Służąca

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2019-10-02
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788366201361
Liczba stron: 400

Ocena: 4.4 (5 głosów)

Los trzydziestoletniej służącej, Marianny Zaczkiewicz, zdaje się przesądzony. Wyrokiem sądu w roku 1896 zostaje skazana na wieloletnie ciężkie roboty na Syberii. Popełniła zbrodnię i musi za nią zapłacić, choć w jej mniemaniu to ona jest skrzywdzoną ofiarą, niesłusznie skazaną i uwięzioną. Trafia na koniec świata ciężko chora i umierająca, lecz wbrew wszystkiemu się nie poddaje. Przystosowuje się do nowych warunków życia na zesłaniu i marzy o powrocie oraz… zemście. Poruszająca historia kobiety zdradzonej i wykorzystanej, która postanowiła sama wymierzyć sprawiedliwość i odnaleźć odebrane jej szczęście. Czy w pogoni za wymierzeniem kary swoim oprawcom Marianna zaleczy rany i zapomni o koszmarach przeszłości?

Tagi:

Kup książkę Służąca

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - redaktor
redaktor
Przeczytane:,
Zemsta najlepiej smakuje na zimno. Ale czy może „na zimno" mścić się kobieta, która straciła wszystko? Pracując w jednym ze szlacheckich dworków, marzyła o wielkiej miłości, awansie społecznym i wychowywaniu dziecka z mężczyzną, którego kochała. Dostała niesprawiedliwy wyrok – wiele lat Sybiru. Sybiru, z którego się nie wraca. W swojej powieści Służąca Weronika Wierzchowska oddaje głos prawdziwej kobiecie, jednak jej losy literacko przetwarza i ubarwia, czyniąc jeszcze bardziej dramatycznymi. Fabuła jest bardzo absorbująca, choć można byłoby uznać, że została ułożona z elementów, które doskonale znamy. Młoda, naiwna dziewczyna i zepsuty zamożny mężczyzna. Marzenie o szczęściu, które ostatecznie zmienia się w pragnienie zemsty. Autorce udaje się połączyć poszczególne elementy tak, że unika literackiego schematu czy sztampy. Nie bez znaczenia są też interesujące realia, w których rozgrywa się akcja. Codzienność szlacheckiego dworku pod koniec XIX wieku okazuje się autentycznie fascynująca. Wierzchowska sprawnie ukazuje przepaść między życiem szlachty – nawet stopniowo ubożejącej – oraz służby, niemal pozbawionej praw, wykonującej swoje obowiązki niezależnie od pory dnia czy nocy. Oczywiście, dla chłopki służba we dworze staje się szansą na zmianę losu. Nie musi już martwić się o wikt i opierunek, ma dach nad głową. Trudno jednak przypuszczać ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Służąca

Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2021-02-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 2021,
Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2020-09-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Powieść trzyma w napięciu, ale denerwujące jest przeskkiwanie akcji, brak konsekwencji w kończeniu wątków akcji. Nie wiadomo w jaki sposób z pociągu Marianna znalazła się w szpitalu, czy choćby jak dalej trwały spotkania bohaterki ze stepową babą. Mania przeszła metamorfozę, z naiwnej chłopki przeistoczyła się w kobietę, która radzi sobie w każdej sytuacji, pewną siebie i swoich możliwości. Tylko nie widzi swojego błędu młodości, kiedy miała nadzieję, że książę popełni mezalians i ożeni się ze zwykłą chłopką.

Link do opinii

Ciekawa, ale nierówna książka. Momentami, szczególnie na początku, miałam wrażenie, że autorka dopiero się wprawia w pisaniu. Wprawiali się też chyba redaktorzy/korektorzy, którzy zostawili sporo błędów - a różnica między słowami "bród" i "brud" czy "kompletować" i "kontemplować" powinna być chyba dla nich oczywista.
Opowieść podobno miała być wzruszająca, ale nie znalazłam ku temu powodu.  Losy zesłańców bywały wstrząsające, ale akurat ta historia zdaje się być fikcją literacką (nie znalazłam w książce informacji na ten temat). Niezależnie od tego odbiór książki zakłócały też ciągłe przeskoki z miejsca na miejsce i dość opisowy styl. W życiu bohaterki zdarzyło się wiele dramatycznych rzeczy, ale trudno się było w to wczuć. Bez emocji, ale mimo wszystko nie żałuję lektury.

Link do opinii
Inne książki autora
Po nowe życie
Weronika Wierzchowska; 0
Okładka ksiązki - Po nowe życie

Po zakończeniu drugiej wojny światowej trzy dziewczyny z 1. Samodzielnego Batalionu Kobiecego przemierzają na ciężarówkach, furmankach, konno i...

Zobacz wszystkie książki tego autora