Ślicznotka doktora Josefa

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2021-09-29

Nowe wydanie niezwykłej powieści jednej z najciekawszych polskich pisarek, laureatki Nagrody Literackiej Gdynia, autorki ,,Krótkiej wymiany ognia" i ,,Tkanek miękkich", które zachwyciły krytykę literacką oraz czytelników.

,,Ślicznotka doktora Josefa" to odważna, mocna i bezkompromisowa opowieść o starości dzieci Holokaustu, a także śmiałe i niespotykane w literaturze spojrzenie na istotę ciała, które zarazem zbawia i zdradza. Powieść Zyty Rudzkiej dotyka najtrudniejszych tematów - i robi to bezlitośnie, ale i z humorem. Nie pozostawia obojętnym, oburza, jednocześnie uwodząc.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Ślicznotka doktora Josefa

Opinie o książce - Ślicznotka doktora Josefa

Avatar użytkownika - zaBOOkowana
zaBOOkowana
Przeczytane:2021-09-21, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2021,

Akcja powieści rozgrywa się w domu spokojnej starości. Pensjonariusze wracają wspomnieniami do przeszłości, która była trudna i bolesna. Ci ludzie, teraz u schyłku życia, czekający na odwiedziny bliskich, to niegdysiejsze dzieci z obozów śmierci.

Pojawiają się tutaj także retrospekcje głównej bohaterki, której ciałem fascynował się Mengele, a ten był przecież odpowiedzialny za różne eksperymenty pseudomedyczne. Pani Czechna chwali się współmieszkańcom, że była Miss Auschwitz. Jest wręcz dumna z tego, iż doktor Mengele wybrał ją sobie spośród tysięcy młodych dziewczynek. A może to tylko maska, którą przybiera kobieta, by wymazać te okropne wspomnienia?

W rzeczywistości doświadczenia obozowe w książce pojawiają się sporadycznie, choć dziecięca trauma wraca z podwójną siłą tuż przed śmiercią.

Starszy człowiek to nadal człowiek. Z uczuciami i emocjami. Z marzeniami i pragnieniami, pomimo wielu chorób, które zaatakowały jego liche ciało. Z taką myślą trzeba się oswoić, bowiem spotka ona każdego z nas.

Z penisem jak z mężem. Trudno o ideał
Zyta Rudzka0
Okładka ksiązki - Z penisem jak z mężem. Trudno o ideał

Mężczyźni wyznają, że kochają nawet najmniejszą część naszego ciała. W praktyce bywa całkiem inaczej. To seksualne leniuchy. Niejednej z nas łatwiej...

Krótka wymiana ognia
Zyta Rudzka0
Okładka ksiązki - Krótka wymiana ognia

Powieściowy powrót cenionej autorki po kilkunastu latach milczenia. Krótka wymiana ognia, czyli historia miłosnego piekła. Fragmenty losów...