S這neczny

Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: Horror
J瞛yk orygina逝: polski

Ocena: 4.4 (5 g這s闚)

S豉wek Szatkowski, czterdziestoletni rozwiedziony programista, rusza z Warszawy do Pragi, by odwiedzi ci篹ko chorego ojca. Jego podr騜 rozpoczyna si w ciemno軼iach, zimnie i ciszy na niemal opustosza造m dworcu. Wczesna pora, stare wagony, d逝gie korytarze i nieuprzejma kelnerka w warsie nie poprawiaj mu nastroju. W przedziale, gdzie wkr鏒ce daje o sobie zna zm璚zenie, dr璚z go dziwne sny, wracaj przykre wspomnienia. Aby je odegna, rozpoczyna w璠r闚k mi璠zy wagonami, obserwuj帷 innych pasa瞠r闚. Gdy zaczyna nawi您ywa z nimi kontakt, sprawy przybieraj nieoczekiwany obr鏒. Ka盥a up造waj帷a minuta, ka盥y przejechany kilometr, precyzyjnie odmierzane monotonnym stukotem k馧 p璠z帷ego w mroku poci庵u, przybli瘸j S豉wka do odkrycia upiornej tajemnicy, kt鏎ej korzenie tkwi w bolesnym wydarzeniu z przesz這軼i.

Andrzej Wardziak – z wykszta販enia t逝macz j瞛yka angielskiego oraz scenopisarz. Debiutowa w 2013 roku „Infekcj”, zasypuj帷 stolic Polski hordami nieumar造ch. W jego dorobku jest te jej kontynuacja „Infekcja. Exodus” (2016), a tak瞠 dwie inne powie軼i: „Si鏚ma dusza” (2015) i „Przedwieczny zew” (2020). Wyszarpywane dobie resztki czasu po鈍i璚a na wspinanie, gry fabularne i planszowe oraz w璠r闚ki po lasach z 穎n i wiernym kompaktowym burkiem. Pasjonat tatua簑 i ci篹kiej muzyki, kt鏎a towarzyszy mu praktycznie zawsze podczas pisania.

Kup ksi捫k S這neczny

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - S這neczny

Oto kolejny w mojej czytelniczej kolekcji niestraszny horror.

S豉wek wyrusza w podr騜 poci庵iem z Warszawy do Pragi, jedzie odwiedzi chorego ojca. Wydaje si, 瞠 b璠zie to zwyk豉 podr騜, zwyk造 poci庵. Nic bardziej mylnego! Poci庵 pe貫n jest dziwnych postaci, przera瘸j帷ych wagon闚, okazuje si, 瞠 czas p造nie w nim inaczej, a wysi捷 z niego nie jest wcale 豉two.

Rzeczywisto嗆 miesza si tu ze snem, przywidzeniem, zjaw. Psychodeliczny, klaustrofobiczny klimat sprawia, 瞠 nie spos鏏 oderwa si od lektury! Polecam podczas czytania w陰czy muzyk, kt鏎 nuci S豉wek!

Podoba mi si pomys, niez貫 jest wykonanie, ale za ma這 horroru w horrorze. Dla mnie to thriller z elementami horroru. Troch czuj si oszukana, bo chcia豉m horroru! Ale nie marudz za bardzo, bo to niez豉 powie嗆 jest, taka z drugim dnem, zmuszaj帷a do refleksji, do zadawania trudnych pyta.

Polecam!

Opustosza造 dworzec. Ciemna, wczesna pora. Jakikolwiek szmer wywo逝je irracjonalny strach. Znacie to uczucie?

Takie chwile grozy prze篡 S豉wek, ale na szcz窷cie wyczekiwany poci庵 nadjecha. Zapowiada si przed nim d逝ga podr騜, z Warszawy do Pragi w odwiedziny do ci篹ko chorego ojca. Nie wie jednak, 瞠 jego podr騜 b璠zie niczym przeja盥磬a tunelem strachu. Czy na pewno wie dok康 jedzie?

S豉wek porusza si mi璠zy starymi wagonami niczym w psychodelicznym 郾ie. Osoby, kt鏎e mija po swej drodze s jakie dziwne. Atmosfera z ka盥 kolejn stacj jest coraz bardziej upiorna i mroczna. Poczujecie si uwi瞛ieni w klaustrofobicznym i metalowym, p璠z帷ym monstrum.

Wraz z up造wem czasu zaczniecie odczuwa niepok鎩, poczujecie dreszcz strachu na karku. B璠ziecie si zastanawia czy bohater 郾i, oszala, a mo瞠 jedno i drugie. To w tym poci庵u rzeczywisto嗆 przeplata si z kliszami z przesz這軼i i koszmarami sennymi.

To podr騜 do w豉snego wn皻rza i swojego sumienia. To nie tylko zmierzenie si z demonami przesz這軼i, to droga ku u鈍iadomieniu sobie pope軟ionych grzech闚. To bolesne grzebanie w ropiej帷ych ranach. Wyst瘼ki z przesz這軼i nie pozostaj bez echa, a z這 ma cz瘰to ludzkie oblicze. Czy ka盥y potrafi zmierzy si sam ze sob, ze swym mrocznym ja?

To bardzo klimatyczna i jednocze郾ie oniryczna historia, z domieszk czarnego humoru, momentami groteskowa.

Dzi polecam Wam melancholijn i poniewieraj帷 przeja盥磬. Ciekawe czy wysi康ziecie z przedzia逝 b璠帷 ju innymi lud幟i?

Bez w徠pienia "S這neczny" to jedna z lepszych ksi捫ek jakie w tym roku przeczyta豉m.

S豉wek Szatkowski rusza z Warszawy do Pragi, by odwiedzi ci篹ko chorego ojca. Jego podr騜 rozpoczyna si w zimnie, ciemno軼iach i ciszy na niemal opustosza造m dworcu. Nastroju nie poprawia mu nieprzyjemna kelnerka i budz帷y groz poci庵. W przedziale dr璚z go dziwne sny i wracaj przykre wspomnienia. Aby je odegna zaczyna w璠r闚k pomi璠zy wagonami nawi您uj帷 kontakt z innymi pasa瞠rami.

Nie wie, 瞠 ka盥y przejechany kilometr przybli瘸 go do odkrycia upiornej tajemnicy, kt鏎ej korzenie tkwi w przesz這軼i.

Akcja dzieje si niespiesznie, S豉wek s逝cha muzyki i dzieli si z nami spostrze瞠niami z podr騜y, ale im d逝瞠j trwa ta podr騜, tym robi si ciekawiej i mroczniej a do zatrzymania oddechu.

To, co wyp造nie z jego serca zmrozi krew w naszych 篡豉ch, bo chocia czego jeste鄉y w stanie si domy郵a, to prawda zostanie nam rzucona prosto w twarz jak wilczy och豉p budz帷 obrzydzenie.

Czy jeste鄉y w stanie wybaczy?

Czy wyruszymy ,,S這necznym" razem ze S豉wkiem w dalsz drog?

To ju zale篡 od nas samych...

Egzystencja
S豉wek to programista. Wygl康a dok豉dnie tak, jak sobie go wyobra瘸cie (ale ja nie lubi takiego generalizowania)- wysoki, zaro郾i皻y, oty造 facet, introwertyk, kt鏎y skrywa w sobie wiele gorzkich chwil i walczy z nimi na sw鎩 specyficzny spos鏏. Mocno prze篡wa 鈍iat i ka盥e wydarzenie. Wi璚, kiedy wyrusza w podr騜 do Pragi, staje si ona jego wypraw w g陰b siebie, gdzie przyjdzie mu walczy z w豉snymi l瘯ami, wyrzutami sumienia, a na szali b璠zie jego 篡cie. Autor mocno skupi si na postaci S豉wka, przez ponad 200 stron buduj帷 jego profil psychologiczny, kt鏎y co rusz odkrywa przed czytelnikiem jakie smaczki. Ca這嗆 wewn皻rznych przemy郵e (bo na tym w wi瘯szo軼i opiera si ca豉 historia) g堯wnego bohatera otrzymujemy z perspektywy widza, jednak autor stara si my郵i S豉wka przenie嗆 do umys逝 czytelnika. Tak, aby鄉y mogli zamieni si z nim miejscem. Jednak, to co w prawdziwym 篡ciu si sprawdza (1000 my郵i przelatuj帷ych przez umys), to w ksi捫ce staje si p造tk, chaotyczn gmatwanin, kt鏎a finalnie nu篡.

,,S這neczny" to taka sentymentalna podr騜 w czasie. Rzeczywisto嗆 g堯wnego bohatera buduj elementy, kt鏎e wielu z nas kojarz si z ,,starymi dobrymi czasami". Podr騜e PKP z i muzyka siedz帷a mocno w g這wie. Ka盥y wie, 瞠 w klaustrofobicznych przedzia豉ch poci庵闚 mia造 miejsce nie jedne mroczne wydarzenia. I autor w tak zamkni皻ej przestrzeni osadzi akcj. Do嗆 szybko to co pouk豉dane i realne, zamienia si w oniryczny koszmar. Czas przestaje mie znaczenie, przestrze co rusz zatacza ko這, a S豉wek nieustannie wariuje, bo logiczne my郵enie programisty zostawi na peronie, a gdy trzeba pchn望 ca這嗆 do przodu, to... traci przytomno嗆 (serio?).

Misternie budowany g瘰ty klimat rozmywa si w powodzi schematyzmu i nu膨cych, przegadanych moment闚. Tajemniczy, mroczni wsp馧pasa瞠rowie S豉wka, gin w mnogo軼i prostych zabieg闚 i irracjonalnych zachowa g堯wnego bohatera. Nie czu przez to, jak wa積 rol odgrywaj. Czytaj帷 nie mia豉m ochoty ich analizowa, rozk豉da na czynniki pierwsze ich jestestwa i przypisywa symboliki. Dlaczego? Bo tak samo, jak g堯wny bohater - byli mi oboj皻ni.

Akcja ksi捫ki jest bardzo powolna. Autor stopniowo popycha j w prz鏚, przy czym misternie buduje rzeczywisto嗆 naoko這 bohatera. Dok豉dne opisy, przemy郵enia, znaki zapytania - to co co spowalnia akcj. Po pewnym czasie jest troch szybciej, co si zaczyna dzia, rzeczywisto嗆 faluje, wspomnienia wp造waj do g這wy S豉wka, jednak znu瞠nie - ilo軼i wszechobecnych bod嬈闚 pozostaje. I chocia nie mam problemu z wolnymi historiami, snuj帷ymi si niczym mg豉, to ,,S這neczny" jest zwyczajnie przegadany. Dziwi mnie, gdy nie jest to pierwsza ksi捫ka autora. Ale z drugiej strony, wyobra瘸m sobie, jak ci篹kim orzechem do zgryzienia by這 osadzenie akcji w ograniczonej przestrzeni.

Ostatni element, kt鏎y mocno zosta zaznaczony w powie軼i - to muzyka. Jednym spos鏏, w jaki autor wplata j w tekst - przypadnie do gustu, inni (w tym ja) powiedz, 瞠 jest to mocno naci庵ane i kiczowate. Ta jedna piosenka, kt鏎a ma swoje wyt逝maczenie, w wydarzeniach z przesz這軼i fajnie tworzy klimat i stanowi do嗆 mroczny element w 篡ciu g堯wnego bohatera. Jednak wstawki z innych utwor闚, kt鏎e pojawiaj si w g這wie S豉wka, bo akurat pasuj do tego co on robi, s ciekawe pierwsze dwa- trzy razy. Przy wi瘯szej ilo軼i, trzeba niesamowitego wyczucia, aby wprowadza je ze smakiem i unikn望 sztuczno軼i. Potem to ju zdarta p造ta.

Mam wra瞠nie jakby ca這嗆 by豉 na si喚 dopi瘯szana, sztucznie pompatyczna, pomieszana z potoczno軼i. A ma zaledwie 250 stron! Troch ma straszy, troch poucza, a jeszcze wi璚ej wrzuca w weird fiction. Finalnie wszystkiego troch uda這 si autorowi lizn望, pokaza 瞠 pisa umie, wprawnie operuje s這wem, jednak brakuje tutaj chemii na p豉szczy幡ie historia-czytelnik.

Podsumowanie
Kiedy my郵 ,,S這neczny" to w g這wie pojawia mi si g堯wnie wspomnienie tego, jak ta ksi捫ka mnie wym璚zy豉. Cho pieczo這wicie budowany klimat wraz z warstw psychologiczn S豉wka, w teorii powinny mnie porwa, to te 250 stron m璚zy豉m prawie tydzie. I nie zrozumcie mnie 幢e - najnowsza ksi捫ka Andrzeja Wardziaka, nie jest z豉, okre郵i豉bym j jako zwyczajnie dobr, lecz przekombinowan, przegadan. Czu, 瞠 autor chcia dostarczy czytelnikowi tak wiele emocji, 瞠 finalnie wyszed z tego niez造 ba豉gan. Prowadzenie akcji w zamkni皻ej przestrzeni, unikaj帷 nudy i powtarzalno軼i to bardzo trudna sztuka. I cho czu, 瞠 autor wprawnie operuje s這wem, to ca這嗆 wypad豉 s豉bo. Ani nie straszy, chocia bazuje na kilku znanych horrorom motywach, niby sk豉nia do refleksji, ale robi to w tak nu膨cy spos鏏, 瞠 brakuje tego efektu ,,wow". Nieustannie s造cha za to d德i瘯 tocz帷ych si wagon闚 po torach. Tutututu tutututu tutututu, wprost j康ra ciemno軼i ludzkiego sumienia.

Inne ksi捫ki autora
Infekcja: Exodus
Andrzej Wardziak0
Ok豉dka ksi您ki - Infekcja: Exodus

Autor w poprzedniej cz窷ci pod tytu貫m Infekcja: Genesis obna篡 stereotypowe my郵enie wsp馧czesnego spo貫cze雟twa. Tak, zombie mo瞠 by ka盥y z nas....

Przedwieczny zew
Andrzej Wardziak0
Ok豉dka ksi您ki - Przedwieczny zew

Poczu豉 zapach zanieczyszczonego powietrza. Smak ska穎nej wody. I ogarn掖 j gniew na widok zniszczonego 安iata. Jej 安iata. Katarzyna Piskorczyk...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
P貫zent – carkiem niekotrzebna rzecz