Śledztwo setnika

Tom 1 cyklu Kroki wiary

Setnik Alban, dowódca garnizonu w Galilei, żywi ambicje, by pewnego dnia zostać przywódcą w samym Rzymie. Chcąc dowieść swej wartości, podejmuje się niezwykłego zadania, w którym zaryzykuje swoją karierę, przekonania, a nawet życie.

Lea zostaje wysłana do domu Poncjusza Piłata, gdy bogactwo i wpływy jej rodziny zostały na zawsze utracone. Jej bliscy oczekują, że Piłat zaaranżuje jej małżeństwo. Jednak mimo pięknego oblicza i dobrej pozycji narzeczonego Lea uważa, że los żony setnika jest gorszy niż śmierć.

Zagadka zaginionego ciała pewnego Rabbiego jednoczą Leę i Albana w poszukiwaniu odpowiedzi na te same pytania. To, co odkrywają, zmienia wszystko w ich życiu.

Janette Oke
Znana kanadyjska autorka ponad 70 książek, między innymi sześciotomowej powieści Głos serca (na jej podstawie nakręcono serial).

Davis Bunn
Czterokrotny zdobywca nagrody Christy Award, bestsellerowy autor książek sprzedanych w ponad 7 milionach nakładu w 20 językach.

Informacje dodatkowe o Śledztwo setnika:

Wydawnictwo: Psalm18.pl
Data wydania: 2019-01-14
ISBN: 978-83-946935-5-8
Tytuł oryginału: Centurion's wife
Tłumaczenie: Małgorzata Wołochowicz

Kup książkę Śledztwo setnika

Śledztwo setnika - opinie o książce

Avatar użytkownika - Blogo
Blogo
Ocena: 5, Przeczytałam,

Powieść „Śledztwo Setnika” przenosi nas w świat rzymskiej prowincji, którą była wtedy Judea, do 33 roku naszej ery.

Główni bohaterowie powieści, Lea i Alban, mają za sobą podobny bagaż doświadczeń. Oboje, każde z osobna, dostają od swoich przełożonych zadanie, którego wypełnienie nieodwołalnie splecie ich losy i wywróci ich dotychczasowe życie do góry nogami.

Setnik o imieniu Alban potrafi zjednywać sobie ludzi. Stara się być wierny swoim żołnierskim powinnościom, ale jednocześnie nie lubi niepotrzebnego przelewu krwi. Nawet niektórzy nieprzychylni mu legioniści przyznają, że setnik to dobry przywódca i doskonały wojownik. Jego podwładni są mu wdzięczni, że troszczy się o to, aby również szeregowi żołnierze nie narażali niepotrzebnie swojego życia. Równocześnie dostrzegają jego zdolności taktyczne. Alban łapie w zasadzkę nieuchwytnych dotąd bandytów, nie tracąc przy tym żadnego z swoich ludzi, podczas gdy jego poprzednik przy podobnej próbie stracił wielu wojowników. Setnik traktuje wszystkich z szacunkiem. Jego bezkonfliktowa postawa powoduje, że postrzegany jest za przyjaciela religijnych Judejczyków i jest przez nich uważany za człowieka sprawiedliwego. On sam odżegnuje się od tych opinii.

Jest ambitnym człowiekiem. Pragnie szacunku ze strony Rzymian. Dla Albana początkowym motywem zdobycia ręki Lei jest awans w hierarchii społecznej. Jako drugi z kolei syn naczelnika galijskiej wioski, nosi w sercu głęboką urazę do swojego starszego brata i żal do ojca. Choć targają nim niejednokrotnie silne uczucia, potrafi trzymać je na wodzy, ale bardzo chciałby odpłacić bratu za doznane krzywdy… Piłat zgadza się na zaręczyny z kobietą o którą zabiega dzielny setnik, ale warunkiem małżeństwa z Leą jest znalezienie przez niego odpowiedzi na trzy pytania, które niepokoją rzymskiego namiestnika.

Lea, pochodząca z arystokratycznej rodziny, jest rozgoryczona utratą rodziny i majątku. Strata miłości ze strony ojca oraz doświadczenia jej starszych sióstr nie wpływają korzystnie na jej nastawienie do mężczyzn i małżeństwa.

Otoczenie widzi ją jako "inteligentną, cichą i powściągliwą". W domu Piłata, gdzie pełni obowiązki służącej, swoją postawą zdobywa zaufanie jego małżonki Proculi, a także przychylność wielu osób spośród służby. Ta kobieta również ma dar zjednywania sobie ludzi. Jest pracowita, gospodarna, uczciwa i odważna. Po kilku latach służby okazuje się, że jej opiekun oddaje ją za mąż za nieznanego jej rzymskiego setnika a ona nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia.

W tym samym czasie cierpiącą na częste migreny Proculę zaczynają męczyć nieprzyjemne sny. Zaniepokojona Procula wykorzystuje Leę aby kontrolować działania swojego męża. Dziewczyna otrzymuje także polecenie, aby wkręcić się w towarzystwo wyznawców zmarłego Proroka i dzięki temu monitorować działania ludzi, którzy twierdzą, że Jezus wciąż żyje.

Książka trzyma w napięciu. Autorzy dają nam wgląd w środowisko religijnych przywódców żydowskich, bezpośrednio związanych z zagadką, którą musi rozwiązać Alban. Niektórzy członkowie Sanhedrynu nie są zbyt szczęśliwi z powodu prowadzonego przez niego śledztwa. Jak można się spodziewać, król Herod również knuje własną intrygę. Śmierć Proroka nie pozostaje bez wpływu również na wykonawcach wyroku. Dobry znajomy Albana, setnik Atticus nie może sobie poradzić z poczuciem winy związanym z śmiercią Jezusa. Jeden ze strażników strzegących grobu zmarłego Proroka, pełen przerażenia zeznaje o wydarzeniach, których był świadkiem, a które wykraczają poza to co jego prosty, żołnierski umysł może sobie wyobrazić.

Alban odpowie na pytania zadane przez Piłata, ale namiestnik nie będzie zadowolony z jego odpowiedzi. Czy wobec tego Lea i Alban będą mogli zostać małżeństwem?

Autorzy doskonale malują obraz sylwetek bohaterów, ich wygląd, cechy charakteru oraz to jak widzą ich inni, natomiast świat duchowych przeżyć Lei i Albana długo pozostaje dla nas tajemnicą.

W tej książce podoba mi się interesujący opis zesłania Ducha Świętego. Bardzo ciekawe są również rozmowy Albana z Józefem z Arymatei, dzięki którym możemy zobaczyć co czuli niektórzy gorliwi wyznawcy religii żydowskiej po przyjęciu przez nich faktu zmartwychwstania Jezusa.

Mimochodem poznajemy klimat panujący w rzymskim wojsku oraz bezwzględne sposoby na utrzymywanie pokoju na ziemiach pod panowaniem cesarstwa rzymskiego. Dzięki krótkim opisom łatwo możemy wyobrazić sobie wygląd rzymskiej łaźni, wnętrze rezydencji Piłata czy świat ubogich mieszkańców Judei.

Interesujące jest jak potoczą się losy żony Piłata. Czy dręczące ją sny były tylko drogowskazem przygotowanym przez Boga dla Lei?

Zastanawiam się czy Alban i Lea wytrwają w świeżo odnalezionej wierze? Jak będzie wpływała na losy ich przyjaciół? Czy Alban będzie mógł kontynuować karierę wojskową?

Wiele pytań pozostaje w książce bez odpowiedzi. Kilka interesujących wątków powieści zdecydowanie czeka jeszcze na rozwinięcie. Zastanawiam się czy będziemy mieli okazję poznać dalsze losy bohaterów "Śledztwa setnika". Jak dla mnie, portrety Lei i Albana zarysowane na początku książki mają duży, i tutaj nie do końca wykorzystany, potencjał do napisania kolejnych części tej historii.

Książki Davisa Bunna sprzedały się w ponad 7 milionach egzemplarzy w 20 językach. Na podstawie książki Janette Oke nakręcono znany pewnie niektórym Czytelniczkom serial „Głos serca”.

Powieść warta przeczytania!Polecam.

Błogo

Droga do Damaszku
Janette Oke, Davis Bunn 0
Okładka ksiązki - Droga do Damaszku

Fascynująca opowieść osadzona w dramatycznych wydarzeniach u zarania chrześcijaństwa. Pierwsi chrześcijanie uciekają przed prześladowaniami. Ich głównym...