Partner wydania: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Zanim pod Tatrami zaczęli się regularnie pojawiać turyści, Zakopane zamieszkiwał ,,lud na pół dziki, chytry i chciwy". Rafał Malczewski pisał zaś, że ,,zmienna aura Zakopanego kładła zdrowego w bety, halny wiatr wytracał chorych na płuca, z silniejszych robił alkoholików".

Jak więc doszło do tego, że to miejsce niebezpieczne dla kieszeni i groźne dla zdrowia stało się ulubionym celem turystycznym Polaków, a dla wielu artystów, pisarzy i kompozytorów - domem?

Agnieszka Lisak postanowiła znaleźć odpowiedź na to pytanie. Zmieniające się warunki życia, rozwijający się transport, dzięki któremu miejscowość zyskała łączność ze światem, a także coraz większa popularność wędrowania bez praktycznego celu, czyli turystyki. Na kartach tej książki nie brakuje też popularyzatorów Zakopanego. Nie tylko Tytusa Chałubińskiego, najbardziej znanego miłośnika Tatr, ale i księdza Stolarczyka, Sabały, Walerego Eljasza-Radzikowskiego czy Stanisława Barabasza. Ludzi, którzy rozsławili urok sielankowania pod Tatrami.

Informacje dodatkowe o Sielankowanie pod Tatrami. Życie codzienne i niecodzienne Zakopanego w XIX wieku:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2019-08-07
Kategoria: Inne

Tagi: XIX wiek (ok. 1800-1899)

Kup książkę Sielankowanie pod Tatrami. Życie codzienne i niecodzienne Zakopanego w XIX wieku

Sielankowanie pod Tatrami. Życie codzienne i niecodzienne Zakopanego w XIX wieku - opinie o książce

Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale
Agnieszka Lisak0
Okładka ksiązki - Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale

Autorka zaprasza czytelników do staropolskiej alkowy, gdzie działo się naprawdę wiele. Nasi pradziadowie podlegali tym samym słabościom i pragnieniom,...

Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale
Agnieszka Lisak0
Okładka ksiązki - Miłość staropolska. Obyczaje, intrygi, skandale

Autorka zaprasza czytelnika na chwilę do staropolskiej alkowy, gdzie działo się naprawdę wiele. Nasi pradziadowie podlegli tym samym słabościom i pragnieniom...