Śledztwa Sherlocka Holmesa

Wydawnictwo: Skrzat
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788374377294
Liczba stron: 208

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Arthur Conan Doyle należy do kręgu tych twórców, którzy stworzyli nieśmiertelnych bohaterów, do dziś fascynujących czytelników. Jego literackim dzieckiem jest jeden z najsłynniejszych detektywów – tajemniczy i ekscentryczny Sherlock Holmes, londyńczyk, który metodą dedukcji, posługując się żelazną logiką i mistrzowsko wiążąc na pozór nic nieznaczące fakty radzi sobie z zagadkami kryminalnymi nie do rozwiązania. "Śledztwa Sherlocka Holmesa" to zbiór opowiadań o najciekawszych prowadzonych przez genialnego detektywa sprawach, gdzie dedukcja, logiczne myślenie i zdolność kojarzenia na pozór błahych faktów zadecydowały o zwycięstwie sprawiedliwości nad zbrodnią.

Kup książkę Śledztwa Sherlocka Holmesa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Śledztwa Sherlocka Holmesa

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2014-02-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,

Sherlock Holmes jest postacią wyjątkową i niepowtarzalną. To genialny detektyw, który odznacza się doskonałym umysłem. Przez wielu uważany jest za wirtuoza analitycznego rozumowania. Potrafi dostrzec każdy najdrobniejszy szczegół, a dzięki umiejętności dedukcji łączyć z pozoru niepowiązane ze sobą fakty w jedną logiczną całość. Ma swoje własne, unikalne sposoby prowadzenia śledztwa, które nie zawsze idą w zgodzie z literą prawa. Nie ma zagadki czy zbrodni, której by nie rozwiązał. Wśród spraw, których się podejmuje, wiele jest tragicznych, kilka komicznych, mnóstwo po prostu dziwnych, jednak ani jednej zwykłej. Najchętniej angażuje się w te, które są nietypowe, lub wręcz nieprawdopodobne. Pracuje bardziej z zamiłowania niż chęci wzbogacenia się. I mimo tego, że ma awersję do rozgłosu i często odsuwa się w cień pozwalając innym osobom zebrać laury za rozwikłanie danej sprawy, jego nazwisko budzi respekt i postrach wśród całego społeczeństwa. Cechuje go dwoista natura - w jednej chwili potrafi przejść ze stanu apatii w istny wulkan tryskający niczym nieokiełznaną energią.

Niedawno, dzięki lekturze książki "Przygody Sherlocka Holmesa", miałam przyjemność zapoznać się z kilkoma sprawami, które udało mu się pomyślnie rozwiązać. Był to zbiór siedmiu opowiadań, które ukazały się na naszym rynku nakładem Wydawnictwa Skrzat w serii "Klasyka z feniksem". W cyklu tym pojawiają się historie, po które chętnie sięgają rzesze czytelników, mimo tego, iż od czasu ich pierwszej publikacji minęło często kilkadziesiąt lat, a nawet więcej. Nic więc dziwnego, że opowiadania autorstwa Arthura Conana Doyle o detektywie Sherlocku Holmes'ie pojawiają się na naszym rynku z logo tegoż cyklu. Podczas lektury „Przygód Sherlocka Holmesa“ przyjemnie spędziłam czas, a kiedy dotarłam do końca książki, zapragnęłam zapoznać się z kolejnymi przygodami tego słynnego detektywa. Do mej biblioteczki zawitała książka „Śledztwa Sherlocka Holmesa“, a ja czym prędzej zabrałam się za jej czytanie.

Tak jak w przypadku "Przygód Sherlocka Holmesa", tak i w "Śledztwach Sherlocka Holmesa" narratorem jest współpracownik i najbliższy przyjaciel detektywa, doktor John Watson. Przez cały okres, w którym służył on Sherlockowi pomocą i swą medyczną wiedzą (a było to blisko dziesięć lat), dokumentował wszelkie dokonania swego przyjaciela zapisując najważniejsze szczegóły z każdej wspólnie zbadanej przez nich sprawy. W książce "Śledztwa Sherlocka Holmesa" mamy możliwość zapoznać się (ponownie) z siedmioma historiami, które uznane zostały za jedne z ciekawszych (na co wskazuje podtytuł książki "najciekawsze historie"), w jakich brał on udział. 

Na pierwszy ogień idzie opowiadanie pt "Liga Rudowłosych". Do Sherlocka Holmesa zgłasza się nijaki Jabez Wilson, który zaczyna opowiadać mu o swoim problemie. Wszystko zaczęło się od ogłoszenia o naborze do Ligi Rudowłosych. Osobom spełniającym warunki obiecywano lekką pracę za godziwą płacę. Wilson został przyjęty i przez ostatnie kilka tygodni pracował w biurze Ligi. Jednak ostatnio, kiedy poszedł do pracy okazało się, że zniknął wszelki ślad po ich działalności. Tylko dlaczego? Kolejna historia ("Trzech studentów") przenosi nas do jednego z miast uniwersyteckich, w którym to detektyw przyjrzy się sprawie dotyczącej tego, że ktoś zakradł się do pokoju pewnego wykładowcy, aby skopiować testy egzaminacyjne. Podejrzenie pada na trzech studentów zamieszkujących pokoje nad gabinetem wykładowcy. Tylko czy faktycznie któryś z nich ponosi winę? W opowiadaniu "Sprawa tożsamości" Holmes wyciągnie pomocną dłoń do Mary Sutherland. Kobieta pragnie dowiedzieć się, co przydarzyło się jej narzeczonemu, który przepadł bez wieści w drodze do kościoła, w którym miał się odbyć ich ślub. Do jednych z najczęściej spotkanych przestępstw należą te dotyczące włamań bądź też morderstw. Jeśli połączymy oba te występki otrzymamy historię pt "Układanka z Reigate", w której to zagrożeniu ulegnie nawet życie samego Holmesa. Piąte śledztwo ("Człowiek z blizną") dotyczyć będzie poszukiwań męża Kate Whitney. Wyszedł on przed dwoma dniami i przepadł bez śladu. Ostatni raz kobieta widziała go w oknie jednego z mieszkań znajdujących się nad palarnią opium, a kiedy wparowała do niego wraz z policją znaleziono jedynie jego ubranie. Cóż właściwie pan Whitney porabiał w tak podejrzanym miejscu? Jaki związek ze sprawą może mieć człowiek z blizną na twarzy? Przedostatnie opowiadanie pt "Nakrapiana przepaska niesie śmierć" uznawana jest za jedną z dziwniejszych spraw, w jakie zaangażował się Holmes. Dotyczyć ona będzie zagadkowej śmierci bliźniaczej siostry Helen Stoner, która nim umarła przez kilka nocy słyszała wyraźne świszczenie. Ostatnimi słowami nieboszczki było "Boże! Helen! To przepaska! Nakrapiana przepaska!" (s. 161). O co tu może chodzić? Czy siostra zmarłej ma powody, by obawiać się o swe życie? W ostatniej historii "Umierający detektyw" nasz narrator poczuje paraliżujący strach o życie swego przyjaciela. Przez trzy dni Sherlock nikogo do siebie nie wpuszczał, a i sam nie opuszczał mieszkania. W końcu jego wierna gospodyni zwraca się o pomoc do Watsona, jako jego przyjaciela, a przede wszystkim ze względu na to, iż jest on lekarzem. Kobieta bowiem przeczuwa, iż Sherlock Holmes umiera. Czy jest to prawdą? I dlaczego detektyw upiera się, aby sprowadzić nijakiego Calvertona Smitha twierdząc, że tylko on jest w stanie mu pomóc?

Muszę przyznać, że przyjemnością były dla mnie chwile spędzone przy lekturze książki "Śledztwa Sherlocka Holmesa". Po raz kolejny mogłam przekonać się, jak nietuzinkową i nadzwyczajną postacią jest detektyw z Baker Street. Wszystkie historie zawarte w tym zbiorze są bardzo ciekawe i świetnie się je czyta. To czysta rozrywka w najlepszym wydaniu, jak i świetne ćwiczenie dla naszych umysłów, bowiem przyglądając się szczegółom poszczególnych spraw możemy sami pobawić się w detektywów i spróbować odkryć ich przebieg oraz zakończenie. To doskonała lektura dla czytelników w każdym wieku. Krótko mówiąc - gorąco polecam!

Moja ocena: 5/6
recenzja z mojej strony: http://magicznyswiatksiazki.pl/sledztwa-sherlocka-holmesa-arthur-conan-doyle-recenzja-416/

Link do opinii
Avatar użytkownika - Licz
Licz
Przeczytane:2012-11-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Pamiętniki Sherlocka Holmesa
Arthur Conan Doyle0
Okładka ksiązki - Pamiętniki Sherlocka Holmesa

Doktor Watson, przyjaciel najsłynniejszego detektywa wszech czasów, prowadzi czytelnika przez labirynt 11 opowiadań, w których zbrodnia przybiera różne...

Sherlock Holmes. Tom 2
Arthur Conan Doyle0
Okładka ksiązki - Sherlock Holmes. Tom 2

Nowe wydanie z oryginalnymi ilustracjami Sidneya Pageta! Dolina trwogi Sherlock Holmes i doktor Watson otrzymują zaszyfrowany list od podwładnego geniusza...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Królewska rozgrywka
Melisa Łada
Królewska rozgrywka
Jesteśmy twoi
Anna Ficner-Ogonowska
Jesteśmy twoi
Zgodne małżeństwo
Aleksandra Tyl
Zgodne małżeństwo
Echowa Góra
Lauren Wolk
Echowa Góra
Pola. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Pola. Wnuczka wariatki
Odzyskany los
Marzena Rogalska
Odzyskany los
Światło i cień
Katarzyna Majgier
Światło i cień
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy