Sielanki

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Porywająca eksplozja wyobraźni autora Lincolna w Bardo

Tancerz erotyczny nawiedzany przez ducha zmarłej ze strachu ciotki, podejrzany coach udzielający światłych rad swoim wyznawcom, czy para neandertalczyków, zmuszanych do przejścia na wegetarianizm - na pozór zabawne opowieści pełne są wieloznaczności, niedopowiedzeń i zwrotów akcji.

W Sielankach George Saunders pokazuje nam, że świat, w którym żyjemy, jest karykaturą - mogącą śmieszyć, ale budzącą podskórny lęk.

Brawurowo łączy drobiazgowy realizm z groteską i niepodrabialnym poczuciem humoru Saunders buduje w mistrzowski sposób obraz człowieka zagubionego w meandrach XXI wieku. To proza hipnotyzująca, wwiercająca się w głąb myśli, niepozwalająca o sobie zapomnieć.

Saunders opowiada dokładnie takie historie, jakich dziś potrzebujemy - Thomas Pynchon

George Saunders - jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich, porównywany z Raymondem Chandlerem czy Markiem Twainem. Laureat wielu nagród literackich, m.in. Nagrody Bookera.

Informacje dodatkowe o Sielanki:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-09-29
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324063147
Liczba stron: 304

Tagi: Proza literacka bóg

więcej

Kup książkę Sielanki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Sielanki - opinie o książce

Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2021-11-09, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

W ,,Sielankach" Saundersowi udało się ukazać słabe punkty, pięty achillesowe gdzie kryje się ludzki strach, wstyd, poczucie porażki i ogromna potrzeba akceptacji. Co prawda autor skupia się i opisuje społeczeństwo amerykańskie, ,,pariasów" tegoż kraju, ale ja z łatwością potrafiłam przełożyć to sobie na język i sytuację życiową większości Polaków, dlatego tym bardziej mnie ta książka dotknęła. 

Bohaterowie 6 opowiadań marzą o tym, o czym marzą wszyscy ludzie na Ziemi - o szczęściu, spokoju, sukcesie zawodowym, dobrej, stabilnej pracy, zdrowiu dla siebie i rodziny, ale system w którym tkwią im to uniemożliwia przez co trwają w marazmie poczucia beznadziei, rozpaczy i użalania się nad sobą. 

 

Każdy tekst był tu na swój sposób wyjątkowy, każdy wielowymiarowo opowiedział mi historię człowieka połamanego, zrezygnowanego, ale wciąż nietracącego nadziei na lepsze jutro. ,,Sielanki" nie są tak beztroskie jak mogłoby się wydawać po tytule i okładce ale zdecydowanie warto po nie sięgnąć.   

Link do opinii
Avatar użytkownika - Pistol
Pistol
Przeczytane:2021-10-26, Ocena: 6, Przeczytałem,

Saunders to mistrz opowiadania o zwykłych ludziach, takich jak my wszyscy z czułością, bez zadęcia, z ogromnym poczuciem humorem. Doskonale włada sarkazmem i ironią. Absurd to też jedno z ważnych narzędzi jego sztuki, ale najbardziej zaskakujące jest to, że jego historyjki są tak abstrakcyjne, że aż przerażająco prawdziwe. Jestem pod wrażeniem jak udało mu się opisać nasz rozpadający się świat i skupić go w soczewce lekkich, zabawnych opowiadań. Dzięki temu znacznie łatwiej jest przełknąć tę gorzką prawdę o człowieku podłym, zawistnym i niekoniecznie rozwiniętym intelektualnie. Rządzą nami instynkty, żądze i pragnienia, dlatego mamy świat, jaki mamy. Na szczęście jednak są pisarze, żeby nam ten świat przetłumaczyć.

Link do opinii
Inne książki autora
Lincoln w Bardo
George Saunders0
Okładka ksiązki - Lincoln w Bardo

Trwa wojna secesyjna, śmierć codziennie zbiera swe tragiczne żniwo. Pewnego zimowego dnia zabierze też chłopca imieniem Willie, ukochanego synka prezydenta...

Kąpiel w stawie podczas deszczu
George Saunders0
Okładka ksiązki - Kąpiel w stawie podczas deszczu

Bestseller ,,New York Times'a". Jedna z najważniejszych książek 2021 roku w USA. Autor nagrodzonego Bookerem Lincolna w Bardo George Saunders sięga...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy