Skruszony gangster

Kto może zostać świadkiem koronnym? W jaki sposób odbierane są wyjaśnienia, a następnie zeznania od takiej osoby? Na czym polega np. metoda przesłuchania FBI? Na jakim etapie i kto decyduje o przyznaniu statusu koronnego? Czy koronny to zawsze twardy gangster, a może ktoś, kto ratuje za wszelką cenę swoją skórę? I wreszcie - jak wygląda życie tych, którzy dbają o jego bezpieczeństwo - policjantów. Szukając odpowiedzi na te pytania, Gabriela Jatkowska przeprowadziła dziesiątki rozmów z ludźmi z obu stron barykady: świadkami koronnymi, adwokatami, kryminologami, policjantami, sędziami, dając czytelnikowi możliwość wglądu w świat, o którego istnieniu nie wiemy prawie nic.

Informacje dodatkowe o Skruszony gangster:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2021-07-14
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Skruszony gangster

Skruszony gangster - opinie o książce

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-09-07, Przeczytałem,

Świadek koronny nawrócony gangster czy wyrachowany spryciarz?
Jeszcze jakiś czas temu miano świadka koronnego budziło kontrowersje i stawiało wiele pytań.
Mam wrażenie, że jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych koronnych rozwiał wiele z nich. Stał się komercją i zarobkiem.
No właśnie czy świadek koronny nie powinien być osobą o zmienionej tożsamości, miejscu zamieszkania i wszelki ślad o nim nie powinien zaginąć?
Świadek koronny kim jest? Kto może nim zostać? Na jakim etapie decyduje się o przyznaniu tego statusu? Czy koronny to cwany gangster i silny tylko w grupie? Czy to faktycznie skruszony przestępca, a nie cwaniak, który chce ratować się przed więzieniem?
Na te w i dużo więcej pytań znajdziecie odpowiedzi w tej książce.
Książka jest reportażem, ale w bardzo przejrzystej formie. Konkretne pytania i odpowiedzi. Oprócz tego autorka opisuje jak działały grupy przestępcze, wspomina o byłych gangsterach, pojawia się dużo person. Co jest dodatkowym atutem.
Autorka przeprowadziła dziesiątki wywiadów zarówno z policjantami, służbami specjalnymi, prokuratorami , jak i gangsterami.
Polecam jeśli lubicie reportaże i jeśli interesujecie się tym tematem. Polecam również tym, którzy są zwyczajnie ciekawi jak to wygląda z drugiej strony. O czym nie mówi się w mediach i co owiane jest nutką tajemnicy.

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2021-09-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Wtapia się w tło i funkcjonuje w nowym miejscu jak zwykły śmiertelnik, nie rzucając się nikomu w oczy. Stara się byc miły, codziennie wychodzi po zakupy, idzie po gazety czy papierosy, ale miewa też różne nietypowe zachcianki.

Świadek koronny. Kim jest i kto może nim zostać ? Co kieruje przestępcą, że decyduje się "sprzedać" kolegów? Jak wygląda jego dalsze życie po przejściu na "lepszą" stronę?

Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w książce Gabrieli Jatkowskiej.
Autorka przeprowadziła dziesiątki wywiadów z byłymi gangsterami, policjantami, prokuratorami. W swojej książce zamieściła rozmowy nie tylko z osobami związanymi z życiem świadka koronnego, wspomina ona również słynne grupy przestępcze i najbardziej znanych gansterów.
"Skruszony gangster" to rzetelnie napisany reportaż, który zawiera mnóstwo informacji i ciekawostek dotyczących świata przestępczego, świadków koronnych jak i pracy funkcjonariuszy zajmujących się ochroną gangsterów, którzy zdecydowali zmienić swoje życie.
Na szczególną uwagę zasługuje również wzmianka o funkcjonowaniu jednostek penitencjarnych w Polsce dla więźniów niebezpiecznych, tak zwanych "N".

Ja osobiście nigdy nie zagłębiałam się w wiedzę o przebiegu procesu zostania świadkiem koronnym, więc dla mnie była to niezwykła przyjemność poznać pracę służb od podszewki. Pani Gabriela wykonała kawał rzetelnej reporterskiej roboty.
Polecam każdemu, nie tylko osobom lubiącym reportaże. Ta książka zdecydowanie zasługuje na uwagę.

Nigdy nie byłam fanką reportaży jednak ta książka pokazała, że bardzo się myliłam. Oj, nie tego się spodziewałam i bardzo dobrze. Lektura tak mnie zaskoczyła, zachwyciła i wciągnęła, że nawet nie zauważyłam kiedy dotarłam do ostatniej stronicy.
Dla takiego laika jak ja, nie było problemu z przyswojeniem sobie nowych terminów, zagadnień czy zrozumieniem tekstu. Autorka tworząc tę książkę włożyła w nią całe swoje serce i duszę. To widać jak dopracowany, wręcz dopieszczony w każdym szczególe jest reportaż. Język jest prosty, ciekawy i co najważniejsze zrozumiały. Ukazane są tu kulisy z życia gangsterów objętych programem, ale także ich droga zanim zostali świadkami koronnymi. Poznajemy reguły panujące w tym świecie, warunki w jakich przyszło im żyć oraz prawa, które muszą przestrzegać.
Pani Jatkowska przeprowadziła masę rozmów nie tylko z przestępcami, ale również policjantami, sędziami, adwokatami, kryminologami i innymi osobami związanymi z tym procederem. Jedni niczego nie ukrywają i śmiało dzielą się informacjami, ale część jest bardziej powściągliwa i zdarza im się udzielać wymijających odpowiedzi. Jednak muszę przyznać, że wszystko tworzy harmonijną całość i daje zrozumiały obraz. Masa ciekawostek, interesujące fakty sprawiają, że czyta się bardzo szybko i łatwo przyswajamy sobie zawarte informacje. Przyznaję, że lektura mnie oczarowała i bardzo zaintrygowała. Było wiele pytań, które mnie nurtowały i znalazłam na nie tutaj odpowiedzi. Wyjaśnione zostały różnice między świadkiem koronnym a małym świadkiem koronnym, kto ma szansę nim zostać, jakie warunki musi spełniać oraz inne równie ważne zagadnienia. Jestem usatysfakcjonowana i pełna szczerego podziwu dla autorki, że stworzyła coś innego a zarazem tak ciekawego. Mój apetyt na taki gatunek tylko się wzmógł.
Nie musicie interesować się tą tematyką by sięgnąć po „Skruszonego gangstera”. Zapewniam, że książka wami zawładnie, dacie się ponieść fabule i spędzicie miło czas czytając. Na nudę przy tej lekturze nie ma mowy, zapewniam i polecam.
Dziękuję wydawnictwu W. A. B. za egzemplaż recenzencki.

Nie wyróżnia się niczym.
Być może mieszka obok Ciebie i jest najlepszym sąsiadem na świecie.
On.
Świadek koronny.
Gangster, który ,,przeszedł na jasną stronę mocy".
Odwrócony.

Kto może nim zostać?
I czy robi to, bo faktycznie ma dosyć bycia bandziorem, czy przemawia przez niego czysta kalkulacja?
Czy życie w ukryciu faktycznie jest takie fajne?
Jak wyglądają zeznania, ochrona takiej osoby?
W jaki sposób doszło do powstania CBŚ?

Na te i na wiele innych pytań autorka stara się odpowiedzieć, rozmawiając z policjantami, funkcjonariuszami ZOŚK-i, naczelnikami, prokuratorami, adwokatami, a także samymi świadkami koronnymi.
Jaki obraz wyłania się z tych rozmów?
Przeczytacie w książce.

Ja sama sięgając po nią myślałam, że będzie to historia ,,skruszonego" gangstera, który pragnie opowiedzieć nam o tym, jak się nawrócił.
Tymczasem otrzymałam znakomity i rzeczowy reportaż, do tego okraszony wywiadami z ludźmi, którzy znają cały proces powstawania instytucji ,, świadka koronnego" od podszewki, sami go współtworzyli i co najważniejsze, dzielą się z nami tą wiedzą w sposób przystępny i ciekawy.

Dla mnie, osoby, która wcześniej miała raczej nikłe pojęcie o tym, jak to wszystko wygląda, była to bardzo interesująca lektura, skłaniająca do wielu przemyśleń.
Z wielu rzeczy nie zdawałam sobie sprawy i patrzyłam wyłącznie z mojej perspektywy.
Teraz nie wiem tak do końca co mam myśleć o odwróconych, bo jednak zdradzili oni swoich przyjaciół.
Ale z drugiej strony przysporzyli się do rozbicia grup przestępczych i też zapłacili za to wysoką cenę.
Bo, jak przeczytacie w książce, życie w ukryciu wcale nie jest takie proste, jak im się wydawało.

Uwielbiam literaturę faktu. Tym bardziej jeżeli dotyczy tematyki mafii, przykrywkowców albo… Czarnobyla. Tak, przyznaję - mam bzika na punkcie Czarnobyla, a moim marzeniem jest się ta udać! Może dziwne marzenie, ale moje i jak najbardziej do spełnienia ?

Jednak „Skruszony gangster czyli jak się zostaje świadkiem koronnym” jak wskazuje sam tytuł mówi o gangsterach. Gabriela Jatkowska w swoim reportażu od podszewki przybliża nam instytucję świadka koronnego. Wykorzystuje do tego wiele rozmów ze świadkami koronnymi, policjantami, naczelnikami, sędziami, kryminologami, czy adwokatami. Dzięki temu poznajemy ten świat z różnych perspektyw, jednak momentami było widać, że rozmówcy się hamują i wymijająco odpowiadają na zadawane im pytania. Nie można mieć im tego za złe. Instytucja świadka koronnego rządzi się swoimi prawami, a co za tym idzie trzeba przestrzegać pewnych reguł. Jednakże jako osoba mocno interesująca się tym tematem byłam bardzo zadowolona z lektury i dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy. Książka uświadamia także czytelnikowi, że życie jakie prowadzą świadkowie koronni wcale nie jest takie proste. Jest to pasmo wyrzeczeń, zdrad i strachu.

Jeśli interesuje Was tematyk instytucji świadka koronnego to zdecydowanie sięgnijcie po ten reportaż. Jest to świetny przewodnik dla laika w tym temacie i na pewno dowiedziecie się z niego czegoś ciekawego. Całość napisana jest przestępnym językiem dzięki czemu lektura „Skruszonego gangstera” to czysta przyjemność.

Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II Rzeczypospolitej
Gabriela Jatkowska0
Okładka ksiązki - Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II Rzeczypospolitej

Kto był ojcem polskiego sportu? Czy najpopularniejsza lekkoatletka II RP była mężczyzną? Jak pływak został agentem? Dlaczego wybitnego piłkarza skazano...

Echa dawnej Warszawy. Kryminalne opowieści
Gabriela Jatkowska0
Okładka ksiązki - Echa dawnej Warszawy. Kryminalne opowieści

Autorka jest absolwentką politologii Uniwersytetu Warszawskiego i dziennikarką specjalizującą się głównie w tematyce kryminalnej, przede wszystkim warszawskiej...