Skradziona dama

Mona Lisa to najsłynniejszy obraz na świecie. Zna go chyba każdy, bez względu na to, ile wie o sztuce i w jakim kręgu kulturowym żyje. Tajemnicza dama przedstawiona przez Leonarda da Vinci of wieków przyciąga zagadkowym uśmiechem, intrygując zarówno zwykłych ludzi, jak i znawców sztuki. Sławą zaczęła się cieszyć, kiedy, po rewolucji francuskiej, trafiła z kolekcji królewskiej francuskiej do Luwru. Jednak to był dopiero początek jej przygód. W 1911 roku ukradł ją z muzeum włoski robotnik. W czasie II wojny światowej znalazła się wśród 4000 tysięcy dzieł wywiezionych z Luwru i ukrytych w obawie przed niemiecką grabieżą.

Laura Morelli, historyczka sztuki i autorka bestsellerowych powieści historycznych inspirowanych słynnymi dziełami sztuki, w książce Skradziona dama przenosi nas do Florencji epoki renesansu, kiedy powstawał niezwykły portret Mony Lisy, a także do Francji czasów II wojny światowej, gdzie podróżujemy przez Luwr, wspaniałe zamki w Dolinie Loary oraz średniowieczne opactwa na południu Francji. Oczami Belliny Sardi, służącej Lisy Gherardini sportretowanej przez Leonarda, oglądamy realia obyczajowe i historyczne Florencji przełomu XVI i XVI wieku, przez wojenne losy arcydzieła prowadzi nas zaś pracująca w Luwrze Anne Guichard. Obie kobiety, które dzieli je 500 lat, zostały połączone misją ocalenia dla potomnych wspaniałego obrazu Leonarda. To wspaniała opowieść o burzliwych losach arcydzieła oraz ludzi, dzięki którym możemy się dziś nim zachwycać.

Informacje dodatkowe o Skradziona dama:

Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2023-09-27
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: The Stolen Lady

Tagi: Literatura historyczna

Kup książkę Skradziona dama

Skradziona dama - opinie o książce

Mona Lisa to jeden z najsłynniejszych obrazów na świecie i prawdziwa ikona sztuki. To dzieło stało się symbolem kultury i jest rozpoznawane na całym świecie, niezależnie od poziomu zrozumienia sztuki czy przynależności kulturowej. Jej tajemniczy uśmiech i subtelne wyraz oczu sprawiają, że obraz ten przyciąga uwagę i inspiruje zarówno laików, jak i znawców sztuki, które wciąż zachowuje swoją magię i pozostaje obiektem fascynacji przez wieki.

,,Skradziona dama" to niezwykła opowieść, która ukazuje się czytelnikowi jak skarbnica ukrytych tajemnic, rozkwitających jak niespotykane kwiaty na polu literatury. Fabuła tej powieści to misternie spleciona sieć intryg, emocji i wyjątkowego piękna.

Akcja rozgrywa się w malowniczej i kulturalnej Florencji, co samo w sobie stanowi zaproszenie do podróży w magiczny świat sztuki i historii. Autorka mistrzowsko łączy przeszłość i teraźniejszość, co nadaje powieści wielowarstwowy charakter. Wątki historyczne splatają się z tajemnicami rodzinymi, tworząc naprawdę urzekającą opowieść.

Język w powieści jest pełen poetyckich opisów, które przenoszą czytelnika w magiczny świat włoskiej kultury i sztuki. Pisarka potrafi malować obrazy słowami, tworząc atmosferę, która przykuwa i wręcz przesiąka zmysły. Jej opisy florenckich zabytków, malowniczych krajobrazów i dzieł sztuki są tak realistyczne, że można poczuć zapach kwitnących kwiatów w toskańskich ogrodach i zobaczyć każdy detal renesansowych arcydzieł.

Książka dotyka ważnych tematów związanych z historią i sztuką. Autorka pokazuje, jak sztuka jest świadkiem historii, a jednocześnie ofiarą okrucieństwa wojen i ludzkiej chciwości. Czytelnik jest świadkiem moralnych dylematów związanych z ocalaniem dziedzictwa kulturowego i zwracaniem skradzionych dzieł ich prawowitym właścicielom.

Co najważniejsze, ,,Skradzona dama" to opowieść o poszukiwaniu tożsamości i tajemnicach rodzinnych, które wpływają na nasze życie w sposób, którego często nie jesteśmy świadomi. To także historia o znalezieniu skarbów w świecie sztuki, które odkrywają nie tylko historię, ale także naszą własną duszę.

Nocny portret
Laura Morelli0
Okładka ksiązki - Nocny portret

W trakcie II wojny światowej na terenach polskich masowo rabowane były cenne dzieła sztuki i zabytki. Wśród nich znalazła się także Dama z gronostajem...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;