Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie

Ludzie pozostawiają po sobie przeogromną ilość śmieci!

Możemy je znaleźć nie tylko na wysypiskach czy w spalarniach, ale i w lasach, w oceanach, w kosmosie, na Księżycu, a nawet na Marsie! Czy wiecie, dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?

W dawnych czasach nie wszystko trafiało do kosza, a większość odpadków udawało się przetworzyć. Jak więc obecnie ograniczyć ilość produkowanych śmieci? I czy recykling rozwiąże problem ich nadmiernej ilości? A może da się prowadzić życie całkowicie bezśmieciowe (zero waste)?

Z tej książki dowiecie się nie tylko wszystkiego o śmieciach, ale też odkryjecie, jak skutecznie walczyć z ich nadmiarem, tak by uchronić naszą Ziemię przed ekologiczną katastrofą!

Informacje dodatkowe o Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-09-01
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
Tłumaczenie: Katarzyna Łakomik

Tagi: proekologia edukacja nauka poradnik dla dzieci

Kup książkę Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie - opinie o książce

Avatar użytkownika - katee87
katee87
Przeczytane:2023-07-08, Ocena: 5, Przeczytałem,

"Śmieci" to kolejna proekologiczna książka od wydawnictwa Babaryba, która przykuwa uwagę czytelnika już od pierwszych stron. W obecnych czasach, gdy zagrożenia i dewastacja środowiska stają się coraz bardziej widoczne, ta publikacja jest niezwykle ważnym głosem przestrzegającym przed alarmującą ilością śmieci, które codziennie produkuje ludzkość.

Autorka w wyjątkowy sposób przedstawia nam brutalną rzeczywistość - ogromne ilości śmieci wyrzucane zarówno w lasach, jak i do wód, toksyczny dym ulatniający się do atmosfery, zanieczyszczający powietrze, oraz konsumpcjonizm, który doprowadził do tego niepokojącego stanu rzeczy.

Czy wiecie, że plastikowe opakowania można znaleźć również na dnie Rowu Mariańskiego oraz w kosmosie?!

Książka nie tylko nakreśla skalę problemu, ale również stawia pytania i skłania do dyskusji. Jak radzić sobie z zepsutym sprzętem lub ubraniami, których już nie potrzebujemy? Czy koniecznie musimy używać plastikowych sztućców lub słomek?Czym jest zero waste? Autorka sugeruje rozwiązania podkreślając rolę jaką odgrywa świadomość i odpowiedzialność za przyszłe pokolenia.

Dzięki informacjom przekazywanym w jasny i konkretny sposób, prostym i przystępnym językiem każdy czytelnik może łatwo zrozumieć temat oraz podjąć działania w swoim własnym otoczeniu. Książka skupia się na tym, jak skutecznie walczyć z nadmiarem śmieci oraz jak uchronić Ziemię przed klimatyczną katastrofą. Prezentuje całościowe podejście do problemu, uświadamiając, że śmieci są nieodłącznym elementem życia, a ich ilość jest zdecydowanie za duża.

Nie brakuje tu również fascynujących faktów. Dowiadujemy się na przykład, że niektóre śmieci trafiają do muzeum, jak słynny pisuar Marcela Duchampa.

(Sama miałam okazję oglądać "Kolumnę kurzu" Hanny Nowickiej powstałej z zanieczyszczeń zebranych w mieszkaniu autorki).

Książka porusza również temat segregacji śmieci, historii śmieci oraz odpadów promieniotwórczych, dostarczając holistycznego obrazu problemu.

"Śmieci" to mądra i pouczająca książka, która z pewnością pobudzi do działania. Jej krótki tekst, przekazany w sposób jasny i konkretny, sprawia, że jest to lektura dostępna dla każdego. Ta książka jest nie tylko ważnym głosem w walce o ochronę środowiska, ale również inspirującym przewodnikiem, który pokazuje nam, jak możemy zmienić nasze postawy i wpłynąć na los planety.

Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2023-01-02, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Według statystyk tylko jeden Polak w ciągu roku wytwarza blisko 360 kg odpadów komunalnych (dane za rok 2021). W skali całego kraju to wartość rzędu kilkunastu mln ton!
Porównując wynik z innymi krajami, jesteśmy poniżej średniej europejskiej, która wynosi około 500 kg rocznie na osobę. Czy mamy powód do dumy? Nie sądzę.
Rozwój gospodarczy, postęp technologiczny i dobrobyt sprawiają, że kupujemy więcej, a zdatne w dalszym ciągu do użytku rzeczy wymieniamy na nowe, począwszy od ubrań, a na meblach i elektronice kończąc.
O tym dlaczego śmieci stają się globalną bolączką i czy są sposoby na ich redukcję w naszym codziennym życiu pisze Gerda Raidt w książce pt. "Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!". Autorka w prostym przekazie przedstawia czytelnikom zalety segregacji odpadów, opowiada o sposobach ich przetwarzania (recyklingu), nadmienia w jaki sposób magazynowane są odpady niebezpieczne.
Zaprasza w podróż do przeszłości, kiedy to wiele rzeczy naprawiano, bądź przetwarzano w warunkach domowych.
Wskazuje ponadto, że śmieci znajdują się w każdym zakątku świata, a nawet poza nim, gdyż można je znaleźć nawet w kosmosie! Zalegają u wybrzeży małych, biednych krajów, tworząc tanie składowiska dla ich bogatych, wysokorozwiniętych sąsiadów. Zaśmiecają rzeki, morza i oceany, stwarzając realne niebezpieczeństwo dla żyjących tam zwierząt.
Książka zawiera wiele cennych wskazówek. Mówi w jaki sposób możemy zminimalizować ilość odpadów we własnym gospodarstwie domowym. Jest ciekawą lekcją ekologii dla najmłodszych, edukuje, składnia do refleksji i otwiera oczy.
Wyrzucone przez Adriatyk śmieci widziałam na własne oczy. Woda wyrzuciła bańki po oleju napędowym, plastikowe butelki, puszki. Nie wyobrażałam sobie, że moje dziecko bawi się pomiędzy nimi beztrosko. Zaczęłam je zbierać. Dołączyły do mnie dwie osoby. Dwie, spośród wielu wypoczywających, roześmianych i cieszących się słońcem ludzi. Czy takiego wypoczynku pragniemy? Czy wolimy nie widzieć i udawać, że to nie nasza sprawa?

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2022-12-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,

ŚMIECI - obecne z nami od zawsze, ale dopiero od pewnego czasu stanowiące wielki problem dla wszystkich ludzi i przede wszystkim dla naszej planety. Otóż jest nas coraz więcej - już niemalże osiem miliardów, a co za tym idzie produkujemy coraz więcej śmieci, które zaśmiecają lądy i morza. Na szczęście wciąż jest jeszcze czas, by zatrzymać owe zaśmiecanie naszej Ziemi, o czym w piękny sposób przekonuje najmłodszych znakomita książka pt. ,,Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem świata", która ukazała się w naszym kraju nakładem Wydawnictwa Babaryba.

Pozycja ta stanowi sobą coś na wzór interesującego poradnika na temat tego, jak ograniczać produkcję śmieci. Poradnika zabawnego, niezwykle przystępnego w swej postaci i opatrzonego znakomitą porcją pięknych ilustracji. Tym samym też książka ta niesie sobą z jednej strony niezwykle cenne walory edukacyjno-wychowawcze, z drugiej zaś bardzo przyjemną rozrywkę, która w tym przypadku przybiera nie tylko porywającą, ale przede wszystkim i ważną, pro ekologiczną wymowę.

Twórczyni tej książki - Gerda Raidt, prowadzi nas oto przez śmieciowy problem naszego świata, ukazując m.in. historię ludzkości ze śmieciami w tle, gdy te nie były poddawane żadnej segregacji, przedstawiając obecne zanieczyszczenie naszej błękitnej planety i związane z tym zagrożenie dla ludzi i zwierząt, jak i wreszcie wskazując na podejmowane już działania - na czele z segregacją odpadków, czy też życiem wedle zasady ,,zero waste", czyli ponownym wykorzystywaniu starszych rzeczy, w nowej postaci. I co istotne, owe informacje odnoszą się zarówno do globalnego spojrzenia na kwestię śmieci, jak i na nasze codzienne, domowe działania, które mogą okazać się równie ważnymi i skutecznymi.

Znakomitym jest również to, że oprócz czystej wiedzy, wielu przydatnych wskazówek względem tego, jak ograniczać produkcję śmieci, jak je segregować oraz jak wielką korzyścią jest naprawa zepsutych urządzeń i przedmiotów, a nie kupowanie w ich miejsce nowych..., młodzi czytelnicy znajdą tu również wiele zabawnych scen, które obrazują m.in. codzienne sytuacje znane każdemu z nas, gdy np. ktoś narzeka w sklepie na zbyt długi czas poświęcony roztropnym zakupom, bądź gdy starsza osoba stwierdza, że kiedyś wszelkie urządzenia działały dłużej -  skądś to znamy, prawda:)?

Oczywiście najważniejszym jest piękne, cenne i znakomicie tu ukazane ekologiczne przesłanie, że tak naprawdę wciąż wszystko zależy od nas ludzi i że śmieci nie muszą pokryć naszej planety, jeśli tylko zaczniemy temu przeciwdziałać. I tu istotne są również nasze codzienne ,,małe rzeczy", którymi może zająć się już nawet kilkuletnie dziecko - m.in. dbając o wrzucanie szkła, plastiku i papieru do pojemników na śmieci w odpowiednim kolorze, czy też chociażby zbierając papierki z osiedlowego placu zabaw. Krok po kroku, a uratujemy nasz świat!

Nie można nie wyrazić zachwytu również pod względem ilustracyjnej oprawy tej książki, którą tworzą niezwykle malownicze, czasami bardziej szczegółowe, innym razem nieco surowsze w swej kresce, ale zawsze ładne i ze wszech miar klimatyczne, rysunki. Przemawia przez nie tylko konkretna wymowa danej sceny - czy to obrazująca przeciwdziałanie zanieczyszczaniu świata śmieciami, czy też ich straszliwym wpływie na przyrodę, ale też i wspominany już powyżej humor oraz ciepłe emocje. Całości dzieła dopełniają piękne kolory.

Książkę tę poleciłabym każdemu dziecku, a i też niejednemu z dorosłych, którzy często bagatelizują problem śmieci na naszej planecie. Myślę, że lektura ta może coś zmienić w tym względzie, jak i przy okazji przynieść naprawdę udaną rozrywkę. Świetnym pomysłem wydaje się również wspólna lektura tej pozycji podczas przedszkolnych i szkolnych zajęć, która może stać się następnie znakomitym polem do dyskusji nad tym, co jeszcze możemy zrobić dla naszej ukochanej Ziemi. Z tych wszystkich względów gorąco polecam i zachęcam was do sięgnięcia po książkę ,,Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem świata".

,,Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie"

Ludzie codziennie pozostawiają po sobie wiele śmieci. Dużo rzeczy kupujemy tylko po to, żeby za chwilę trafiły do śmieci. Są jednak wśród nas tacy, którzy potrafią im dać drugie życie i mają one dla kogoś jakąś wartość.

Książa ,,Śmieci" ukazuje w jaki sposób człowiek gromadzi przeróżne przedmioty, które trafią do koszów. Często są to jeszcze dobre, niezniszczone rzeczy lub coś co wymaga lekkiej naprawy. Z tej niewielkiej i bogato ilustrowanej książce dzieci nauczą się do jakich pojemników wrzucać jaki rodzaj odpadu. Czy jest to makulatura, plastik czy szkło. Pojemniki to są odpowiednich kolorów.

Dowiedzą się również co to jest:

?        Kompostownik i recykling?

?        Jak wygląda współczesne wysypisko?

?        W jaki sposób nasze śmieci dotarły nawet na Marsa, skoro jeszcze nas tam nie było?

?        Jak możemy zaradzić tworzeniu tylu niepotrzebnych rzeczy?

Podobnie jak ,,Razem uratujemy świat" książka w sposób dokładny i dobitny ukazuje problem z gromadzeniem, nadmiernym kupowaniem i w kocu wyrzucaniem przeróżnych przedmiotów. Ukazuje jak w bezmyślny sposób potrafimy kupić wszystko co pokażą w reklamach. Książka pokaże jak walczyć z tym problem i jak uratować naszą planetę.

Książkę powinien przeczytać każdy i zastanowić się co może zrobić by ograniczyć gromadzenie nieprzydatnych rzeczy. Jest ona napisana łatwym językiem a kolorowe ilustracje na pewno trafią do każdego.

Gerda Raidt0
Okładka ksiązki - Moja wielka rodzina. Czyli dokąd sięgają nasze korzenie i czy przeszłość ma wpływ na przyszłość

Czy znasz wszystkich członków swojej rodziny tych bliskich i tych dalekich? A ilu przodków wstecz pamiętasz? I czy spokrewniony jesteś z człowiekiem...