczytaną stroną. To, w jaki sposób opisał średniowieczną Japonię budziło mój podziw, powieść ekscytowała i pobudzała mą wyobraźnię, tym bardziej, iż sam jestem miłośnikiem kultury Kraju Kwitnącej Wiśni i lubię chłonąć informację na ten temat.

Akcja opowieści ma miejsce na przełomie XVI i XVII wieku dotychczasowi monopoliści na morzach i oceanach, czyli Hiszpanie i Portugalczycy, stopniowo tracą pozycje władzy absolutnej, ale w dalszym ciągu posiadają w ręku patent w postaci rut i tajnych instrukcji, które pozwalają im szybko płynąć do wybrzeży Dalekiego Wschodu, w wyniku, czego zmonopolizowali handel w tym obszarze.

Aby złamać tę uprzywilejowaną pozycję handlową kontrolowaną przez Jezuitów, z misją zostaje wysłany nasz główny bohater powieści, czyli John Blackthorn heretyk, pilot, angielski żeglarz w jednej osobie, który pilotując fregatę pod holenderską banderą dociera do wybrzeży Japonii po długim i wyczerpującym rejsie z niewielką grupą wycieńczonych współtowarzyszy.

Będąc intruzem w obcym świecie, nie dociera do niego, co się wokół dzieje, wkrótce zostaje uwięziony by ostatecznie stać się samurajem oraz doradcą Toranagi miejscowego daimyo. James Clavell na kartach swojej powieści w idealny sposób połączył fikcję literacką z tłem autentycznych wydarzeń historycznych, które miały miejsce na kilka miesięcy przed bitwą pod Sekigaharą w roku 1600, która była przełomowa dla dziejów Japonii w tamtym okresie. Zrobił to tak umiejętnie, że momentami miałem wrażenie, że historia ta wydarzyła się naprawdę, a autor był jej uczestnikiem i obserwatorem, dlatego tak dokładnie ją opisał.

Pięknie słowami namalował obrazy kultury japońskiej, dzięki nim dowiedziałem się wielu szczegółów, na przykład poznałem tradycje i obyczaje, zrozumiałem, czym dla samurajów był kodeks busido, zakosztowałem nieznanych dotąd smaków orientu, zobaczyłem jak wygląda od kuchni praca i życie kurtyzan, a wszystko podane w bardzo przystępny sposób.

Powieść obfituje w barwny język, wspaniałe dialogi między bohaterami, znajdziemy również nieco humoru, intryg, spisków, religijnych konfliktów, geograficznych odkryć i podbojów. Książka skierowana jest niewątpliwie do szerokiej rzeszy czytelników, bowiem każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Prawdziwa perła wśród literatury, to powieść pobudzająca wyobraźnię, ukazująca zderzenie skrajnie różnych kultur, a wszystko podane w przystępny sposób, budzący zachwyt i podziw dla kunsztu literackiego autora.

Przede mną kolejne powieści tego autora z pewnością również będą to dzieła wybitne, bo jest to autor nazywany przez czytelników i krytyków „Mr. Bestseller”, dziś już wiem, że słusznie. Pozdrawiam wszystkich czytających:) Jack_

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2015-06-30, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki - 2015,
Przełom XVI i XVII wieku, czas dalekich podróżych, handlu korzeniami i zdobywania nowych kolonii. O prymat na dalekim wschodzie i wpływy w Japonii rywalizują Anglicy z Portugalczykami, mającymi do pomocy kościół katolicki. Los rzuca do kraju kwitnącej wiśni Johna Blackthorne'a, który zmuszony jest walczyć o przeżycie w nieznanym, wrogim otoczeniu, wśród obcych, przeważnie nieprzyjaznych ludzi, w wirze dworskich intryg i walk o władzę. Zdolności przystosowawcze i talent do języków pozwalają mu dość szybko poznać kulturę i obyczaje Japończyków, na tyle, by poradzić sobie w niesprzyjającym otoczeniu, wśród fałszywych przyjaciół i otwartej wrogości tych, którzy zazdroszczą obcemu wpływów i rozsnącego szacunku samurajów. Obszerna, wielowątkowa powieść, opisująca Japonię od najwyższych do najniższych warstw, niestroniąca od żadnych aspektów życia, pokazująca złożoność polityki, kultury, obyczajów i wzajemnej zależności grup społecznych. Na poły obyczajowa, na poły sensacyjno-przygodowa, przykuwająca uwagę atrakcyjną egzotyką, przez którą trudno się od powieści oderwać, pozwala poznać fascynujący kraj, ciekawych ludzi, specyficzne zwyczaje, całkowicie odmienne od europejskich, w nader pouczającej, historycznej scenerii. Przystosowywanie się Blackthorne'a do nowych warunków przebiega czasem w otoczce niebezpieczeństwa, gdy niewłaściwe zachowanie może sprowadzić nagłą śmierć, a czasem wzbudza śmiech zabawnymi nieporozumieniami czy językowymi łamańcami (można nawet liznąć podstawy japońskiego). Zdecydowanie warto przeczytać - duża przyjemność, a i korzyść znaczna z poznania dalekiego kraju. (Ocena: 5,5)
Shogun jest niezwykle piękną, dokładnie dopracowaną, a przez to niezwykle wciągającą powieścią. James Clavell dzięki niezwykle barwnym opisom, umiejętności budowania nastroju oraz znajomości historii pozwala nam na dosłowne przeniesienie się do świata feudalnej Japonii, gdzie odkrywamy zupełnie inne spojrzenie na samurajów i bushido, od tego przedstawianego nam przez współczesne media. Japonia XVI wieku dla pierwszych przybyłych tam europejczyków wydawała się miejscem tak odmiennym, jak dla nas mogłaby się wydawać obca planeta po drugiej stronie galaktyki, niezrozumiała, niegościnna, ale niekiedy również urzekająca, a wręcz fascynująca. Podobną przygodę, razem z głównym bohaterem przeżywamy my, przyglądając się czynom, zgłębiając myśli i poznając kulturę mieszkańców tego hermetycznego i długo rozwijającego się państwa. Mogłabym napisać ze niesamowite jest jak wiele zachować współcześni Japończycy wynieśli z tamtych czasów, ale nie, nie jest to niesamowite, jest to tylko dowód na to że żadnej innej kulturze do tej pory nie udało się ich zdominować, a to w moim odczuciu jest bardzo dobre. W każdym razie, każdy kto chce choć trochę poznać Japonię, powinien poznać choć cząstkę jej historii, do czego świetnie nadaje się ta oto piękna powieść.
Avatar użytkownika - cadiah
cadiah
Przeczytane:2013-02-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Uwaga!! Ta książka wciąga!! Dzięki wspaniałemu kunsztowi pisania autora wprowadza czytelnika w świat japońskich zwyczajów, przygód, romansów z przełomu XVI/XVII w.; jest skonstruowana na kształt powieści przygodowo-historycznej, jak i sensacyjnej.
Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon
Przeczytane:2014-10-03, Ocena: 6, Przeczytałem, Przeczytane,
Avatar użytkownika - WiedzmAnn
WiedzmAnn
Przeczytane:2014-03-10, Ocena: 5, Przeczytałem, lekkie, obyczajowość,
Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Film
Whirlwind
James Clavell0
Okładka ksiązki - Whirlwind

Podczas II wojny światowej oficer Królewskiej Artylerii. Pojmany przez Japończyków, spędził trzy i pół roku w obozie jenieckim o złej sławie w Changi....

Tai-Pan: Powieść o Hongkongu
James Clavell0
Okładka ksiązki - Tai-Pan: Powieść o Hongkongu

Na przekór przeciwnościom losu dwie handlowe potęgi rywalizują ze sobą o władzę nad brytyjską kolonią w Hongkongu i monopol na handel z Chinami...