Śmierć w głowie

Trzecia i ostatnia część serii o czerwonookiej policjantce Evie Svärcie.

W Paryżu pod osłoną ciemności odbywa się przerażający rytuał. Ośmioletni chłopiec jest poddawany brutalnym egzorcyzmom. Wszystko filmuje znany dziennikarz i łowca sensacji, Dorian Barbarossa. Tej nocy dziecko umiera.

Komendant Eva Svärta rozpoczyna śledztwo. To zapewne ostatnie tygodnie jej pracy w policji - białowłosa policjantka jest w czwartym miesiącu ciąży. Nie wie jeszcze, że zwróciła na siebie uwagę niebezpiecznego mordercy, który nie spocznie, póki jej nie dopadnie.

Eva i jej partner Alexandre muszą uciekać nie tylko przed psychopatycznym zabójcą, ale także przed policją. Zmierzają prosto do piekła...

Informacje dodatkowe o Śmierć w głowie:

Wydawnictwo: DRAGON
Data wydania: 2021-06-02
Tytuł oryginału: La mort en tte

Tagi: Thrillery i suspens bóg

Kup książkę Śmierć w głowie

Śmierć w głowie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Ogrod-ksiazek
Ogrod-ksiazek
Przeczytane:2021-07-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Nikt chyba się nie dziwi, że na hasło kryminał mam ochotę książkę przeczytać. Tak było i tym razem, choć miałam wątpliwości ponieważ nie znam dwóch pierwszych części. Moje obawy okazały się bezpodstawne, doskonale odnalazłam się w fabule.

Eva Svärta rozpoczyna śledztwo, doszło do śmierci kilkuletniego chłopca. Miało to miejsce w czasie odprawianych na nim egzorcyzmów. Co dziwne oprócz rodziny chłopca i księdza był tam popularny dziennikarz, łowca sensacji Dorian Barbarossa...
Tyle w bardzo wielkim skrócie wstępu.

Akcja w książce niezwykle szybko się zagęszcza, mamy sporo zwrotów i wyskakujących niespodzianek. Poza tym kilka wątków a do tego osobiste perypetie bohaterów. Mamy szalejącego z obsesji do Evy psychopatę.

Poza tym świetny styl Autora, żywe i błyskotliwe dialogi, więc cóż chcieć więcej?

Książka ma zdecydowanie mroczny klimat, do tego główna bohaterka. Tak odbiegająca wyglądem od innych i tak intrygująca jako człowiek. No i ten niepokój, bo przecież jest w ciąży, więc i ja czytelnik martwię się o nią bardziej.

Na pewno sięgnę po dwie wcześniejsze części, bo ta którą czytałam zapewniła mi świetną rozrywkę.

Avatar użytkownika - PannaPinko
PannaPinko
Przeczytane:2021-07-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Boimy się tego, czego nie znamy. Doszukujemy się działania Złego tam, gdzie tak naprawdę go nie ma. Tam, gdzie jest tylko ludzka obsesja. Mały chłopiec czuje, jak skórzane pasy wrzynają mu się w nadgarstki. Jest przerażony; nad jego skrępowanym ciałem stoi jego wujostwo i ksiądz, mamroczący słowa w obcym języku. Nie wie czemu, ale ów mężczyzna przykłada do niego krzyż i co rusz kropi go wodą. Z kąta całemu procesowi przygląda się dziwny mężczyzna, dzierżący w dłoniach kamerę. Chłopiec błaga o wolność, o ratunek- patrzy na ludzi, na swoją rodzinę, którzy obiecali go chronić, a wydali na pastwę temu potworowi w sutannie. Dlaczego go to spotkało? Przecież nie zrobił nic złego... jest tylko małym chłopcem, który dopiero uczy się, jak być dobrym. Dorian Barbarossa, znany z demaskowania "zjawisk nadnaturalnych" dziennikarz aż uśmiecha się na myśl o kręconym właśnie materiale. Wie, że ksiądz egzorcyzmujący chłopca to tak naprawdę przebieraniec, który wmówił tym biednym ludziom, że potrafi pomóc chłopcu. Zresztą, dzieciak niewiele ma wspólnego z prawdziwym opętaniem. Ale po co ma wyznawać im prawdę? Ważny jest dla niego materiał. Dlatego zrobi wszystko, by nakręcić jak najlepsze ujęcia. Dlatego posunie się nawet do zamordowania niewinnego, by zwalić winę na przebranego za klechę mężczyznę. Eva Svarta, czerwonooka komendant rozpoczyna śledztwo w sprawie śmierci egzorcyzmowanego chłopca. Jest teraz jeszcze bardziej wyczulona na cierpienie tych małych istot, bowiem sama jest w czwartym miesiącu ciąży. Ustalenie winnych śmierci chłopca jest niezwykle łatwe, poniekąd dzięki materiałowi Barbarossy. Eva Svarta jednak nie zdaje sobie sprawy, że swoim udziałem w śledztwie ściągnęła na siebie uwagę człowieka, który nie spocznie, póki jej nie zabije. Rozpoczyna się nierówna walka o wszystko. Z twórczością pana Sire miałam już przyjemność przy okazji recenzowania tomu pierwszego serii. Nie ma dla mnie nic bardziej wciągającego niż thriller okraszony elementami nadnaturalnymi- uwielbiam takie historie! No i oczywiście lubię kończyć serie, więc bez zastanowienia sięgnęłam po część trzecią -i ostatnią- przygód komendant Svarty. Co prawda umknął mi tom środkowy, ale na szczęście nie odczułam tego podczas czytania. Eva Svarta wyróżnia się na tle innych policjantów, i to nie ze względu na umiejętności śledcze- najpierw wzrok przyciągają jej nienaturalnie białe włosy i czerwone oczy albinoski, skryte zazwyczaj za ciemnymi okularami. Faktem jest też to, że uciekła z rąk ojca- potwora, który zamordował jej matkę i siostrę. Niestety, jego twarz wciąż jej się śni. Stara się jednak bardziej skupić na dbaniu o swoje nienarodzone jeszcze dzieci, mając nieustanne wsparcie od swego partnera, Alexandre'a. Już niedługo ma zawiesić czynną służbę, jeszcze tylko to jedno śledztwo; a jednak ktoś ma wobec niej zupełnie inne plany... Ta część to nieustająca akcja; podczas lektury czułam się tak, jakbym dostała do ręki literacką wersję filmu z kategorii sensacyjnych. Czytelnik nie może ani na sekundę odwrócić uwagi od toczących się wydarzeń, aby nie zgubić wątku. Tyle się dzieje! Pościg mordercy za Evą, ale też jego umiejętne próby zrzucenia winy za wszystko na Alexandre'a niemalże wbijają w fotel. Do końca nie wiedziałam, czy ta historia będzie miała tym razem happy end. Oczywiście otrzymałam też swoje ukochane elementy paranormalne, więc byłam jak najbardziej zadowolona. Szkoda, że to ostatni tom serii. Jestem ciekawa, jak potoczą się dalsze losy policyjnego duetu i przede wszystkim życie ich dzieci. Są one bowiem... specjalne. Nic więcej nie powiem, by nie niszczyć Wam przyjemności z lektury. Mogę rzec tylko tyle- jestem zadowolona z lektury i żegnam się z lekkim żalem z bohaterami.

Avatar użytkownika - Azb
Azb
Przeczytane:2021-08-20, Ocena: 5, Przeczytałem,

Śmierć jest zawsze wielką tragedią z którą trudno się pogodzić. Kiedy umiera dziecko strata jest tym bardziej bolesna. Leo, ośmiolatek cierpiący na depresję, mógłby żyć, gdyby nie nieodpowiedzialna i ślepa wiara jego opiekunów. Choć wydaje się nieprawdopodobne, żeby apatyczne i wycofane dziecko, które cierpi po stracie rodziców można było posądzić o opętanie, to jednak faktem stało się, że do chorego na depresję malca wezwano ojca egzorcystę. W trakcie szokujących rytuałów i obrzędów religijnych Leo umiera. To tragiczne wydarzenie zostaje utrwalone na taśmie filmowej co z pewnością pomoże szybko postawić winnych w stan oskarżenia. Jednak czy film nagrany przez żądnego sławy i poklasku dziennikarza, Doriana Barbarossę, pokazuje całą prawda o tym tragicznym zdarzeniu?
Sprawa śmierci Leo trafia w ręce Evy Svärta, policjantki o ponadprzeciętnej intuicji. I choć coś podszeptuje Evie, że pomimo niezbitych dowodów winy, nie wszystko jest tu takie jakby się wydawać mogło, to pani komisarz nie ma żadnych przesłanek, które pozwoliłby jej skierować śledztwo na inne tory. Również fakt, że cieszący się popularnością Dorian Barbarossa jest zamieszany w toczące się śledztwo nie ułatwia jej działania.
Tymczasem niczego nieświadoma i skupiona na dochodzeniu Svärta jest pod stałą obserwacją nieznanego osobnika. Czy po latach pracy policjantka dochrapała się własnego stalkera? Jakie pobudki kierują człowiekiem, który stał się niemal jej cieniem?

***

Cedric Sire długo kazał nam czekać na kolejną i niestety ostatnią już część serii z nietuzinkową policjantką, kobietą o białych włosach i czerwonych oczach, Evą Svärta.
,,Śmierć w głowie", podobnie jak wcześniejsze książki ,,Gorączka i krew" i ,,Pierwsza krew", to mroczny, okultystyczny thriller, który przykuwa naszą uwagę przemyślaną i szybką akcją. W przeciwieństwie do dwóch pierwszych tomów, kiedy to niezłomna pani komisarz ścigała przestępców, stawiając jednocześnie czoła nadprzyrodzonym mocom, tym razem ona zamienia się w zwierzynę, której tropem podąża bezwzględny szaleniec. W recenzji do ,,Gorączki i krwi" napisałam, że ,,thriller Cedrica Sire ocieka krwią, pachnie nią, a czytając można wręcz poczuć w ustach jej metaliczny posmak". Myślę, że owa krwistość, podobnie jak nawiązania do pierwotnej magii i dążenie do zdobycia, poznania pewnego absolutu to znaki rozpoznawczy autora. ,,Śmierć w głowie" praktycznie do samego końca trzyma czytelnika w napięciu, a otwarte zakończenie nadal pozostawia nas w niepewności co do dalszych losów głównych bohaterów. I choć po cichu tli się we mnie nadzieja, że ów epilog pozwoli autorowi dopisać ciąg dalszy tej historii, to jednocześnie chylę czoła przed tak skonstruowanym zakończeniem, które pozwala nam dopisać nasza własną, autorską puentę.

Podczas przeprowadzanego egzorcyzmu umiera chłopiec, a cały rytuał zostaje sfilmowany przez znanego dziennikarza Doriana Barbarossa. Sprawą śmierci chłopca zajmuje się komendant Eva Svarta. Podczas przesłuchania na naszą bohaterkę zwraca uwagę Barbarossa. Tym razem role zostają odwrócone i to psychopata tropi policję. Na celowniku pojawia się najpierw Eva, która jest w czwartym miesiącu ciąży a później jej partner Alexandre Vauvert. Zabójca jeszcze nie zdaje sobie sprawy, iż nie wybrał łatwego celu. Eva jest jego obsesją. Chce ją zabić z zimna krwią oraz wyrwać z jej brzucha dziecko...

W „ Śmierci w głowie” od początku wiemy kto zabija, a pojawiające się rozdziały z punktu widzenia mordercy jak i naszych bohaterów są dodatkowym plusem. Widzimy jak bezkarny się czuje, ile razy unikał podejrzeń i konsekwencji swoich czynów i jakich metod używa. W tej części zdecydowanie nie zabraknie akcji która pędzi jak szalona, stosu trupów, brutalnych i krwawych scen, pełnych niespodzianek zwrotów akcji oraz znanych nam z poprzednich części motywów paranormalnych, elementów horroru i okultyzmu. Wszystko jest tu doskonale przemyślane. Zabójca jest szalony, niebezpieczny i bezwzględny, a opisy jego obsesji przyprawiają o ciarki. Jest niesamowicie inteligentny i przede wszystkim wydaje się iż zawsze jest o krok przed naszymi bohaterami. Otwarte zakończenie zdecydowanie pozostawia spory niedosyt zwłaszcza, że to niestety koniec serii. Zdecydowanie polecam

Gorączka i krew
Cédric Sire0
Okładka ksiązki - Gorączka i krew

Na południu Francji giną młode, piękne dziewczyny. Szybko okazuje się, że padły ofiarą makabrycznych morderstw. Odnalezienie zmasakrowanych ciał...

Pierwsza krew
Cédric Sire0
Okładka ksiązki - Pierwsza krew

To, co przeżyliśmy w dzieciństwie, zostaje w nas najgłębiej. Zwłaszcza strach... W mroźną zimową noc na przedmieściach Paryża znany przestępca zostaje...